Zdrowie

Czy ludzie umierają od czarnej lukrecji?


Jeśli lubisz jeść czarną lukrecję, możesz być zdenerwowany plotkami o ludziach umierających z powodu zbyt dużej ilości czarnej lukrecji. Czy ten pieprzny, kontrowersyjny cukierek ma śmiertelne konsekwencje w wysokich dawkach?

Czy ludzie umierają od czarnej lukrecji?

Doniesienia o ludziach umierających z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości czarnej lukrecji są bardzo nieliczne, ale istnieją.

Kilka opisów przypadków pokazuje, że codzienne spożywanie czarnej lukrecji prowadzi do stanu zwanego pseudohiperaldosteronizmem, który może być śmiertelny, jeśli nie jest leczony.

Najnowszy raport – opublikowany 23 września 2020 r. – dotyczy 54-letniego mężczyzny, który był w restauracji typu fast-food, kiedy nagle stracił przytomność.

Pogotowie ratunkowe przybył do restauracji i stwierdził, że mężczyzna cierpi na migotanie komór, poważny rodzaj nieregularnego bicia serca .

Mężczyzna został przewieziony do szpitala, ale zmarł 32 godziny później po wystąpieniu zaburzeń równowagi elektrolitowej i niewydolności wielonarządowej.

Lekarz stwierdził, że pacjent zmarł z powodu pseudohiperaldosteronizmu, schorzenia, w którym organizm naśladuje działanie podwyższonego aldosteronu przy wysokim ciśnieniu krwi. Sugeruje to, że nadmierne spożycie czarnej lukrecji wywołało migotanie komór .

Pseudohiperaldosteronizm jest stanem charakteryzującym się wysokim ciśnieniem krwi, niskim poziomem potasu we krwi, zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej we krwi i niskim poziomem reniny, enzymu regulującego ciśnienie krwi.

Dyskusja z rodziną mężczyzny wykazała, że ​​3 tygodnie wcześniej przestawił się on z podjadania miękkich cukierków o smaku owocowym na czarną lukrecję. Zjadał też 1–2 duże paczki dziennie.

We wcześniejszym opisie przypadku z 2008 roku omówiono podobny incydent, w którym 55-letnia kobieta trafiła do kliniki z niskim poziomem potasu i wysokim ciśnieniem krwi. Okazało się, że nie reaguje na leki obniżające ciśnienie krwi.

Poinformowała, że ​​przez 4 lata po rzuceniu palenia codziennie jadła 1–2 paczki czarnej lukrecji.

Po dalszych badaniach lekarz zdiagnozował u niej pseudohiperaldosteronizm związany z nadmiernym spożyciem czarnej lukrecji.

Została poinstruowana, aby wyeliminować lukrecję z diety i stosować dietę bogatą w potas oraz przyjmować suplementy potasu w celu leczenia jej niskiego poziomu.

Postąpiła zgodnie z zaleceniami lekarza i kilka miesięcy później kontrolowała jej ciśnienie krwi, a jej wyniki laboratoryjne – w tym potas – były w normie.

Jak związki zawarte w czarnej lukrecji wpływają na Twój organizm?

Lukrecja zawiera związek zwany kwasem lukrecjowym. Kwas ten nadaje cukierkowi lukrecji słodycz.

Według doniesień kwas glicyryzynowy jest 50 razy słodszy niż sacharoza lub cukier.

Twoje ciało przekształca kwas glicyryzynowy w kwas glicyretynowy, który zgodnie ze specjalistami medycznymi jest stosunkowo nieszkodliwy w niewielkich ilościach.

Ale w dużych ilościach kwas glicyretynowy i jego produkty uboczne trawienia hamują enzym, który pomaga organizmowi w przekształcaniu aktywnego kortyzolu w nieaktywny kortyzon.

Powoduje to, że więcej kortyzolu wiąże się ze swoim receptorem i wywiera działanie w organizmie, które prowadzi do pseudohiperaldosteronizmu.

W większości przypadków wyeliminowanie lukrecji z diety może rozwiązać pseudohiperaldosteronizm w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Mimo to wysokie ciśnienie krwi może czasami utrzymywać się z innych przyczyn

Zalecana maksymalna dawka

Korzeń lukrecji jest używany w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat w leczeniu kaszlu, astmy, bólu brzucha, bezsenności i infekcji.

Rzeczywiście, lukrecja zawiera różne korzystne związki roślinne, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe.

Mimo to, pomimo długiej – i prawdopodobnie bezpiecznej – historii stosowania, organizacje naukowe zalecają ostrożność przed spożywaniem zbyt dużej ilości lukrecji ze względu na jej zdolność do podnoszenia ciśnienia krwi i powodowania zaburzeń równowagi elektrolitowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że spożycie do 100 mg kwasu lukrecjowego dziennie jest bezpieczne dla większości dorosłych.

Ta ilość odpowiada około 60-70 gramów lukrecji.

Mimo to trudno jest podać bezpieczną rekomendację dotyczącą spożycia czarnych cukierków z lukrecji, ponieważ zawartość kwasu lukrecjowego może różnić się nawet 30-krotnie w zależności od produktu.

Agencja ds. Żywności i Leków sugeruje, że jeśli masz 40 lat lub więcej, spożywanie 57 gramów lukrecji dziennie przez co najmniej 2 tygodnie może powodować nieregularny rytm serca, który może wymagać hospitalizacji.

Należy pamiętać, że wiele herbat ziołowych i suplementów diety zawiera ekstrakt z korzenia lukrecji.

Żeby było jasne, czerwona lukrecja – mimo swojej nazwy – nie zawiera ekstraktu z korzenia lukrecji, więc nie dostarcza glicyryzyny.

Produkty zawierające lukrecję muszą być oznakowane . Producenci wymieniają ekstrakt z lukrecji lub kwas lukrecjowy na liście składników.

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

Jeśli masz schorzenie, które niekorzystnie wpływa na twoje serce lub nerki, bądź szczególnie ostrożny z ilością spożywanej czarnej lukrecji – i częstotliwością jej spożywania.

Lukrecja ma długi okres półtrwania, co oznacza, że ​​pozostaje w organizmie przez długi czas, zanim ją wyeliminujesz.

Dzięki temu kwas glicyretynowy gromadzi się w organizmie, im częściej jesz lukrecję. To stałe nagromadzenie zwiększa ryzyko pseudohiperaldosteronizmu.

Jeśli masz wcześniej istniejący stan, który wpływa na serce lub nerki, pseudohiperaldosteronizm może być śmiertelny.

Najważniejsze!

Czarna lukrecja i inne źródła lukrecji zawierają kwas glicyretynowy. W dużych ilościach kwas ten hamuje enzym, który umożliwia bardziej aktywnemu kortyzolowi wiązanie się z jego receptorem.

Tak więc spożywanie zbyt dużej ilości lukrecji – lub zbyt częste – może skutkować wysokim ciśnieniem krwi, niskim poziomem potasu i innymi objawami pseudohiperaldosteronizmu. Może to być śmiertelne, szczególnie u osób z istniejącymi wcześniej chorobami serca lub nerek.

WHO sugeruje, że większość zdrowych osób dorosłych może bezpiecznie spożywać do 100 mg kwasu lukrecjowego dziennie lub około 60-70 gramów lukrecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *