Ile kofeiny jest w herbacie?


Kofeina to związek naturalnie występujący w kawie, herbacie, kakao, orzechach kola, yerba mate i jagodach guarany. Działa pobudzająco na centralny układ nerwowy, dzięki czemu pomaga się skupić i czuć się mniej zmęczonym

Oczywiście może również powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak niepokój, niepokój, nieregularne bicie serca i trudności ze snem — dlatego generalnie dobrze jest nie mieć jej za dużo

Ile kofeiny jest w różnych rodzajach herbaty?

Dokładna ilość kofeiny w herbacie będzie zależeć przede wszystkim od jej odmiany.

Oto porównanie ilości kofeiny, jakiej można się spodziewać w filiżance (240 ml) najpopularniejszych rodzajów herbat:

 • Czarna herbata: 35 mg
 • Zielona herbata: 32 mg
 • Biała herbata : 34 mg
 • Oolong: 39 mg
 • Matcha: 57–133 mg
 • Yerba mate : 128 mg

Pamiętaj, że im dłużej zaparzasz herbatę, tym wyższa będzie zawartość kofeiny. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość kofeiny w filiżance herbaty, rozważ jej zaparzenie przez jedną minutę zamiast typowych trzech

Inne czynniki, które mogą wpływać na zawartość kofeiny w herbacie

Oprócz czasu parzenia na ilość kofeiny w filiżance herbaty ma również wpływ temperatura wody i to, czy używasz torebki z herbatą, czy sypkich liści herbaty.

Im wyższa temperatura wody, tym łatwiej kofeina wypłukać da się z liści herbaty.

Twardość wody może również wpływać na zawartość kofeiny w herbacie. Herbata parzona w bardzo twardej wodzie zawiera do 1,4 razy więcej kofeiny niż ta sama herbata parzona w bardzo miękkiej wodzie.

Jeśli masz twardą wodę przepływającą przez rury w domu, prawdopodobnie będziesz w stanie to rozpoznać po nagromadzeniu się białych minerałów wokół kranów lub białych plam na szklankach i sztućcach wychodzących ze zmywarki.

Wreszcie, herbata z torebki zazwyczaj zawiera nieco więcej kofeiny niż herbata z luźnych liści herbaty.

Dzieje się tak, ponieważ liście znajdujące się w torebkach herbaty są generalnie zmielone na drobniejsze cząstki, co pozwala na łatwiejsze wypłukanie się z nich kofeiny.

Co się stanie, jeśli masz za dużo kofeiny?

Chociaż kofeina jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest spożywana z umiarem, jej zbyt duża ilość może powodować działania niepożądane , od łagodnych do ciężkich.

Łagodne skutki uboczne mogą obejmować problemy ze snem, zwiększone oddawanie moczu, drgania mięśni, rozstrój żołądka, drażliwość, niepokój, lęk i nieregularne bicie serca.

Ciężkie objawy mogą obejmować dezorientację, halucynacje, psychozę lub drgawki. Jednak te poważne skutki uboczne są zazwyczaj spowodowane znacznie większym spożyciem kofeiny niż jest to typowe

Ile kofeiny to za dużo?

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dzienne spożycie do 400 mg kofeiny dziennie jest bezpieczne.

Aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, oznaczałoby to około 8 filiżanek (1,9 litra) czarnej, zielonej, białej lub oolong lub około 3 filiżanek (720 ml) matchy lub yerba mate.

Jednak zbyt duża ilość kofeiny podczas ciąży może być związana z niższą masą urodzeniową i zwiększonym ryzykiem poronienia.

Dowody stojące za tym są słabe, ale dla pewności kobietom w ciąży często zaleca się ograniczenie ilości kofeiny do 200 mg dziennie lub mniej. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ kofeiny na ciążę.

Czy należy całkowicie unikać kofeiny?

Obecnie nie ma dowodów na to, że należy całkowicie unikać kofeiny.

Osobom z następującymi schorzeniami ogólnie zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny:

 • Ciężkie zaburzenia lękowe
 • Choroba serca lub nieregularne bicie serca
 • Wrzód żołądka
 • Problemy z wątrobą lub nerkami
 • Napady padaczkowe

Kofeina może również wchodzić w interakcje z funkcją niektórych leków farmaceutycznych, co może powodować reakcję toksyczną, wzmacniać lub zmniejszać ich działanie.

Jeśli obecnie zażywasz jakiekolwiek leki, upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś u swojego lekarza, czy kofeina może wchodzić z nimi w interakcje.

Warto również zauważyć, że w oparciu o genetykę niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na kofeinę niż inni. Jeśli jesteś jednym z nich, możesz doświadczyć skutków ubocznych, nawet jeśli spożyjesz tylko niewielkie ilości kofeiny.

Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, preferuj małe ilości czarnej, zielonej, białej lub herbaty oolong zamiast matcha lub yerba mate — lub zamiast tego trzymaj się herbat ziołowych.


Ilość kofeiny w herbacie będzie zależeć od odmiany i metod jej przygotowania. Ogólnie rzecz biorąc, herbaty zielone, białe, czarne i oolong zawierają mniej kofeiny niż tajska herbata mrożona, matcha czy yerba mate.

Aby uniknąć nadmiernego spożywania kofeiny, spróbuj ograniczyć dzienne spożycie do 3-8 filiżanek herbaty, w zależności od odmiany.

Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na kofeinę lub masz silny lęk, chorobę serca, refluks, wrzody żołądka, drgawki lub problemy z wątrobą lub nerkami, rozważ ograniczenie spożycia lub przejście na herbatę ziołową.

A jeśli zażywasz leki, koniecznie zapytaj pracownika służby zdrowia, czy spożywanie kofeiny jest bezpieczne i ile jest w porządku dziennie.


Dodaj komentarz