Motywacja

Lepiej być nocną sową czy rannym ptaszkiem?


Na tym świecie są dwa rodzaje ludzi: ludzie, którzy z radością słuchają śpiewu ptaków z samego rana, i ludzie, którzy jęczą i chcą, aby ptaki miały przycisk wyciszenia.

Ranne ptaszki, zwane także skowronkami porannymi, należą do pierwszej kategorii. Większość rannych ptaszków lubi wstawać, gdy dzień jest młody i szybko zanika w godzinach wieczornych.

Z drugiej strony, nocne marki mają tendencję do późnego wstawania i pozostawania do późna, ponieważ uważają, że są najbardziej produktywne w późniejszych godzinach dnia.

Michelle Worley, RN, dyrektor operacji klinicznych w Aeroflow Sleep, wyjaśnia, że ​​termin „nocna sowa” jest inspirowany prawdziwym zwierzęciem. Termin ten opisuje ludzi, którzy mają więcej energii w nocy i śpią w dzień, jak nocne sowy.

Termin ranny ptaszek, mówi Worley, wywodzi się z XVII-wiecznego przysłowia. Pewnie znasz jedno: ranny ptaszek dostaje robaka.

Więc jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym sowem? Czy preferowane przez Ciebie wzorce snu mogą wpływać na Twoje zdrowie? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.Co to jest ranny ptaszek?

Wczesne ptaki mają tendencję do:

 • iść wcześnie do łóżka
 • obudzić się wcześnie
 • czują się najlepiej, gdy zaczyna się dzień
 • mieć mniej energii późnym popołudniem i wieczorem
 • trudno ci nie zasnąć po pewnej godzinie

Ogólnie rzecz biorąc, ranne ptaszki uważają społeczeństwo za bardziej przychylne niż nocne sowy. Rannym ptaszkom zazwyczaj łatwiej jest dostosować się do standardowych harmonogramów dnia, co może ułatwić funkcjonowanie w miejscach pracy, które działają w ciągu dnia.

W rzeczywistości, zgodnie z przeglądem badań z 2012 r. , poranni ludzie zgłaszają wyższy poziom pozytywnych emocji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że szczęście i inne pozytywne emocje mogą przyjść łatwiej, gdy twój schemat snu pozwala łatwo zagnieździć się w społeczeństwie.

Druga strona: nawiązywanie i utrzymywanie relacji oraz innych kontaktów towarzyskich może stać się nieco trudniejsze, jeśli nie możesz zasnąć po godzinie 20 lub 21 – to znaczy, że nie szukasz innych porannych skowronków.

Co to jest nocna sowa?

Nocne sowy mają tendencję do:

 • zostać do późna
 • ciesz się spaniem w
 • czują się najlepiej później w ciągu dnia
 • mieć więcej energii w nocy
 • czuć się zmęczonym po wczesnym przebudzeniu
 • masz trudności z zachowaniem czujności w ciągu dnia

Bycie nocnym sowem ma kilka wad. Ponieważ większość społeczeństwa opiera się na harmonogramie dziennym — na przykład od 9 do 5 dni roboczych lub w ciągu dnia w szkole i na studiach — osoby, które późno wstają, mogą mieć trudności z utrzymaniem tradycyjnej pracy. Młode nocne marki mogą nawet mieć problem z dostosowaniem się do ustalonego harmonogramu szkolnego.

Badanie 2019r zasugeruje, że nocne marki mogą mieć również inne wady, w tym zwiększone ryzyko chorób psychicznych i problemów metabolicznych .

Mimo to, podczas gdy ranne ptaszki mogą zarazić się robakami, nocne sowy nie zawsze zostają pozbawione. Innymi słowy, preferowanie godzin wieczornych nie zawsze jest czymś złym. Wielu artystów, pisarzy i kreatywnych profesjonalistów odkrywa, że ​​wykonują swoją najlepszą pracę, gdy świat cicho śpi wokół nich.

Pod koniec dnia najważniejsza jest odpowiednia ilość snu, aby zachować dobre zdrowie.


Co sprawia, że ​​ktoś jest nocnym markiem lub rannym ptaszkiem?

Badania wskazują, że twoja genetyka może pomóc wyjaśnić, czy wolisz świt czy zmierzch. Rytmy dobowe mogą również odgrywać rolę w określaniu chronotypu snu.

Oczywiście chronotyp nie przekłada się automatycznie na czas snu, więc spanie przez dłuższy czas niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś nocnym markiem.

Eksperci wciąż mają wiele do nauczenia się na temat snu, w tym chronotypów snu, takich jak poranek i wieczór.

Zbadano, że codzienne korzystanie ze smartfonów może pomóc w rozszyfrowaniu chronotypów snu. Badacze zauważyli wyraźny podział wśród uczestników, którzy korzystali ze swoich telefonów wcześniej lub później w ciągu dnia, ale wielu uczestników nie należało do jednej z dwóch grup.

Autorzy badania stwierdzili również:

 • dowody sugerujące, że kobiety wolą wstawać wcześnie
 • potencjalny związek między porannością a sumiennością, cechą osobowości

Przegląd badań sugeruje, że ambitni, wysoce zmotywowani ludzie są bardziej skłonni do aktywności wcześniej w ciągu dnia. Oczywiście cechy twojej osobowości niekoniecznie powodują wczesne wstawanie. Równie dobrze możesz wyrobić w sobie nawyk wczesnego wstawania, ponieważ tego wymaga społeczeństwo, aby odnieść sukces.

Różnica wskazała na związek między chronotypem snu a aktywnością fizyczną. Osoby, które wcześnie wstają, mają tendencję do większej aktywności fizycznej, podczas gdy nocne marki mają tendencję do mniejszej. Samce nocnych marków również spędzały więcej czasu w trybie siedzącym.

Autorzy badania nie doszli do żadnych wniosków, czy poziomy aktywności fizycznej mogą wpływać na twój chronotyp, czy odwrotnie.


Rozpoznawanie własnego wzorca snu

Najłatwiejszy sposób na ustalenie chronotypu snu? Odłóż budzik i poeksperymentuj z tym, kiedy naturalnie kładziesz się spać i budzisz się.

Może się okazać, że Twoje ciało potrzebuje kilku dni, aby przyzwyczaić się do preferowanego wzorca. W końcu jednak zauważysz, że idziesz spać i budzisz się mniej więcej o tej samej godzinie.

 • Jeśli często nie czujesz się śpiący aż do północy, prawdopodobnie jesteś nocnym markiem.
 • Jeśli zwykle ziewasz tuż po zachodzie słońca i masz problemy ze snem (nawet jeśli chcesz), prawdopodobnie jesteś porannym skowronkiem.

Przegląd badań z 2012 r. sugerował jednak, że większość ludzi prawdopodobnie mieści się gdzieś pomiędzy tymi dwoma chronotypami.


Czy możesz zmienić swój schemat snu?

Zgodnie z przeglądem badań z 2021 r. dotyczącym genów, które nakręcają nasz zegar biologiczny, możemy ostatecznie mieć większą kontrolę nad naszymi wzorcami snu.

Ale na razie te interwencje pozostają odległym snem i żadna magiczna pigułka nie ułatwi nocnym markom wstania rano z łóżka .

Worley wyjaśnia, że ​​zmiana wzorca snu może spowodować trudną zmianę, która wymaga zarówno zmian w typowych zachowaniach związanych ze snem, jak i cierpliwości podczas zmiany.

Jeśli chcesz dostosować swój harmonogram snu , kluczem często jest wprowadzanie zmian w krokach.

Dodatkowo, twój schemat snu może się zmieniać wraz z wiekiem. Wchodząc w wiek średni i starszą dorosłość, może się okazać, że stajesz się coraz bardziej wcześnie wstającym.


Najważniejsze!

Wysokiej jakości sen odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu fizycznym i psychicznym, niezależnie od tego, czy lubisz spędzać sen z powiek do późnych godzin nocnych, czy też dobrze prosperować we wczesnym porannym słońcu.

Jeśli wydaje się, że nie masz wystarczającej ilości snu regenerującego, lekarz lub specjalista od snu może udzielić więcej wskazówek na temat możliwych przyczyn i pomóc w zbadaniu możliwości poprawy snu.

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *