Zdrowie

To, co jesz, ma większe znaczenie niż to, kiedy jesz …


Eksperci twierdzą, że spożywanie zdrowej żywności, takiej jak sałatki, jest ważniejsze niż ograniczanie jedzenia.

  • W nowym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że redukcja kalorii jest ważniejsza niż ograniczanie pory jedzenia, jeśli chodzi o utratę wagi.
  • Zauważają, że ograniczenia czasowe mogą prowadzić do przejadania się w określonych porach dnia.
  • Eksperci twierdzą, że ograniczanie jedzenia może przynieść pewne korzyści, ale ważniejsze jest skupienie się na tym, jakie produkty spożywasz.

Próbuję stracić na wadze?

Możesz uzyskać lepsze wyniki, zmniejszając liczbę spożywanych kalorii, zamiast ograniczać czas jedzenia.

Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego w Chinach i opublikowanego w New England Journal of Medicine.

W badaniu 139 uczestników z otyłością otrzymało dietę o ograniczonej kaloryczności. Mężczyznom powiedziano, aby spożywali od 1500 do 1800 kalorii dziennie. Kobiety były ograniczone do 1200 do 1500 kalorii dziennie.

Połowie uczestników badania powiedziano następnie, aby zaangażowała się w jedzenie ograniczone czasowo, rodzaj przerywanego postu definiowanego jako jedzenie tylko między określonymi godzinami. Uczestnicy mogli spożywać swój dzienny przydział kalorii tylko w godzinach 8:00 i 16:00

Grupa stosująca tylko ograniczenia kalorii straciła średnio 14 funtów, podczas gdy grupa, która również podlegała ograniczeniom czasowym, straciła średnio 18 funtów w ciągu 12-miesięcznego okresu badania.

Jednak autorzy badania stwierdzili, że uważają, że utrata masy ciała nie różniła się znacząco między obiema grupami.

Innymi słowy, dodanie przerywanego postu do strategii odchudzania nie miało większego wpływu na wynik.

Skoncentruj się na tym, co jesz, a nie kiedy

Eksperci od żywienia twierdzą, że nie są przekonani, że te badania wnoszą wiele do istniejącej dyskusji na temat skutecznych metod odchudzania.

Wyniki badania pokazują, że jedzenie ograniczone czasowo nie było statystycznie istotne dla ogólnej dziennej redukcji kalorii w utracie masy ciała, a także innych drugorzędnych wyników, takich jak zmiany obwodu talii, wskaźnika masy ciała (BMI), tkanki tłuszczowej i innych metabolicznych czynników ryzyka , powiedział Lon Ben-Asher, MS, RD, LD/N , dietetyk w Pritikin Longevity Center.

Ben-Asher powiedział Healthline, że badania potwierdzają to, co zostało dobrze ugruntowane: to, co jemy, ma znacznie większe znaczenie niż to, kiedy jemy.

„Organizm musi osiągnąć ujemny bilans energetyczny poprzez zmniejszenie spożycia kalorii i/lub ilości energii zużywanej w ciągu dnia w codziennych czynnościach życiowych i ćwiczeniach” – wyjaśnił.

Korzyści żywieniowe ograniczone czasowo

Jest jakiś powód, dla którego ograniczenie czasowe jedzenia stało się popularnym trendem dietetycznym w ciągu ostatniej dekady.

Kristin Kirkpatrick , MS, RDN, dietetyk i autorka „Skinny Liver”, powiedziała Healthline, że większość jej klientów odniosła sukces w jedzeniu ograniczonym czasowo. Wyjaśnia, że ​​to podejście działa, ponieważ naturalnie obniża kalorie z powodu ograniczeń czasowych. Jej klienci często przestrzegają harmonogramu posiłków od 10:00 do 19:00.

Jednak niektórzy uważają, że poza utratą wagi, post przerywany oferuje szybką drogę do poprawy zdrowia. Ben-Asher nie jest jednak przekonany, że możemy wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Powiedział, że brakuje badań wspierających i wykazujących korzyści zdrowotne wykraczające poza utratę wagi dzięki ograniczonemu czasowi jedzenia w modelach ludzkich.

„Niektóre badania na zwierzętach wykazały poprawę rytmu dobowego, pomagając poprawić efekty metaboliczne, takie jak modulacja kontroli poziomu cukru we krwi i gospodarki lipidowej” – zauważył.

Tak więc, chociaż te badania na zwierzętach mogą być obiecujące pod względem wykazywania równowagi hormonalnej, poprawy mikrobiomu jelitowego i ogólnej homeostazy organizmu, potrzeba wielu innych badań, aby ustalić, czy można to wykazać u ludzi, powiedział Ben-Asher.

Jak wygląda zdrowa utrata wagi

Kirkpatrick mówi, że najlepszą dietą jest taka, na której można pozostać na dłuższą metę, mówi Kirkpatrick.

Zauważa, że ​​chociaż badanie to było prowadzone przez cały rok, prawdziwy poziom zrównoważenia pojawia się po 2 latach i później.

Ben-Asher sugeruje raczej podążanie za sygnałami głodu niż ustalanie harmonogramu posiłków. Skoncentruj się na jakości spożywanego jedzenia, podążając za sygnałami głodu i sytości, a nie o porze dnia, kiedy „możesz” jeść, powiedział.

Zaleca również zwracanie uwagi na wszelkie zaburzone wzorce żywieniowe, które mogą się pojawić, jeśli spróbujesz przerywanego postu.

„Jedzenie ograniczone czasowo może stworzyć zaburzony wzorzec żywieniowy ze względu na potencjał osób ignorujących sygnały głodu, po prostu przez fakt, że są bardziej skoncentrowani na tym, kiedy mogą jeść, a nie na tym, co powinni jeść” – powiedział Ben-Asher.

„Może to stworzyć sytuację, w której ktoś jest wygłodniały, co prawdopodobnie może prowadzić do gorszych wyborów żywieniowych oraz przejadania się i przejadania się – być może wpływające na zdolność jednostki do tworzenia deficytu kalorii” – wyjaśnił.

Ben-Asher dodał, że powinieneś również skoncentrować swoje wysiłki na spożywaniu większej ilości pokarmów, które powodują większe uczucie sytości w przeliczeniu na kalorie, takich jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nierafinowane węglowodany, fasola/soczewica i inne rośliny strączkowe, które zawierają wysoki poziom błonnika pokarmowego i Zawartość wody.


Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *