Aromaterapeutyczne olejki eteryczne na bóle mięśni


Wybór olejków eterycznych na bóle mięśni będzie, jak zawsze, podyktowany naturą bólu. Ból mięśni może być spowodowany nieprawidłową postawą, niepokojem (powodującym napięcie), wysiłkiem mięśni, infekcją, temperaturą lub urazem. Może to być również ból spowodowany urazem przeniesionym lub zapaleniem stawów powodujące odroczony dyskomfort. Tak więc, mając do czynienia z tą formą bólu, ważne jest, aby ustalić pierwotną przyczynę problemu.

Olejki eteryczne na bóle mięśni i bóle

Istnieje wiele olejków eterycznych, które mogą być przydatne do łagodzenia bólu mięśni. Najczęściej używa się olejków, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo lub przeciw różyczkom (zwiększają przepływ krwi). Popularne wybory to rumianek , lawenda, słodki majeranek i rozmaryn, które pomogą złagodzić ból, zwłaszcza spowodowany nadmiernym wysiłkiem. Szałwia muszkatołowa i jaśmin mogą działać rozluźniająco na mięśnie, a inne, takie jak czarny pieprz, jałowiecrozmaryn, poprawiają napięcie mięśniowe, pomagają rozgrzać i przygotować mięśnie do działania (pomagając uniknąć bólu lub kontuzji). Inne przydatne olejki eteryczne to czarny świerk, eukaliptus, igła jodłowa, imbir, kocanka, mięta pieprzowa, sosna, szałwiakurkuma.

Olejki bazowe na ból mięśni

Olejek eteryczny z arniki jest wysoce toksyczny, ale jego właściwości terapeutyczne można bezpiecznie wykorzystać, dodając płatki do oleju bazowego, takiego jak słonecznikowy. Napar z olejku z arniki jest wysoce zalecany jako olejek do masażu na bóle mięśni i bóle – szczególnie po wysiłku fizycznym lub intensywnym wysiłku (uwaga: nie stosować na uszkodzoną skórę).

Polecany jest również olej z żywokostu i ziele dziurawca, a także olej rycynowy i gorczyca.

Jak stosować olejki aromaterapeutyczne na ból mięśni

Najlepszymi sposobami wykorzystania olejków eterycznych na ból mięśni są kąpiele, okłady i masaże. 

Masaż pomaga uwolnić się od bólu i napięcia oraz zwiększa przepływ krwi do dotkniętych obszarów. Możesz spróbować samodzielnego masażu w domu lub zarezerwować zabieg u profesjonalnego aromaterapeuty, który odpowiednio dobierze zabieg.

Ciepłe kąpiele są świetne do rozluźnienia sztywnych mięśni – dodanie bogatej w minerały soli Epsom lub soli z Morza Martwego może również pomóc złagodzić mięśnie.

Pomocne są również kompresy. Zasadniczo używaj ciepłego okładu w celu złagodzenia bólu i zimnego okładu, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

Oto kilka mieszanek olejków eterycznych, które można stosować na różne sposoby w celu naturalnego łagodzenia bólu.

Ból mięśni spowodowany wysiłkiem fizycznym/wysiłkiem:

30 ml olejku bazowego, 2 rozmaryn, 2 mięty pieprzowe, 4 majeranek i 4 lawendy. Wmasuj w dotknięty obszar, działając w kierunku serca. 

Lub weź kojącą kąpiel w wannie z 1 szklanką soli z Morza Martwego, 4 kroplami lawendy, 4 majeranku , 2 rumianku rzymskiego i 1 czarnego pieprzu.

Ból mięśni z powodu złej postawy:

30 ml olejku bazowego, 2 krople pieprzu czarnego , 4 krople majeranku, 4 lawendy i 4 cyprysu. Wmasuj w dotknięte obszary, jak opisano powyżej.

Ból mięśni spowodowany lękiem:

30ml olejku bazowego, 2 krople Neroli, 6 Pomarańczy, 2 Róży i 5 Lawendy . Użyj do masażu całego ciała, aby rozproszyć niepokój, stres i napięcie. 

Ból mięśni związany z zapaleniem stawów:

Zrób zimny kompres z 2 kropli mięty pieprzowej i 2 rumianku w 1 litrze zimnej wody. Namocz czystą szmatkę w wodzie i wyciśnij nadmiar płynu. Nakładaj na dotknięty obszar przez 20 minut, ponownie nasącz i załóż okład, gdy tylko ogrzeje się do temperatury skóry. Możesz użyć lodowatej wody, jeśli stan zapalny jest ciężki. Następnie nałóż żel z aloesu 100ml żelu, 20 kropli lawendy, 8 kropli kadzidłowca , 4 krople rumianku i 4 krople lemon i 4 krople eukaliptusa. Wmasować w stawy i mięśnie 3-4 razy dziennie.

Ból mięśni podczas infekcji/temperatura:

Jeśli podczas infekcji wystąpi ból mięśni, któremu towarzyszy gorączka, nie możesz używać masażu, dopóki temperatura się nie unormuje. Spróbuj zastosować opisaną powyżej technikę zimnych okładów, ale pamiętaj, aby nie obniżać temperatury zbyt szybko, ponieważ może to spowodować wstrząs systemu, zwłaszcza u dzieci i osób niedołężnych.

Ból miesiączkowy:

Ból mięśni może również pojawić się u niektórych, którzy doświadczają silnych bólów menstruacyjnych, powodujących skurcze mięśni w dolnej części brzucha lub w dolnej części pleców. Może to być bardzo wyniszczające, a nawet powodować nudności. Polecam przyjmowanie kapsułek ziołowych z liści malin wraz z następującymi mieszankami do aromaterapii:-

Kąpiel aromatyczna: 1 szklanka soli z Morza Martwego z 5 kroplami lawendy, 5 majeranku i 4 szałwii muszkatołowej .

Ciepły okład: 1 litr ciepłej wody z 5 kroplami lawendy, 5 szałwii muszkatołowej i 5 majeranku. Nakładaj na dolną część pleców i brzucha. Idealnie jest nakładać jednocześnie.

Masaż: Zmieszaj 10 ml dziurawca , 20 ml olejku z wiesiołka, 1 kroplę mięty pieprzowej, 3 kadzidło, 3 lawendę, 3 majeranek i 5 geranium. Delikatnie masuj brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wygładzaj długimi, kojącymi ruchami w dół pleców.BIO OLEJ Z DZIURAWCA

KRÓL NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ, KTÓRY DOSTARCZY CI TEGO, CZEGO W DZISIEJSZYM ZGIEŁKU I STRESIE POTRZEBUJEMY NAJBARDZIEJ

Wyobraź sobie, że spacerujesz po zroszonej łące, na której otacza Cię kojący zapach najróżniejszych kwiatów. Czujesz lekki powiew wiatru i wsłuchujesz się w niestrudzony śpiew ptaków. Nagle spośród zalanych słońcem kwiatów zaczynają się wyróżniać błyszczące, złocistożółte kwiaty dziurawca. Czujesz, jakby siła natury i nieskończona harmonia dotknęły Twojego ciała i ducha. Dokładnie takie uczucia wywoła w Tobie nasz olej z dziurawca zwyczajnego, króla nocy świętojańskiej.

Ta pełna słońca i dobrego nastroju roślina delikatnie pielęgnuje nie tylko skórę, ale wpływa również na zdrowie psychiczne. Być może właśnie dlatego rośnie tak obficie na naszych łąkach. Dostarcza nam bowiem tego, czego w dzisiejszym zgiełku i stresie potrzebujemy najbardziej.

Dziurawiec można więc stosować w razie niepokoju psychicznego, zaburzeń snu, lęku i melancholii. Skutecznie łagodzi również migreny.

Świetnie sprawdza się w leczeniu siniaków, odleżyn i pęknięć skóry. Ułatwia gojenie się powierzchownych ran oraz niewielkich blizn. Zapewnia skuteczną pielęgnację podczas masaży napiętych mięśni i skurczów, łagodząc również bóle stawów. Ma dobroczynny wpływ na somatyczne objawy niestabilności psychicznej, takie jak różne egzemy i opryszczka. Jest odpowiedni do łagodzenia objawów suchej, podrażnionej i problematyc­znej skóry.

Olej z dziurawca zwyczajnego regeneruje i zmiękcza skórę, nadając jej aksamitną miękkość. Jego właściwości kojące świetnie sprawdzają się w leczeniu poparzeń słonecznych. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania na słońcu, ponieważ skóra może zareagować zaczerwienionym podrażnieniem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *