Najlepsze olejki eteryczne na trądzik


Trądzik pojawia się, gdy nadmiar sebum i martwe komórki skóry zostają uwięzione w mieszkach włosowych, tworząc zatyczkę w porach. Ta wtyczka nazywa się komedią. Zaskórnik może być otwarty (zaskórnik) lub zamknięty przez skórę (zaskórnik) i może wystąpić z trądzikiem lub bez. Zaskórniki i zaskórniki to przykłady zaskórników bez stanu zapalnego.

W miarę postępu wyprysku i inwazji bakterii ściana pęcherzyka może pęknąć w skórze właściwej, powodując stan zapalny i zaczerwienienie. Wypryski zapalne różnią się nasileniem w zależności od uszkodzenia ściany pęcherzyka i nasilenia obecnego zakażenia. Ciężkie przypadki trądziku mogą prowadzić do głębszych zmian i torbieli. Zmiany trądzikowe najczęściej występują na twarzy, ale mogą również występować na szyi, klatce piersiowej, plecach, ramionach i ramionach.

Trądzik zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania w wieku od 10 do 13 lat i ma tendencję do nasilania się u osób z tłustą skórą. Chociaż trądzik pozostaje w dużej mierze przekleństwem okresu dojrzewania, około 20% wszystkich przypadków nadal występuje u dorosłych.

Trądzik młodzieńczy zwykle utrzymuje się od 5 do 10 lat, zwykle ustępuje na początku lat 20. Występuje u obu płci, ale ma tendencję do bycia gorszą u chłopców. Kobiety częściej niż mężczyźni mają łagodne lub umiarkowane formy po trzydziestce i później.

Holistyczne podejście do leczenia trądziku

Podobnie jak w przypadku wszystkich schorzeń, ważne jest, aby pracować holistycznie, jeśli chodzi o ten często przygnębiający stan. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ortodoksyjna medycyna często obejmuje bardzo ostre terapie lekowe, które mogą mieć poważne skutki uboczne. Sugerowałbym, abyś wyczerpał wszystkie inne opcje przed pójściem tą drogą – która w ostatecznym rozrachunku jest raczej tłumieniem objawów niż zwalczaniem podstawowych przyczyn.

Wieloaspektowe podejście jest naprawdę ważne. Większość form „choroby” w ciele jest wyrazem wielu różnych problemów, które razem tworzą objawy. Często jest to zatem – wiele różnych rozwiązań, które pomagają rozwiązać sytuację, a dotyczy to zwłaszcza trądziku.

Twoja skóra jest największym organem twojego ciała. Warunki skórne naprawdę wyrażają to, co dzieje się wewnętrznie, w sposób zewnętrzny – dlatego pomaganie organizmowi „od środka na zewnątrz” i „z zewnątrz do środka” jest niezbędne dla długoterminowego rozwiązania.

W leczeniu prawidłowe podejście obejmuje:

 • Testy na alergię pokarmową
 • Detoks
 • Regulacja hormonów
 • Odprężające
 • Poprawa diety
 • Medycyna żywieniowa – suplementacja
 • Aromaterapeutyczna pielęgnacja skóry

Jeśli objawy utrzymują się po 3-6 miesiącach po tym nowym reżimie, zalecam rozważenie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (Akupunktura i Zioła) – lub Homeopatia.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

W leczeniu trądziku niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

 • Oczyszczanie: Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie skóry tak czystej, jak to możliwe. Umyj skórę dwa razy dziennie „delikatnym” płynem do mycia twarzy, aby usunąć brud, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Używaj ciepłej, nie gorącej wody i unikaj ostrego szorowania, które może powodować dalsze podrażnienia.
 • Delikatne złuszczanie: Prawidłowe złuszczanie skóry może pomóc usunąć martwe komórki naskórka i odblokować zatkane pory. Nadmierne złuszczanie za pomocą ostrych produktów może jednak podrażnić skórę i pogorszyć wypryski. Złuszczanie ma działanie wysuszające na skórę, więc jeśli przesadzisz, może spowodować, że Twoja skóra wytworzy więcej sebum, co jest ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz.
 • Delikatne tonowanie: stosowanie delikatnego, ściągającego toniku po umyciu może pomóc wyeliminować pozostały nadmiar sebum, a także zawęzić i zmniejszyć widoczność otwartych/powiększenia porów. Unikaj używania ostrych, nasączonych chemikaliami tonerów, które niszczą skórę i „zwiększają” produkcję sebum.
 • Nawilżenie: Nawet skóra tłusta i trądzikowa potrzebuje nawilżenia. Upewnij się, że szukasz produktów, które nie zatykają porów, co oznacza, że ​​nie zatykają porów i nie powodują wyprysków. Zbytnie wysuszenie skóry może powodować dalsze podrażnienia i zachęcać skórę do przejścia w „tryb awaryjny” – produkowania większej ilości oleju, aby przeciwdziałać wysuszeniu.
 • Nie przebieraj: chociaż może to kuszące, staraj się nie strzelać ani nie ściskać miejsc, ponieważ może to wepchnąć bakterie i zablokować głębiej w skórę, co jeszcze bardziej pogorszy plamę. Może również powodować blizny.

Aromaterapeutyczna pielęgnacja skóry trądzikowej

Olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu trądziku na kilka sposobów:

 1. Zmniejszenie ilości sebum wytwarzanego przez skórę
 2. Pomaga w usuwaniu infekcji i zmniejszaniu stanu zapalnego
 3. Hormony równoważące
 4. Wspomaganie procesu detoksykacji organizmu
 5. Zachęcanie do gojenia się skóry i zmniejszania blizn
 6. Łagodzenie lęku, stresu lub depresji

Najlepsze olejki eteryczne na trądzik

Istnieje wiele olejków eterycznych, które mogą być pomocne w leczeniu trądziku i należy je dobierać w zależności od konkretnych okoliczności. Po znalezieniu najskuteczniejszych olejków pomocne może być ich zmienianie od czasu do czasu podczas kuracji. Poniżej wymieniłem niektóre z najpopularniejszych opcji.

Drzewo herbaciane to jeden z najlepszych olejków do stosowania ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Badania wykazały, że miejscowe stosowanie olejku z drzewa herbacianego może być skutecznym leczeniem łagodnego do umiarkowanego trądziku i realną alternatywą dla zwykłego leczenia trądziku, nadtlenku benzoilu

Lawenda ma działanie bakteriobójcze i pomaga zrównoważyć i ukoić skórę oraz wspomagać gojenie. Może również pomóc złagodzić niepokój i stres, które mogą być przyczyną wyprysków lub bezpośrednim skutkiem trądziku.

Bergamotka jest doskonałym środkiem antyseptycznym, a także ściągającym – co oznacza, że ​​może zwalczać infekcje i redukować nadmiar sebum (oleju). Jest również znany ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych. Uwaga: Bergamotka jest fototoksyczna, więc nie powinna być stosowana miejscowo przed ekspozycją na słońce. 

Geranium wspaniale balansuje dla skóry, hormonów i nastroju. Wspomaga również regenerację komórek skóry i stymuluje układ limfatyczny, aby pomóc pozbyć się toksyn z organizmu. 

Kadzidło wspomaga gojenie, stymuluje wzrost zdrowych nowych komórek skóry i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.

Delikatne mieszanki aromaterapeutyczne dla skóry skłonnej do trądziku

Delikatna pianka do mycia twarzy

Wymieszaj 200 ml żelu do kąpieli i pod prysznic bez SLS (nadaje się do stosowania na twarz), 5 ml bogatego w składniki odżywcze żelu z aloesu i wodorostów, 1 ml olejku witaminy E, 12 kropli drzewa herbacianego, 4 krople lawendy i 4 krople Ravensara.

Naturalnie ściągający tonik do skóry

Zmieszaj 150 ml hydrolatu z kwiatów pomarańczy z 20 kroplami lawendy, 20 kroplami bergamotki, 10 kroplami geranium, 5 kroplami drzewa herbacianego i 2 kroplami neroli. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem i nałożyć na waciki. Delikatnie przetrzyj wacikiem twarz rano i wieczorem, szczególnie w strefie T i w miejscach szczególnie tłustych. Pomoże to oczyścić, usunąć nadmiar sebum i zrównoważyć wydzielanie sebum.

Żel na trądzik na miejscu

Zmieszaj 50 ml żelu z aloesu i wodorostów z 10 kroplami olejku z drzewa herbacianego, 10 kroplami lawendy i 3 kroplami rumianku niemieckiego. Dobrze wymieszać. Wetrzyj w dowolne miejsca lub obszary zaczerwienione, aby zwalczyć infekcję i zmniejszyć stan zapalny.

Złuszczająca maska ​​do twarzy

Umieść w misce 1 łyżkę francuskiej zielonej glinki, 1 łyżkę białej glinki kaolinowej, 1 łyżeczkę mielonego owsa, ½ łyżeczki drobno zmielonej soli z Morza Martwego i 1 łyżeczkę płynnego miodu. Dodaj tyle hydrolatu różanego, aby wymieszać z pastą przypominającą jogurt. Dodaj 5 kropli lawendy, 3 krople geranium, 3 krople drzewa herbacianego i 3 krople neroli. Delikatnie wmasuj w skórę opuszkami palców, wykonując drobne, lekkie ruchy obrotowe. Pozostaw na 10 minut, a następnie zmyj zimną wodą. Stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.

Nawilżające serum do twarzy

Wymieszaj 75 ml olejku z nasion dzikiej róży (naturalny środek na trądzik), 25 ml olejku z wiesiołka, 12 kropli Tea Tree, 6 kropli Lavender i 6 kropli Ravensara. Wmasuj w kilka kropli na noc po oczyszczeniu i tonizowaniu.

Olejek do leczenia blizn potrądzikowych

Na blizny polecamy olejek z dzikiej róży i kadzidło, które mają doskonałe właściwości gojące i regenerujące skórę. Wymieszaj 2 krople kadzidła i 1 kroplę lawendy z 10 ml olejku z dzikiej róży i kilka kropli nakładaj na obszar skóry dwa razy dziennie. Uwaga: nie stosować, jeśli trądzik jest aktywny.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa

Wszyscy jesteśmy jednostkami, a nasza skóra reaguje inaczej w zależności od naszych predyspozycji genetycznych oraz obecnego poziomu zdrowia i dobrego samopoczucia. Podobnie jak w przypadku wszystkich schorzeń skóry, szczególnie ważne jest wykonanie skórnego testu płatkowego przed zastosowaniem nowego produktu na całej twarzy/dotkniętym obszarze. Niewielką ilość produktu nanieś na wybrany obszar skóry – wrażliwy obszar, taki jak wewnętrzna część ramienia lub szyja. Pozostaw na 5 minut – jeśli w ciągu 24 godzin nie pojawi się pieczenie lub reakcja, stosuj zgodnie z zaleceniami.


OLEJ Z WIESIOŁKA

Jadalny i niezwykle korzystny dla zdrowia

Wiesiołek od wieków uważany jest za dobroczynne i niezwykle korzystne dla zdrowia zioło. Korzenie, nasiona, liście, pąki i kwiaty – niemal wszystkie części tej rośliny są jadalne i znajdują szerokie zastosowanie. 

Gwiazda nocy

Jedną z osobliwości wiesiołka jest fakt, że otwiera swoje piękne żółte kwiaty dopiero o zmierzchu, wraz z nadejściem nocy. W jego zapylaniu biorą więc udział tylko ćmy, w szczególności postojak wiesiołkowiec. 

Triumf rdzennych Amerykanów

Początkowo napary z wiesiołka, później olej – ze względu na swoje uspokajające i regenerujące działanie wiesiołek stał się ulubieńcem wielu kultur na całym świecie. Do jego fanów zaliczali się również rdzenni mieszkańcy Ameryki, dla których odgrywał rolę pierwszej pomocy w stanach zapalnych skóry i nieprzyjemnych wypryskach. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *