Aromaterapia a bezsenność – proste sposoby na zasypianie


Nie zawsze problemy z zasypianiem muszą skutkować receptą na benzodiazepiny – mocne środki nasenne. Można pokonać zmęczenie utrudniające zaśnięcie, spowodowane pracą, przejściowym obniżeniem nastroju czy nawet zmianą pory roku. Często wystarczy sięgnąć po specyfiki, które wcale nie są lekami…


Wiele problemów z zasypianiem wynika z zaniedbania zasad higieny snu. Co jednak zrobić, gdy mimo odstawienia kawy i papierosów, wietrzenia sypialni, spożywania lżejszej kolacji, wciąż masz problemy z zaśnięciem? Jak poradzić sobie z utrudniającym spokojny sen stresem czy trudnościami z wygospodarowaniem czasu na relaksujący spacer wieczorem?

Jeśli takie problemy są dokuczliwe, lecz nie trwają od dawna – spróbuj aromaterapii.

Poznaj moc zapachów

Wiedza, jaką daje nam aromaterapia, pozwala sięgać po różne olejki eteryczne, w celu wzmożenia koncentracji, poprawy nastroju czy właśnie ułatwienia zasypiania. Ten ostatni cel osiągamy stosując ekstrakty z takich roślin jak jałowiec, rumianek, szałwia, bergamotka, rozmaryn, jaśmin, paczuli.

Aby ułatwić sobie zasypianie, a jednocześnie zrelaksować się i poprawić sobie nastrój wystarczy użyć olejków eterycznych, wziąć aromatyczną kąpiel albo poddać się kojącemu masażowi, który wykonać może nasz partner.

3… 2… 1… śpij!

Sposobem dla leniuchów jest zmieszanie kilku olejków eterycznych – 10 kropli olejku z rumianku, 5 kropli szałwii muszkatołowej i 5 kropli bergamotki, którymi wystarczy nasączyć chusteczkę i położyć ją sobie na poduszce. Taka kompozycja zapachowa sprzyja łagodnemu oddaniu się objęciom Morfeusza.

Jeżeli zajmujesz się zielarstwem albo chciałabyś zacząć, to doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie założenie małego parapetowego zielnika, w którym muszą znaleźć się lawenda, hiacynt, rozmaryn i bylica. Są to łatwe w utrzymaniu rośliny, które po ususzeniu, zapakowaniu w ozdobny woreczek i umieszczeniu w sypialni ułatwią zasypianie niezależnie od pory roku. Zaletą takiego malutkiego zielnika jest też radość z posiadania pięknych ozdobnych roślin.Jeżeli tylko posiadasz nawilżacz powietrza przygotuj sobie na noc łagodną inhalację z tych oto składników:

l        6 kropli jaśminu

l        2 krople rumianku

l        2 krople lawendy

l        3 krople waleriany

l        3 krople rumianku

Dobrym rozwiązaniem jest też wzięcie aromatycznej kąpieli z olejkami. Warto ja połączyć z relaksującą muzyką, lampką dobrego wina pitego w blasku świec. A zaraz po wyjściu z wanny daj się ponieść masażowi olejkiem ze słodkich migdałów. Niech pomoże Ci Twój partner. Wspólny masaż uspokaja i wycisza.

Po tych wszystkich zabiegach poczujesz się jak nowo narodzona – na pewno zasypianie stanie się o wiele łatwiejsze.


RUMIANEK POSPOLITY

Olejek eteryczny z rumianku pospolitego (niemieckiego) przywraca równowagę emocjonalną, uspokaja umysł, pomaga poradzić sobie z uczuciem gniewu. Tworzy atmosferę odpoczynku i relaksu, poprawia nastrój, wpływa na zdrowy sen. Jego energia oddziałuje na splot słoneczny – główne centrum nerwowe w okolicy żołądka. Pomaga pozbyć się napięcia nerwowego.

Olejek jest używany w przemyśle kosmetycznym do produkcji perfum i mydeł. To jeden z najważniejszych olejków używanych do pielęgnacji cery. Ma działanie kojące, jest nietoksyczny i niepodrażniający.

Jednocześnie ma pozytywny wpływ na działanie układu oddechowego i trawienie, jak również funkcjonowanie wątroby.

Zapach rumianku niemieckiego uspokaja emocje i gniew, pomaga osiągnąć równowagę i zrelaksować się. Wpływa na zdrowy sen i poziom ogólnego zadowolenia z życia. Jego energia oddziałuje na splot słoneczny – główne centrum nerwowe w okolicy żołądka. Pomaga pozbyć się napięcia nerwowego.

Olejek wzmacnia w nas poczucie integralności, uczy nas przyjmować pomoc i wsparcie innych osób.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *