Jak olejki eteryczne wpływają na nasze samopoczucie?

Jak olejki eteryczne wpływają na nasze samopoczucie?

Psychologiczne działanie olejków eterycznych ma miejsce, gdy olejek jest wdychany, a osoba reaguje na jego aromat. Na układ węchowy, inaczej zwany zmysłem węchu, składa się błona śluzowa nosa, rzęski (przedłużenia włókien nerwowych), komórki węchowe i opuszka węchowa zlokalizowana w mózgu. W pierwszej kolejności podczas inhalacji wychwytywane są cząsteczki zapachowe. Są one ogrzewane i rozpuszczane w śluzie wytwarzanym przez błonę śluzową wyściełającą nos. W tym stanie mogą być przetwarzane przez cienkie włoski (rzęski), które są przedłużeniem włókien nerwowych. Rzęski są połączone z komórkami węchowymi i zbierają informacje o tych cząsteczkach. Komórki węchowe leżą w górnej części jamy nosowej, sięgając do układu limbicznego mózgu, który odbiera zapach, a wewnątrz którego znajduje się ciało migdałowate, przegroda, hipokamp, ​​przednie wzgórze i podwzgórze. Ciało migdałowate i hipokamp analizują napływające informacje i wywoływane są wspomnienia. Impulsy przechodzą następnie do podwzgórza, które reguluje równowagę emocjonalną i fizyczną. W zależności od potrzebnej odpowiedzi, impulsy uruchomią locus ceruleus, wzgórze, przysadkę mózgową lub jądro szwu. 

 • Locus ceruleus wyzwala noreadrenalinę, która pobudza nas, gdy czujemy się zmęczeni; stymuluje również nasz układ odpornościowy.
 • Jądro szwu uwalnia serotoninę, środek uspokajający, wywołujący relaksację i sen.
 • Wzgórze wydziela encefaliny, windy nastroju, które pomagają złagodzić obniżony nastrój.
 • Przysadka mózgowa stymuluje hormony związane z rozrodem, porodem, wzrostem i przemianą materii oraz endorfiny, które oprócz hamowania przekazywania sygnałów bólowych pobudzają również uczucie euforii.

Układy nerwowy i hormonalny współpracują ze sobą, kontrolując funkcje wszystkich układów organizmu. Łatwo więc zrozumieć, dlaczego eksperci sugerują, że najskuteczniejszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest inhalacja. 

Olejki eteryczne dla zdrowia psychicznego

Co czwarta osoba będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym w pewnym momencie swojego życia (NHS Choices, 2017), będzie cierpieć z powodu lęku, obniżonego nastroju, trudności w nauce nowych zadań itp. Olejki eteryczne mogą być używane do radzenia sobie z tymi schorzeniami. Na przykład olejek eteryczny Ylang Ylang stymuluje przysadkę mózgową uwalniającą endorfiny, które pomagają poprawić nastrój. Olejki aromaterapeutyczne, takie jak majeranek, stymulują, uwalniając serotoninę, która działa uspokajająco, dając uczucie spokoju i relaksu. Olejki, takie jak rozmaryn, stymulują locus ceruleus, uwalniając noradrenalinę, która działa pobudzająco i daje uczucie czujności.

Istnieje kilka badań naukowych sugerujących, że olejki aromaterapeutyczne mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i poprawie pamięci itp. Na przykład badanie pilotażowe przeprowadzone przez Edge (2003) wykazało, że aromaterapia ma pozytywny wpływ na lęk w krótkim okresie. W innym badaniu lawenda i rozmaryn zostały przetestowane, a wyniki sugerują, że olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na nastrój. Wdychanie olejków eterycznych, takich jak lawenda, było wskazane dla osób, które mają trudności ze snem (Lillehei et al. 2014). 

Z praktycznego punktu widzenia olejki można stosować w bardzo prosty sposób przez cały dzień, umieszczając kilka kropel wybranego olejku w palniku świec lub dyfuzorze do aromaterapii lub umieszczając kilka kropel olejku na chusteczce i wdychanie zgodnie z wymaganiami. Oto kilka polecanych olejków do wypróbowania.

Olejki eteryczne poprawiające nastrój

 • Bergamota
 • Słodka pomarańcza
 • Sandałowy

Olejki eteryczne zmniejszające apatię

 • Petitgrain
 • Melisa

Olejki eteryczne poprawiające koncentrację i wspomagające pamięć

 • Bazylia
 • Rozmaryn

ROZMARYN

W przeszłości rozmaryn był uważany przez starożytnych Greków, Egipcjan, Hebrajczyków i Rzymian za święte zioło. Używano go do wielu celów. Grecy podczas nauki nosili wieniec z rozmarynem na głowie, bo wierzyli, że poprawia on pamięć. Razem z Rzymianami używali go podczas prawie wszystkich uroczystości i ceremonii religijnych, w tym ślubów, jako przypomnienie życia i śmierci.

Odpędzał dżumę

W czasach średniowiecza wierzono, że rozmaryn potrafi odpędzać złe duchy i zapobiec zarazie dżumą dymieniczą. W oparciu o to przekonanie, gałązki rozmarynu rozrzucano na drogach i rozwieszano w drzwiach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy. Rozmaryn był także składnikiem octu czterech złodziei, czyli mieszanki stosowanej przez złodziei ograbiających groby w celu ochrony przed zarazą.

Przynosił szczęście

Roślinie przypisywano zdolność do przynoszenia szczęścia i radości, jak również do ochrony przed magią i czarami. William Langham (1579) doradzał: „Gotuj dużo rozmarynu i kąp się w nim, abyś był zdrowy, silny, radosny, popularny i młody.” Paracelsus, niemiecko-szwajcarski lekarz i botanik, który wniósł znaczący wkład w zrozumienie ziołolecznictwa w XVI wieku, cenił olejek rozmarynowy za jego zdolność do wzmacniania organizmu i jednocześnie leczenia narządów takich jak wątroba, serce i mózg.

Symbol pamięci

Jako symbol pamięci rozmaryn wrzucany jest do grobów jako obietnica, że pamięć o bliskich, którzy umarli, nigdy nie zaginie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *