10 produktów spożywczych, które wywołują migrenę


Jak nasza dieta wpływa na migrenę

Wiele rzeczy może wywołać atak migreny, w tym to, co jemy i pijemy.

Według Migraine Research Foundation , pokarmy wywołujące migrenę mogą to robić tylko w połączeniu z innymi wyzwalaczami . Ale ta kombinacja – i ogólnie każdy wyzwalacz – jest wysoce zindywidualizowany, co utrudnia badania.

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny wyzwalacz migreny. Istnieje jednak kilka typowych czynników wyzwalających, które mogą powodować lub przyczyniać się do epizodów migreny u niektórych osób.


1. Kofeina

Zbyt dużo kofeiny i doświadczanie odstawienia kofeiny może powodować migrenę lub bóle głowy .

Ale według American Migraine Foundation kofeina może rzeczywiście pomóc powstrzymać nadchodzące ataki migreny. Może również łagodzić ból głowy przy sporadycznym stosowaniu.

Żywność i napoje z kofeiną obejmują:

 • Kawa
 • herbata
 • czekolada

2. Sztuczne słodziki

Wiele przetworzonych produktów spożywczych zawiera sztuczne słodziki . Są to alternatywy dla cukru, które są dodawane do żywności i napojów w celu dodania słodyczy.

Ale te słodziki mogą powodować migrenę. Uważa się, że w szczególności aspartam wywołuje epizody migreny.


3. Alkohol

Alkohol jest jednym z najczęstszych produktów wywołujących migrenę. Według jedno badanie , ponad 35% uczestników z migreną zgłosiło, że alkohol był jednym z ich powszechnych wyzwalaczy.

W szczególności czerwone wino zostało zgłoszone jako wyzwalacz u ponad 77% uczestników, którzy zgłosili alkohol jako wyzwalacz.

Alkohol może powodować odwodnienie, które w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju bólów głowy.


4. Czekolada

Według American Migraine Foundation , czekolada jest uważana za drugi, po alkoholu, najczęstszy czynnik wywołujący ataki migreny. Mówią, że dotyka około 22 procent osób, które doświadczają migreny.

Czekolada zawiera zarówno kofeinę, jak i beta-fenyloetyloaminę, które u niektórych osób mogą wywoływać bóle głowy.


5. Żywność zawierająca MSG

Glutaminian sodu (MSG) to sól sodowa kwasu glutaminowego, który naturalnie występuje w naszym organizmie.

MSG znajduje się w niektórych produktach spożywczych i jest obecny w wielu produktach spożywczych jako dodatek do żywności. Jest uważany za bezpieczny do jedzenia, ale niektórzy badacze łączą go z atakami migreny.

American Migraine Foundation zauważa, że ​​może wywołać ciężkie epizody migreny u 10 do 15 procent osób z migreną. U niektórych osób wyzwalaczem mogą być również inne konserwanty.


6. Wędliny

Wędliny — w tym wędliny, szynka, parówki i kiełbaski — zawierają konserwanty zwane azotanami, które zachowują kolor i smak. Te pokarmy mogą uwalniać tlenek azotu do krwi, który, jak się uważa, rozszerza naczynia krwionośne w mózgu.

Tam jest trochę dowód że tlenek azotu może powodować lub przyczyniać się do migreny.


7. Dojrzałe sery

Sery dojrzewające zawierają substancję zwaną tyraminą. Powstaje, gdy starzenie się żywności powoduje rozpad białek.

Im dłużej ser się starzeje, tym wyższa będzie zawartość tyraminy.

Tyramina to kolejna substancja chemiczna, o której mówi się, że wywołuje bóle głowy i migrenę. Popularne sery o wysokiej zawartości tyraminy obejmują:

 • feta
 • niebieski ser
 • Parmezan

8. Żywność marynowana i sfermentowana

Podobnie jak dojrzałe sery, marynowana i sfermentowana żywność może zawierać duże ilości tyraminy. Te produkty spożywcze obejmują:

 • ogórki konserwowe
 • Kimchi
 • kombucha (która może również zawierać alkohol)
 • Okra marynowana
 • marynowane papryczki jalapeños

9. Żywność mrożona

Spożywanie mrożonej żywności i napojów, takich jak lody lub brei, może wywołać silne, przeszywające bóle głowy.

Najprawdopodobniej wystąpią bóle głowy, które stają się atakami migreny, jeśli szybko jesz zimne jedzenie, po ćwiczeniach lub gdy jesteś przegrzany.


10. Słone potrawy

Słona żywność — zwłaszcza słona przetworzona żywność, która może zawierać szkodliwe konserwanty — może u niektórych osób wywoływać migrenę.

Spożywanie dużych ilości sodu może zwiększyć ciśnienie krwi, powodując bóle głowy lub ataki migreny.


Leczenie migreny

Leczenie migreny może obejmować kombinację leków na receptę i bez recepty (OTC) oraz alternatywnych środków.

W przypadku okazjonalnego bólu głowy lub bólu migrenowego można przyjmować leki OTC, takie jak Excedrin Migraine, aby złagodzić ból. Twój lekarz może również przepisać leki tryptanowe w celu złagodzenia bólu.

Jeśli doświadczasz regularnych epizodów migreny, lekarz prawdopodobnie zaleci leki zapobiegawcze. Mogą to być beta-blokery, które mogą obniżać ciśnienie krwi i zmniejszać ataki migreny.

Czasami przepisywane są również leki przeciwdepresyjne, aby zapobiec objawom migreny, nawet u osób bez depresji.

Istnieją dowody na to, że niektóre alternatywne środki mogą pomóc w leczeniu migreny. Obejmują one:

 • masaże, które mogą obniżyć częstotliwość napadów migreny
 • biofeedback, który uczy, jak sprawdzić fizyczne reakcje na stres, takie jak napięcie mięśni
 • witamina B2 (ryboflawina) , która może zapobiegać epizodom migreny
 • suplementy magnezu

Perspektywa i profilaktyka

Epizody migreny mogą być bolesne i przerywać życie. Na szczęście istnieje kilka zmian w stylu życia, które możesz wprowadzić i nawyków, które pomogą Ci im zapobiegać.

Obejmują one:

 • jedzenie regularnie i nigdy nie pomijanie posiłków
 • ograniczenie spożycia kofeiny
 • dużo snu
 • zmniejszyć stres w swoim życiu, próbując jogi, uważności lub medytacji
 • ograniczenie czasu, przez jaki patrzysz na jasne światło lub jesteś w bezpośrednim świetle słonecznym, co może powodować migrenę sensoryczną
 • częste „przerywanie ekranu” od telewizora, komputera i innych ekranów
 • wypróbowanie diety eliminacyjnej, która pomoże Ci zidentyfikować wszelkie alergie pokarmowe lub nietolerancje, które mogą powodować bóle głowy

CREATIVITY

Harmonijna mieszanka starannie dobranych olejków eterycznych oddziałuje na procesy myślenia i prawą półkulę mózgu. Może stymulować podwzgórze, przysadkę mózgową, układ limbiczny i inne obszary mózgu.

Wawrzyn jest ceniony ze względu na swoją właściwość wzmacniania naszej wiary w siebie, a także budzenia potencjału twórczego. Stymuluje naszą kreatywność, twórczą odwagę i podnosi na duchu. Słodki aromat anyżu pomoże pozbyć się blokad emocjonalnych i doda energii. Bergamotka obudzi w nas optymizm i spontaniczność.

Mieszanka ma za zadanie pobudzać twórcze myślenie, świadomość i wyobraźnię, które są istotne nie tylko w sztuce, ale i w życiu codziennym. Kreatywność i twórcze myślenie ułatwi Ci w realizację własnej wizji życiowej.

Zapach CREATIVITY dodaje sił, ale jednocześnie pomaga się rozluźnić. Bezpośrednim efektem jest wzmocnienie emocjonalne, uczucie odprężenia, euforia. Uwalnia kreatywną energię, budzi pragnienie tworzenia a jednocześnie dodaje odwagi w wyrażaniu siebie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *