Jak zrobić własne olejki aromaterapeutyczne do infuzji?


Wytwarzanie olejków – znanych również jako olejki „kwiatowe” lub „ziołowe” – może być doskonałym i niedrogim sposobem czerpania korzyści terapeutycznych z ogrodu i ma absolutny sens, gdy więcej z nas koncentruje się na produktach naturalnych, zrównoważonym życiu i samodzielności.

W przeciwieństwie do olejków eterycznych, olejki infuzyjne można łatwo przygotować w domu i zazwyczaj są bardzo delikatne dla skóry. Mają podobne właściwości terapeutyczne do olejków eterycznych, ale zawierają również rozpuszczalne w tłuszczach składniki rośliny.

Stanowią doskonałe olejki bazowe do masażu – bez konieczności dodawania olejków eterycznych, a w zależności od siły oleju (tj. ilości podanego materiału roślinnego) można je stosować w stanie nierozcieńczonym lub dodać do bazy do masażu w proporcjach 5-20. %. Tworzą doskonałe olejki do kąpieli, a także mogą być stosowane w domowych kremach, balsamach, masłach, balsamach, balsamach, kuracjach do włosów i mydłach! 

Jakich ziół i kwiatów możesz użyć?

Typowe zioła i kwiaty, które dobrze nadają się do robienia olejków infuzyjnych, to:-

Nagietek

Posiada doskonałe właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne. Dobry do łagodzenia i leczenia wielu problematycznych stanów skóry, w tym trądziku, stanów zapalnych wysypki, drobnych oparzeń (w tym oparzeń słonecznych), skaleczeń, otarć, ukąszeń i użądleń.

Rumianek 

Doskonały na stany zapalne, podrażnioną skórę i jako łagodny środek uspokajający, który może pomóc w stanach lękowych, napięciu nerwowym, stresie i złym śnie. Również bezpieczny i wystarczająco delikatny, aby używać go z dziećmi.

Żywokost

Znany ze swoich właściwości leczniczych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Doskonały do ​​gojenia powierzchownych ran oraz leczenia podrażnionej lub zakażonej skóry. Uważa się również, że jest korzystny na siniaki, bóle, skręcenia, nadwyrężenia i złamania kości.

Lawenda

Działa kojąco, uspokajająco, uspokaja nerwy, rozluźnia mięśnie, łagodzi ból i niepokój oraz wspomaga zasypianie. Nadaje się również do łagodzenia i leczenia wielu problemów skórnych i podrażnień.

Mięta pieprzowa

Może pomóc złagodzić i schłodzić podrażnioną, swędzącą i zaognioną skórę. Dobra również na bóle mięśni, bóle głowy i łagodzenie zmęczenia.

Rozmaryn

Dobrze pielęgnuje włosy i skórę głowy oraz działa kojąco na mięśnie i stawy. Może również pomóc złagodzić zmęczenie oraz poprawić pamięć i koncentrację.

Ziele dziurawca

Naturalny antydepresant, który dzięki swoim właściwościom łagodzącym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i przeciwbólowym doskonale sprawdza się również w przypadku różnych problemów skórnych. Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem tego zioła, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Róże

Róże doskonale pielęgnują skórę, pomagając ukoić, nawilżyć i odmłodzić skórę. Dobre również na stres, niepokój, napięcie nerwowe, depresję i problemy związane z żeńskim układem rozrodczym.

Przygotowanie ziół i kwiatów

Chociaż możesz używać świeżych ziół i kwiatów, mogą one wprowadzać wodę do oleju, co może spowodować jego szybsze zepsucie. 

Suszenie materiału roślinnego może zatem pomóc przedłużyć okres trwałości oleju, a także umożliwia przygotowanie świeżych partii oleju, gdy rośliny są poza sezonem.

Rośliny powinny być suszone szybko, ale bez zbytniego ciepła i powinny być trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może to zniszczyć aktywne związki. Istnieją dwie podstawowe metody:

  1. Suszenie na powietrzu – materiał roślinny zebrać w luźny pęczek i zabezpieczyć sznurkiem lub gumką. Zawieś do góry nogami (aby olejki eteryczne trafiły do ​​liści) w suchym, dobrze wentylowanym miejscu i pozostaw na co najmniej dwa tygodnie lub do momentu, gdy staną się chrupiące.
  2. Suszenie w piecu – rozłożyć materiał roślinny na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika na najniższym ustawieniu z lekko uchylonymi drzwiczkami i pozostaw do wyschnięcia (może to zająć do pięciu godzin).

Gdy rośliny wyschną, oderwij liście i/lub kwiaty, pokrusz i przechowuj w hermetycznym pojemniku, gdzie powinny przetrwać do 12 miesięcy.

Jeśli chcesz użyć świeżych ziół i kwiatów, zbierz je w suchy dzień po wyschnięciu porannej rosy i pozostaw do zwiędnięcia na 12 godzin przed użyciem. Pomoże to zmniejszyć zawartość wilgoci.

Uwaga: ziele dziurawca najlepiej podawać świeże, ponieważ nie można wyekstrahować aktywnego składnika hiperycyny po wysuszeniu.

Wybór oleju bazowego

Przygotowanie naparu olejowego jest trochę jak robienie filiżanki herbaty, ale przy użyciu oleju bazowego (lub oleju nośnikowego) zamiast wody. Do wyboru jest wiele olejków, więc warto zastanowić się, do czego będziesz go używać i czym go nasycasz. Zawsze wybieraj wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno i staraj się unikać olejów rafinowanych lub ekstrahowanych rozpuszczalnikiem. Popularne wybory to:

  • Olej słonecznikowy jest używany w około 90% komercyjnych naparów/maceracji. 
  • Olejek z pestek winogron i ze słodkich migdałów to doskonałe, niedrogie opcje, które idealnie nadają się do baz do masażu i delikatniejszych olejków kwiatowych, ponieważ mają niewielki zapach lub nie mają go wcale. Unikaj oleju ze słodkich migdałów z alergią na orzechy.
  • Jojoba również nie ma własnego zapachu i oferuje dłuższy okres przydatności do spożycia. Jest droższy, ale ma bardziej luksusowe odczucie na skórze.

Uwaga: Jeśli przygotowujesz oleje do celów kulinarnych, zalecam kupowanie oleju spożywczego (nie kosmetycznego)

Jak zrobić swój olejek do infuzji

Po zebraniu materiału roślinnego wszystko, co musisz zrobić, to „wlać” go w wybrany olej bazowy, aby wydobyć z niego niezbędne związki i dobroczynność terapeutyczną.

Jednym z najważniejszych punktów, o których należy pamiętać podczas robienia olejków infuzyjnych, jest sterylizacja słoików i wszystkiego, do czego zamierzasz zlać olej. Pomoże to zapobiec „wygaśnięciu” oleju z powodu rozmnażania się drobnoustrojów w mieszance. Idealne jest używanie naczyń prosto ze zmywarki, ale upewnij się, że są całkowicie suche. 

Jeśli używasz świeżych liści, posiekaj je drobno, ponieważ wystawi to więcej części rośliny na działanie oleju i zapewni lepszy napar. Świeże kwiaty można stosować w całości, a suszony materiał roślinny jest już rozdrobniony (jak wyżej).

Zapakuj wysterylizowany słoik suszonym materiałem roślinnym i wlej olej, aż materiał zostanie przykryty i słoik będzie prawie pełny po brzegi. Przesuń rączką noża lub łyżki po wewnętrznej stronie, aby rozproszyć wszelkie pęcherzyki powietrza przed zamknięciem słoika. Olej utleni się i zjełczeje, jeśli w słoiku pozostanie zbyt dużo powietrza. Jeśli używasz suszonego materiału roślinnego, możesz najpierw nieco podgrzać olej, aby rozpocząć proces.

Umieść słoik w ciepłym miejscu, takim jak nasłoneczniony parapet, przewietrzająca szafka na cztery do sześciu tygodni. W przypadku umieszczania na parapecie niektórzy ludzie zalecają przykrycie papierową torbą, aby chronić olej przed silnym działaniem promieni słonecznych. Parapety mogą jednak w nocy ochłodzić się, co może powodować kondensację, więc najlepiej pozostawić je w miejscu, w którym jest stale ciepło.

Jeśli chcesz stworzyć mocniejszy olej, możesz podwoić, a nawet potroić zaparzanie i zastąpić materiał roślinny, gdy zacznie brązowieć i prześwitywać. Pamiętaj tylko o używaniu sterylnych przyborów. Łatwiej będzie przelać mieszankę do sterylnej miski, usunąć materiał, a następnie powtórzyć cały proces. Nagietek jest szczególnie przyjemny w podwójnej infuzji. Pozostaw na 3 tygodnie przed odcedzeniem i powtórzeniem procesu ze świeżymi kwiatami i częściowo nasączonym olejem.

Jeśli bardzo się spieszysz, możesz również użyć podwójnego bojlera lub bemaru do przygotowania naparu. Użyj około 50-75g suszonego zioła lub 75-100g świeżego zioła na 300ml oleju bazowego. Może się to różnić, ponieważ niektóre zioła są bardziej obszerne niż inne, ale celem jest, aby olej po prostu pokrył zioło.

Utrzymuj ciepło tak nisko, jak to możliwe, aby uniknąć „gotowania” materiału roślinnego i delikatnie podgrzewaj przez kilka godzin, mieszając co pół godziny.

Kiedy olej będzie gotowy do zlania, przecedź miksturę przez muślin i przelej do sterylnych butelek . Wyklucz jak najwięcej powietrza i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu (lub lodówce). Jeśli użyłeś świeżego materiału roślinnego, najlepiej odczekaj tydzień przed użyciem, aby olej osiadł, ponieważ pozwoli to na zebranie się wody na dnie słoika. Następnie możesz przelać olej do innego sterylnego pojemnika i wylać wodę.

W przypadku prawidłowego przechowywania oleje infuzyjne zazwyczaj zachowują trwałość przez sześć do 12 miesięcy. Olejek witaminy E może być dodany jako naturalny środek konserwujący, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia.


BIO OLEJ Z GORCZYCY

Gorczyca biała uważana jest za jedną z najstarszych oleistych roślin uprawnych na świecie. Wzmianki o jasnożółtych nasionach tej rośliny można znaleźć już w liczących wiele tysięcy lat zapisach sanskryckich. W rezultacie powstawania pierwszych tłoczni rozpoczęto pozyskiwanie oleju z nasion gorczycy, i to nie tylko na obszarach dzisiejszych Indii. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające to złote cudo wkrótce stało się nieodzowną częścią najróżniejszych okładów i kojących maści.

ŹRÓDŁO SUBSTANCJI ROZGRZEWAJĄCYCH I WSPOMAGAJĄCYCH KRĄŻENIE

Olej z gorczycy jest bogatym źródłem głęboko rozgrzewających substancji wspomagających krążenie, ze względu na które jest popularnym pomocnikiem w przypadku zapaleń dróg oddechowych, jak również innych dolegliwości, w tym reumatycznych. Na problematyczne miejsca należy go nakładać bezpośrednio – czy to w postaci okładu, czy kojącej maści.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *