Aromaterapia

Olejki eteryczne na złe nawyki i nałogi


Zbliża się pora roku, w której często przesadzamy, kiedy wszystkie nasze zwyczajne nawyki wychodzą przez okno i mówimy „no cóż, to Boże Narodzenie” i jemy kolejne ciasto lub wypijamy dodatkowy kieliszek wina (nie mówiąc to złe, jeśli to cię uszczęśliwia). Oczywiście wyzwanie pojawia się, gdy myślisz, że to „niewłaściwe” i czujesz się niezadowolony ze swojego wyboru, ale nie wiesz, jak to powstrzymać! 

Chociaż mówię tutaj o oczywistych „nadmiernych przyjemnościach” w Boże Narodzenie, istnieją również ogólne złe nawyki, z którymi możemy się zmagać przez cały rok – być może palenie, kawa, niepokój, przepracowanie i nie tylko poważne uzależnienia, w tym uzależnienie od alkoholu i narkomania. Bez względu na to, jaki masz „nawyk”, zawsze znajdziesz olejek eteryczny, który Cię wesprze!

Na tym blogu przyjrzymy się, jak olejki eteryczne mogą nas wesprzeć w trudnych uczuciach uzależniającego nawykowego myślenia i które olejki mogą być przydatne w przypadku różnych nawyków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak aromaterapia może pomóc Ci ograniczyć te zachcianki…

Uwaga: przed użyciem aromaterapii do uzależnienia upewnij się, że nie łączysz używania olejków eterycznych z alkoholem lub narkotykami, ponieważ może to przyspieszyć działanie olejków eterycznych.

Wszystko o uczuciach

Omówiliśmy niektóre z możliwych dodatków, które możemy mieć, ale zacznijmy od omówienia uczuć, które towarzyszą nawykowemu myśleniu, ponieważ mogą to być objawy, na których można się skupić. Pod wszystkim każdy nawyk powstaje poprzez nawykowe myślenie. Kiedy zaczynamy to dostrzegać, może to pomóc w zniknięciu, ale kiedy jesteśmy w tym przeczuciu, może być miło wziąć olejek eteryczny (lub trzy), aby wesprzeć nas w procesie przełamywania złych nawyków.

Niektóre z uczuć związanych z uzależnieniem to niepokój i pobudzenie, obniżony nastrój, złość i drażliwość, zmęczenie, bezsenność, nadmierne myślenie i brak jasności umysłu. Istnieją olejki eteryczne, które wspierają wszystkie te rzeczy.

Uzależnienie, lęk i pobudzenie 

Niespokojne myślenie jest często powiązane z nawykami kopania. Może być duża presja, czy to ze strony innych, czy tylko ciebie, aby „zatrzymać” to, co chcesz zatrzymać. Bądź dla siebie delikatny; zawsze robisz najlepiej jak potrafisz!

Istnieje kilka wspaniałych olejków eterycznych, które pomogą Ci pozbyć się lęku związanego z odzwyczajaniem się od uzależnienia. Olejki takie jak bergamotowy, rumiankowy, cedrowy, cyprysowy, lawendowy, jaśminowy, paczulowy, różany są doskonałe do zachowania spokoju.

Dlaczego by nie dodać przyjemnej mieszanki niszczącej lęki, aby ją rozproszyć? Dodaj 2 krople Bergamot , 2 krople Lawendy i 2 krople Róży do dyfuzora do aromaterapii.

Depresyjny nastrój

Często, gdy usilnie staramy się „naprawić” nasze nawyki lub uzależnienia, możemy doświadczyć poczucia winy i przygnębienia.  

Olejki eteryczne poprawiające nastrój i poprawiające nastrój to między innymi bergamotka, szałwia muszkatołowa, geranium, grejpfrut, jaśmin, cytryna, trawa cytrynowa, paczula, drzewo sandałowe, słodka pomarańcza i ylang ylang.

Spróbuj relaksującej kąpieli poprawiającej nastrój, aby rozpieszczać się, gdy czujesz się przygnębiony. Zasługujesz na przerwę! Dodaj 3 krople Geranium, 2 krople Cytryny i 2 krople Ylang Ylang do 15 ml bezzapachowego olejku do kąpieli i dodaj do kąpieli. Połóż się, oddychaj i zrelaksuj się, pamiętając, że zawsze wszystko w porządku i robisz wszystko, co w Twojej mocy!

Złość i drażliwość

Istnieje wiele olejków eterycznych, które mogą pomóc w uczuciu złości, która może wynikać z próby zerwania z nałogiem. Możesz zauważyć, że niektóre olejki nakładają się na siebie (na przykład Rose jest świetny do uwalniania złości, a także jest świetny do łagodzenia niepokoju), więc możesz zacząć bawić się swoimi mieszankami, gdy dowiesz się więcej o właściwościach każdego z olejków! .

Niektóre uwalniające złość olejki to bergamotka, rumianek, lawenda, mirra, róża, słodka pomarańcza i ylang ylang.

Spróbuj wymyślić Spritz Anti-Anger, aby się nim nasycić, gdy pojawią się negatywne uczucia. W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj 10 kropli słodkiej pomarańczy , 10 kropli rumianku, 5 kropli mirry i 5 kropli ylang ylang ze 100ml lawendowy Hydrolat i stosuj w razie potrzeby przez cały dzień, aby uzyskać poczucie spokoju.

Alternatywnie możesz skorzystać z relaksującego masażu. Wymieszaj 2 krople bergamotki, 2 krople słodkiej pomarańczy i 2 krople róży z 15 ml olejku ze słodkich migdałów i wmasuj w skórę w kierunku serca. Wdychaj aromat i ciesz się spokojem i relaksem.

Zmęczenie i bezsenność

Jeśli naprawdę czujesz, że utknąłeś z nawykiem lub utknąłeś w myśleniu o tym, może to być bardzo wyczerpujące. Możesz czuć się przemęczony i być może zmagasz się ze snem. Istnieje kilka olejków, które możesz wykorzystać na różne sposoby, aby to wesprzeć.

Po pierwsze, rano możesz używać energetyzujących olejków eterycznych, aby Cię ożywić! Należą do nich grejpfrut , cytryna, trawa cytrynowa, limonka, mięta pieprzowa, rozmaryn, mandarynka.

Po drugie, istnieją olejki, których można używać w nocy, aby poprawić sen. Należą do nich rumianek, lawenda, mandarynka, róża, drzewo sandałowe, słodki majeranek i wetiwer.  

Aby dodać Ci energii po przebudzeniu, spróbuj użyć aromaterapeutycznego olejku do ciała po prysznicu. Wymieszaj 2 krople cytryny, 2 krople limonki i 2 krople grejpfruta z 15 ml olejku z pestek winogron i wmasuj w ciało w kierunku serca.

Aby pomóc Ci zasnąć, rozprowadzaj 2 krople rumianku, 4 krople mandarynki 2 krople wetiver przez 30 minut przed pójściem spać.

Brak jasności i przemyślenia

Często zdarza się, że zastanawiamy się nad nawykami i bijemy się myślami. Może to prowadzić do całkowitego braku jasności. Olejki eteryczne, które pomagają odzyskać czysty umysł, obejmują bazylię, cytrynę, lawendę, miętę pieprzową i rozmaryn.

Spróbuj dyfuzować oczyszczającą mieszankę 2 kropli bazylii , 3 kropli lemon i 2 kropli rozmarynu w ciągu dnia!

Jakie olejki są niezbędne do jakich nawyków?

Ponieważ wiesz już trochę o olejkach, które mogą pomóc w myśleniu i odczuciach związanych z uzależnieniem, możesz czuć się wystarczająco pewnie, aby tworzyć własne mieszanki! 

Oto kilka konkretnych olejków eterycznych, które mogę doradzić, aby pomóc w określonych nałogach – pobaw się nimi, aby stworzyć własne, skrojone na miarę mieszanki.

Alkohol i narkotyki

Olejki eteryczne, które mogą pomóc w uzależnieniu od alkoholu i wspomagać detoksykację to bazylia, rumianek, goździk, grejpfrut, jałowiec i słodki majeranek. Używaj olejków eterycznych tylko wtedy, gdy nie łączysz ich z alkoholem, ponieważ alkohol przyspiesza działanie olejków eterycznych na organizm.

Kofeina

Rezygnację z kofeiny można wspomóc bazylią, cynamonem, grejpfrutem, lawendą, gałką muszkatołową i słodką pomarańczą. Niektóre z tych olejków są świetne na zmęczenie nadnerczy i wspierają proces odstawienia, a także zmniejszają apetyt.

Pragnienie jedzenia

Istnieją dwa wspaniałe olejki, które pomagają ograniczyć apetyt na jedzenie, a są to grejpfrutowy i miętowy. Bergamotka, goździki i cynamon też mogą być dobre! Zawsze dobrze jest mieć kilka kropli jednego z tych olejków w inhalatorze do aromaterapii, aby móc go powąchać w podróży, zamiast sięgać po coś, czego nie chcesz jeść!

Seks

Olejki eteryczne z geranium i drzewa sandałowego mogą być pomocne przy uzależnieniach seksualnych, bardzo równoważąc układ rozrodczy, a także pomagając się zrelaksować.

Palenie 

W przypadku każdego nałogu tytoniowego dobrze jest mieć pod ręką bazylię, czarny pieprz, goździk lub grejpfrut. Są one dobre dla zmniejszenia apetytu i są świetne w inhalatorze, szczególnie jeśli jesteś przyzwyczajony do trzymania czegoś w rękach.

Przemęczenie 

Jeśli jesteś uzależniona od pracy, warto rozważyć stosowanie olejków, które pomogą Ci się wyciszyć i wyciszyć umysł. Bazylia, Lawenda , Słodka Pomarańcza, Róża i Ylang Ylang są do tego świetne!

Powodzenia!

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *