Aromaterapia

Rodzaje zabiegów aromaterapeutycznych


MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY – to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju). Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.

Masaż stymuluje mięśnie, poprawia krążenie krwi i limfy, pobudza trawienie, wzmacnia fizyczna i umysłową równowagę oraz samopoczucie, wzmacnia układ odpornościowy.

Przyjemność odczuwania przez skórę jest jednym z najważniejszych przeżyć.

Masaż wykonujemy delikatnie, techniką głaskania, zawsze w kierunku do serca. Roztwory olejków do masażu przygotowujemy każdorazowo przed zabiegiem.

KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA – to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10-12 kropli mieszaniny olejków na wannę (stosuj na raz najwyżej 4 olejki). Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.

Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest KOMPRES AROMATERAPEUTYCZNY gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody. Kompres nakładamy na min. 10 minut. Do ciepłych kompresów stosujemy dodatkowo np. butelkę z gorącą wodą, do zimnych – pokruszony lód.

AROMATERAPIA W POWIETRZU – to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent.

INHALACJE AROMATERAPEUTYCZNE robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą (inhalacja parowa), do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków, bądź trzymając przy ustach i nozdrzach chustkę (inhalacja bezpośrednia), na którą nakapano 5-10 kropli mieszaniny olejków.

Typowa AROMATERAPIA W POWIETRZU to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką KOMINKA AROMATERAPEUTYCZNEGO. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg (raz dwa razy dziennie np. rano i wieczorem).

ODŚWIEŻANIE POWIETRZA 

Przed odkurzaniem należy wkropić do worka w odkurzaczu kilka kropel, bezbarwnym olejkiem skropić kaloryfer, dywan lub obicie mebli, bądź oprawę żarówki. 

PŁUKANIE GARDŁA

2 do 3 kropli na pół szklanki wody. Wymieszać starannie przed każdym płukaniem, ponieważ olejki eteryczne trudno łączą się z wodą.

LECZENIE SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

Olejki eteryczne bywają bardzo skuteczne w leczeniu różnych problemów z włosami, od łupieżu do wszawicy, itp. Przygotuj mieszankę 2-3 procentowa w dowolnym oleju nośnikowym. Wmasuj starannie w skórę głowy i pozostaw na min. 30 minut do 2 godz. okryj głowę ręcznikiem lub miękką czapką. Po tym czasie umyj włosy delikatnym szamponem.

MAŚCI I KREMY

Aby sporządzić maść lub krem dodaj olejek eteryczny do nieperfumowanej substancji, stanowiącej bazę antyseptycznych, odżywczych, zapachowych kremów lub maści.

Krem robiony domowym sposobem:

  • 7g nierafinowanego wosku pszczelego
  • 23 ml oleju roślinnego (oleju ze słodkich migdałów, pestek brzoskwiń, jojoby)
  • 15-20 kropli olejku eterycznego

Przygotowanie:

Umieścić pokruszony wosk i olej roślinny w miseczce, która wstawiamy do rondla z woda i delikatnie podgrzewamy. Ucieramy wosk dopóki się nie rozpuści. Przekładamy miseczkę do zimnej wody i kiedy zacznie gęstnieć dodajemy olejki eteryczne. Energicznie mieszamy. Powstała zagęszczona masa zmięknie z kontakcie ze skórą.

KĄPIEL STÓP

Olejki eteryczne dodajemy do ostudzonej, przegotowanej wody, naparu miętowego lub rumiankowego. Mocz nogi jak długo chcesz.

KOMPRESY

Olejek eteryczny dodajemy do wystudzonej, przegotowanej wody, naparu mięty lub rumianku – dobrze wymieszać. Za pomocą tkaniny lub wacika zebrać olejek z powierzchni roztworu. Nałożyć na wybrana część ciała przynajmniej na 10 min. jeśli wskazane są ciepłe okłady, na kompres połóż butelkę z ciepłą wodą. Do zimnych okładów stosować należy pokruszony lód.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *