Jakie olejki eteryczne przypisane są do 5 żywiołów?

Mocno wierzę, że natura zna wszystkie odpowiedzi; i prawdopodobnie dlatego jestem aromaterapeutą! Ale jest to wspólny motyw w większości praktyk holistycznych. Od wieków szukaliśmy uzdrawiania w naturze, a Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) w szczególności opierała swoje lekarstwa na założeniu, że istnieje pięć podstawowych naturalnych elementów i że rozumiejąc, co każdy reprezentuje, możemy zrównoważyć nasz umysł, ciało i duszę, aby odnaleźć drogę powrotną do dobrego samopoczucia.  

Możemy również wspierać ten pomysł, używając olejków eterycznych, które odpowiadają każdemu elementowi. W tym artykule zbadam, czym jest 5 elementów jako narzędzie, które pomoże nam lepiej zrozumieć siebie, w jaki sposób możemy przechodzić przez każdy z nich, co reprezentują i jak możemy stworzyć równowagę za pomocą olejków eterycznych !

Żywioł wody

Żywioł wody jest powiązany z naszą wrodzoną mądrością. Kiedy się urodziliśmy, mieliśmy wewnętrzną wiedzę – intuicję, która prowadziła nas przez życie, która wciąż jest w każdym z nas, pod myśleniem, że jej nie ma. Z czasem zapominamy, że urodziliśmy się z tą energią wody, ponieważ tracimy zaufanie do świata i zaczynamy się bać. To jest emocja żywiołu wody: strach.  

Każdy z elementów ma to, co nazywamy „sezonem” w naszym cyklu życia, a ten element reprezentuje zimę – czyli coś, przez co wszyscy przechodzimy przez całe życie. Jest to element, który reprezentuje naszą ciemną stronę duszy – naszą potrzebę kontroli i naszą niezdolność do zaufania i przepływu. Kiedy jesteśmy w stanie strachu, prawie na pewno brak równowagi w naszym elemencie wody.  

Emocjonalne objawy tego mogą obejmować ataki paniki, lęk przed porażką, fobie, pracoholizm lub brak popędu, uczucie przytłoczenia i niezdolności do radzenia sobie, depresję, uczucie wrażliwości, niepokoju, zmartwienia lub nerwowości i możemy płakać.

Fizyczne objawy mogą obejmować trudności ze wstawaniem rano, ból w dolnej części pleców, napięcie mięśni po obu stronach kręgosłupa, bóle krzyża, worki pod oczami, niskie libido, infekcję nerek, zaburzenia rozrodu, obrzęk, niechęć do zimna i biedy, kontrola pęcherza, a także ogólne zmęczenie. 

Jeśli którykolwiek z tych symptomów to ty, może to oznaczać, że twój element wody potrzebuje trochę równowagi! Chociaż ważne jest, aby pamiętać, że pod spodem zawsze jesteśmy połączeni z naszą mądrością, a strach jest po prostu naturalną ludzką reakcją na rzeczy. Woda oczyszcza, odżywia i odbija i przypomina nam, że mamy wszystko, czego potrzebujemy – tak jak ocean umie się poruszać, my również wiemy, jak być w porządku; mamy w sobie mądrość.  

Olejki eteryczne dla elementu wody  

Aby przywrócić równowagę, możemy z łatwością używać olejków eterycznych w naszym życiu, aby je wspierać. Olejki eteryczne, które pomagają z żywiołem wody to:

 • Jaśmin
 • Rumianek
 • Cytrynowy
 • Sandałowy
 • Bergamota

Ale jak z nich korzystać? Cóż, z żywiołem wody chcemy zrównoważyć się, odpoczywając i pielęgnując siebie. Robienie rzeczy takich jak joga, medytacja i przebywanie w pobliżu wody – na przykład kąpiele solne Epsom – mogą być przydatne. Zajęcia równoważące element wody, które przypominają nam, że istnieje przepływ do życia. Oto 3 polecane mieszanki do aromaterapii Elementu Wody:

 1. Weź kąpiel z solami Epsom, aby się zrelaksować i zregenerować. Wymieszaj pół szklanki soli Epsom z 3 kroplami jaśminu, 2 kroplami bergamotki i 1 kroplą rumianku i dobrze wymieszaj. Uruchom ciepłą kąpiel i dodaj mieszankę soli do bieżącej wody, a następnie usiądź wygodnie i ciesz się ożywieniem. Zwróć uwagę, że w tej chwili zawsze jesteś w porządku.
 2. Przygotuj mieszankę do masażu z żywiołem wody. Zmieszaj 15 ml oleju z pestek winogron z 3 kroplami rumianku, 2 kroplami drzewa sandałowego i 1 kroplą cytryny i wmasuj w ciało w kierunku serca. Jest to urocza mieszanka na poranek, która dodaje energii, jednocześnie tworząc spokój.
 3. Spróbuj jogi i medytacji, jednocześnie rozprowadzając piękną mieszankę elementów wody – wypróbuj 3 krople bergamotki, 3 krople cytryny i 1 kroplę jaśminu.

Element drewna

Następna w cyklu żywiołów jest Drewno; żywioł wiosny, wzrostu i nowych początków. Wiosna reprezentuje światło, nadzieję i jest energią wznoszenia się. Rządzi naszym stosunkiem do porządku, planowania i kontroli, ale jeśli nie wkroczymy w nasz w pełni wyrażony cel, staniemy się sfrustrowani i źli. Ten element dotyczy naszej elastyczności emocjonalnej, ale także prowadzi do emocji wściekłości. Kiedy jest w równowadze, jesteśmy pewni siebie i intuicyjni, mamy jasną wizję naszej ścieżki i swobodnie wchodzimy w interakcję ze światem. Jeśli nie, możemy wpaść w złość, co jest emocją drzewa.

Objawy emocjonalne, które mogą objawiać się brakiem równowagi w drewnie, obejmują gniew, pobudzenie, agresję, zgorzknienie, apodyktyczność, niezdecydowanie, niecierpliwość, drażliwość, zazdrość, przesadne planowanie, urazę, krzyki, sztywne nastawienie i osądzanie, kontrolowanie, nadmierną schludność lub niechlujny i chaotyczny.

Objawy fizyczne obejmują sztywność, napiętą szyję i ramiona, między łopatkami, żółte oczy i skórę, zmęczenie, słabe, sztywne stawy, wrażliwość na światło, bóle głowy, bóle menstruacyjne i skurcze mięśni. Organami tego pierwiastka są wątroba i woreczek żółciowy, więc wszelkie objawy mogą wskazywać na drzewo.

Jeśli ten opis to ty, możesz mieć nierównowagę drzewa. Jeśli jesteś zły, nie bój się – może to być miłym przypomnieniem, że masz nadzieję w tym sezonie cyklu żywiołów – nie jesteś już w głębinach straszliwej zimy, ale przenosisz się na wiosnę! Wypróbuj niektóre z poniższych olejków eterycznych, które pomogą Ci odzyskać równowagę.

Olejki eteryczne dla żywiołu drewna  

 • Róża
 • Rumianek rzymski
 • Lawenda
 • Drzewo cedrowe
 • Wetyweria

Z elementem Drewna chcemy stworzyć sobie trochę przestrzeni, aby usłyszeć, co się dzieje – medytacja i uważność mogą być naprawdę pomocne, ale ponieważ jest to energia gniewu, ćwiczenie ekspresji może być naprawdę pomocne – czy to sztuki walki, joga, czy taniec! Oto 3 polecane mieszanki drewna:

 1. Rozpyl: 3 krople lawendy, 2 krople róży i 1 kroplę olejku rumiankowego . Chwyć dziennik i przenieś swoje myśli na papier – kim chcesz być?
 2. Przygotuj mieszankę do masażu z elementami drewnianymi. Zmieszaj 15 ml oleju z pestek winogron z 3 kroplami lawendy, 2 kroplami cedru i 1 kroplą wetiwer i wmasuj w ciało w kierunku serca. To cudowna mieszanka tuż przed snem.
 3. Dlaczego nie tańczyć lub uprawiać sztuk walki? Weź ze sobą inhalator do aromaterapii z 2 kroplami róży i 1 kroplą cedru i wąchaj go w podróży!

Element ognia

Żywioł Ognia polega na zmianie – i to jest pora lata. To element zabawy, przynoszący przemianę i wolność, a w nim dużo radości. Jeśli jesteśmy w harmonii, rozczarowania, których doświadczamy, są po prostu częścią naszej nauki i nadal otwierają nasze serca, ale zamykanie naszych serc prowadzi nas do braku równowagi. Po prostu musimy pamiętać, że odczuwanie wszystkich naszych emocji jest w porządku. W równowadze jesteśmy kochający, spontaniczni i pełni radości, śmiechu oraz kreatywności i motywacji – to jest Lato życia!

Kiedy ogarniają nas negatywne emocje, może to oznaczać, że nasz element Ognia nie jest w równowadze i możemy doświadczyć emocji nienawiści elementu Ognia.

Emocjonalne objawy braku równowagi ognia mogą obejmować brak miłości do siebie, niską samoocenę, wrażliwość, głęboki smutek, niestabilność emocjonalną, histerię, niepokój, pobudzenie, niepokój, zamknięte serce, okrucieństwo, twórczą blokadę, wycofanie lub bycie zbyt głośnym , umysłowo niejasne, zdezorientowane, niezdolne do nawiązania kontaktu, niesłyszące własnej prawdy i mające słabe granice.

Fizycznie może to objawiać się bólem w klatce piersiowej lub sercem lub napięciem w klatce piersiowej, problemami z ciśnieniem krwi, bezsennością, problemami z tętnicami, sztywnością szyi i ramion, nadaktywnością umysłu i zmęczeniem psychicznym, celiakią, zamrożonym ramieniem, zawrotami głowy, słabym krążeniem, zgagą i problemy z odpornością, z wieloma przeziębieniami lub infekcjami. Narządy związane z tym żywiołem to serce i jelito cienkie.

Jeśli jest to więcej ciebie niż którykolwiek z innych elementarnych deskryptorów, możesz mieć nierównowagę ognia! Jeśli nauczymy się, że kochając siebie, wyzwalamy się i możemy żyć we wszystkich naszych emocjach, możemy ponownie zrównoważyć i doświadczyć naszej wrodzonej radości, osobistej mocy i siły. Wypróbuj te olejki eteryczne, które pomogą Ci odzyskać równowagę:

Olejki eteryczne dla elementu ognia  

 • Pelargonia
 • Pomarańczowy
 • Czarny pieprz
 • Cynamon
 • Bazylia

Aby zrównoważyć żywioł, chcemy się poddać, jednocześnie wracając do tego, co naprawdę kochamy. Spędź jak najwięcej czasu malując, rysując, tańcząc, pisząc, śpiewając i ciesząc się czasem z przyjaciółmi i rodziną. Może zechcesz zabrać ze sobą te kluczowe mieszanki ognia!

 1. Włóż 3 krople geranium, 2 krople pomarańczy i 1 kroplę bazylii do palnika lub dyfuzora do aromaterapii i wykonaj czynność, którą kochasz, taniec, śpiew lub pisanie – dowiedz się, co kochasz!
 2. Chcesz zrobić coś na świeżym powietrzu? Weź inhalator do aromaterapii z 2 kroplami cynamonu i 1 kroplą pomarańczy i wdychaj, gdy jesteś poza domem.
 3. Przygotuj poranny krem ​​nawilżający z żywiołem ognia. Zmieszaj 15 ml balsamu nawilżającego z 3 kroplami pomarańczy, 2 kroplami geranium i 1 kroplą czarnego pieprzu i wmasuj w ciało w kierunku serca. To cudowna mieszanka na poranek, zanim wyruszysz, by cieszyć się dniem!

Element ziemi

Element Ziemi to pora późnego lata lub między porami roku, która polega na naszym połączeniu. Kiedy myślimy o ziemi, myślimy o naszym ugruntowaniu, naszej obecności w tym, co jest. W równowadze Ziemia jest zadowolona, ​​uziemiona, obecna i połączona i stanowi podstawę dla innych elementów. Jest odżywiona, zarówno w ciele, duszy i umyśle, a my jesteśmy spokojni, kochający i wolni, czując, że możemy wspierać innych.

Brak równowagi zamiast tego stajemy się potrzebujący. Kiedy nie mamy kontaktu z naszym wiecznie obecnym połączeniem, wpadamy w emocję zmartwienia elementu Ziemi.

Emocjonalne objawy braku równowagi na Ziemi obejmują potrzebę, niestabilność emocjonalną, zamartwianie się, nadopiekuńczość, obsesję, zaborczość, brak rutyny, lub nadmierne nawyki, poczucie braku wsparcia, niezrównoważenia lub rozproszenia, emocjonalne jedzenie, odczuwanie emocji w brzuchu i cierpienie, mgła umysłu.

Fizycznie może to objawiać się apetytem na słodycze, głodem, przejadaniem się lub utratą apetytu, wzdęciami, zatrzymaniem wody, obfitymi miesiączkami, cukrzycą, drożdżycą, słabą energią, kwaśną krwią, śluzem, problemami żołądkowymi, nadmiarem tłuszczu oraz bólem lub sztywnością w okolicy pępka . Jest to element śledziony, trzustki i żołądka.

Jeśli jest tego więcej u ciebie niż którykolwiek z innych elementów, możesz zrównoważyć, odżywiając się doświadczeniami, które karmią twoją duszę, ciało i umysł. Wypróbuj te olejki eteryczne:

Olejki eteryczne dla elementu ziemi  

 • Liść Ho
 • Drzewo cedrowe
 • Pelargonia
 • Palisander
 • Jałowiec

Aby zrównoważyć Ziemię, chcemy połączyć się z naturą, chodzić boso, poświęcać czas na ponowne odkrycie siebie i robić nasze ulubione rzeczy. Wypróbuj te piękne mieszanki Ziemi:

 1. Chcesz zrobić coś na świeżym powietrzu? Weź inhalator żywiołu ziemi z 2 kroplami palisandru i 1 kroplą drzewa cedrowego i powąchaj, gdy jesteś poza domem.
 2. Przygotuj gruntującą mieszankę do masażu. Wymieszaj 15 ml oleju z pestek winogron z 3 kroplami geranium, 2 kroplami Ho Leaf i 1 kroplą jałowca i wmasuj w ciało w kierunku serca. Użyj tej pięknej mieszanki przed wykonaniem czynności uziemiających – takich jak spacer na zewnątrz – i ciesz się odżywianiem skóry w ramach rytuału!
 3. Kiedy jesteś w domu, połącz się ponownie, zabierając ze sobą naturę: rozpyl 3 krople geranium, 2 krople drzewa różanego i 1 kroplę Ho Leaf.

Element powietrza/metalu

Element powietrza jest często określany jako „metal” w TCM, a wszystko polega na przyjmowaniu i odpuszczaniu – części cyklu związanej z żalem, ale także ze śmiercią wszystkiego, za co myślimy, że jesteśmy, i ponownym połączeniem do naszej prawdziwej, uziemionej, połączonej natury. Ten element prawie łączy wszystkie elementy w piękne przypomnienie, że wszystkim, czym pragniemy być, już jesteśmy, ale zapominamy o tym, gdy przechodzimy przez cykle życia. Element powietrza/metalu to inspiracja; o wzięciu ekspansywnego oddechu! W równowadze możemy w pełni wdychać i wydychać powietrze, ufając, że następny oddech nadejdzie naturalnie, tak jak zaplanowało to życie. Ufamy procesowi żałoby, ucząc się na każdym doświadczeniu i zdobywając mądrość, ufając w bieg życia. Jest to pora jesienna; zmiana.

Niezrównoważona emocja powietrza/metalu to smutek i brak zaufania w odpuszczaniu.

Emocjonalnie może to objawiać się uczuciem braku inspiracji, znudzenia, beznadziejności, przygnębienia, izolacji i pesymizmu, z niemożnością odpuszczenia, uczuciem ograniczenia, zablokowania, osądzania, cynizmu i zablokowania wzorców z trudnymi myślami.  

Fizycznie objawia się to płytkim oddychaniem lub trudnościami w oddychaniu, astmą, zmęczeniem, dużymi wzdychaniem, brakiem witalności, bólem i napięciem w górnej części kręgosłupa, śluzem i suchością, a także biegunką, zaparciami, jelitami drażliwymi, wzdęciami, bólami brzucha , problemy z zatokami, przeziębienia, problemy ze skórą i nieświeży oddech. Narządami towarzyszącymi są płuca i jelito grube.

Jeśli to ty, masz bardziej niż inne elementy nierównowagi żywiołów, możesz spróbować następujących olejków eterycznych:

Olejki eteryczne dla elementu powietrza/metalu

 • Róża
 • Kadzidło
 • Mirra
 • Krwawnik pospolity
 • Mędrzec Clary

Aby zrównoważyć powietrze/metal, chcemy zaangażować się w duchową praktykę, która zaprasza nas do ujrzenia, że ​​jesteśmy czymś więcej niż naszą ludzką formą, przebudzając się do większej siły stojącej za życiem. Jeśli nie jesteś duchowy, może to nawet oznaczać, że natura ma plan, który jest poza wszelką kontrolą, tak jak my. Wypróbuj te piękne mieszanki Powietrza/Metalu wraz z medytacją lub uważnością:

 1. Wypróbuj inhalację parową, aby skupić się na oddychaniu. Napełnij miskę wrzącą gorącą wodą i dodaj 3 krople róży , 3 krople mirry i 2 krople krwawnika. Nałóż ręcznik na głowę, zamknij oczy i pochyl się nad miską, wdychając i wydychając powietrze przez kilka minut, pozwalając sobie zobaczyć, jak wspiera Cię Twój naturalny oddech.
 2. Użyj pięknej mieszanki medytacyjnej na chwilę spokojnego zastanowienia: rozpyl 3 krople róży, 2 krople kadzidła i 1 kroplę mirry, aby pomóc ci przetworzyć i połączyć się z większą inteligencją kryjącą się za życiem.
 3. Ciesz się mieszanką do masażu, która pomoże Ci zrelaksować się w procesie życia i intuicji. Zmieszaj 15 ml oleju z pestek winogron z 3 kroplami szałwii muszkatołowej, 2 kroplami róży i 1 kroplą krwawnika i wmasuj w ciało w kierunku serca. Użyj tej pięknej mieszanki przed wykonaniem czynności uziemiającej – takiej jak spacer na zewnątrz i ciesz się odżywianiem jej skóry w ramach rytuału!

Ponieważ jest to cykl, przez całe życie przechodzimy przez każdy element, więc możesz potrzebować różnych olejków eterycznych w różnym czasie, w miarę jak przechodzisz przez pory roku. W każdym elemencie spotkasz różne części siebie, których nie byłeś świadomy, ale jest to proces, który przypomni ci, że pod wszystkim zawsze jest w porządku. Natura zna wszystkie odpowiedzi, a cała ta koncepcja jest narzędziem, które pomaga nam w głębszym badaniu siebie, opartym na świadomości, że mamy w sobie całą potrzebną nam mądrość. Wystarczy to zobaczyć, a olejki eteryczne mogą nas w tym wspierać w najpiękniejszy sposób, zarówno swoimi właściwościami terapeutycznymi, jak i sposobem, w jaki wykorzystujemy je do pielęgnacji.  


BEWIT LIFE

Mieszanka LIFE ma za zadanie inspirować do odkrywania i rozwijania Twojego potencjału wewnętrznego oraz przywrócić życiu harmonię i równowagę.

LIFE jest kombinacją trzech mieszanek: INTUITION, LEARNING a RESOLUTION. Istotnymi składnikami są olejki z kadzidłowca, cedru i pomarańczy. Kadzidło ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, uspokaja i poprawia koncentrację. Zapach cedru obudzi w Tobie poczucie siły, pewności i bezpieczeństwa. Pomarańcza to tradycyjny chiński symbol szczęścia i dobrobytu, jej zapach przyniesie Ci spokój i optymizm.

Poczucie szczęścia jest ważne dla każdego z nas. Jednym z kroków do jego osiągnięcia jest rozwój naszej osobowości. **Kiedy poznamy samego siebie, swoje emocje, intuicję i talenty, czujemy się dobrze. Nasz potencjał spoczywa także w umiejętności korzystania z okazji, sile, empatii i pokorze.

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytania „dlaczego tu jestem“ i „jaki jest cel mojego życia“. Ważne jest, abyśmy zadawali sobie te pytania i mieli w sobie chęć nieustannie się doskonalić.

Rozwinięta inteligencja i miłość są źródłem mądrości, dzięki której możemy przeżyć autentyczne i inspirujące ży­cie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *