Naturalne sposoby na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi


Ciśnienie krwi to ciśnienie krwi krążącej na ściankach naczyń krwionośnych. Odczyt ciśnienia krwi ma górną (skurczową) i dolną (rozkurczową) liczbę. Ciśnienie skurczowe to siła, z jaką serce pompuje krew w całym ciele, a ciśnienie rozkurczowe to opór przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Oba są mierzone w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Ogólnie rzecz biorąc, normalne ciśnienie krwi może wynosić od 90/60 do 120/80. Wszystko powyżej 140/90 jest uważane za wysokie (lub 150/90, jeśli osoba ma ponad 80 lat). Odczyty między 120/80 a 140/90 wskazują na ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, jeśli nie zostaną podjęte kroki w celu opanowania sytuacji.

Jednorazowe szczyty spowodowane stresem, lękiem lub nadmiernym wysiłkiem niekoniecznie oznaczają, że masz wysokie ciśnienie krwi, dlatego monitorowanie jest tak ważne. Jeśli jednak Twoje ciśnienie krwi jest stale wysokie, może to oznaczać, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia serca, oczu lub nerek lub otępienia naczyniowego.

Objawy, które mogą wskazywać, że konieczna jest kontrola, to uporczywe bóle głowy, krwawienia z nosa, zawroty głowy, kołatanie serca, silne chrapanie, pocenie się lub duszność. Wiele osób z wysokim ciśnieniem tętniczym nie zauważa żadnych specyficznych objawów, co zwiększa znaczenie regularnych kontroli.

Przyczyny ciśnienia krwi

Istnieje wiele czynników innych niż tendencje genetyczne, które mogą powodować wysokie BP. Największymi pojedynczymi czynnikami są palenie, nadwaga lub wysoki poziom cholesterolu – lub wszystkie trzy. Inne obejmują wysoki poziom stresu, brak snu, chroniczne odwodnienie, złą dietę, niedobory żywieniowe i wybuchy nietypowej aktywności fizycznej. Osoby w wieku powyżej 65 lat oraz osoby pochodzenia afrykańskiego lub karaibskiego są narażone na zwiększone ryzyko. Około 10% wyników wysokiego ciśnienia krwi może wynikać z podstawowych problemów medycznych związanych z tarczycą, nerkami lub nadnerczami. Inne czynniki mogą obejmować skutki uboczne leków, takich jak pigułki antykoncepcyjne, HTZ i niektóre leki przeciwdepresyjne – dlatego niezbędne są regularne kontrole lub samokontrola.

Naturalne sposoby na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi

Jeśli cierpisz na nadciśnienie – holistyczne podejście może mieć pozytywny wpływ na normalizację równowagi – ale należy to prowadzić równolegle z konwencjonalnym monitorowaniem. Najlepszym momentem na aktywację tych podejść jest czas, zanim konieczne będzie leczenie – kiedy ciśnienie krwi zacznie rosnąć i rozpoznasz potrzebę poprawy sytuacji. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć – zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie występuje duża liczba predyspozycji genetycznych.

Badania dowiodły, że większość ludzi (którzy nie mają 10% podstawowych problemów zdrowotnych) może reagować na zmiany stylu życia i diety tak samo, jak na leki BP!

Zdrowy plan działań sercowo-naczyniowych obejmowałby:

 • Rzucenie palenia
 • Tracić na wadze
 • Zwiększenie dziennego spożycia tłustych ryb (większość z nas ma niedobór Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych – dobrych tłuszczów) lub oleju lnianego
 • Zwiększenie spożycia wody do minimum 2 litrów dziennie
 • Ograniczenie spożycia stymulantów/kofeiny do absolutnego minimum – w tym napojów gazowanych, kawy, herbaty i alkoholu
 • Żywność bogata w magnez, taka jak produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona oraz zielone warzywa liściaste
 • Zwiększenie spożycia świeżego czosnku w diecie
 • Zmniejszenie nadmiernego spożycia soli
 • Zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych
 • Unikanie fast foodów, zwłaszcza żywności z MSG
 • Unikanie samoleczenia, które może podnieść ciśnienie krwi – takich jak leki przeciwhistaminowe, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • Regularne ćwiczenia pomagające poprawić napięcie mięśniowe (bezpośrednio odzwierciedlone w mięśniu sercowym). Bardzo ważne jest, aby zacząć delikatnie i stopniowo zwiększać podczas monitorowania – zwłaszcza jeśli ciśnienie krwi jest już wysokie
 • Jeśli jesteś zestresowany lub niespokojny, naucz się nowych technik relaksacyjnych. Joga to świetny wybór, ponieważ łączy delikatne ćwiczenia z relaksacją, a czasem z okresem medytacji
 • Co najmniej 6 godzin snu na noc
 • Przyjmowanie dobrej, silnej multiwitaminy zawierającej wapń, magnez i potas – zwłaszcza jeśli zażywasz leki moczopędne, które mogą obniżać poziom ważnych minerałów
 • Przyjmowanie suplementu z koenzymem – zwłaszcza w przypadku przyjmowania statyn (leków obniżających poziom cholesterolu)

Zabiegi aromaterapeutyczne na nadciśnienie

Aromaterapia może być również pomocna w obniżaniu ciśnienia krwi w połączeniu ze wspomnianymi powyżej zmianami diety i stylu życia. 

Istnieje wiele olejków eterycznych, które są szczególnie polecane przy nadciśnieniu. Zwykle są uspokajające, kojące i głęboko relaksujące. Przydatne mogą być również olejki przeciwdepresyjne i podnoszące na duchu, podobnie jak olejki oczyszczające, detoksykujące. Najcenniejsze są lawenda , majeranek i ylang ylang. W badaniu z 2013 roku wykazano, że inhalacja Ylang Ylang znacznie obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u zdrowych mężczyzn. Inne użyteczne olejki obejmują bergamotkę, rumianek, szałwię muszkatołową, kadzidło, melisę , neroli i różę. Odtruwające moce kopru włoskiego, jałowca i cytryny mogą również pomóc we wspieraniu zmian w diecie. Jak zawsze, odpowiednie olejki należy dobierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może mieć różne przyczyny.

Masaż jednym lub kilkoma z wyżej wymienionych olejków jest najważniejszym aspektem leczenia, ponieważ naukowo udowodniono, że masaż znacząco obniża zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi, a efekty utrzymują się przez znaczną ilość czasu. 

Kąpiele aromaterapeutyczne mogą również pomóc ludziom się zrelaksować i odprężyć.

Poniżej zestawiłem wybór zalecanych mieszanek.

Mieszanka do masażu

Wymieszaj 30 ml olejku ze słodkich migdałów, 5 kropli olejku lawendowego, 5 kropli majeranku , 2 krople szałwii muszkatołowej i 2 krople neroli.

Aromatyczna mieszanka do kąpieli

Wymieszaj 10 ml olejku do kąpieli, 5 kropli olejku lawendowego, 4 krople Ylang Ylang i 2 krople melisy .

Mieszanka dyfuzora

Dodaj 5 kropli olejku cytrynowego, 5 kropli olejku Ylang Ylang i 2 krople olejku eterycznego neroli do palnika lub dyfuzora do aromaterapii.


LAWENDA

Olejek eteryczny z lawendy można nazwać naturalnym antyoksydantem o działaniu zapobiegawczym. Mówi się, że lawenda cechuje się właściwościami przeciwutleni­ającymi i że pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu.

Poprawia nastrój

Olejek eteryczny z lawendy może wywołać uczucie wyciszenia i równowagi, dodać odwagi do działania i uspokoić burzliwe emocje. Zapach lawendy jest relaksujący i może uwolnić napięcie. Właśnie z tego powodu lawenda jest tradycyjnie stosowana do zapobiegania bólom głowy. Jednak zalety olejku eterycznego z lawendy na płaszczyźnie neurologicznej nie kończą się na jego zdolności łagodzenia depresji i poprawy nastroju. Badania pokazują, że olejek z lawendy stanowi naturalną pomoc w chorobie Alzheimera. W oparciu o inne badania zaś udowodniono, że olejek lawendowy może pomóc w leczeniu dysfunkcji neurologicznych takich jak udar mózgu. 

Świetny towarzysz na lato

Olejek eteryczny z lawendy od wieków stosowano jako środek do zapobiegania najróżniejszym infekcjom oraz do zwalczania chorób bakteryjnych i grzybiczych. Dowodem na tę właściwość lawendy jest prawie 100 badań naukowych. Olejek lawendowy może przyspieszyć gojenie poparzonej skóry, drobnych ran i zadrapań.

Pielęgnuje skórę i włosy

Zewnętrzne stosowanie olejku lawendowego może pomóc w przypadku wielu dolegliwości skórnych, od wrzodów i reakcji alergicznych po trądzik i plamy starcze. Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne lawendy pomagają złagodzić stan skóry i niwelować oznaki starzenia się. Olejek lawendowy może znacząco pomóc w leczeniu łysienia i wypadania włosów

Zapach na wieczór

Ze względu na swoje właściwości uspokajające i łagodzące olejek lawendowy może uspokoić umysł i poprawić jakość snu.

Przynosi ulgę

Badania mówią, że olejek eteryczny jest odpowiedni jako naturalny środek przeciwbólowy. Samo wcieranie lawendy w bolące miejsca może zredukować zapalenie oraz natężenie bólu, a także złagodzić objawy wielu schorzeń. Ma właściwości przeciwskurczowe. Docenią go sportowcy i kobiety – lawendę można stosować np. w stanach napięcia przedmiesiączko­wego, sztywności mięśni i ich bólów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *