Czy kawa i herbata wiążą się z mniejszym ryzykiem udaru mózgu, demencji?


  • Kawa i herbata są popularnymi napojami na całym świecie, a udar i demencja dotykają miliony ludzi na całym świecie.
  • W niedawnym badaniu zbadano, czy istnieje związek między spożywaniem kawy i herbaty, udarem, demencją i demencją poudarową .
  • Autorzy stwierdzili stosunkowo słaby związek między spożywaniem tych napojów a ryzykiem demencji i udaru mózgu .

W nowym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że picie kawy , herbaty lub obu z nich wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji lub udaru mózgu .

Jednak badania, które ukazały się w czasopiśmie PLOS Medicine , nie wykazują, że kawa i herbata bezpośrednio powodują zmniejszenie ryzyka. Naukowcy będą musieli przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć, czy związek jest przyczynowy.

Chociaż naukowcy badali powiązania między kawą, herbatą, udarem i demencją w przeszłości, „poważne kontrowersje” pozostają, jak wyjaśniają autorzy nowego badania.

Ponadto piszą, że „niewiele wiadomo na temat związku między połączeniem herbaty i kawy a ryzykiem udaru i demencji oraz demencji poudarowej”. Obecne badanie zmierza w pewnym stopniu do wypełnienia tej luki.


Demencja i udar mózgu

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 55 milionów ludzie na całym świecie cierpią na demencję i jest to siódma najczęstsza przyczyna śmiertelności na świecie.

Demencja to ogólna nazwa różnych objawów charakteryzujących się postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych. Dotyczy to głównie osób starszych.

ten Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwracają uwagę, że choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji.

Według CDC, udar jest kolejną główną przyczyną śmierci. W Stanach Zjednoczonych każdego roku ponad 795 000 osób doświadcza udaru mózgu.

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zablokowany lub pęknie naczynie krwionośne w mózgu. Powoduje to śmierć lub uszkodzenie tkanki mózgowej.

Udar i demencja mają około 60% tych samych czynników ryzyka i czynników zapobiegawczych. Udar znacznie zwiększa również szanse na rozwój demencji. Naukowcy oszacowali, że zapobieganie udarom mózgu może zapobiec jedna trzecia przypadków demencji.

Biorąc pod uwagę częstość występowania demencji i udaru, naukowcy są zainteresowani zrozumieniem, jakie czynniki związane ze stylem życia wpływają na ryzyko.

Jednym z takich czynników stylu życia jest spożywanie herbaty i kawy. Wiele osób na całym świecie regularnie pije herbatę lub kawę, co oznacza, że ​​nawet niewielki potencjalny efekt może być znaczący na poziomie populacji.

W niniejszym badaniu autorzy zauważają, że niektóre badania wykazały, że picie większej ilości herbaty lub kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji. Jednak niewiele jest badań dotyczących tego, czy połączenie herbaty i kawy również wiąże się z tym samym efektem.

Co więcej, autorzy badania wskazują, że odkrycia były sprzeczne w kwestii tego, czy spożywanie kawy i herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu.

W związku z tym naukowcy przeprowadzili badanie związku między demencją a ryzykiem udaru mózgu a spożywaniem herbaty, kawy oraz połączenia herbaty i kawy.


Ponad 350 000 uczestników

Naukowcy wykorzystali dane z brytyjskiego Biobank , bazy danych zawierającej szczegółowe informacje medyczne i genetyczne od 500 000 osób w Wielkiej Brytanii.

Wykorzystali dane od 365 682 tych uczestników, zrekrutowanych w latach 2006-2010. Naukowcy śledzili ich dokumentację medyczną do 2020 roku.

Kiedy uczestnicy dołączyli do badania, sami zgłaszali ilość herbaty lub kawy, którą spożywali dziennie. Następnie naukowcy przyjrzeli się, ilu uczestników doświadczyło udaru lub rozwinęła się demencja w okresie badania.

Uwzględnili również inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko demencji lub udaru mózgu. Obejmowały one płeć, wiek, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia, dochód, wskaźnik masy ciała , palenie tytoniu , spożywanie alkoholu , aktywność fizyczną , wzorce żywieniowe , niektóre biomarkery, historię raka , cukrzycę , choroby sercowo-naczyniowe i nadciśnienie .


Mniejsze ryzyko

Ogólnie rzecz biorąc, 5079 uczestników rozwinęło demencję w okresie badania, a 10 053 miało udar.

Naukowcy porównali te dane z informacjami o ilości herbaty, kawy lub kombinacji herbaty i kawy spożywanej przez uczestników.

Odkryli, że osoby, które wypijały 2-3 filiżanki kawy dziennie, 3-5 filiżanek herbaty lub 4-6 filiżanek herbaty i kawy dziennie, mieli najmniejsze ryzyko demencji i udaru mózgu .

Uczestnicy, którzy pili 2-3 filiżanki herbaty i 2-3 filiżanki kawy dziennie, byli o 32% mniej narażeni na udar mózgu i o 28% rzadziej na demencję w porównaniu z uczestnikami, którzy nie pili herbaty ani kawy.


Stowarzyszenie, a nie przyczynowość

Co ważne, chociaż badanie wykazało związek między spożywaniem herbaty i kawy a zmniejszonym ryzykiem demencji lub udaru mózgu, nie oznacza to, że picie herbaty i kawy powodowało to zmniejszone ryzyko.

Medical News Today rozmawiał z profesorem Paulem Matthewsem , doktorem medycyny OBE, dyrektorem ośrodka w UK Dementia Research Institute w Imperial College London oraz członkiem komitetu sterującego UK Biobank. Profesor Matthews nie był zaangażowany w badanie.

Wyjaśnił, że inne czynniki, które nie zostały uwzględnione, mogą wpływać na zmniejszone ryzyko demencji i udaru mózgu wśród osób pijących herbatę i kawę.

„Badanie to opisuje słaby związek spożycia kawy i herbaty z niższym ryzykiem udaru mózgu lub demencji w późnym życiu. Wynik jest interesujący, ponieważ herbata i kawa są bogate w związki zwane polifenolami, które mogą przyczynić się do zapobiegania chorobom związanym ze starzeniem”.


Nieznane niewiadome

„Opiera się na porównaniach uczestników brytyjskiego Biobanku, którzy piją herbatę i kawę z tymi, którzy tego nie robią” – kontynuował profesor Matthews. „Te populacje różnią się pod wieloma względami. Na przykład osoby pijące herbatę i kawę częściej mają wyższe wykształcenie i wyższe dochody”.

„Podczas gdy autorzy próbowali rozwiązać niektóre z rozpoznanych różnic za pomocą metod statystycznych, nie mogą kontrolować tych, których nie zidentyfikowali, [to znaczy] »nieznanych niewiadomych«”.

„Dlatego raport, choć interesujący, nie powinien prowokować zmian w konsumpcji kawy lub herbaty ze względów zdrowotnych” – zasugerował profesor Matthews.

Dr Patrick Kehoe , profesor badań nad demencją translacyjną w Bristol Medical School w Wielkiej Brytanii, również nie zaangażowany w badanie, poparł ten pogląd.

W rozmowie z MNT profesor Kehoe powiedział: „Istnieją wcześniejsze dowody na to, że picie kawy wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka płuc ”.

„[Jednak] to, co wyszło na jaw […] z powodu […] czasu przeprowadzenia niektórych z tych badań, było takie, że palenie i tytoń mogły być ukrytym czynnikiem w tych obserwacjach, w których ludzie palili z kawą towarzyską, a w miejsca publiczne, w których palenie jest obecnie coraz bardziej zakazane”.

„W tym przypadku sprawy potoczyły się społecznie i [w odniesieniu do zdrowia], więc istnieją elementy picia herbaty [i] kawy, które mogą [wyjaśnić], dlaczego istnieją pozytywne korzyści”.

„Na przykład wyższy poziom socjalizacji – który uważa się za chroniący przed demencją – [i] ćwiczenia – które są lepsze dla serca i umysłu – są związane z chodzeniem na spotkania z ludźmi i mogą być kontekstowymi elementami stojącymi za tymi liczbami . [Może to obejmować] mniej palenia teraz, co również miało burzliwą historię pod względem ryzyka demencji, ale z pewnością nie byłoby dobre pod względem ryzyka sercowo-naczyniowego i ryzyka udaru mózgu” – powiedział profesor Kehoe.

Dodaj komentarz