AromaterapiaZiołolecznictwo

Korzyści stosowania olejku eterycznego z majeranku

majeranek

Jeśli nie znasz majeranku, prawdopodobnie znasz jego bliskiego kuzyna —  oregano . Jest to zioło, które ma bardzo specyficzną historię zastosowania kulinarnego i leczniczego i często występuje w postaci olejku eterycznego majeranku.

Według mitologii greckiej bogini miłości Afrodyta była wielką fanką tego zioła, co doprowadziło do tego, że wykorzystywano je do sporządzania mikstur miłosnych. Od wieków w kuchniach na całym świecie jego zastosowania były i nadal są szerokie.

Niezależnie od tego, czy mówimy o wersji świeżej, czy suszonej, można ją dodawać do dań mięsnych i warzywnych, sosów do sałatek i gulaszy.

Majeranek może być również przyjmowany doustnie w bardziej skoncentrowanej postaci leczniczej lub stosowany miejscowo oraz w aromaterapii jako olejek eteryczny. Wykazano, że wdychanie olejku majerankowego działa uspokajająco na układ nerwowy, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie krwi.

Jest również stosowany w leczeniu kaszlu, kataru, problemów z woreczkiem żółciowym, problemów trawiennych, depresji, zawrotów głowy, migren, nerwowych bólów głowy, nerwobólów i paraliżu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego powinieneś używać olejku majerankowego i jak to potężne zioło może dziś poprawić twoje zdrowie.

Co to jest olejek majerankowy?

Majeranek to wieloletnie zioło pochodzące z regionu Morza Śródziemnego i silnie skoncentrowane źródło prozdrowotnych związków bioaktywnych.

Starożytni Grecy nazywali majeranek „radością góry” i często używali go do tworzenia wieńców i girland na śluby i pogrzeby.

W starożytnym Egipcie był używany w medycynie do leczenia i dezynfekcji. Był również używany do konserwacji żywności.

W średniowieczu Europejki używały tego zioła w małych bukietach kwiatów, zwykle dawanych jako prezenty. Słodki majeranek był również popularnym ziołem kulinarnym w Europie w średniowieczu, był używany do ciast, puddingów i owsianki.

W Hiszpanii i we Włoszech jego kulinarne zastosowanie sięga 1300 roku. W okresie renesansu (1300–1600) był zwykle używany do przyprawiania jaj, ryżu, mięsa i ryb. W XVI wieku był powszechnie używany jako świeży do sałatek.

Od wieków do produkcji herbat używa się zarówno majeranku, jak i oregano. Oregano jest powszechnym substytutem majeranku i odwrotnie ze względu na ich podobieństwo, ale majeranek ma delikatniejszą konsystencję i łagodniejszy profil smakowy.

To, co nazywamy oregano, nazywa się również „dzikim majerankiem”, a to, co nazywamy majerankiem, jest powszechnie nazywane „słodkim majerankiem”.

Jeśli chodzi o olejek eteryczny z majeranku, to dokładnie tak brzmi: olejek z ziela.

Korzyści

1. Pomoc trawienna

Włączenie do diety przyprawy majerankowej może pomóc w poprawie trawienia. Sam jego zapach może stymulować gruczoły ślinowe, co pomaga w podstawowym trawieniu pokarmu, który ma miejsce w jamie ustnej.

Badania pokazują , że zawarte w nim związki mają działanie gastroprotekcyjne i przeciwzapalne.

Ekstrakty z ziół nadal pomagają trawić posiłki, stymulując ruch perystaltyczny jelit i zachęcając do wydalania.

Jeśli cierpisz na problemy trawienne, takie jak nudności, wzdęcia, skurcze żołądka, biegunka lub zaparcia, filiżanka lub dwie herbaty majerankowej mogą pomóc złagodzić objawy. Możesz również spróbować dodać świeże lub suszone zioło do następnego posiłku dla komfortu trawiennego lub użyć olejku majerankowego w dyfuzorze.

2. Problemy kobiet/równowaga hormonalna

Majeranek znany jest w tradycyjnej medycynie ze swoich zdolności do przywracania równowagi hormonalnej i regulowania cyklu miesiączkowego. Dla kobiet borykających się z brakiem równowagi hormonalnej zioło to może w końcu pomóc w utrzymaniu prawidłowego i zdrowego poziomu hormonów.

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niechcianymi miesięcznymi objawami PMS czy menopauzy, to zioło może przynieść ulgę kobietom w każdym wieku.

Wykazano, że działa jak emmenagog, co oznacza, że ​​może pomóc w rozpoczęciu miesiączki. Jest również tradycyjnie używany przez matki karmiące w celu promowania produkcji mleka matki.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) i niepłodność (często wynikająca z PCOS) to inne znaczące problemy z nierównowagą hormonalną, które, jak wykazano, poprawia to zioło.

Badanie z 2016 r. opublikowane w Journal of Human Nutrition and Dietetics  oceniło wpływ herbaty majerankowej na profil hormonalny kobiet z PCOS w randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniu. Wyniki badania wykazały pozytywny wpływ herbaty na profil hormonalny kobiet z PCOS.

Herbata poprawiła wrażliwość na insulinę i obniżyła poziom androgenów nadnerczy u tych kobiet. Jest to bardzo istotne, ponieważ u wielu kobiet w wieku rozrodczym źródłem zaburzeń hormonalnych jest nadmiar androgenów.

3. Leczenie cukrzycy typu 2

Badania wykazały, że majeranek jest rośliną, która należy do twojego arsenału przeciwcukrzycowego i zdecydowanie powinieneś uwzględnić ją w swoim planie diety cukrzycowej .

W szczególności naukowcy odkryli, że komercyjne suszone odmiany tej rośliny, wraz z meksykańskim oregano i rozmarynem , działają jako lepszy inhibitor enzymu znanego jako białkowa fosfataza tyrozynowa 1B (PTP1B). Ponadto najlepszymi inhibitorami peptydazy dipeptydylowej IV (DPP-IV) były wyciągi z majeranku uprawianego w szklarni, meksykańskiego oregano i rozmarynu.

To niesamowite odkrycie, ponieważ redukcja lub eliminacja PTP1B i DPP-IV pomaga poprawić sygnalizację i tolerancję insuliny. Zarówno świeży, jak i suszony majeranek może pomóc poprawić zdolność organizmu do prawidłowego zarządzania poziomem cukru we krwi.

4. Zdrowie układu krążenia

Majeranek może być pomocnym naturalnym lekarstwem dla osób z grupy wysokiego ryzyka lub cierpiących na objawy nadciśnienia tętniczego i problemy z sercem. Jest naturalnie bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu jest doskonały zarówno dla układu sercowo-naczyniowego, jak i całego ciała.

Jest również skutecznym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że ​​może pomóc poszerzyć i rozluźnić naczynia krwionośne. Ułatwia to przepływ krwi i obniża ciśnienie krwi.

Wykazano, że wdychanie olejku majerankowego obniża aktywność współczulnego układu nerwowego i stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych w celu zmniejszenia obciążenia serca i obniżenia ciśnienia krwi.

Badanie na zwierzętach opublikowane w Cardiovascular Toxicology wykazało, że ekstrakt ze słodkiego majeranku działał jako przeciwutleniacz i hamował produkcję tlenku azotu i peroksydacji lipidów u szczurów z zawałem mięśnia sercowego (atakiem serca).

Po prostu wąchając roślinę, możesz zmniejszyć reakcję walki lub ucieczki (współczulny układ nerwowy) i wzmocnić „układ odpoczynku i trawienia” (przywspółczulny układ nerwowy), co zmniejsza obciążenie całego układu sercowo-naczyniowego, nie wspominając o całe ciało.

5. Ulga w bólu

Zioło to może pomóc zmniejszyć ból, który często towarzyszy uciskowi lub skurczom mięśni, a także napięciowym bólom głowy. Z tego właśnie powodu masażyści często włączają ekstrakt do swoich olejków lub balsamów do masażu.

Badanie opublikowane w Complementary Therapies in Medicine wskazuje , że aromaterapia słodkiego majeranku stosowana przez pielęgniarki w ramach opieki nad pacjentem była w stanie zmniejszyć ból i niepokój.

Olejek eteryczny z majeranku bardzo skutecznie łagodzi napięcia, a jego właściwości przeciwzapalne i uspokajające można odczuć zarówno w ciele, jak i umyśle. W celach relaksacyjnych możesz spróbować rozprowadzić go w domu i użyć go w domowym przepisie na olejek lub balsam do masażu.

Niesamowite, ale prawdziwe: samo wdychanie majeranku może uspokoić układ nerwowy i obniżyć ciśnienie krwi.

6. Zapobieganie wrzodom żołądka

Badanie na zwierzętach z 2009 roku opublikowane w American Journal of Chinese Medicine  oceniło zdolność majeranku do zapobiegania i leczenia wrzodów żołądka. Badanie wykazało, że w dawkach 250 i 500 miligramów na kilogram masy ciała znacznie zmniejszyło częstość występowania wrzodów, podstawowej wydzieliny żołądkowej i wydzielania kwasu.

Ponadto ekstrakt faktycznie uzupełniał zubożony śluz ściany żołądka, który jest kluczem do leczenia objawów wrzodów.

Majeranek nie tylko zapobiegał i leczył wrzody, ale również okazał się mieć duży margines bezpieczeństwa. Wykazano również, że nadziemne części majeranku zawierają olejki lotne, flawonoidy, garbniki, sterole i/lub triterpeny.

Odżywianie

Majeranek ( Origanum majorana ) to wieloletnie zioło, które pochodzi z liści rośliny należącej do rodzaju Origanum , która jest członkiem rodziny miętowej.

Jedna łyżka suszonego majeranku zawiera około:

  • 4 kalorie
  • 0,9 grama węglowodanów
  • 0,2 grama białka
  • 0,1 grama tłuszczu
  • 0,6 grama błonnika
  • 9,3 mikrograma witaminy K (12 procent dziennej dawki)
  • 1,2 miligrama żelaza (7 procent dziennej dawki)
  • 0,1 miligrama manganu (4 procent DV)
  • 29,9 miligramów wapnia (3 procent dziennej dawki)
  • 121 jednostek międzynarodowych witaminy A (2 procent ZDS)

Suszony majeranek robi wrażenie, ale świeża wersja zazwyczaj ma jeszcze wyższy poziom witamin i minerałów.

Zagrożenia i skutki uboczne

Aromatyczne liście są bezpieczne w zwykłych ilościach spożywczych i prawdopodobnie bezpieczne dla większości dorosłych, gdy są przyjmowane doustnie w leczniczych ilościach przez krótki czas.

W przypadku długotrwałego stosowania w celach leczniczych majeranek jest prawdopodobnie niebezpieczny i może powodować niepożądane skutki uboczne. Istnieją dowody na to, że może powodować raka, jeśli jest używany przez zbyt długi czas.

Nie zaleca się nakładania świeżego majeranku na skórę lub oczy, ponieważ może powodować podrażnienia.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, najlepiej trzymać się majeranku w ilościach jedzenia. Dzieci również powinny mieć go tylko w ilościach spożywczych.

Jeśli masz alergię na oregano, bazylię, lawendę, miętę lub innego członka rodziny roślin Lamiacea , możesz być również uczulony na majeranek.

Jeśli masz jakiekolwiek bieżące problemy zdrowotne, w tym między innymi następujące, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed użyciem leczniczych ilości tej rośliny:

  • Zaburzenia krwawienia
  • Cukrzyca
  • Niedrożność przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
  • Choroby płuc, takie jak astma
  • Wrzody
  • Wolne tętno (bradykardia)
  • Napady padaczkowe

Powinieneś również przestać używać go w medycynie co najmniej dwa tygodnie przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym.

Jak dodać do diety

Leczniczo majeranek można kupić i przyjmować jako suplement w postaci kapsułek, płynnej nalewki lub herbaty.

Kwiaty i liście są używane świeże i suszone do wszelkiego rodzaju przysmaków kulinarnych, a zioło jest często używane jako przyprawa. Niektóre z bardziej popularnych produktów, z którymi dobrze się łączy, to:

  • ryba
  • mięso wołowe
  • cielęcina
  • owieczka
  • indyk
  • kurczak
  • zielone warzywa
  • marchew
  • kalafior
  • jajka
  • grzyby
  • pomidory

Roślina ta dodaje również zdrowego i smacznego zastrzyku sosom sałatkowym, gulaszom, zupom i marynatom. Można go również dodawać do octów i olejów, a także dobrze komponuje się z oregano, tymiankiem i innymi ziemistymi przyprawami.

Jeśli zastanawiasz się nad samodzielną uprawą rośliny, to świetny pomysł. Jest nie tylko stosunkowo łatwa w uprawie i utrzymaniu, ale także przyciąga pszczoły miodne i pyłek pszczeli oraz poprawia ogólną jakość ogrodu.

Kiedy roślina rośnie w pobliżu pokrzywy , olejek aromatyczny jest podobno jeszcze silniejszy.

Chcesz spróbować bogatego w białko śniadania, które zawiera to zioło? Przepis na śniadaniową kiełbasę z indyka jest nie tylko super aromatyczny i zdrowy, ale także utrzymuje energię do czasu obiadu.

Majeranek jest niezbędny w tym przepisie, nie tylko ze względu na czynnik smakowy, ale co ważniejsze ze względu na niesamowite korzyści zdrowotne.

Wniosek

  • Majeranek to roślina śródziemnomorska, którą można stosować zamiast lub w podobny sposób jak oregano.
  • Podobnie jak oregano, podczas gotowania dodaje wiele korzyści zdrowotnych oprócz smaku. Można go kupić i stosować jako zioło suche lub świeże. Jest również dostępny w postaci suplementu i herbaty, a także olejku majerankowego.
  • Badania wykazały, że majeranek może przynieść korzyści zdrowotne osobom cierpiącym na zaburzenia równowagi hormonalnej, cukrzycę, wrzody i dolegliwości trawienne.
  • Zastosowanie olejku majerankowego w aromaterapii wykazało, że jest on korzystny dla układu nerwowego i układu krążenia, co czyni go doskonałym naturalnym lekarstwem na stres, ból, napięcie nerwowe, niepokój, napięcie mięśniowe, wysokie ciśnienie krwi oraz problemy z sercem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *