Aromaterapia

Olejki eteryczne na zespół jelita drażliwego (IBS)


Zespół jelita drażliwego (IBS) jest często używany jako zbiorczy termin dla szeregu różnych objawów wpływających na układ pokarmowy – które mogą obejmować wzdęcia, nadmierne i uwięzione wiatry, wzdęcia, bóle i skurcze jelit, bóle pleców, wahania od zaparć do biegunki, nietrzymanie moczu , problemy z moczeniem i nadmiarem śluzu w stolcu. Osoby cierpiące mogą również odczuwać zmęczenie i nudności. Objawy mogą mieć ogromny wpływ na codzienne życie i mogą trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Dokładna przyczyna IBS nie jest jeszcze znana, ale istnieją powiązania z niektórymi pokarmami i napojami, szybkością, z jaką pokarm przechodzi przez jelita (tj. zbyt wolno lub zbyt szybko), nadwrażliwymi nerwami w jelitach i stresem. IBS może również działać w rodzinie.

Chociaż nie ma ostatecznego lekarstwa, zmiany w diecie, stylu życia i lekach często mogą pomóc w kontrolowaniu objawów.

Leczenie IBS

Podczas leczenia IBS ważne jest, aby pracować nad wspieraniem organizmu z powrotem do bardziej zrównoważonego stanu – ponieważ wszystkie objawy są sposobem komunikowania się naszego organizmu. Objawy są często wyniszczające i mogą się nasilać, jeśli nie podejmiesz działań proaktywnych. Często są też nieprzewidywalne – co może pogorszyć sytuację i utrudnić plany.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wizyta u lekarza rodzinnego. Chociaż nie ma konkretnego testu na IBS, lekarz może przeprowadzić kilka testów, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny, takie jak infekcja, celiakia lub nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Szczególnie ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem rodzinnym, jeśli masz krew w stolcu, obrzęk brzucha lub guzki, niewyjaśnioną utratę wagi lub anemię.

Po uzyskaniu wyjaśnień na temat innych potencjalnych przyczyn, możesz otrzymać leki w celu stłumienia objawów – jednak często można samodzielnie i naturalnie rozwiązać objawy IBS. Oto kilka wskazówek:

Sposoby na zmniejszenie objawów IBS

 1. Wiele osób cierpiących na IBS bardzo szybko je jedzenie. Spróbuj przeżuć jedzenie na miazgę przed połknięciem. Pamiętaj, że usta są pierwszym miejscem trawienia – ponieważ gruczoł ślinowy wstrzykuje amylazę ślinową do pokarmu podczas żucia, aby pomóc w jego rozłożeniu. Wywiera duży nacisk na układ trawienny, aby połknąć go w wielkich niezmacerowanych grudkach.
 2. Staraj się jeść domowe posiłki ze świeżych składników.
 3. Unikaj pikantnych, tłustych lub przetworzonych potraw i nie jedz więcej niż 3 porcje świeżych owoców dziennie (jedna porcja = 80g).
 4. Jedz regularnie – staraj się nie opóźniać ani nie pomijać posiłków.
 5. Pij maksymalnie 3 filiżanki herbaty lub kawy dziennie i ogranicz napoje gazowane i alkohol.
 6. Pij dużo wody. Ciągłe odwadnianie wywiera większy nacisk na trawienie, ponieważ trudniej jest uzyskać odpowiednią równowagę enzymów trawiennych.
 7. Jeśli objawy pojawiły się po długim okresie stresu, antybiotyków lub złej diecie, prawdopodobnie zaburzona zostanie równowaga flory jelitowej. 
 8. Alergie pokarmowe? Klasyczne produkty spożywcze, które mogą powodować reakcje, to produkty mleczne lub gluten w produktach pszennych. Niektórzy źle reagują na kawę i napoje gazowane. Test na alergię pokarmową przeprowadzony przez kinezjologa lub prowadzenie dziennika żywności, aby zobaczyć, co spożyłeś, zanim objawy się pogorszyły, mogą być naprawdę pomocne. Wiele osób mówi „ale jak mogę stać się nietolerancyjny na jedzenie, które jadłem przez całe życie” – czasami o to właśnie chodzi – zbyt duża ilość czasu może wywołać nietolerancję. Uwaga: nadmiar śluzu w stolcu może wskazywać na nietolerancję nabiału.
 9. Wysoki poziom stresu zwiększa kwasowość jelit, co może powodować problemy. Ogromną pomocą mogą być zabiegi, które pomagają utrzymać równowagę ciała i uwolnić się od stresu – a masaż aromaterapeutyczny to jedna z najlepszych opcji. Niektóre olejki eteryczne są zarówno łagodzące stres, jak i toniki trawienne – są to neroli, pomarańcza, mandarynka, rumianek, koper włoski , mięta pieprzowa, mięta zielona i krwawnik pospolity . Esencja mięty pieprzowej zawarta w herbacie miętowej jest również świetnym środkiem wspomagającym trawienie i może być przyjmowana regularnie przez cały dzień. Przydatna jest też herbata zawierająca koper włoski, pokrzywę i miętę.
 10. Ćwiczenia – szczególnie te formy, które zachęcają do dobrych technik oddychania, mogą również pomóc w relaksacji i łagodzeniu stresu, np. Joga, Qi Gong lub Pilates.
 11. Zaparcia – dla niektórych objawy IBS są generowane w wyniku zbyt wolnych wypróżnień – co powoduje ponowne wchłanianie toksyn i fermentację w jelitach. Pomóc może zwiększenie ilości pokarmów objętościowych w diecie – szczególnie w postaci zielonych warzyw liściastych, lekko gotowanych na parze, brązowego ryżu, płatków owsianych i białego mięsa/ryb zamiast zbyt dużej ilości czerwonego mięsa. Pomóc może także codzienne spożywanie kilku kawałków dobrej jakości lukrecji i suszonych śliwek do owsianki podczas śniadania. Strąki senesu (ze sklepu ze zdrową żywnością) mogą również delikatnie stymulować trawienie – podobnie jak codzienne picie co najmniej 1,5 litra wody, aby zmiękczyć stolec.
 12. Biegunka – jeśli nadal masz biegunkę, spróbuj ograniczyć pokarmy bogate w błonnik, takie jak brązowy chleb i brązowy ryż, orzechy i nasiona. Pij dużo wody, aby zachować nawodnienie, unikaj kofeiny i pokarmów zawierających słodzik sorbitol, ponieważ może to mieć działanie przeczyszczające.
 13. Wzdęcia / skurcze / nadmiar wiatru – unikaj sorbitolu i ciężkostrawnych warzyw, takich jak kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, fasola, cebula i suszone owoce.

Olejki eteryczne dla IBS

Jak wspomniałem powyżej, istnieje wiele olejków eterycznych, które mogą wspomóc i uspokoić układ trawienny. Polecam przetestować mieszankę zawierającą kardamon, koper, miętę bergamotki, miętę kukurydzianą (chińską miętę pieprzową) i mandarynkę, które zostały specjalnie wybrane ze względu na ich zdolność do łagodzenia wielu problemów trawiennych, w tym wzdęć, skurczów, zaparć, biegunki i nudności . Olejek można stosować do masażu, w ciepłych kompresach lub w inhalatorze lub dyfuzorze do aromaterapii.

Jeśli niepokój i stres powodują problemy z trawieniem, możesz również wypróbować relaksującą mieszankę olejków eterycznych z kadzidłem, drzewem cedrowym, mandarynką i krwawnikiem. Ta mieszanka może być używana do masażu, inhalacji lub w cudownej ciepłej kąpieli, aby uspokoić umysł i ciało!

Powodzenia!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!