Czy istnieje gen piękna? Naukowcy próbują to znaleźć!


Dla niektórych osób posiadanie ładnej twarzy jest jak posiadanie zwycięskiego losu na loterię, który można wielokrotnie spieniężyć.

Badania mówi nam, że ludzie, którzy są postrzegani jako atrakcyjni, nie tylko częściej mają lepszą pracę i zarabiają więcej pieniędzy. Uważa się, że mają także więcej pozytywne atrybucje osobowości.

Jeśli popełnią przestępstwo, mogą być postrzegani mniej surowo, a nawet mogą… kaucja ustalona na niższą kwotę.

Standardy piękna mogą oczywiście zmieniać się w zależności od epoki i kultury lub osoby. W końcu nie bez powodu pojawia się zdanie „piękno jest w oku patrzącego”. Ale prawdą jest również, że wygląd niektórych ludzi jest tak atrakcyjny fizycznie dla innych, że mogą z tego skorzystać.

Czy możesz znaleźć, co genetycznie czyni osobę atrakcyjną?

Obecnie naukowcy niewiele wiedzą o tym, co sprawia, że ​​dana osoba jest atrakcyjna — przynajmniej jeśli chodzi o jej geny.

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Wisconsin-Madison ujawniło niektóre czynniki genetyczne stojące za pięknem.


Jak badanie znalazło piękno

W badaniu opublikowanym w tym miesiącu w PLOS Genetics , główny autor Qiongshi Lu, adiunkt na wydziale statystyki na Uniwersytecie Wisconsin-Madison i jego koledzy wykorzystali wyniki atrakcyjności, aby zlokalizować i zidentyfikować kilka genów skorelowanych z atrakcyjnością twarzy u 4383 osób.

Aby ocenić atrakcyjność, naukowcy poprosili wolontariuszy lub „koderów”, aby ocenili zdjęcia osób z rocznika w skali od „wcale nie atrakcyjne” do „niezwykle atrakcyjne”. Każdy koder obejrzał 12 zdjęć.

Po zebranych wynikach atrakcyjności naukowcy porównali wyniki ocen koderów z genetycznym składem każdej osoby, szukając korelacji lub genów krzyżowych.

Wśród tej informacji genetycznej znaleźli „garstkę genów kandydujących”.

Odkryli również, że te geny różnią się w zależności od płci.

U kobiet wariacje genetyczne, które są najbliżej związane z atrakcyjnością twarzy, były powiązane z genami wpływającymi na masę ciała lub miarę wagi i wzrostu danej osoby.

U mężczyzn zmiany genetyczne były powiązane z genami, które wpływają na poziom cholesterolu we krwi.

Autorzy badania wskazują, że badania wykazały, że poziom cholesterolu we krwi odgrywa rolę „w syntezie testosteronu i innych hormonów steroidowych”. To może pomóc wyjaśnić, dlaczego wyniki atrakcyjności były powiązane z genem cholesterolu.

Korelacja między masą ciała a atrakcyjnością kobiety wskazuje jednak na jedno z ograniczeń badania: Naukowcy nie rozumieją jeszcze roli wieku, budowy ciała, wyrazu twarzy i makijażu w postrzeganiu atrakcyjności.

Rzeczywiście, dla każdej obiecującej korelacji, którą znaleźli, pozostają pytania bez odpowiedzi.

„Podobnie jak w przypadku wielu innych ludzkich cech, nie ma »genu nadrzędnego«, który determinuje atrakcyjność danej osoby” — powiedział Lu w oświadczeniu . „Zamiast tego najprawdopodobniej wiąże się to z dużą liczbą elementów genetycznych o słabym działaniu”.

Naukowcy powiedzieli, że zdają sobie również sprawę, że ich badanie opiera się na jednorodnej rasowo i etnicznie grupie osób mniej więcej w tym samym wieku i w tym samym pochodzeniu – to jest głównie białych studentów college’u z Ameryki Środkowo-Zachodniej o europejskim pochodzeniu.

Grupa jest również nieliczna. Około 4400 osób uważa się za umiarkowaną wielkość próby.

A naukowcy nie powtórzyli swoich odkryć z żadną zewnętrzną kohortą ani grupą ludzi. „Zewnętrzna replikacja i walidacja to kluczowe kroki w badaniach genetyki złożonych cech” – napisali autorzy w badaniu.


Czy możemy zmienić geny piękna?

Same geny nie dają pełnego obrazu o atrakcyjności. Styl życia może mieć na to duży wpływ, mówi dr Charlie Chen , chirurg plastyczny z doświadczeniem w badaniach nad terapią genową.

„Wiele cech ma czynniki środowiskowe, takie jak palenie lub dieta, które zmieniają wyniki naszego wyglądu, takie jak tekstura skóry twarzy” – powiedział.

Kolejną komplikacją jest to, że ideały piękna mogą się zmieniać w czasie lub w różnych kulturach.

Ale to poszukiwanie genów atrakcyjności może stanowić podstawę czegoś, nad czym zastanawiają się i próbują inne obszary badań genetycznych: czy możemy w końcu manipulować lub zmieniać geny, aby zwiększyć szanse na atrakcyjność?

Być może, mówi Chen, ale nie w najbliższym czasie.

„W tym momencie możemy teraz zidentyfikować części genu, które określają lub są powiązane z pewnymi cechami fizycznymi lub hormonalnymi. Te cechy są prawdopodobnie wieloczynnikowe, więc nie ma ani jednego genu, który można by włączyć lub wyłączyć” – powiedział.

Chen wyjaśnia, że ​​może to być kolejna granica piękna.

„Niebezpieczeństwo z pewnością polega na możliwości ręcznego manipulowania tymi genami, być może nawet wybierania niektórych genów embrionów przed urodzeniem” – powiedział Chen. „Ta zdolność jest wciąż odległa, być może dziesięciolecia, ale z pewnością jest to ostrożność w miarę postępów w naszym naukowym zrozumieniu piękna”.

Oczywiście atrakcyjność to stale ewoluująca definicja, która może być bardziej pierwotna niż powierzchowna.

„Teoretycznie rzecz biorąc, dobór płciowy jest dość dobrze ugruntowany” — powiedział dr Andrew Neff, neurobiolog specjalizujący się w biologii molekularnej i komórkowej oraz dyrektor zarządzający Golgi Productions .

„Zwierzęta ewoluują nie tylko ze względu na kondycję, ale z dowolnego arbitralnego powodu, który zwiększa ich szanse na reprodukcję. Jeśli dobór płciowy istnieje i jest napędzany przez genetykę, muszą istnieć jakieś geny leżące u podstaw, a to badanie pokazuje kilku głównych kandydatów” – powiedział Neff.

Chociaż badanie to było „udaną próbą określenia genetycznych elementów atrakcyjności ludzkiej twarzy”, napisali naukowcy, może to stanowić punkt wyjścia do wielu przyszłych obszarów badań.


Dolna linia

Atrakcyjność jest dobrze rozumiana jako korzyść w życiu. Może pomóc ludziom znaleźć pracę, zarobić więcej pieniędzy, a nawet prowadzić lepsze życie towarzyskie i randkowe.

Ale do tej pory badacze mieli bardzo małą wiedzę na temat związku atrakcyjności fizycznej z genami.

Chociaż to badanie miało ograniczony zakres i rozmiar, dostarcza interesującego wglądu w to, co ludzie postrzegają jako atrakcyjne i co może powiedzieć o DNA.


RÓŻA DAMASCENA

Olejek różany oddziałuje zarówno na nasze ciało, jak i psychikę. Wspomaga trawienie i wydalanie, pomaga przy dolegliwościach związanych z menstruacją i menopauzą oraz problemach ginekologicznych. Jest używany do pielęgnacji cery.

Pomaga utrzymać równowagę emocjonalną, ma pozytywny wpływ na zdrowy, harmonijny sen, uspokaja. Ułatwi akceptację samego siebie, rozwinie w Tobie miłość, empatię i zaufanie.

Aromat olejku różanego delikatnie uspokaja, a jednocześnie wzmacnia umysł i serce i ponownie przywraca równowagę wewnętrzną. Róża jest tradycyjnie nazywana „kwiatem miłości“. W starożytności była poświęcona bogini miłości, piękna i płodności – Afrodycie.

Grecka poetka Safona pisała o róży jako o „królowej kwiatów“. Również starożytni Persowie, Egipcjanie, Hindusi i Rzymianie doceniali jej delikatny słodki i urzekający zapach. To jedynie podkreśla walory terapeutyczne olejku różanego.

Róża jest znanym i cenionym afrodyzjakiem. Pomaga leczyć emocjonalne rany i odbuduje w nas zdolność do miłości i akceptacji samego siebie. Dzięki niemu łatwiej pokonasz poczucie beznadziei, niepokój i smutek. Harmonizuje i poprawia nastrój.

Olejek różany znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdzie jest jednym z najczęściej używanych składników do produkcji kremów i maści do wszystkich typów cery, przede wszystkim jednak nadaje się do cery suchej, wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień oraz dojrzałej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *