Aromaterapia

Olejki eteryczne – pomagają złagodzić objawy menopauzy!


Menopauza (znana również jako „zmiana życia”) charakteryzuje się zakończeniem owulacji (produkcja jaj) i menstruacją (kiedy miesiączki kobiety ustają). Jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenu żeńskiego hormonu płciowego. Proces ten zachodzi stopniowo, a okresy stają się rzadsze, zanim całkowicie ustaną.

Okres okołomenopauzalny to okres przejściowy, który może rozpocząć się kilka lat przed menopauzą. Zwykle zaczyna się to w wieku 40 lat i jest to czas, w którym jajniki stopniowo zaczynają wytwarzać mniej estrogenu. Okres okołomenopauzalny kończy się, gdy jajniki w końcu przestają produkować jajeczka.

Średni wiek, w którym kobiety osiągają menopauzę, to 52 lata, ale może to nastąpić znacznie wcześniej. Jeśli występuje w wieku poniżej 45 lat, nazywa się to przedwczesną menopauzą. 

Objawy menopauzy

Zmiany hormonalne i biologiczne zachodzące w okresie poprzedzającym menopauzę mogą powodować u kobiet szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i emocjonalnych, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, zmęczenie, bóle głowy, niepokój, wahania nastroju, przyrost masy ciała, odwodniona skóra, nietrzymanie moczu, suchość pochwy i utrata libido. Najczęstszym rozwiązaniem jest przepisanie przez lekarza pierwszego kontaktu HTZ (hormonalnej terapii zastępczej), ale jest wokół niej wiele kontrowersji.

Wiele osób sięga po naturalne środki, takie jak aromaterapia, które mogą być pomocne w połączeniu ze zdrowym, zrównoważonym stylem życia i spożywaniem odpowiedniej żywności.

Polecane olejki eteryczne

Dostępnych jest szereg olejków eterycznych, które pomagają złagodzić objawy, w tym: bazylia, bergamotka, mięta, rumianek rzymski, szałwia muszkatołowa, cyprys, koper włoski, geranium, jaśmin, róża, żeby wymienić tylko kilka.


Dla kobiet, które cierpią na zaburzenia snu z powodu nocnych potów, bazylia może być szczególnie przydatna, jeśli odczuwają zmęczenie i nie mogą się skoncentrować w ciągu dnia. Szałwia muszkatołowa jest znana ze zdolności do pomagania w zrównoważeniu żeńskich hormonów i jest wskazana na pocenie się i uderzenia gorąca.

Jednym z najprzyjemniejszych sposobów na poznanie olejków eterycznych jest comiesięczny masaż aromaterapeutyczny.  Odpowiednią alternatywą jest jednak użycie olejków eterycznych w kojącej, ciepłej kąpieli. Zaleca się dodanie do kąpieli nie więcej niż 5 kropli olejku eterycznego, aby wybrane olejki miały przyjemny zapach i były wskazane do stosowania z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań.

Można również dodawać olejki eteryczne do olejku bazowego lub kremu, które można nakładać zarówno rano, jak i wieczorem. Zapewni to nie tylko pięknie nawilżoną skórę, pomagając złagodzić powszechny problem suchej skóry, ale także wspomoże przenikanie olejków. 

Najlepszym sposobem na dostanie się olejków do organizmu jest inhalacja, dlatego kilka kropel olejku na chusteczkę lub w inhalatorze, regularnie wąchane w ciągu dnia, jest doskonałą metodą użycia.

Oto kilka mieszanek, które możesz wypróbować, ale ostatecznie kieruj się nosem i wybierz te olejki, które najbardziej Ci się podobają, ponieważ będą to te, na które Twój organizm najlepiej zareaguje. 

Można je zmieszać z 50 ml produktu bazowego, takiego jak olejek do kąpieli , krem ​​nawilżający lub olejek do masażu.

Mieszanka 1: 3 krople geranium , 2 krople róży, 1 kropla rumianku

Mieszanka 2 : 2 krople szałwii muszkatołowej, 3 krople jaśminu, 5 kropli ylang ylang

Jeśli cierpisz na uderzenia gorąca, możesz również wypróbować hydrolant jako chłodzącego, terapeutycznego sprayu do twarzy i ciała – spróbuj zmieszać razem hydrolaty z lawendy i róży i przechowuj je w lodówce, aby uzyskać dodatkowe zimny spritz!

Używanie olejków eterycznych w celu radzenia sobie z objawami menopauzy jest jednym z najprzyjemniejszych sposobów na utrzymanie komfortu na tym trudnym etapie życia kobiety.

Mam nadzieję, że okazało się to przydatne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *