Dlaczego warto pić sok z aloesu? Poznaj 5 korzyści dla Twojego zdrowia!


Roślina Aloe Vera to sukulent z rodzaju Aloe . Rośnie obficie w klimacie tropikalnym i od wieków jest używana jako roślina lecznicza.

Sok z aloesu to lepki, gęsty płyn wytworzony z miąższu liścia rośliny aloesu. Historycznie był używany zarówno miejscowo, jak i ustnie.


1. Zawiera przeciwutleniacze

Na podstawie badań uważa się, że aloes ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego wiele osób używa go do leczenia i łagodzenia niektórych chorób skóry, takich jak oparzenia i rany.

Jego aktywność przeciwzapalna wynika z polifenoli , grupy związków roślinnych bogatych w przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki — znane również jako stres oksydacyjny. Badania wykazały, że przewlekły stres oksydacyjny może zwiększać ryzyko niektórych schorzeń, w tym chorób serca, a nawet niektórych nowotworów.

2. Może pomóc w leczeniu chorób skóry i poprawie wyglądu skóry

Uważa się, że aloes ma właściwości przeciwzapalne, co czyni go potencjalnym lekiem na oparzenia i inne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry.

Wiele korzyści płynących z aloesu na zdrowie skóry widać, gdy jest stosowany miejscowo, a nie spożywany jako napój. Mimo to istnieją ograniczone badania nad doustnymi suplementami aloesu.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 40 mcg aloesu dziennie przez 12 tygodni poprawiło elastyczność skóry w grupie mężczyzn w wieku poniżej 46 lat.

Inne badanie wykazało również, że spożywanie aloesu poprawiło produkcję kolagenu i zmniejszyło pojawianie się zmarszczek w grupie kobiet powyżej 40 roku życia.

Należy zauważyć, że w obu tych badaniach aloes był spożywany jako suplement, a nie sok. Dodatkowo, chociaż te badania są obiecujące, nie są rozstrzygające i potrzeba więcej prób na ludziach.

3. Może przynieść korzyści w leczeniu stanu przedcukrzycowego

Starsze badania wykazały, że zarówno żel, jak i sok z aloesu mogą obniżać poziom cukru we krwi na czczo u osób z cukrzycą typu 2.

Z drugiej strony, dwa oddzielne przeglądy wykazały, że picie soku z aloesu nie poprawiało poziomu cukru we krwi na czczo u osób z cukrzycą typu 2 – chociaż miało to miejsce u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Ponadto w innym badaniu zaobserwowano, że sok z aloesu poprawia zarówno poziom cukru we krwi, jak i poziom kwasów tłuszczowych we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Choć brzmi to obiecująco, badania są ograniczone. Potrzebne są większe, randomizowane i kontrolowane badania, aby potwierdzić związek między sokiem z aloesu a kontrolą poziomu cukru we krwi.

Ponadto suplementy z ekstraktem z aloesu nie są standaryzowane, regulowane ani uważane za bezpieczną alternatywę leczenia cukrzycy

4. Może pomóc w problemach trawiennych

Sok z aloesu zawiera glikozydy antrachinonowe. Są to związki roślinne o działaniu przeczyszczającym, które mogą pomóc złagodzić zaparcia. Jednak badania na ten temat są nieaktualne, a bezpieczeństwo stosowania soku z aloesu w leczeniu zaparć jest nieznane.

W 2002 roku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdzała już środków przeczyszczających z aloesu do sprzedaży bez recepty, ponieważ nie zostały one przetestowane w celu potwierdzenia ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Niektóre wstępne badania sugerują, że syrop z aloesu może pomóc w leczeniu i łagodzeniu objawów choroby refluksowej przełyku (GERD). Inne wczesne badania pokazują obiecujące wyniki stosowania ekstraktu z aloesu w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS) .

Ostatecznie, chociaż możliwe jest, że aloes może mieć korzyści trawienne, nie ma jeszcze wystarczających badań wskazujących na bezpieczeństwo lub dawkowanie jego stosowania w tych celach.

5. Może poprawić zdrowie zębów i jamy ustnej

Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że aloes ma właściwości antybakteryjne i może wspomagać leczenie niektórych schorzeń zębów i jamy ustnej.

Ponadto badanie na 74 osobach z włóknieniem podśluzówkowym w jamie ustnej — przewlekłą chorobą, która powoduje ból i stan zapalny w jamie ustnej — wykazało, że przyjmowanie 30 ml soku z aloesu dwa razy dziennie przez 3 miesiące było tak samo skuteczne, jak tradycyjne leczenie, takie jak hydrokortyzon. zastrzyki.

Inne badanie wykazało, że płyn do płukania jamy ustnej z aloesem skutecznie zmniejsza nasilenie i ból związany z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej – częstym skutkiem ubocznym chemioterapii i radioterapii – u osób z nowotworami głowy i szyi.

Co więcej, badanie przeprowadzone na 64 osobach z rakiem wykazało, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej Aloe Vera 3 razy dziennie przez 14 dni pomogło zmniejszyć występowanie i związany z nim ból zapalenia jamy ustnej wywołanego chemioterapią, które jest infekcją jamy ustnej.

Spekuluje się również, że płyn do płukania jamy ustnej z aloesem może pomóc zmniejszyć płytkę nazębną oraz opanować ból i obrzęk po operacji jamy ustnej.

Chociaż potrzebne są bardziej długoterminowe dane, badania te wskazują, że sok z aloesu może oferować alternatywne podejście do leczenia niektórych schorzeń zębów i jamy ustnej

Uwagi dotyczące soku z aloesu

Aloes można znaleźć w postaci soku lub żelu. Sok można traktować jako sok, ponieważ pochodzi z liściastej części rośliny aloesu. Z drugiej strony żel jest gęstą substancją pochodzącą z wewnętrznych części rośliny.

Generalnie sok z aloesu można spożywać jako napój, podczas gdy żel jest często nakładany miejscowo.

Niektóre badania sugerują stosowanie soku z aloesu i suplementów w różnych schorzeniach. Jednak większość dostępnych danych pochodzi z małych, krótkoterminowych badań i nadal potrzebne są większe badania kliniczne na ludziach.

Dobrym pomysłem jest porozmawianie z lekarzem, zanim spróbujesz czegoś nowego, jeśli chodzi o dietę i zdrowie — w tym dodanie soku z aloesu lub suplementów do swojej rutyny.

Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub karmisz piersią, ponieważ bezpieczeństwo produktów z aloesu pozostaje nieznane w tych grupach.

Podobnie, najpierw przejrzyj suplementy lub soki z aloesu z lekarzem, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, aby uniknąć możliwych interakcji.


BIO ALOE VERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *