Aromaterapia

Przeciwgrzybicze właściwości olejku lawendowego

Portugalscy naukowcy przetestowali właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z lawendy w walce z różnymi rodzajami chorobotwórczych grzybów. Dla wielu z nich, w tym dla dermatofitów i drożdżaków, okazał się on zabójczy. Działanie olejku polega przede wszystkim na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Dokładne określenie jego właściwości wymaga dalszych badań. Naukowcy podkreślają jednak, iż istnieją szanse na wykorzystanie leczniczych właściwości olejku lawendowego w walce z infekcjami opornymi na leki przeciwgrzybicze.

Dermatofity wywołują infekcje skóry, włosów i paznokci, gdyż wykorzystują wchodzącą w skład tych tkanek keratynę, którą przetwarzają na składniki pokarmowe. Dermatofity są odpowiedzialne za rozwój takich przypadłości jak grzybica stóp czy liszaj. Różne grzyby z rodzaju drożdżakowców współegzystują z ludźmi bez wywoływania żadnych objawów, jednak w niektórych przypadkach mogą stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Drożdżaki najgroźniejsze są u ludzi z obniżoną odpornością, u których mogą dostać się do krwiobiegu i powodować grzybicę ustrojową.

W leczeniu zakażeń dermatofitami pomagają poniższe olejki eteryczne. Mogą być stosowane bezpośrednio (ale potrafią parzyć) lub w roztworze wodnym. Moczymy w nich chore miejsca. Można też 6-8 kropli takiego olejku dodać do łyżki oleju kokosowego i nacierać tym skórę lub paznokieć.

? Olejek z drzewa herbacianego
? Olejek z oregano
? Olejek z drzewa neem
? Olejek z mięty pieprzowej
? Olejek rozmarynowy
? Olejek goździkowy

Bardzo skuteczne są też czosnek i ocet z cydru.

Natomiast WYSTRZEGAJCIE SIĘ skrobi kukurydzianej, często zalecanej w internecie. Skrobia to pożywienie dla grzybów.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *