Zdrowie

Czym są telomery?

Dietetycy od dawna interesują się długością telomerów oraz jaki wpływ mają na nasze zdrowie i długości życia. Telomery odkrył Alexey Olovnikov w 1973 r.

Odkrył on, że niewielkie fragmenty DNA na zakończeniach chromosomu telomery z czasem skracają się, gdyż nie mogą dzielić się za każdym razem kiedy dzieli się komórka oraz mogą być najważniejszym zegarem biologicznym, który został odkryty. Wraz z wiekiem telomery skracają się. W końcu, replikacja DNA i podział komórek zanika całkowicie, w rezultacie umieramy. Jednak coraz więcej badań wykazuje, że pewne substancje odżywcze odgrywają ogromną rolę w ochronie długości telomerów; mając znaczny wpływ na długość naszego życia.

 Badacze odkryli również, że kobiety przyjmujące suplementy wit. B12 mają dłuższe telomery od tych, które nie przyjmują tej witaminy. Wit. D3, cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wit. C i E również mają wpływ na długość telomerów. Potwierdza to wyniki wcześniejszego badania z 2009 r., które wykazało, że stosowanie multiwitamin przez kobiety ma związek z dłuższymi telomerami.

Mechanizm, który powoduje, że substancje odżywcze wpływają na długość telomerów wpływa na aktywność telomerazy, tj. enzymu, który dobudowuje odcinek DNA. Opublikowano tysiące badań na temat telomerazy, która zapewnia stabilność genomu, zapobiega nieprawidłowej aktywacji uszkodzeń DNA oraz kontroluje starzenie komórkowe.

W 1984r. prof. Elizabeth Blackburn, profesor biochemii i biofizyki na UCSF, odkryła, że telomeraza może wydłużać telomery poprzez syntezę DNA z startera RNA. Wraz z Carolem Greiderem oraz Jackiem Szostakiem otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie Medycyny w 2009 r. za odkrycie jak chromosomy są chronione przez telomery i telomerazę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *