Aromaterapia

Przegląd najlepszych olejków eterycznych na blizny!


Niektóre blizny są słabe lub ukryte i nigdy tak naprawdę o nich nie myślisz. Tymczasem inne blizny mogą być bardziej oczywiste i naprawdę chciałbyś, aby te blizny zniknęły ! Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka olejków eterycznych na blizny, które naprawdę mogą sprawić, że te widoczne pamiątki odejdą w przeszłość, podobnie jak historia każdej z nich.

Blizna może być zdefiniowana jako ślad pozostawiony na skórze w miejscu, gdzie rana, oparzenie, ból lub nacięcie chirurgiczne nie zagoiły się całkowicie i utworzyła się włóknista tkanka łączna tam, gdzie kiedyś znajdowała się normalna, zdrowa skóra.

Niezależnie od tego, czy szukasz olejków eterycznych na blizny po zabiegach chirurgicznych, czy olejków eterycznych na inne blizny i rozstępy, te niesamowite naturalne środki pochodzenia roślinnego, w tym olejki eteryczne, takie jak kadzidło i kocanka, z pewnością zrobią wrażenie!

6 olejków eterycznych na blizny 

Nie każde skaleczenie, zadrapanie, rana, otwór chirurgiczny czy pryszcz zamieniają się w bliznę. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na blizny ze względu na rodzaj skóry i genetykę. Olejki eteryczne mogą pomóc w zapobieganiu bliznom, zachęcając do optymalnego gojenia się skóry lub prawdopodobnie pomagają blaknąć bliznami, stymulując regenerację skóry na poziomie komórkowym. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z drobną blizną, czy keloidem, olejki pochodzenia roślinnego to jedne z najlepszych opcji.

1. Olejek kadzidłowy 

Kiedy masz ranę, w zależności od tego, jak się zagoi, może, ale nie musi, spowodować bliznę. Większa lub głębsza rana może spowodować powstanie blizny. Proces gojenia się ran jest w rzeczywistości dość złożony i obejmuje kilka faz: krzepnięcie krwi (hemostaza), stan zapalny, wzrost nowej tkanki (proliferacja) i przebudowa tkanki (dojrzewanie).

Dzięki niesamowitym zdolnościom zmniejszania stanu zapalnego i poprawiania procesu gojenia się skóry, kadzidło może być używane do zapobiegania bliznom i pomagania im w blaknięciu. Ponadto używanie olejku kadzidłowego do blizn jest mądrym wyborem popartym badaniami naukowymi.

Stosowany podczas gojenia się ran, olejek kadzidłowy prawdopodobnie poprawi proces naprawy skóry i zmniejszy ryzyko powstawania blizn. Badanie opublikowane w 2017 r. podkreśla zdolność olejku eterycznego z kadzidła do znacznego obniżania poziomu IP-10 i ICAM-1, dwóch ważnych biomarkerów prozapalnych, które wykazują jego znaną zdolność przeciwzapalną. Alfa-pinen jest również uznawany za główny składnik przeciwzapalny olejku. 

Nic dziwnego, że kadzidło ma również reputację najlepszego oleju przeciwstarzeniowego .

2. Olejek lawendowy

Jaki jest najlepszy olejek na blizny po zabiegu? Wszystkie wymienione tutaj olejki mogą być pomocne, ale lawenda może być szczególnie przyjemną opcją, ponieważ możesz również skorzystać z jej uspokajających, redukujących stres właściwości po operacji. Nawet jeśli nie przeszłaś operacji, lawenda jest ogólnie świetnym środkiem niwelującym stres, więc gdy używasz jej na blizny, jej właściwości relaksujące są ogromnym dodatkowym atutem.

 W licznych badaniach wykazano, że olejek lawendowy wspomaga gojenie ran i oparzeń. W badaniu na zwierzętach opublikowanym w 2016 r. porównywano miejscowe stosowanie roztworu kontrolnego z olejkiem lawendowym na rany naprzemiennie przez 14 dni. Naukowcy odkryli, że zamykanie ran postępuje szybciej przy miejscowym zastosowaniu olejku lawendowego w porównaniu z kontrolą grupą. Kolejnym imponującym wynikiem badania był fakt, że olejek lawendowy faktycznie promował syntezę kolagenu. 

Inne badanie z 2016 r. opublikowane w Journal of Tissue Viability ujawnia, w jaki sposób leczenie ran zwierząt za pomocą maści lawendowej spowodowało znaczne zwiększenie szybkości skurczu ran (98 procent) i syntezę białek. Podsumowując, badanie podsumowuje, że „wyniki dostarczyły silnego wsparcia dla skutecznego działania maści lawendowej w gojeniu ran, co czyni ją obiecującym kandydatem do przyszłego zastosowania jako środek terapeutyczny w procesach naprawy tkanek związanych z uszkodzeniami skóry”. 

3. Olej z nasion marchwi

Olej z nasion marchwi jest pozyskiwany z rośliny marchwi i zawiera silne przeciwutleniacze, które są doskonałe dla zdrowia skóry i zwalczania chorób. Dodanie przeciwutleniaczy do diety i miejscowe stosowanie bogatych w przeciwutleniacze naturalnych środków pomaga zaradzić bliznom zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Naukowcy odkryli, że produkt zawierający szereg składników ziołowych, w tym olej z nasion marchwi, ma SPF około 40.  Jeśli szukasz olejków eterycznych do zapobiegania bliznom i ciemnym plamom, olej z nasion marchwi może być dobrym wyborem, ponieważ badania wskazują na jego możliwą zdolność do blokowania promieni UV, które mogą prowadzić do ciemnych plam lub plam słonecznych.

Olejek eteryczny z nasion marchwi wykazuje również silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu rana nie ulega zakażeniu i goi się słabo, co prowadzi do powstania blizny. 

4. Olejek z drzewa herbacianego 

Olejek z drzewa herbacianego nie został dobrze zbadany pod kątem jego stosowania w bliznach, ale jest to popularny wybór, który wiele osób uważa za skuteczny, zwłaszcza jeśli zmagają się również z trądzikiem. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele właściwości pobudzających skórę, w tym właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Wiele osób uwielbia używać olejku z drzewa herbacianego na blizny po trądzikowe, ponieważ nie tylko może pomóc w walce z bliznami, ale jest także skutecznym  naturalnym leczeniem trądziku . 

5. Olej z kocanki

W artykule naukowym opublikowanym w 2017 roku omówiono, w jaki sposób dwa popularne typy blizn — keloidowe i przerostowe — są wynikiem przewlekłego stanu zapalnego w siateczkowatej skórze właściwej (dolnej warstwie skóry właściwej lub skórze). W tej ostatniej pracy keloid jest zdefiniowany jako blizna patologiczna o silnym stanie zapalnym, podczas gdy blizna przerostowa jest zdefiniowana jako blizna patologiczna o słabym stanie zapalnym. Z tak głównym składnikiem zapalnym blizn, przeciwzapalne właściwości olejków eterycznych są kluczowe w naturalnym leczeniu blizn.

Olejek eteryczny Helichrysum znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwalergicznych. Badania naukowe zwróciły uwagę na jeden z najbardziej imponujących składników przeciwzapalnych helichrysum, którym jest związek polifenolowy zwany arzanolem.

6. Olejek paczulowy

Olejek eteryczny z paczuli jest uwielbiany przez wielu za swój ziemisty zapach poprawiający nastrój, ale może również poprawić zdrowie skóry. Jest powszechnie stosowany na blizny i wiele różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema, stan zapalny, popękana, spierzchnięta i podrażniona skóra. Wiadomo, że pomaga w stymulacji wzrostu nowych komórek skóry. W przypadku gojenia się ran może przyspieszać gojenie i zapobiegać nieestetycznym bliznom po zagojeniu się rany. 

Olejek paczulowy ma również imponujące właściwości antybakteryjne — kolejny świetny powód, dla którego może być tak pomocny dla skóry! 

Jak używać olejków eterycznych na blizny

Zastosowanie miejscowe

Jak zapewne zgadłeś, miejscowe stosowanie to najlepszy sposób na wykorzystanie olejków eterycznych na blizny. Jak wskazuje naukowy przegląd systemowy: „Gdy oleje znajdą się w systemie, przebudowują się i działają w przyjazny sposób w miejscu awarii lub w dotkniętym obszarze”. 

Weź dwie do czterech kropli jednego lub więcej niż jednego z olejków eterycznych na blizny, o których właśnie wspomniałem i połącz z olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy. Masło shea to także kolejna świetna opcja do rozcieńczania. Wcieraj miksturę w obszar zainteresowania dwa razy dziennie i kontynuuj, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Używanie masła shea i oleju kokosowego na blizny wraz z olejkami eterycznymi to świetny sposób na zwiększenie wysiłków na rzecz redukcji blizn. Nałożenie oleju kokosowego lub  surowego masła shea  na ranę lub bliznę pomaga utrzymać nawilżenie tego obszaru skóry, co może pomóc w zapobieganiu blizny lub zapobieganiu zbyt dużemu, głębokiemu lub swędzeniu blizny. Ponadto wykazano, że kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze zawarte zarówno w maśle shea, jak i oleju kokosowym hamują bliznowatą tkankę i naprawiają skórę. 

Po nałożeniu mieszanki olejków eterycznych z olejem kokosowym i/lub masłem shea nie trzeba jej zmywać. Tylko uważaj, aby nie poplamić ubrań, mebli itp., w zależności od lokalizacji obszaru zainteresowania. Inne opcje oleju nośnikowego obejmują olej jojoba, olej migdałowy, olej arganowy i oliwę z oliwek.

Jaki jest najlepszy olejek na blizny na twarzy? To naprawdę może być kwestia twoich osobistych preferencji zapachowych. Ponieważ nałożenie olejku eterycznego na twarz zdecydowanie oznacza, że ​​poczujesz go bardzo wyraźnie, chcesz się upewnić, że wybierasz jeden z olejków eterycznych na blizny, który jest przyjemny dla Twoich zmysłów.

Gorąco polecam również wypróbowanie maski na twarz do usuwania blizn po trądzikowych, która zawiera jedne z najlepszych olejków eterycznych na blizny, takie jak olejek eteryczny z kadzidła i olejek eteryczny z kocanki. Ta maska ​​jest bardzo łatwa do wykonania w domu i naprawdę może pomóc zniwelować blizny.

Maska do twarzy usuwająca blizny potrądzikowe

Całkowity czas: 10 minut, Ilość porcji: 10 zastosowań

SKŁADNIKI:

 • 3 łyżki soku z cytryny
 • 3 łyżki miodu
 • 2 łyżki oleju migdałowego lub oliwy z oliwek
 • 8–10 kropli olejku z drzewa herbacianego
 • 8–10 kropli olejku kadzidłowego
 • 6-8 kropli olejku helichrysum

Wskazówki:

 1. Wszystkie składniki połączyć w słoiku.
 2. Dobrze wymieszać.
 3. Stosować codziennie, pozostawiając na skórze na 10-15 minut.
 4. Dokładnie umyć.
 5. Wypróbuj tą maskę raz dziennie przez około 8–10 dni. Jeśli zauważysz jakikolwiek dyskomfort, przerwij stosowanie lub nakładaj co drugi dzień.

Możliwe skutki uboczne i ostrożność 

Przed użyciem olejku eterycznego dobrze jest wykonać test płatkowy na niewielkim obszarze skóry, aby upewnić się, że nie ma negatywnej reakcji na olej. Natychmiast przestań używać, jeśli wystąpi podrażnienie.

Przed nałożeniem olejków eterycznych na blizny należy je najpierw rozcieńczyć olejkiem nośnikowym. Szczególnie ważne jest, aby zachować ostrożność przy miejscowym stosowaniu olejku eterycznego, jeśli masz jakiekolwiek zapalne lub alergiczne stany skóry, takie jak egzema lub trądzik różowaty.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek olejków eterycznych na skórze. Jeśli jesteś leczony z powodu choroby lub obecnie przyjmujesz jakiekolwiek leki, powinieneś również skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych.

Im szybciej zajmiesz się blizną, tym lepiej i tym bardziej prawdopodobne jest, że uzyskasz pozytywne wyniki. Znacznie trudniej jest sprawić, by starsze blizny zniknęły lub zniknęły w porównaniu do świeższych blizn.

Ważne jest również, aby nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów od jakiegokolwiek naturalnego środka na blizny, w tym olejków eterycznych. Poprawa może potrwać kilka miesięcy, a blizny mogą nie zniknąć całkowicie, ale mogą stać się mniej zauważalne, jeśli zastosujesz się do naturalnego leczenia.

Używaj tylko w 100% czystych, terapeutycznych, certyfikowanych organicznych olejków eterycznych na blizny. Zapewnia to zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność.

 • Blizna może być zdefiniowana jako ślad pozostawiony na skórze w miejscu, gdzie rana, oparzenie, owrzodzenie lub nacięcie chirurgiczne nie zagoiły się całkowicie i utworzyła się włóknista tkanka łączna.
 • Niektóre z najlepszych olejków eterycznych na blizny to kadzidło, lawenda, nasiona marchwi, drzewo herbaciane, kocanka i paczula.
 • Olejki eteryczne mogą zniechęcać do infekcji, sprzyjać optymalnemu gojeniu się ran i zmniejszać stan zapalny, co może znacząco pomóc w zapobieganiu powstawaniu blizny lub poprawić wygląd blizny.
 • Możesz rozcieńczyć olejki eteryczne na blizny korzystnym nośnikiem, takim jak olej kokosowy i masło shea, aby podwoić wysiłki w walce z bliznami.
 • Gojenie blizn może zająć dużo czasu (czasami nawet cały rok!), więc bądź na bieżąco z codziennym miejscowym stosowaniem olejków eterycznych.
 • Kupuj i używaj wyłącznie 100% czystych, terapeutycznych, certyfikowanych organicznych olejków eterycznych.

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *