Aromaterapia

Mieszanki olejków harmonizujących Yin i Yang


Prawdopodobnie widziałeś symbol yin/yang „Taijitu” w pewnym momencie swojego życia, ale czy wiesz, co on oznacza? Jeśli nie jesteś zaznajomiony z koncepcją yin i yang, to jest to chińska filozofia Tao oparta na idei, że przeciwne siły energetyczne uzupełniają się, tworząc całość i równowagę. Filozofia mówi, że potrzebujemy równowagi obu aspektów, aby żyć zdrowo, dlatego warto zbadać, w jaki sposób możemy zapewnić, że nasze energie yin i yang pozostaną w harmonii. 

Kiedy nie jesteśmy zrównoważeni, możemy mieć niedobór lub nadmiar energii yin lub yang, a ta idea jest często spotykana w zasadach medycyny chińskiej. Na przykład, jeśli mamy nadmiar yang, możemy dostać gorączki, a jeśli mamy nadmiar yin, możemy rozwinąć retencję wody. Wiedza o energii yin i yang może zatem pomóc nam zachować większą równowagę, co może pomóc w utrzymaniu naszego dobrego samopoczucia w ryzach!

Yin i yang są oczywiście znacznie szersze niż joga, ale być może słyszeliście o „yin” w tej formie jogi – jest to w zasadzie bardziej miękka, delikatna joga w porównaniu do szybszych zajęć yang. Być może nie słyszałeś o „yang”, więc może się przydać, zanim zacznę, opisać te dwie różne energie.

Gdy już dowiesz się, czym są energie yin i yang, będziesz w stanie sam je zrównoważyć – wyjaśniam jak zachęcać do harmonii między tymi dwiema energiami, abyś mógł czuć się bardziej zrównoważony – i dam ci kilka przydatnych wskazówek na temat jak używać olejków eterycznych, aby pomóc, bo jak być może wiesz, aromaterapia może również wspierać równowagę!

Yin i Yang: różne energie

Yin jest opisywane w koncepcjach taoistycznych jako stabilne, nieruchome i ukryte aspekty. Yang jest przeciwieństwem: zmienia się, porusza i odsłania! Nie ma jednego bez drugiego, ale całe życie można opisać w kategoriach yin i yang. Oto kilka przykładów energii yin i yang w życiu:

energie yinenergie Yang
PrzeziębienieGorący
BezruchRuch
Ku dołowiW górę
SpokójPodekscytowany
CichyGłośno
NocDzień
CiemnyŚwiatło
KsiężycSłońce
KobietaMężczyzna
ZiemiaNiebo
NawilżającySuchy

Teraz ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że zarówno yin, jak i yang są potrzebne do stworzenia równowagi – i że nie są to statyczne ani w żaden sposób niezależne energie: działają razem! Jednak możemy je sklasyfikować w ten sposób, aby zobaczyć, dokąd może się poruszać nasza energia. Możemy doświadczyć niedoboru lub nadmiaru jednego z nich i wtedy możemy chcieć zrównoważyć to, czego potrzebujemy więcej. Na przykład, jeśli jesteśmy nadmiernie podekscytowani, niespokojni, zestresowani lub jeśli nasze życie jest zajęte – co jest dość powszechne w społeczeństwie zachodnim, które stało się bardzo yang – możemy rozważyć zrównoważenie tej energii yang z jakąś formą praktyki yin, w połączeniu z równoważącymi yin olejkami eterycznymi! Więc co może pomóc?

Równoważenie niedoboru Yin i nadmiaru Yang

Zacznijmy od tego, jak zrównoważyć nasz niedobór yin i nadmiar energii yang, ponieważ często jest to ta, z którą najbardziej borykamy się we współczesnym społeczeństwie. W związku z toczącą się walką między pracą a życiem prywatnym, współczesne stresy i napięcia mogą oznaczać, że trudno jest znaleźć spokój i ciszę, ponieważ jesteśmy w ciągłym ruchu. Może to skutkować niepokojem, zajętymi umysłami, chorobami i wieloma innymi zaburzeniami równowagi związanymi ze stresem.

Znalezienie praktyki yin, aby zrównoważyć tę energię, może naprawdę pomóc zmienić przepływ energii nad-yang. Omówiliśmy już próbę yin jogi, która jest bardzo zanurzającą się do wewnątrz przestrzenią cichej kontemplacji z niewielkim ruchem, ale delikatnym przyzwoleniem na miękkość. To naprawdę może się przydać! Inne praktyki, które mogą być pomocne w harmonizowaniu energii yin, mogą obejmować medytację, refleksję i prowadzenie dziennika z serca, sen, czytanie, chłodne kąpiele lub zabiegi relaksacyjne – takie jak reiki – szczególnie wieczorem!

Mieszanki olejków harmonizujących Yin

Oczywiście integracja większej liczby powyższych praktyk równoważenia yin może pomóc zrównoważyć niedobór i nadmiar yang, ale istnieją również olejki eteryczne, które możesz zintegrować ze swoim życiem, aby pomóc zharmonizować swoją energię! Jak wspomnieliśmy, nie ma nic, co byłoby całkowicie „yin” bez yang, ponieważ nie są one od siebie niezależne, ale istnieją oleje, które „bardziej” równoważą yin niż inne. Jakie olejki mogą pomóc?

 • Wetiwert
 • Róża
 • Pelargonia
 • Rumianek
 • Melisa
 • Ylang Ylang

Poniżej przedstawiono kilka pomysłów na mieszankę i wskazówek, które mogą wesprzeć – jeśli w ten sposób czujesz się niezrównoważony, to dlaczego nie spróbować?

 1. Inhale the Yin: pierwsza wskazówka dotyczy codziennej rutyny! Rozpyl piękną mieszankę 3 kropli róży , 3 kropli rumianku i 2 kropli vetiver w elektrycznym dyfuzorze lub palniku świecowym. Zrób to wieczorem przed snem, czyli w czasie yin – możesz chcieć połączyć to z jakąś praktyką yin, taką jak joga, medytacja lub czytanie.
 2. Równowaga w kąpieli: kolejną wskazówką jest wzięcie chłodniejszej niż zwykle, ale relaksującej kąpieli z pachnącymi solami! Wymieszaj 3 krople geranium, 3 krople melisy i 2 krople ylang ylang w pół szklanki soli Epsom i dodaj do kąpieli biegowej – ponownie przed snem. Zrelaksuj się i daj sobie spokój!
 3. Yin Spritz: spróbuj użyć spritzu yin przez cały dzień, aby uspokoić swój umysł. Dodaj 15 kropli rumianku , 10 kropli róży i 5 kropli geranium do 100 ml lawendowego hydrolatu w sprayu i spryskaj siebie i swoją aurę w razie potrzeby.

Te piękne mieszanki mogą być naprawdę pomocne w zrównoważeniu przepływu yin i yang, więc wypróbuj je – i bądź kreatywny!

Równoważenie niedoboru Yang i nadmiaru Yin

Oczywiście istnieje również możliwość, że możesz odczuwać niedobór yang i nadmiar yin. Jeśli czujesz się ospały i zmęczony, warto rozważyć dodanie więcej „yang” do swojej równowagi. 

Doskonałymi przykładami praktyk „yang” są ćwiczenia, które przyspieszają pompowanie krwi, szybszy lub silniejszy styl jogi, planowanie ekscytujących projektów, opalanie się lub spożywanie pikantnych potraw!

Yang równoważące mieszanki olejków eterycznych

Więcej równoważących olejków eterycznych „yang” jest wymienionych tutaj i zazwyczaj są one bardziej stymulującymi, pobudzającymi ciepło olejkami:

 • Cynamon
 • Jagoda jałowca
 • Ożywić
 • rozmaryn
 • tymianek
 • Czarny pieprz
 • Cytrynowy

Oto kilka wskazówek, jak z nich korzystać:

 • Masaż Yang:   To świetny pomysł, aby spróbować pobudzić krążenie, jeśli próbujesz kultywować energię Yang, więc dlaczego nie zrobić sobie podnoszącego na duchu masażu? Zmieszaj 2 krople jałowca, 2 krople rozmarynu i 2 krople czarnego pieprzu z 15 ml oleju z pestek winogron i nałóż energicznymi ruchami na skórę w kierunku serca! Możesz szczotkować ciało, zanim to zrobisz, aby naprawdę pomóc w poruszaniu się limfy!
 • Dyfuzja Yang: Chcesz wesprzeć aktywność Yang? Jeśli ćwiczysz, dlaczego nie rozproszyć uzupełniającej mieszanki w tle? Wypróbuj 2 krople cynamonu, 2 krople imbiru i 2 krople cytryny, aby zwiększyć yang!
 • Inhalator Yang : Jeśli chcesz zachęcić i zmotywować się w podróży – jednocześnie równoważąc yang – spróbuj zmieszać mieszankę inhalatora do noszenia przy sobie. Dodaj 1 kroplę tymianku, 1 kroplę rozmarynu i 1 kroplę cytryny do wacika znajdującego się wewnątrz inhalatora i wąchaj go w razie potrzeby przez cały dzień, aby pobudzić zmysły!

Po nich na pewno poczujesz się bardziej „yang” – ciesz się!

Olejki równoważące dla Yin I Yang

Na koniec, istnieje wiele olejków, które mieszczą się w samym środku, posiadając zarówno właściwości yin, jak i yang – i świetnie nadają się do równoważenia energii w połączeniu z powyższymi olejami. Te oleje to:

 • Lawenda
 • Kadzidło

Pamiętaj – wybór olejków eterycznych jest bardzo intuicyjny, więc niektóre mogą cię pociągać bardziej niż inne. W ten sposób twoje ciało mówi ci, czego potrzebuje, więc wszystko, co musisz zrobić, to słuchać! Zachowaj samoświadomość – czy czujesz, że pociąga Cię więcej olejków yin lub yang? Czy to koreluje z tym, jak się czujesz energetycznie? Podążaj za uczuciem i wybierz olejki, które pomogą! Włącz oleje, które najbardziej Ci odpowiadają! W mgnieniu oka wrócisz do harmonii! 

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *