Najlepsze olejki nośne ( bazowe ) do masażu


Oleje nośnikowe to „oleje bazowe”, które są powszechnie stosowane w aromaterapii do rozcieńczania olejków eterycznych. Pochodzą one zazwyczaj z orzechów, nasion i innych materiałów roślinnych i mają szeroki zakres korzyści terapeutycznych i leczniczych. Nie tylko pomagają „przenosić” olejki eteryczne do systemów organizmu, gdzie mogą zacząć działać, ale także nawilżają skórę, aby umożliwić masaż. Bogate w odżywcze, rozpuszczalne w tłuszczach niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały mają również niezwykle korzystny wpływ na zmiękczenie i poprawę kondycji skóry.

Wybór odpowiednich olejków nośnikowych do masażu

Podobnie jak w przypadku olejków eterycznych, istnieje wiele różnych olejków nośnikowych do wyboru i może być trochę mylące, wiedząc, których użyć do zabiegów masażu.

Olej ze słodkich migdałów i olej z pestek winogron to najpopularniejsze oleje bazowe do ogólnego masażu ciała, a pestki moreli lub pestek brzoskwini są powszechnie używane do masażu twarzy, jednak wybór oleju może być znacznie bardziej dostosowany do twoich konkretnych wymagań. Na przykład, jeśli szukasz intensywnej pielęgnacji skóry, możesz chcieć dodać więcej odżywczych olejków, takich jak awokado lub z kiełków pszenicy. Poniżej omówimy niektóre z bardziej popularnych opcji oleju przewoźnika.

Najlepsze olejki nośne do masażu

Olej ze słodkich migdałów tłoczony jest z orzechów drzewa Prunus amygdalis. Jest koloru jasnożółtego i prawie bezwonny. Jest bogaty w kwas linolowy (wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-6), witaminy, minerały i proteiny, które pomagają zmiękczyć, ukoić, odżywić i zrewitalizować skórę. Olej ze słodkich migdałów to także doskonały lubrykant, o wydłużonym czasie poślizgu, co czyni go jednym z najlepszych uniwersalnych olejków nośnikowych do masażu. Unikaj alergii na orzechy.

Olejki z pestek moreli (Prunus armeniaca) i brzoskwini (Prunus persica) są praktycznie identyczne pod względem składników chemicznych, które obejmują niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B i E. Mają lekką konsystencję, łatwo się wchłaniają i sprawiają, że są jedwabiste w dotyku, idealny wybór do masażu twarzy. Szczególnie nadaje się do skóry suchej, dojrzałej lub wrażliwej.

Nierafinowany olej z awokado (Persea gratissima) to głęboki, żywy zielony kolor z orzechowym aromatem. Jest to wysoce odżywczy, lepki (gęsty/lepki) olej, który głęboko penetruje. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę i witaminy A, C, D i E ten intensywny olejek jest idealny dla skóry niedożywionej, suchej, odwodnionej i dojrzałej lub z chorobami skóry, takimi jak egzema czy łuszczyca. Nierafinowany olejek z awokado można stosować samodzielnie, ale zazwyczaj rozcieńcza się go do 20% lżejszym olejem, takim jak ze słodkich migdałów (lub 5-10% do twarzy).

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to napar wytwarzany z kwiatów nagietka w czystym oleju słonecznikowym. Ma doskonałe właściwości przeciwzapalne, gojące, regenerujące, które doskonale łagodzą i odbudowują stan zapalny, podrażnioną, suchą lub zaniedbaną skórę. Mówi się również, że działa korzystnie na żyły nitkowate i żylaki.

Olej kokosowy (Cocos nucifera) jest stały w temperaturze pokojowej w swoim naturalnym, nierafinowanym stanie i ma charakterystyczny kokosowy aromat. Frakcjonowany olej kokosowy jest rafinowany, dzięki czemu pozostaje w stanie płynnym i nie ma zapachu. Jest to lekki, łatwo wchłaniający się, nietłusty olejek bardzo podobny do naturalnego oleju skóry, sebum. Jego właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i nawilżające sprawiają, że jest idealny zarówno do pielęgnacji skóry, jak i do masażu, a jego dodatkową zaletą jest bardzo długi okres trwałości. Uwaga: Kokos jest klasyfikowany jako suchy pestkowiec, a nie orzech. Rzadko zdarza się, aby osoby z alergią na orzechy drzewne były również uczulone na kokos.

Olej z wiesiołka jest tłoczony na zimno z nasion Oenothera biennis. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasu gamma-linolenowego (kwas tłuszczowy omega 6) potrzebnego każdemu narządowi organizmu, w tym skórze. Olejek z wiesiołka pomaga promować zdrowszy, młodszy wygląd skóry i jest szczególnie polecany do skóry suchej, zniszczonej, starzejącej się oraz z problemami skórnymi, takimi jak egzema i łuszczyca. Mówi się również, że pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej.

Olejek z pestek winogron (Vitis vinifera) to kolejny popularny wybór do masażu ogólnego. Jest bogaty w kwas linolowy, witaminy i minerały oraz ma lekką, delikatną, nietłustą konsystencję, która łatwo się wchłania. Idealnie nadaje się do mieszania z cięższym, bardziej odżywczym olejem, jeśli wymagana jest intensywniejsza pielęgnacja skóry.

Olejek z orzechów laskowych (Corylus avellane) to lekki, szybko wchłaniający się, lekko ściągający olej, który jest szczególnie dobry dla skóry tłustej lub ze stanami zapalnymi. Olej z orzechów laskowych ma wysoki poziom przeciwutleniacza witaminy E, który pomaga chronić przed szkodliwym wpływem środowiska i przedwczesnym starzeniem się, a także może pomóc zmniejszyć widoczność żyłek.

Olejek jojoba (Simmondsia chinensis) to w rzeczywistości płynny wosk pozyskiwany z południowoamerykańskiej rośliny. Jego skład bardzo przypomina sebum skóry, co czyni go jednym z najlepszych emolientów natury. Ma lekką konsystencję, głęboko penetruje i jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają, zmiękczają i kondycjonują skórę. Jest idealny do masażu twarzy i może pomóc zrównoważyć tłustą skórę. Można go również rozcieńczyć innymi olejami bazowymi do ogólnego masażu ciała.

Olej z nasion dzikiej róży (Rosa canina) słynie z właściwości regenerujących skórę i przeciwstarzeniowych. Zawiera wysoki poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniającą witaminę E i kwas trans-retinowy, naturalną formę witaminy A, która promuje zdrowszy wygląd i młodzieńczą cerę. Jest to suchy olejek, który łatwo się wchłania, dzięki czemu idealnie sprawdza się w olejkach do twarzy. Olej z nasion dzikiej róży jest szczególnie polecany do skóry suchej, dojrzałej, zniszczonej, poparzonej słońcem lub z bliznami. Może być stosowany w postaci nierozcieńczonej jako balsam lub olejek do twarzy lub rozcieńczony w 20% innym olejem nośnikowym do masażu.

Nierafinowany olej z kiełków pszenicy (Triticum vulgare) to bogaty, lepki olej, który zawiera odżywczy koktajl niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin – w tym wysoki poziom przeciwutleniającej witaminy E. Jest szczególnie dobry dla skóry zaniedbanej, w złej kondycji, zniszczonej lub z bliznami oraz suchej choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca. Olej z kiełków pszenicy ma dość charakterystyczny zapach i jest bardzo ciężkim olejem, dlatego najlepiej dodawać go w ilości 5-25% do lżejszych olejków, aby zapewnić dodatkowe odżywienie. Działa również jako naturalny środek konserwujący, więc doskonale nadaje się do dodania do każdej mieszanki do masażu, aby przedłużyć jej okres przydatności do spożycia (użyj rozcieńczenia 1-5%). Uwaga: nie stosować u osób z alergią na pszenicę lub gluten.

Mam nadzieję, że wykazałem znaczenie i wszechstronność olejków nośnikowych, ich szeroki zakres korzyści oraz to, w jaki sposób mogą naprawdę wzbogacić i zwiększyć wartość terapeutyczną Twoich mieszanek aromaterapeutycznych. 


OLEJ Z WIESIOŁKA

Jadalny i niezwykle korzystny dla zdrowia

Wiesiołek od wieków uważany jest za dobroczynne i niezwykle korzystne dla zdrowia zioło. Korzenie, nasiona, liście, pąki i kwiaty – niemal wszystkie części tej rośliny są jadalne i znajdują szerokie zastosowanie. 

Gwiazda nocy

Jedną z osobliwości wiesiołka jest fakt, że otwiera swoje piękne żółte kwiaty dopiero o zmierzchu, wraz z nadejściem nocy. W jego zapylaniu biorą więc udział tylko ćmy, w szczególności postojak wiesiołkowiec. 

Triumf rdzennych Amerykanów

Początkowo napary z wiesiołka, później olej – ze względu na swoje uspokajające i regenerujące działanie wiesiołek stał się ulubieńcem wielu kultur na całym świecie. Do jego fanów zaliczali się również rdzenni mieszkańcy Ameryki, dla których odgrywał rolę pierwszej pomocy w stanach zapalnych skóry i nieprzyjemnych wypryskach. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *