Olejki eteryczne na cztery pory życia

Doświadczanie kapryśnej pogody, składającej się z deszczu, słońca i wiatru w stosunkowo krótkim czasie w ciągu jednego dnia, skłoniło mnie do refleksji nad porami roku: wiosną, latem, jesienią i zimą oraz nad tym, jak mogą one odnosić się do różnych etapy życia. 

Na przykład wiosna to sezon nowego wzrostu, pełen energii życiowej, który można porównać do pierwszego etapu życia: od narodzin do wczesnej dorosłości. 

Lato nadal jest okresem dynamicznego i prężnego wzrostu, a ten drugi etap życia, od wczesnej dorosłości do połowy lat czterdziestych, jest uważany za intensywny i pełen pasji. 

Jesień kojarzy się z trzecim etapem życia od połowy lat czterdziestych do emerytury, następuje wzrost, zbierane są owoce pracy, a natura przygotowuje nas do odpoczynku. 

Ostatni etap życia, od emerytury do końca życia jest uważany za czas relaksu i harmonii. W przeszłości średnia długość życia wynosiła ok 70 lat, chociaż obecnie wzrosła do ponad 80 lat.

Wszyscy jesteśmy oczywiście związani z tym cudownym światem przyrody i wierzę, że na każdym etapie życia doświadczamy również każdej z niesamowitych pór roku, niezależnie od tego, czy jest to czas aktywności i wzrostu, czy czas cieszenia się owocami naszego pracy, a nawet czasu, aby po prostu odpocząć i naładować baterie.

 Olejki eteryczne niewątpliwie były używane od niepamiętnych czasów, aby wspierać nas w naszej podróży przez życie i oczywiście, jest mnóstwo informacji odnoszących się jak mogą łagodzić objawów wielu dolegliwości, na przykład, olejek z rumianu rzymskiego łagodzi problemy z ząbkowaniem niemowlęcia, podczas gdy istnieją dowody sugerujące, że olejek eteryczny Melissa pomaga poprawić pamięć u starszych osób cierpiących na demencję. Jednak w tym artykule szczególnie chcę podzielić się z Wami kilkoma mieszankami olejków eterycznych do aromaterapii, które podtrzymują i wspierają Cię przez wszystkie pory roku na każdym z różnych etapów życia i mam nadzieję, że okażą się pomocne. 

Wykres rozcieńczenia znajduje się na dole tego artykułu dla osób zainteresowanych konkretnymi współczynnikami rozcieńczenia dla różnych grup wiekowych.

Mieszanka olejków eterycznych na wiosnę

Sezon na wzrost i aktywność. Użyj poniższej mieszanki, aby pobudzić i ożywić:

4 krople olejku ze słodkiej pomarańczy
2 krople olejku petitgrain
8 kropli olejku neroli
w 14 ml balsamu nawilżającego

Dobrze wymieszaj i nałóż na skórę rano po kąpieli.

Mieszanka olejków eterycznych na lato

Sezon na żywiołowość i ciągły wzrost. Poniższa mieszanka pomoże Ci w rozwoju i postępach w Twojej pracy:

4 krople olejku z mięty zielonej 
2 krople olejku z mięty pieprzowej
w 12 ml żelu do kąpieli i pod prysznic bez SLS

Używaj pod prysznicem z samego rana, aby pobudzić się i przebudzić.

Mieszanka olejków eterycznych na jesień

Ta mieszanka pomaga nam spowolnić, abyśmy mogli cieszyć się owocami naszej pracy:

4 krople olejku z bergamotki
8 kropli olejku z geranium
2 krople olejku z róży
W 10 ml olejku z nasion słonecznika i 4 ml olejku z dzikiej róży

Dodaj do kąpieli, upewniając się, że woda nie jest zbyt gorąca i mocz się przez minimum 20 minut dziennie.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: olejki sprawią, że powierzchnia wanny będzie śliska, dlatego należy zachować ostrożność podczas wychodzenia z wanny.

Mieszanka olejków eterycznych na zimę

Cicha refleksja otacza ten sezon, więc ciesz się następującą mieszanką, która pomoże Ci się zrelaksować i zachować spokój ze sobą, rodziną, przyjaciółmi i otoczeniem:

4 krople olejku z szałwii muszkatołowej
8 kropli olejku z lawendy
2 krople olejku z kadzidła

Umieść mieszankę olejków eterycznych w palniku lub dyfuzorze do aromaterapii i ciesz się medytacyjnym aromatem.

Proporcje rozcieńczenia olejków eterycznych dla różnych grup wiekowych

Przedział wiekowy / Grupa klientówRoztwór
Niemowlęta 0-12 miesięcy1 kropla olejku eterycznego w 15ml nośnika = <1% rozcieńczenia
Niemowlęta 1-6 lat1 do 3 kropli olejku eterycznego w 15 ml nośnika = maksymalnie 1% rozcieńczenia
Dzieci 7-12 lat1 kropla olejku eterycznego w 4 ml nośnika = rozcieńczenie 1,25%
Dzieci 12 lat plus2 krople olejku eterycznego w 4 ml nośnika = rozcieńczenie 2,5%
Dorośli ludzie2 krople olejku eterycznego w 4 ml nośnika = rozcieńczenie 2,5%
Specjalne grupy, np. w ciąży, osoby starsze, słabe lub niedołężne1 kropla olejku eterycznego w 4 ml nośnika = rozcieńczenie 1,25%

Należy pamiętać, że niektóre olejki eteryczne mogą być przeciwwskazane w różnych przedziałach wiekowych lub grupach klientów.


GERANIUM

Olejek eteryczny z geranium jest często porównywany do olejku różanego, ponieważ mają prawie identyczne właściwości terapeutyczne. Pelargonia jest więc często stosowana jako alternatywa dla droższego olejku różanego. Istnieje wiele odmian różniących się wzajemnie pod względem zapachu, które jednak są prawie identyczne z uwagi na skład, zalety i zastosowanie.

Numer jeden w pielęgnacji skóry

Olejek eteryczny geraniowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wchodzi w skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tłustej i trądzikowej skóry o rozszerzonych porach. Dodatkowo jest odpowiedni jako pomocnik w pielęgnacji skóry, mianowicie w rozjaśnianiu blizn i przebarwień

Warto go również wypróbować na niewielkie obrażenia. Może przynieść ulgę w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu”. Oprócz tego znajduje zastosowanie przy **problemach skórnych takich jak zapalenie skóry, łuszczyca i egzema, a także trądzik.

Naturalny dezodorant, perfum i repelent przeciw owadom

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pomaga eliminować zapachy ciała, a poza tym cudownie pachnie. Pomaga również stymulować przepływ energii kobiecej.

Olejek eteryczny z geranium jest również świetnym naturalnym środkiem przeciw owadom. Może złagodzić uczucie swędzenia po ukąszeniu. 

Idealny dla kobiet

Olejek eteryczny z geranium słynie również jako olejek dla dziewczyn i kobiet. Docenią go one zwłaszcza podczas menstruacji lub w okresie menopauzy. Jego cudowny zapach między innymi uspokaja i przynosi poczucie równowagi.

Piękne i szczupłe nogi

Geranium świetnie sprawdza się przy uczuciu ciężkich nóg

Przynosi ulgę

W przypadku bólów mięśni i stawów generalnie zaleca się masaż olejkiem geraniowym w oleju kokosowym. Może on również pomóc zmniejszyć ból po półpaścu. Kolejną zaletą geranium może być wsparcie przy chorobach neurodegenera­cyjnych. 

Poprawia nastrój

Wiadomo, że geranium pomaga na płaszczyźnie psychologicznej i łagodzi napięcie nerwowe. Synergistycznie wzmacnia działanie innych olejków wpływających na nastrój i stany psychiczne. [5] Oprócz tego jest odpowiednie do masażu aromaterapeutyc­znego, szczególnie dla kobiet.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *