Aromaterapia

Jak stosować olejki eteryczne na zwichnięcia, nadwyrężenia i złamania?


Urazy mięśni, więzadeł i kości są powszechne i mogą obejmować zarówno drobne naciągnięcia i skręcenia, jak i poważniejsze urazy, takie jak zwichnięcia i złamania. Występują one zwykle w wyniku wypadku, niewłaściwego użycia mięśni lub nadmiernego wysiłku, ale mogą być również spowodowane chorobą, np. osteoporozą, która jest stanem, który powoduje osłabienie kości i większe prawdopodobieństwo ich złamania. Czasami zwykłe potknięcie się lub poślizgnięcie może spowodować poważne obrażenia prowadzące do zwolnienia z pracy i normalnych codziennych czynności, a także długiego okresu rehabilitacji.

Skręcenia kontra nadwyrężenia

Według NHS zwichnięcie polega na skręceniu, rozciągnięciu lub zerwaniu więzadła łączącego dwie kości w stawie. Najczęściej występuje to w kostkach, a także w nadgarstkach, kciukach i kolanach.

Naciągnięcie (lub naciągnięty mięsień) ma miejsce, gdy sam mięsień jest nadmiernie rozciągnięty lub rozdarty.

Oba rodzaje urazów mogą powodować ból, obrzęk, siniaki, skurcze mięśni i niezdolność do utrzymywania ciężaru lub normalnego używania mięśnia lub stawu. W większości przypadków urazy te można leczyć w domu bez zwracania się o poradę lekarską i zwykle zaczynają czuć się lepiej w ciągu kilku tygodni. Poważniejsze skręcenia lub nadwyrężenia mogą jednak potrwać kilka miesięcy, aby powrócić do normy.

Złamania i zwichnięcia

Złamanie to złamana kość, która może mieć postać od cienkiego pęknięcia (niekompletnego) do całkowitego złamania. Występują one zwykle po upadku lub uderzeniu o coś. Najczęstsze objawy złamania to ból, obrzęk i deformacja. 

Zwichnięcie to sytuacja, w której kości w stawie są wypychane z ich normalnej pozycji. Najczęściej dotyczy to ramion i palców, ale może również występować w kostkach, kolanach, biodrach i łokciach. Objawy będą obejmować ból, wyraźną deformację, w której kości wyglądają nie na swoim miejscu, siniaki i obrzęk oraz niemożność poruszania stawem.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji

Oczywiście niemożliwe jest powstrzymanie niektórych wypadków, jednak istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń. Na przykład spożywanie zdrowej diety, w tym pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, może pomóc w utrzymaniu wytrzymałości kości. Podobnie jak regularne ćwiczenia, zwłaszcza ćwiczenia z obciążeniem.

Sposoby zapobiegania skręceniom i nadwyrężeniom obejmują:

 • Regularne ćwiczenia, aby utrzymać formę i wzmocnić mięśnie i stawy
 • Właściwa rozgrzewka przed ćwiczeniami/sportami i rozciąganie po nich
 • Nie ćwiczysz, gdy jesteś zmęczony lub w bólu
 • Zdrowe odżywianie, aby utrzymać silne mięśnie i zdrową wagę
 • Utrzymanie prawidłowej postawy
 • Używanie / noszenie odpowiedniego obuwia lub sprzętu ochronnego
 • Zachowanie ostrożności w miejscu pracy podczas podnoszenia lub wykonywania powtarzalnych czynności

Jak aromatyczne olejki eteryczne i olejki nośnikowe mogą pomóc

Olejki eteryczne i olejki nośnikowe mogą odgrywać nieocenioną rolę w zmniejszaniu ryzyka kontuzji, a także w łagodzeniu niektórych fizycznych i psychicznych objawów w przypadku kontuzji. Istnieje szeroka gama olejków, które mogą pomóc w bólu, siniakach i stanach zapalnych, a także olejkach, które mogą łagodzić problemy emocjonalne, takie jak lęk, stres, a nawet depresja, która może wystąpić po cięższych urazach. Poniżej omówimy niektóre z najskuteczniejszych olejków i sposoby ich stosowania.

Zapobieganie urazom

Mieszanka rozgrzewająca mięśnie przed sportem

Zastosuj balsam do masażu przed sportem, aby przygotować ciało do działania i wzmocnić rutynę rozgrzewki.

 • 14 ml balsamu nawilżającego
 • 2 krople olejku z czarnego pieprzu
 • 4 krople olejku lawendowego
 • 1 kropla olejku imbirowego

Mieszanka łagodząca mięśnie po sporcie

Ważne jest również, aby poświęcić trochę czasu na odpowiednie ochłodzenie, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Jeśli odczuwasz dyskomfort i bolesność mięśni, prawdopodobnie jest to spowodowane kwasem mlekowym. Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości tlenu, aby całkowicie rozłożyć glukozę podczas aktywności fizycznej, podczas rozkładania węglowodanów w celu wytworzenia energii wytwarzane są duże ilości kwasu mlekowego. Kwas mlekowy może podrażniać mięśnie, powodując dyskomfort i bolesność; jest to jednak mechanizm obronny zapobiegający trwałym uszkodzeniom podczas wysiłku. Masowanie kończyn po aktywności pomoże usunąć kwas mlekowy z organizmu i wywołany przez niego ból. Wypróbuj następującą mieszankę:

 • 14 ml naparu z olejku z arniki
 • 2 krople olejku cyprysowego
 • 4 krople olejku jałowcowego
 • 1 kropla olejku Angelica Root

Podczas gdy trenerzy osobiści są coraz bardziej popularni, zwłaszcza na siłowniach, osoby uprawiające dużo sportu mogą również chcieć zainwestować w regularne masaże sportowe, ponieważ wykwalifikowany Aromaterapeuta Sportowy będzie starał się utrzymać Twoje mięśnie w jak najlepszej kondycji, co może pomóc zmniejszyć ryzyko zranienia.

Leczenie urazów

Jeśli masz nieszczęście cierpieć na zwichnięcie lub nadwyrężenie, polecam następujące 4 kroki znane jako RYŻ:

 • Odpocznij – unikaj obciążania kontuzji przez pierwsze 24-48 godzin
 • Lód – nakładaj okład z lodu lub zimny kompres na 10 minut co 2-3 godziny przez pierwsze 24 godziny (zawsze rozważ problem taki jak choroba Raynauda lub nadwrażliwość na zimno).
 • Kompresja – załóż bandaż podtrzymujący kontuzję
 • Elewacja – utrzymuj ranny obszar maksymalnie podniesiony 

Należy pamiętać, że są to jedynie ogólne wytyczne i należy postępować zgodnie z zaleceniami udzielonymi przez lekarza lub pielęgniarkę.

Mieszanka skręcenia i odkształcenia

 • 3 krople  rozmarynu
 • 2 krople czarnego pieprzu
 • 1 kropla benzoiny 

Ta mieszanka może być stosowana w zimnym lub gorącym kompresie, w kąpieli lub w olejku do masażu. W przypadku stosowania w wannie lub do masażu rozcieńczyć w 14 ml oleju bazowego. Nasz olejek z arniki jest szczególnie polecany ze względu na właściwości lecznicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Należy pamiętać, że aby zapobiec obrzękom, należy unikać gorących kąpieli, ciepłych okładów, okładów rozgrzewających, masowania miejsca urazu i alkoholu przez pierwsze kilka dni. 

Kompresy

Zimny ​​kompres najlepiej nadaje się do natychmiastowego leczenia urazów tkanek miękkich w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Aby zrobić zimny kompres, weź 100ml mrożonej lub schłodzonej wody i umieść w misce z wyżej wymienionymi olejkami eterycznymi. Umieść w misce czystą ściereczkę i pozwól jej wchłonąć wodę i oleje. Wyciśnij nadmiar wody i umieść szmatkę na dotkniętym obszarze. Proces należy powtórzyć, gdy tylko szmatka ogrzeje się do temperatury ciała, ale nie należy jej zostawiać na dłużej niż 10 minut.

Gorący kompres można zastosować po pierwszych kilku dniach, aby zmniejszyć ból. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, ale używaj gorącej wody, tak ciepłej, jak tolerowane. Ciepły kompres można przykryć folią spożywczą i owinąć ręcznikiem i należy go wymienić, gdy tylko ostygnie do temperatury ciała. 

Kąpielowy

Kąpiel jest uważana za jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu po ustąpieniu obrzęku. Wypróbuj niszczącą ból mieszankę do kąpieli poniżej lub użyj mieszanki Sprain & Strain z góry. Dodaj do ciepłej (nie gorącej) bieżącej wody. Następnie połóż się i moczyć przez około 20 minut.

 • 3 krople rozmarynu
 • 1 kropla eukaliptusa
 • 1 kropla benzoiny
 • 1 szklanka soli Epsom

Okłady z gliny

Okłady z gliny lub okłady z gliny mogą być również pomocne w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego. Można to zrobić, mieszając francuską zieloną glinkę z niewielką ilością wody, aż uzyskasz sztywną pastę. Możesz również dodać jedną z powyższych mieszanek olejków eterycznych. Rozsmaruj mieszaninę na dotkniętym obszarze, przykryj szmatką i odpocznij. Postępuj zgodnie z tą procedurą dwa razy dziennie. Używanie zimnej wody jest pomocne w przypadku obrzęków, a gorącej wody w łagodzeniu bólu.

Złamania

Jeśli jesteś w gipsie, niestety nie możesz niczego nałożyć na dotknięty obszar. Jednak po usunięciu gipsu możesz użyć wyżej wymienionych mieszanek i technik, aby pomóc z pozostałym bólem lub sztywnością. Jeśli gips pozostawił skórę suchą i podrażnioną, możesz użyć poniższej mieszanki, aby ukoić i zregenerować skórę.

 • 14 ml naparu z olejku nagietkowego
 • 8 kropli  rumianku rzymskiego
 • 2 krople słodkiej pomarańczy
 • 2 krople drzewa sandałowego 

Dobre samopoczucie emocjonalne

Wreszcie, nawet niewielki uraz może sprawić, że poczujesz się przygnębiony, a w zależności od osobistych okoliczności, niektórzy ludzie mogą czuć się odizolowani i samotni. Olejki eteryczne mogą zatem pomóc w poprawie samopoczucia psychicznego. Na przykład użycie kilku kropli bergamotki w dyfuzorze do aromaterapii lub palniku lub umieszczenie kilku kropli na chusteczce i inhalacja może naprawdę pomóc poprawić nastrój i podnieść nastrój. Bergamot jest jednym z moich ulubionych olejków i jest jak wdychanie słońca z butelki; i z pewnością poleciłbym to, jeśli czujesz się przygnębiony.

Mam nadzieję, że te wskazówki okazały się pomocne, a jeśli cierpisz z powodu kontuzji, życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Nie zapominaj, że wszystkie wyżej wymienione produkty

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa

 • Nie używaj czarnego pieprzu, jeśli masz wrażliwą skórę
 • Nie używaj rozmarynu, jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na padaczkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!