Które olejki eteryczne dobrze się ze sobą łączą …


Chociaż olejki eteryczne mogą dobrze działać same, prawdziwa esencja (i zabawa) aromaterapii polega na łączeniu olejków eterycznych. Kiedy mieszasz olejki eteryczne, tworzysz tak zwaną „synergię”, w której całość jest większa (bardziej skuteczna) niż suma poszczególnych części. W połączeniu złożone składniki chemiczne w każdym olejku mogą wzajemnie się wzmacniać, dając w rezultacie silniejsze efekty terapeutyczne, niż gdyby olejki były stosowane pojedynczo.

Wiedza o tym, jak mieszać olejki eteryczne, aby stworzyć synergiczną mieszankę, jest często uważana za naukę i sztukę, co może wydawać się nieco zniechęcające dla osób z niewielkim doświadczeniem w aromaterapii lub bez niego. Chociaż miksowanie wymaga znajomości i zrozumienia olejków eterycznych, myślę, że intuicja też odgrywa rolę i że nie ma twardych i szybkich zasad. To proces twórczy. Lubię bawić się olejkami, a kiedy tworzę synergie, które szczególnie mi się podobają, zapiszę rozcieńczenia w moim małym notatniku, abym mógł powtórzyć mieszankę w przyszłości. Niezależnie od tego, czy jesteś podobny do mnie i uważasz mieszanie za zabawną czynność, czy też traktujesz to trochę poważniej, podczas mieszania olejków eterycznych należy pamiętać o pewnych czynnikach, które szczegółowo omówiono poniżej.

Z jakiego powodu mieszasz olejki eteryczne?

Istnieją dwa główne powody mieszania olejków eterycznych: w celach terapeutycznych, takich jak łagodzenie bólu lub stresu, lub w celu stworzenia perfum/zapachu. Te dwa cele nie wykluczają się wzajemnie. Na przykład nie ma sensu mieszać mieszanki dla stresu, jeśli nie znosisz zapachu. Olejki, którymi ludzie lubią pachnieć, to zazwyczaj te, które przyniosą im najwięcej korzyści, dlatego zawsze warto pamiętać o zapachu tworząc „terapeutyczną” mieszankę. Podobnie przy tworzeniu zapachu, terapeutyczne działanie wybranych olejków będzie nadal obecne i może również wymagać rozważenia. Na przykład możesz chcieć zapachu do pokoju, który jest świeży i energetyzujący, lub bardziej uspokajający zapach, który tworzy zrelaksowaną atmosferę. Tak więc przed utworzeniem jakiegokolwiek rodzaju mieszanki,

Wybór olejków eterycznych

Po określeniu zamierzonych efektów możesz zdecydować, jakie olejki użyć w swojej mieszance i jaka jest najlepsza metoda aplikacji. Aby pomóc Ci wybrać oleje, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wszelkie schorzenia (fizyczne i/lub psychologiczne)
 • Wszelkie objawy (fizyczne i/lub psychologiczne)
 • Wszelkie przyczyny leżące u podstaw lub czynniki emocjonalne
 • Wiek osoby, dla której mieszasz
 • Składniki chemiczne / właściwości lecznicze olejków eterycznych
 • Preferencje dotyczące rodzaju zapachu (patrz tabela poniżej), czy pociągają Cię jakieś zapachy, czy jakieś zapachy wywołują nieprzyjemne wspomnienia?
 • Czy olej jest uczulający, drażniący czy fototoksyczny (powoduje reakcję podobną do oparzenia słonecznego, gdy skóra jest wystawiona na działanie światła UV)
 • Przeciwwskazania do stosowania, np. niektórych olejków eterycznych należy unikać w przypadku dzieci, niektórych leków lub stanów zdrowia lub podczas ciąży

Rodzaje zapachów

Olejki eteryczne można podzielić na różne rodziny aromatów, z których najpopularniejsze są wyszczególnione poniżej. W dużej mierze zależy to od indywidualnych upodobań i preferencji, które zapachy przemawiają najbardziej – kobiety na przykład mogą preferować słodsze, kwiatowe aromaty, podczas gdy mężczyźni mogą wybierać zapachy drzewne, ziołowe lub korzenne. Jak wspomnieliśmy powyżej, zawsze ważne jest, aby wziąć pod uwagę zapach swojej mieszanki, ponieważ naturalnie przyciągają Cię zapachy olejków, które przyniosą Ci najwięcej korzyści. Olejki, których nie lubisz pachnieć, mogą nie mieć tych samych korzyści, a nawet mogą powodować niepożądane reakcje emocjonalne. Poniższa tabela przedstawia główne rodziny aromatów, ale warto zauważyć, że niektóre olejki eteryczne mogą mieć więcej niż jeden dominujący rodzaj zapachu.

Rodzaj zapachuOpisPrzykładowe oleje
AnyżowyAnyż / lukrecjaanyż gwiazdkowaty , bazylia, koper włoski
BalsamicznyBogaty, słodki, ciepły, waniliowybenzoina, balsam peruwiański
KamforowatySilny, przenikliwy, leczniczykamfora, eukaliptus, rozmaryn
CytrusLekkie, świeże, cytrusowe owocebergamotka, cytryna
IglastyŚwieże, wiecznie zielone, leśneCzarny świerk, jodła, sosna
ZiemistyPiżmowy, męski, przypominający wilgotną glebęnasiona marchwi , paczula, wetiwert
KwiatowySłodki, kobiecy, przypominający kwiatyjaśmin, róża, ylang ylang
ZielnyOstry, ziołowy, zielony, lekko drzewnylawenda, majeranek, rozmaryn
MintyMocne, świeże, mentolowemięta kukurydziana , mięta pieprzowa, mięta zielona
PieprznyCiepły, wytrawny, pikantnyCzarny pieprz
ŻywicznyBogaty, ciepły, słodki, dymnyElemi , kadzidło, mirra
PikantnyCiepły, gorący, ostrycynamon, goździki, imbir
DrzewiastyMiękki, męski, przypominający dno lasudrzewo cedrowepalisander , drzewo sandałowe

Które olejki dobrze się ze sobą łączą

Ogólnie rzecz biorąc, olejki z tej samej rodziny aromatów lub rodziny roślinnej dobrze się łączą. Pamiętaj, że nie ma sztywnych i szybkich zasad, eksperymentowanie i doświadczenie są kluczem do sztuki mieszania, a gdy lepiej poznasz różne olejki, intuicyjnie nauczysz się, które z nich dobrze się ze sobą łączą.

Tworzenie zrównoważonych mieszanek – nuty górne, środkowe i bazowe

Olejki eteryczne można również podzielić na nuty głowy, nuty serca i nuty bazy.

NotatkaOpisPrzykłady Oleje
Nuty głowySą najbardziej lotne i jako pierwsze wyczuwamy zapach, ponieważ dość szybko odparowują. Są lekkie, świeże i wydają się orzeźwiające i podnoszące na duchueukaliptus, cytryna, bazylia
Nuty środkoweTworzą większość mieszanki i mają właściwości równoważące i stabilizujące. Ich zapach pojawi się jakiś czas po pierwszym wrażeniu i może pozostać przez chwilę geranium, lawenda, majeranek
Nuty podstawowePojawiają się powoli i są bogate, ciężkie i długotrwałe, o działaniu odprężającym i uspokajającym. Działają również jako utrwalacze, zapobiegające zbyt szybkiemu rozpraszaniu jaśniejszych nutbenzoina , kadzidło, paczula, jaśmin, mirra

Chociaż niektóre olejki można łatwo zaklasyfikować, przekonasz się, że opinie mogą być różne, co do tego, gdzie na skali znajduje się olej. Niektóre olejki mogą również mieć wiele nut, ale zostaną podzielone na kategorie według dominującego charakteru.

Osobiście uważam, że dobra, dobrze zbalansowana mieszanka powinna zawierać nuty górne, środkowe i bazowe, chociaż w miarę zdobywania doświadczenia zauważysz, że czasami możesz ujść na sucho używając tylko górnych i środkowych nut, lub środkowych i środkowych nut. nuty bazy. Początkowo jednak, jako wskazówka, możesz użyć wszystkich trzech nut w następującym stosunku, aby uzyskać harmonijną i dobrze skomponowaną mieszankę: 2:4:1 (2 krople nuty górnej, 4 krople nuty środkowej i 1 kropla nuta podstawowa).

Rozcieńczanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje, dlatego przygotowując mieszankę terapeutyczną do aplikacji na skórę, należy je zawsze rozcieńczyć odpowiednim produktem bazowym, np. olejem nośnikowym , kremem, balsamem lub żelem. Używając do kąpieli, należy pamiętać, że olej i woda nie mieszają się, dlatego zaleca się mieszanie olejków eterycznych w produkcie bazowym, który rozpuści olejki i rozprowadzi je równomiernie w wodzie. 

Zalecana zawartość olejków eterycznych w mieszance, do użytku dla dorosłych, wynosi zazwyczaj od 1 do 3%, w zależności od metody aplikacji, rodzaju leczonej choroby i wybranych olejków eterycznych. Na przykład na twarzy zastosujesz maksymalnie 1% rozcieńczenie. Dolegliwości fizyczne zwykle wymagają silniejszej koncentracji niż emocjonalne, a niektóre olejki, takie jak róża, są tak silne i skoncentrowane, że potrzebne są tylko niewielkie ilości.

Z reguły przy rozcieńczaniu dla dorosłych zalecam stosowanie 1 kropli olejku eterycznego na 2ml nośnika lub 1 kropli na 5ml nośnika w przypadku stosowania na twarz. 

Niemowlęta i dzieci będą wymagały słabszych mieszanek, podobnie jak kobiety w ciąży, osoby starsze i niedołężne. Mniej znaczy więcej, jeśli ktoś cierpi emocjonalnie.

Bezpieczeństwo: Jeśli zażywasz leki lub cierpisz na poważny stan zdrowia, przed użyciem olejków eterycznych należy zasięgnąć porady lekarza.

Inne mieszanie „sztuczek handlowych”

 • Nie mieszaj jednocześnie więcej niż 3 lub 4 różnych olejków eterycznych, zwłaszcza na początku. Uważa się, że jest to optymalna ilość do osiągnięcia najbardziej efektywnej synergii.
 • Tworząc nową mieszankę, zacznij od niewielkiej liczby kropel, aby nie marnować olejków eterycznych. Możesz zwiększyć skalę, gdy jesteś zadowolony z ostatecznej mieszanki.
 • Wymieszaj swoje olejki eteryczne przed rozcieńczeniem. Nie ma sensu marnować nośnika, jeśli nie podoba ci się ostateczna mieszanka.
 • Pozostaw mieszankę na 24 godziny, aby w pełni rozwinął się aromat. Możesz wtedy zdecydować, czy naprawdę Ci się to podoba, czy nie.
 • Zawsze trzymaj się bezpiecznych rozcieńczeń – nie ulegaj pokusie dodawania większej ilości olejku, jeśli mieszanka będzie słabo pachnieć. Poczekaj, aż twój nos się do tego przyzwyczai.
 • Zapisuj swoje mieszanki, aby móc je replikować w przyszłości.
 • Olejki cytrusowe, takie jak słodka pomarańcza, mandarynka, mogą pomóc zrównoważyć cierpkość mieszanki i mogą stanowić połowę mieszanki.
 • Olejki takie jak miętowy, rumianek i wetiwer mogą dodać głębi mieszance, ale te olejki powinny być używane ostrożnie, ponieważ mogą przytłaczać.
 • Bergamotka, Geranium, Palmarosa i Drzewo Sandałowe mogą zmienić ogólny aromat mieszanki bez przytłaczania go.
 • Olejki takie jak różany, jaśminowy i lawendowy wzmacniają praktycznie każdą mieszankę.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki są przydatne i zainspirowały Cię do kreatywnego mieszania! Jeśli potrzebujesz pomysłów na początek, rzuć okiem na poniższe przepisy:

Aromatyczny wieczór z przyjaciółmi

2 krople cytryny
4 krople geranium
1 kropla kadzidła

Użyj tej mieszanki w dyfuzorze do aromaterapii, gdy chcesz, aby wszyscy czuli się ciepło, szczęśliwi i zrelaksowani.

Tonik posportowy

2 krople bazylii
4 krople lawendy
1 kropla imbiru
14ml olejku jojoba

Po treningu i po prysznicu nałóż tę aromatyczną mieszankę na mięśnie, aby złagodzić bóle.

Ochrona przed przeziębieniami

2 krople drzewo herbaciane
4 krople rozmarynu
1 kropla sosny
14ml olejku do kąpieli

Użyj tej mieszanki w wannie, gdy poczujesz pierwsze oznaki przeziębienia, a może pomóc ją przegonić, zanim się przeziębi. Dodaj mieszankę do bieżącej wody. Zrelaksuj się w wannie przez około 20 minut, wdychając parę z wody, co pomoże złagodzić zatory.


OLEJ Z POMIDORÓW

POMIDORY CZYNIĄ CUDA NIE TYLKO W ORGANIZMIE, ALE TAKŻE NA SKÓRZE

Warto wiedzieć, że pomidory zaliczamy do owoców. Warto jednak wiedzieć także to, iż pomidory stanowią cudowny dodatek do rutyny pielęgnacyjnej skóry. Dobroczynne działanie tych owoców czyni bowiem istne cuda nie tylko wewnątrz naszego organizmu, ale także na naskórku.

Tę zdolność zawdzięczają szczególnie jednemu z najbardziej cenionych przeciwutleniaczy – likopenu, który jest skutecznym pomocnikiem w walce z wolnymi rodnikami. Oprócz tego olej chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego i związanym z nim przedwczesnym starzeniem się skóry. Dawka antyoksydantów A, C, E, substancji mineralnych i pierwiastków śladowych z pomidorów z kolei działa rozjaśniająco i odmładzająco. Kwasowość owoców pomidora wyrównuje poziom pH w skórze, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się bakterii i obumarłych komórek naskórka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *