Ziołolecznictwo

Korzeń kozłka lekarskiego na objawy lękowe i stres


Jeśli masz problemy ze snem, być może próbowałeś już naturalnych środków nasennych, w tym suplementów ziołowych.

Waleriana to zioło, które jest powszechnie stosowane jako składnik suplementów nasennych ze względu na jej właściwości uspokajające.

To zioło jest często określane jako „valium natury” i ludzie używali go od wieków w leczeniu zaburzeń snu, takich jak bezsenność.

Co więcej, waleriana może pomóc Ci się zrelaksować i może przynieść korzyści osobom, które doświadczają lęku i innych objawów.

W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o walerianie, w tym o tym, jakie warunki może przynieść korzyści, jej bezpieczeństwo i jak go przyjmować.


Co to jest korzeń kozłka?

Valeriana officinalis , powszechnie znana jako kozłek lekarski , to zioło pochodzące z Azji i Europy, które obecnie rośnie dziko w wielu innych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Ludzie używali tej wieloletniej rośliny jako naturalnego leku już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu.

W przeciwieństwie do delikatnie pachnących kwiatów tej rośliny, korzenie kozłka mają bardzo silny zapach, który wielu ludzi uważa za nieprzyjemny.

Z korzeni, kłączy (łodygi podziemne) i rozłogów (łodygi poziome) waleriany wytwarza się suplementy diety, takie jak kapsułki i tabletki, a także herbaty i nalewki.

Jak waleriana wpływa na organizm?

Naukowcy nie są do końca pewni, jak waleriana działa w organizmie.

Jednak badania sugerują, że jej aktywność związana jest z niezależnym i synergistycznym działaniem związków występujących w roślinie, w tym:

  • valepotriates
  • monoterpeny, seskwiterpeny i związki karboksylowe
  • lignany
  • flawonoidy
  • niski poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA)

Niektóre związki w walerianie, zwane kwasem walerenowym i walerenolem, mogą oddziaływać na receptory GABA w organizmie.

GABA to chemiczny przekaźnik, który pomaga regulować impulsy nerwowe w układzie nerwowym.

Jest to jeden z głównych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację snu, a zwiększenie ilości GABA dostępnego w organizmie ma działanie uspokajające.

Kwas walerenowy i walerenol mogą modulować receptory GABA i zwiększać ilość GABA dostępnego w ośrodkowym układzie nerwowym. Co więcej, badania wykazały, że kwas walerenowy hamuje enzym niszczący GABA.

Związki w walerianie mogą również wchodzić w interakcje z receptorami serotoniny i adenozyny, substancji chemicznych, które odgrywają ważną rolę w regulacji snu i nastroju.

Ponadto wstępne badania sugerują, że walepotriaty — związki, które nadają walerianie charakterystyczny ostry zapach — mogą mieć działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne w organizmie

Możliwe korzyści zdrowotne waleriany

Badania wykazały, że przyjmowanie waleriany w postaci suplementu może być pomocne w leczeniu niektórych stanów, w tym lęku i bezsenności.

Korzeń kozłka lekarskiego na objawy lękowe i stres

Badania sugerują, że korzeń kozłka może pomóc złagodzić uczucia lękowe, które pojawiają się w odpowiedzi na stresujące sytuacje.

Badanie z 2021 r. z udziałem 39 osób poddawanych hemodializie wykazało, że po przyjęciu 530 mg kozłka lekarskiego na 1 godzinę przed snem przez 1 miesiąc nastąpiło znaczne zmniejszenie objawów lęku w porównaniu z placebo.

Zabieg znacząco poprawił jakość snu.

Oprócz potencjalnego działania przeciwlękowego kozłka lekarskiego, ograniczone dowody sugerują, że może on pomóc w przewlekłych stanach charakteryzujących się zachowaniami lękowymi , takimi jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD).

W badaniu wysokiej jakości z 2011 r. przyjrzano się wpływowi kozłka lekarskiego na zachowania z OCD u 31 osób dorosłych z OCD. Osoby, które przyjmowały 765 mg ekstraktu waleriany dziennie przez 8 tygodni, wykazały zmniejszenie zachowań obsesyjnych i kompulsywnych w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo.

W badaniu z 2014 roku z udziałem 169 dzieci ze szkół podstawowych z nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją przyjrzano się skutkom codziennego leczenia kombinacją 640 mg wyciągu z waleriany i 320 mg wyciągu z melisy.

Po 7 tygodniach dzieci, które podjęły leczenie, wykazały ponad 50% poprawę w pomiarach skupienia, nadpobudliwości i impulsywności.

Chociaż te odkrycia są obiecujące, badania na ludziach badające wpływ suplementów waleriany na lęk, stres i stany zdrowia psychicznego są ograniczone. Dlatego potrzebne są dalsze badania.

Korzeń kozłka może pomóc ci lepiej spać

Jedną z najlepiej zbadanych korzyści kozłka lekarskiego jest jego zdolność do poprawy snu.

Badania sugerują, że przyjmowanie kozłka lekarskiego może skrócić czas potrzebny do zaśnięcia, a także poprawić jakość i ilość snu.

Przegląd z 2020 r., który obejmował 60 badań, wykazał, że waleriana może być bezpieczną i skuteczną terapią promującą sen i zapobiegającą powiązanym zaburzeniom.

W tym samym badaniu z 2021 r. z udziałem 39 osób poddawanych hemodializie, o których mowa wcześniej w tym artykule, ludzie mieli lepszą jakość snu, gdy przyjmowali 530 mg korzenia kozłka na godzinę przed snem przez 1 miesiąc, w porównaniu z placebo.

W badaniu z 2017 r., które obejmowało 120 osób z zaburzeniami snu, jedna grupa przyjmowała 2 tabletki ziołowego suplementu o nazwie Vagonotte 30 minut przed planowaną porą snu przez 20 dni.

Zasypiali szybciej, spali dłużej i mieli mniej przebudzeń w nocy niż grupa placebo.

Vagonotte to ziołowy suplement zawierający kombinację waleriany, chmielu i jojoby.

Wysokiej jakości badanie z 2011 roku dotyczyło wpływu ekstraktu kozłka lekarskiego na 100 kobiet po menopauzie, które doświadczały bezsenności.

Ci, którzy otrzymywali 530 mg ekstraktu waleriany dwa razy dziennie przez 4 tygodnie, mieli znacznie lepszą jakość snu w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo.

Co więcej, 30% kobiet w grupie waleriany doświadczyło poprawy snu, w porównaniu z zaledwie 4% w grupie placebo.

Jednak nie wszystkie badania wykazały, że waleriana korzystnie wpływa na sen.

Badanie z 2011 roku objęło 227 osób, które przeszły leczenie raka. Osoby, które przyjmowały 450 mg waleriany na godzinę przed snem przez 8 tygodni, nie odnotowały żadnej znaczącej poprawy snu, mierzonej wskaźnikami jakości snu.

Jednak badanie wykazało, że leczenie kozłka lekarskiego doprowadziło do poprawy zmęczenia.

Chociaż waleriana może być pomocna w poprawie niektórych aspektów snu u niektórych osób, potrzebne są dalsze badania, zanim można będzie wyciągnąć mocne wnioski.

Inne potencjalne korzyści z kozłka lekarskiego

Jest mniej opublikowanych badań dotyczących wpływu kozłka lekarskiego na inne schorzenia. Jednak niektóre badania sugerują, że korzeń kozłka może zapewniać korzyści dla:

  • Objawy menopauzy. Waleriana może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca u osób po menopauzie. W badaniu z 2018 r. przyjmowanie 1060 mg waleriany dziennie przez 2 miesiące zmniejszyło uderzenia gorąca u kobiet po menopauzie.
  • Problemy menstruacyjne. Osoby, które doświadczają zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub bolesnej miesiączki, mogą odnieść korzyści z waleriany. Jedno z badań wykazało, że poprawiło fizyczne, emocjonalne i behawioralne objawy PMS.
  • Syndrom niespokojnych nóg. W 2009 roku 8-tygodniowe badanie z udziałem osób z zespołem niespokojnych nóg wykazało, że przyjmowanie 800 mg waleriany dziennie poprawiło objawy i zmniejszyło senność w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że trwają badania nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi korzenia kozłka, a naukowcy wciąż uczą się, w jaki sposób kozłek lekarski wpływa na zdrowie człowieka.

Skutki uboczne kozłka lekarskiego

Waleriana jest uważana za bezpieczną dla większości ludzi, gdy jest stosowana w zalecanych dawkach.

Na przykład przegląd z 2020 r. dotyczący bezpieczeństwa i skuteczności kozłka lekarskiego w leczeniu zaburzeń snu i związanych z nim zaburzeń wykazał, że żadne z 60 badań uwzględnionych w przeglądzie nie wykazało, że uczestnicy doświadczyli poważnych działań niepożądanych.

Chociaż działania niepożądane związane z przyjmowaniem kozłka lekarskiego są rzadkie, u niektórych osób może wystąpić:

  • bóle głowy
  • słabość
  • zawroty głowy
  • problemy żołądkowe, takie jak biegunka i ból brzucha
  • metaliczny posmak w ustach
  • zmęczenie

Dodatkowo, ze stosowaniem waleriany wiązano rzadkie przypadki uszkodzenia wątroby. Jednak były one zwykle związane ze stosowaniem waleriany w połączeniu z innymi ziołami, w tym groszem i jarmułką , więc nie wiemy, czy waleriana była przyczyną.

Nie należy przyjmować waleriany podczas ciąży lub karmienia piersią i nie należy podawać jej dzieciom lub nastolatkom, chyba że jest to zalecane i monitorowane przez lekarza.

Kozłek lekarski może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami metabolizowanymi przez enzym CYP3A4, takimi jak cyklosporyna i niektóre antybiotyki.

Ogólnie rzecz biorąc, skonsultuj się z lekarzem przed dodaniem jakichkolwiek suplementów ziołowych do swojej rutyny. Mogą pomóc w ustaleniu, czy waleriana może być odpowiednim wyborem dla Twoich konkretnych potrzeb.

Jak stosować korzeń kozłka? 

Waleriana zapewni najlepsze rezultaty, jeśli zastosujesz go zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, dawka 450–1410 mg całego kozłka dziennie przez 4–8 tygodni może pomóc w utrzymaniu jakości snu.

W celu złagodzenia napięcia niektórzy eksperci sugerują dawkę 400–600 mg ekstraktu waleriany lub dawkę 0,3–3 gramów korzenia kozłka do 3 razy dziennie.

Dawki w zakresie 530–765 mg dziennie mogą być skuteczne w zmniejszaniu lęku i objawów OCD, podczas gdy dawki w zakresie 765–1060 mg mogą pomóc w zmniejszeniu uderzeń gorąca w trakcie i po menopauzie.

Jednak te dawki mogą nie być odpowiednie lub skuteczne dla wszystkich z tymi objawami. Są to po prostu dawki, które okazały się skuteczne w obecnych dostępnych dowodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *