Jakich używać olejków eterycznych do detoksu organizmu …


Jeśli czujesz się trochę poniżej normy i nie do końca strzelasz do wszystkich cylindrów, być może twoje ciało potrzebuje detoksu. 

Niestety, współczesne życie sprawia, że ​​nasze ciała są nieustannie bombardowane toksynami, nie tylko pochodzącymi z zanieczyszczenia środowiska, ale także z przedmiotów codziennego użytku, takich jak środki czystości, spraye, aerozole, przybory toaletowe, kosmetyki, żywność, alkohol, papierosy, farby i rozpuszczalniki. 

Chociaż nasze ciało jest zaprojektowane tak, aby naturalnie neutralizować lub usuwać te szkodliwe substancje, toksyny mogą zacząć się gromadzić, jeśli weźmiemy ich zbyt wiele na pokład lub jeśli nasze ciało stanie się wycieńczone. Brak ruchu, niezdrowa dieta i stres mogą również osłabić zdolność organizmu do detoksykacji.

Objawy toksyczności obejmują zmęczenie/wyczerpanie, bóle głowy, mgłę mózgową, problemy trawienne, takie jak wzdęcia, wiatry i zaparcia, bóle stawów, alergie, kaszel, przeziębienia i problemy skórne. Uważa się również, że narażenie na toksyny odgrywa ważną rolę w wielu chorobach, w tym raku, chorobie Alzheimera, zapaleniu stawów i chorobach układu krążenia.

Naturalny proces detoksykacji organizmu

Mamy szczęście, że nasz organizm ma swój własny wewnętrzny system detoksykacji. 

 • Jego pierwszą linią obrony jest wątroba, która działa jak filtr zapobiegający przedostawaniu się toksyn do krwiobiegu. Wątroba zasadniczo rozbraja szkodliwe substancje i ułatwia ich wydalanie z organizmu z kałem lub moczem.
 • Okrężnica jest częścią jelita grubego, a jednym z jej głównych zadań jest przetwarzanie produktów przemiany materii i przygotowywanie ich do usunięcia z kałem.
 • Nerki nieustannie filtrują krew, usuwając odpady i nadmiar wody w postaci moczu.
 • Układ limfatyczny jest częścią układu krążenia i układu odpornościowego i składa się z sieci naczyń gromadzących nadmiar płynu tkankowego, znanego jako „limfa”. Limfa jest filtrowana przez szereg węzłów chłonnych, które wychwytują i niszczą toksyny, bakterie i inne produkty przemiany materii, zanim „oczyszczona” limfa zawróci z powrotem do krwiobiegu.
 • Płuca pomagają zapobiegać przedostawaniu się do organizmu niechcianych substancji, które wdychamy. W ścianach małych dróg oddechowych wytwarzany jest śluz, który smaruje płuca i utrzymuje je w czystości. Niepożądane substancje przyklejają się do tego śluzu, a drobne włoski, zwane rzęskami, pomagają transportować śluz z płuc do gardła, gdzie zwykle jest połykany. Następnie przemieszcza się przez układ pokarmowy, pomagając smarować produkty przemiany materii podczas ich przemieszczania się przez jelita.
 • Wreszcie uważa się, że toksyny, takie jak metale ciężkie, mogą być usuwane przez skórę poprzez pocenie się.

Jak aromaterapia i olejki eteryczne mogą pomóc w detoksykacji

Według Battaglia (2003) regularne zabiegi aromaterapii w połączeniu z ćwiczeniami i zdrową dietą mogą „wspomagać naturalną reakcję eliminacyjną organizmu poprzez stymulację wątroby, płuc i układu limfatycznego, nerek, jelit i gruczołów potowych”. 

Jak zawsze istnieje wiele różnych czystych olejków eterycznych , których można użyć. Najbardziej pomocne są te o właściwościach oczyszczających (oczyszczających krew), moczopędnych (zwiększających produkcję i wydzielanie moczu) i pobudzających.

Jak używać olejków aromaterapeutycznych do detoksu

Masaż jest jedną z najskuteczniejszych metod aplikacji, ponieważ wspomaga stymulację układu krążenia i limfatycznego oraz wspomaga drenaż limfatyczny. Zawsze najlepiej umówić się na wizytę u profesjonalnego aromaterapeuty, ale jeśli nie jest to możliwe, możesz skorzystać z detoksykującego masażu w domu.

Wymieszaj jedną z poniższych mieszanek olejków eterycznych z 20 ml oleju nośnikowego.

LUB

LUB

Wskazówka: przed nałożeniem olejku do masażu wypróbuj szczotkowanie ciała na sucho. Za pomocą szczoteczki do ciała delikatnie pogłaszcz skórę w kierunku serca. Pomaga to zwiększyć krążenie krwi i limfy, a także złuszczać skórę, co wspomaga wchłanianie oleju. Nakładając olejek do masażu, zacznij od stóp i pracuj w górę, ponownie w kierunku serca. Zwróć uwagę na tył kolan, pachwinę, fałdy łokci i pachy, aby stymulować węzły chłonne.

Możesz również spróbować użyć wybranych olejków w kąpieli detoksykującej:

Wymieszaj 2 łyżki soli Epsom z 1 łyżką olejku do kąpieli, 5 kroplami lawendy, 4 geranium, 2 jałowcami i 1 cytryną.

Ogólne porady dotyczące detoksykacji

Oprócz stosowania olejków aromaterapeutycznych, mini detoks trwający zaledwie tydzień może być wspaniałym sposobem na uwolnienie zatorów i toksyn. 

 • Jedz zdrową dietę, w tym dużo świeżych owoców i warzyw.
 • Zwiększ spożycie ryb i białka (np. z jaj).
 • Zmniejsz spożycie mięsa, cukru rafinowanego, skrobi i glutenu.
 • Pij herbatę z pokrzywy z samego rana, z połową świeżo wyciśniętej organicznej cytryny, aby przepłukać wątrobę i wzmocnić układ limfatyczny.
 • Pije 2 litry wody dziennie.
 • Zredukuj alkohol/kofeinę do minimum.
 • Ćwicz 20 minut dziennie, nawet jeśli to tylko energiczny spacer. Brak ruchu/ruchu przyczynia się do spowolnienia układu limfatycznego.
 • Wypróbuj naprzemienną temperaturę prysznica między ciepłą i zimną, aby pobudzić krążenie.
 • Wypróbuj szczotkowanie ciała na sucho i nałóż wybraną mieszankę do masażu detoksykującego.
 • Weź kąpiel detoksykującą 3 razy w tygodniu.

Porady dotyczące bezpieczeństwa

Zawsze czytaj uwagi dotyczące bezpieczeństwa olejków eterycznych na każdej stronie naszych produktów, zanim wybierzesz swoje olejki. 


MARCHEW, NASIONA

Olejek eteryczny z marchwi ma wysoką zawartość prowitaminy A. Ma wpływ na prawidłowy poziom glukozy we krwi.

W kosmetyce są wykorzystywane jego właściwości regenerujące cerę. Jest także uważany za afrodyzjak.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *