Co warto wiedzieć o olejkach eterycznych na stany skóry


Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty z różnych roślin. Naukowcy niedawno zaczęli badać zastosowanie tych olejków w leczeniu schorzeń, w tym chorób skóry.

Ludzie na całym świecie używają roślin i ekstraktów roślinnych w swoich tradycyjnych lekach. W Stanach Zjednoczonych takie praktyki są czasami nazywane aromaterapią i naturopatią.

Niektóre dowody naukowe sugerują, że niektóre olejki eteryczne mają właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Te właściwości mogą sprawić, że olejki eteryczne będą przydatne w środowisku medycznym, chociaż naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań nad ich korzyściami.


Naukowcy badają zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu kilku schorzeń skóry, w tym:

Wyprysk

Wyprysk to choroba skóry, która wpływa na 15-30% dzieci i 2–10% dorosłych. Powoduje, że skóra osoby staje się:

  • suchy
  • swędzący
  • pęknięty
  • obolały

Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań na temat olejków eterycznych i egzemy. Niektóre badania sugerują, że olejki eteryczne mogą łagodzić objawy egzemy, podczas gdy inne się z tym nie zgadzają.

Na przykład, jedno małe badanie u dzieci z egzemą zbadano, czy standardowe leczenie jest skuteczniejsze w połączeniu z masażem z użyciem olejków eterycznych lub samym masażem. W obu grupach nastąpiła poprawa objawów egzemy, co sugeruje, że olejki eteryczne nie miały znaczącej różnicy.

Inne Badania zauważa, że ​​ekstrakt z rumianku może być nieco bardziej przydatny niż 0,5% hydrokortyzon, powszechny lek na egzemę, w łagodzeniu dolegliwości związanych z egzemą. Ponieważ jednak w badaniu nie zastosowano metody podwójnie ślepej próby, wyniki mogą być niewiarygodne.


Sucha skóra

Niewiele jest badań wskazujących, że olejki eteryczne mogą pomóc w przypadku suchej skóry.

Jeśli jednak niektóre olejki eteryczne pomagają w egzemie, mogą również szerzej poprawiać suchość skóry. Dzieje się tak, ponieważ sucha skóra jest objawem egzemy.

Swędząca skóra

Niektórzy ludzie mają chroniczny swędzenie skóry, znany również jako przewlekły świąd. Ten stan może być bardzo nieprzyjemny i czasami trudny do wyleczenia.

Naukowcy mogli znaleźć dowody na to, że niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w przewlekłym świądzie.

Na przykład badanie z 2016 roku sugeruje, że stosowanie olejku miętowego w wazelinie znacznie poprawia przewlekły świąd w porównaniu z wazeliną bez olejku miętowego. A Badanie 2017 znaleziono podobne wyniki z olejkiem goździkowym.

Wysypki

Nie ma naukowych dowodów na to, że olejki eteryczne zmniejszają wysypki. Ponieważ olejki eteryczne mogą powodować reakcje alergiczne, mogą potencjalnie powodować wysypki.


Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty z surowych roślin. Różne olejki pochodzą z różnych roślin. Producenci czasami sprzedają je w czystej postaci, a czasami rozcieńczają je w oleju nośnikowym.

Istnieją dwie główne techniki ekstrakcji olejków eterycznych. Pierwsza to destylacja parowa lub wodna. Dzieje się tak, gdy ludzie wyciągają ekstrakt z rośliny, przepychając wodę lub parę przez materiał roślinny.

Drugi to prasowanie na zimno. Dzieje się tak, gdy ludzie ściskają materiał roślinny, często za pomocą mechanicznej pomocy, co zmusza materiał roślinny do uwalniania olejków eterycznych.


Jak używać olejków eterycznych

Dwie główne metody stosowania olejków eterycznych to inhalacja i aplikacja miejscowa.

W zależności od upodobań osoby mogły wdychać olejki eteryczne różnymi metodami. Mogą nasycać całe pokoje olejkami eterycznymi za pomocą pojemników z dyfuzorem, sprayów lub kropelek oleju. Używając maści parowych lub łaźni parowych, mogli wdychać olejki eteryczne w bardziej kontrolowany sposób.

Olejki eteryczne można również stosować miejscowo, wmasowując je w skórę. Ponieważ jednak nakładanie nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę jest niebezpieczne, osoba musi rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju nośnikowym. Popularne oleje nośnikowe to olej migdałowy i oliwa z oliwek.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *