Stosowanie olejków eterycznych w leczeniu żylaków


Żylaki to spuchnięte, skręcone, bolesne żyły, które wypełniły się nieprawidłową ilością krwi. Są dość powszechne, dotykają około 1 na 3 osoby (szczególnie kobiety). Zwykle pojawiają się na nogach i stopach, ale mogą również występować na innych częściach ciała.

Czym są żylaki?

Tętnice mają silnie umięśnione ściany, które rozszerzają się i kurczą, aby pompować natlenioną krew z serca do innych części ciała. Gdy tlen zostanie dostarczony do innych części ciała, żyły przenoszą odtlenioną krew z powrotem do serca. Żyły są mniej umięśnione niż tętnice i nie działają głównie w sposób skurczowy. Polegają na serii małych jednokierunkowych zastawek, które otwierają się i zamykają, aby przepuścić krew i zapobiec jej cofaniu się i gromadzeniu się w kończynach dolnych.

Czasami ściany żył mogą się rozciągać i tracić elastyczność, powodując osłabienie zastawek. Jeśli zastawki są osłabione lub uszkodzone, mogą pozwolić krwi na cofanie się i gromadzenie w żyle, powodując jej puchnięcie i powiększenie (żylaki). Ogranicza to odpowiedni przepływ składników odżywczych i tlenu do tkanek oraz usuwanie toksyn, w wyniku czego żyła zmienia kolor na fioletowy/niebieski i z czasem staje się grudkowata, rozdęta i skręcona. Objawy obejmują uczucie gorąca i ciężkości nóg, nadwrażliwość na ucisk, ból, pulsowanie, obrzęk kostek i stóp, skurcze (często w nocy) oraz swędzenie i suchość skóry na dotkniętym obszarze. Nogi mogą również być niespokojne i łatwiej się męczyć.

Co powoduje żylaki?

Różne czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju żylaków – od długich okresów stania lub siedzenia w bezruchu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, otyłości, złej diety, spożywania alkoholu lub pikantnych potraw, niewystarczającego spożycia płynów i braku ruchu, aż po skrajne temperatury, słabe krążenie, starość, przedłużony leżenie w łóżku, predyspozycje genetyczne, płeć i ciąża.

Badania wskazują, że kobiety są bardziej podatne na żylaki niż mężczyźni, ponieważ uważa się, że żeńskie hormony rozluźniają ściany żył, zwiększając prawdopodobieństwo przeciekania zastawek.

Innymi czynnikami przyczyniającymi się może być noszenie obcisłych ubrań, szpilek lub innego nieodpowiedniego obuwia. Silny wysiłek fizyczny lub urazy mogą również uszkodzić zastawki lub spowodować zakrzepy krwi, które niszczą zastawki i upośledzają krążenie. Jak to często bywa, zaawansowane przypadki żylaków są zwykle spowodowane kombinacją tych czynników.

Leczenie żylaków

Leczenie nie zawsze jest wymagane, chyba że żyły powodują dyskomfort lub inne komplikacje. Wstępne konwencjonalne leczenie może obejmować stosowanie pończoch uciskowych (jeśli jest to odpowiednie), regularne ćwiczenia (chodzenie jest uważane za jedną z najlepszych opcji), noszenie niskich obcasów, unoszenie nóg podczas odpoczynku lub snu, unikanie krzyżowania nóg podczas siedzenia i unikanie nadmiernego podnoszenia ciężarów i wstawanie przez długi czas. Jeśli wymagane będzie dalsze leczenie, zostaniesz skierowany do specjalisty naczyniowego, który doradzi różne opcje, które mogą obejmować operację (podwiązanie i stripping) w celu usunięcia żylaków).

Podczas leczenia żylaków należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które powodują osłabienie układu żylnego, a do prawdziwych i konsekwentnych postępów wymagane jest podejście holistyczne. Jak w większości przypadków, najlepszym sposobem działania jest zapobieganie pogorszeniu się słabości. Często wskazane jest uzupełnienie diety w witaminy D, E i C, podobnie jak zwiększenie spożycia czosnku – który jest środkiem wzmacniającym krążenie i naturalnym rozrzedzaczem krwi.

Stosowanie olejków eterycznych w leczeniu żylaków

Aromaterapia może być ogromną pomocą w tonizowaniu żył i stymulowaniu zastałego przepływu krwi i może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi zabiegami medycznymi. Regularny masaż nóg i stóp może być korzystny w zapobieganiu i poprawie stanu. Masaż powinien być zawsze powyżej dotkniętego obszaru żyły, nigdy poniżej, ponieważ zwiększa to nacisk na uszkodzony obszar. Masażu nie należy stosować w zaawansowanych przypadkach, ponieważ ściany żył są zbyt delikatne, aby wytrzymać jakikolwiek nacisk.

Cyprys jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych ze względu na swoje działanie ściągające i tonizujący wpływ na krążenie. Jego działanie moczopędne może również pomóc w obrzękach (zatrzymaniu płynów), które często towarzyszą żylakom w wyniku słabego krążenia i przekrwienia układu limfatycznego.

Jagody jałowca mają podobne właściwości do cyprysu – więc jeden lub drugi powinien znaleźć się w Twojej mieszance.

Lawenda to tonik krążeniowy i pomaga złagodzić dyskomfort i ból związany z zapaleniem.

Trzecim skutecznym dodatkiem jest cytryna, która działa tonizująco na krążenie oraz dodatkowo działa przeciwzapalnie w stosunku do nadmiernej kwasowości.

Lawenda i cyprys mogą być używane z doskonałym efektem w ciepłej kąpieli (upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca, ponieważ może to zwiększyć stan zapalny). Wypróbuj 10 kropli lawendy i 5 kropli cyprysu w 20 ml olejku do kąpieli lub żelu do kąpieli i pod prysznic. Spryskiwanie nóg zimną/zimną wodą po ciepłej kąpieli również pomoże pobudzić krążenie.

Po kąpieli lub prysznicu dokładnie wmasuj w następujący krem. 50 ml balsamu nawilżającego z 10 kroplami lawendy, 8 kroplami cyprysu i 2 kroplami cytryny. Jeśli nogi są gorące na dotkniętych obszarach, możesz również dodać 2 krople rumianku niemieckiego do mieszanki. Stosowany regularnie powinien pomóc złagodzić dyskomfort i wzmocnić słabe krążenie. Regularny masaż z delikatnym uciskiem powinien również działać jako tonik. Zawsze masuj nad dotkniętym obszarem i w kierunku serca (patrz dodatkowe uwagi powyżej).

Jeśli nie możesz się wykąpać, możesz również użyć olejków eterycznych w naprzemiennych gorących i zimnych kompresach, aby pobudzić krążenie i złagodzić ból i stany zapalne. Dodaj 5 kropli mieszanki olejków eterycznych do litra gorącej lub zimnej wody. Namocz czystą szmatkę w wodzie, wykręć i umieść na dotkniętym obszarze. Najpierw zrób gorący kompres, a następnie zimny kompres i utrzymuj nogi uniesione przez 20 minut.

Inne wskazówki ułatwiające przepływ żylny to opieranie nóg powyżej głowy przez co najmniej 20 minut 2-3 razy dziennie – to również szybko zmniejsza dyskomfort. Delikatne ćwiczenia, w tym joga, pływanie, pilates i regularne, energiczne spacery, są również istotną częścią poprawy długoterminowej prognozy. Najlepiej unikać joggingu, biegania, aerobiku lub innych form ćwiczeń, które wiążą się z powtarzającymi się uderzeniami.


HYDROLAT Z LAWENDY

LAWENDOWA MGIEŁKA, KTÓRA PRZENIESIE CIĘ PROSTO W FRANCUSKĄ PROWANSJĘ

W 100% naturalna pielęgnacja i delikatny zapach, który przeniesie Cię do magicznych pól lawendowych w słynnym regionie Prowansji. Właśnie taki jest nasz cudowny hydrolat z lawendy. Oprócz magicznego zapachu wiąże się również z wysoką wartością terapeutyczną, która znana jest już od czasów starożytnych.

Hydrolat z lawendy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej ze skłonnością do trądziku, a w dodatku skutecznie chłodzi i łagodzi podrażnienia i zapalenia skóry. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i dezynfekujące stanowi świetny produkt pierwszej pomocy, niezależnie od tego, czy jest się w domu, czy w podróży.

Oprócz wymienionych właściwości hydrolat działa również na płaszczyźnie psychicznej, pomagając w utrzymywaniu równowagi duchowej i emocjonalnej. Poddaj się cudownemu działaniu lawendowej mgiełki wywołującej odurzające doznania i ciesz się uczuciem czystości i harmonii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *