Aromaterapia

Jak używać olejku goździkowego na ból zęba?

olejek

Ból zęba może być spowodowany wieloma przyczynami, od próchnicy przez infekcje dziąseł po nowy ząb mądrości. Chociaż ważne jest jak najwcześniejsze zajęcie się podstawową przyczyną bólu zęba, często ból jest nie do zniesienia i wymaga natychmiastowej uwagi. Olejek goździkowy to szybkie rozwiązanie na ból zęba, gdy wszystko, czego chcesz, to złagodzenie bólu. Ale jak używać olejku goździkowego na ból zęba? Czy to bezpieczne, jeśli go spożyjesz? A jeśli nie możesz znaleźć olejku goździkowego? 

Jak używać olejku goździkowego na ból zęba?

Aby zrozumieć, jak bezpiecznie używać olejku goździkowego na ból zęba, musimy zrozumieć, jak to działa. Ważne jest, aby pamiętać, że stosowanie olejku goździkowego może nie rozwiązać podstawowego problemu, który powoduje ból zęba. Zamiast tego może działać najlepiej jako rozwiązanie paliatywne, aby zapewnić natychmiastową ulgę w bólu.

Wiedząc o tym, łatwiej jest używać olejku goździkowego jako natychmiastowego, dostępnego środka w razie potrzeby. Oto kilka prostych sposobów wykorzystania olejku goździkowego na ból zęba.

 • Najprostszym sposobem na to jest namoczenie małej wacika w olejku goździkowym i przytrzymanie go nad obszarem zainteresowania. Możesz umieścić go między zębami lub włożyć wacik w pobliżu zęba. W razie potrzeby wymień go na świeżą wacik.
 • Jeśli czujesz się wrażliwy na olejek goździkowy, spróbuj rozcieńczyć go dwiema częściami oliwy z oliwek na jedną część olejku goździkowego. Możesz również użyć oleju kokosowego, jeśli jest dostępny. Stwierdzono, że olej kokosowy jest skuteczny przeciwko Streptococcus mutans, bakterii powszechnie odpowiedzialnej za próchnicę zębów.
 • Jeśli ból dotyka również dziąseł, zanurz bawełniany wacik w olejku goździkowym i nałóż go na dotknięty obszar, aż poczujesz, że ból zacznie łagodzić.
 • Jeśli nie masz olejku goździkowego, zawsze możesz użyć bezpośrednio goździków. Chociaż ta metoda działa nieco wolniej niż olejek, jest równie skuteczna. Weź pojedynczy pączek goździka i trzymaj go między zębami, gdzie boli. Można go bezpiecznie spożywać, więc pozwól mu siedzieć tam podczas dnia.

Najmniej skutecznym sposobem jest użycie wstępnie rozcieńczonego olejku goździkowego lub proszku goździkowego, które nie działają tak szybko, jak większość innych opcji. Olejek goździkowy można łatwo znaleźć w Internecie lub w lokalnych sklepach. Co więcej, jeśli masz w domu goździki, możesz zrobić własną partię olejku goździkowego, korzystając z  prostego przepisu .

Składniki

 • 8-10 sztuk goździków 
 • 1 szklanka oliwy z oliwek (extra virgin)

Instrukcje

 • Ostrożnie włóż kawałki goździków do szklanego słoika.
 • Wlej oliwę z oliwek do szklanego słoika i zamknij jego pokrywkę.
 • Wstrząśnij szklanym słojem i pozostaw na 1-2 tygodnie. 
 • Codziennie przynajmniej raz potrząśnij słoikiem, aby składniki dobrze się wymieszały.
 • Przelej olej do hermetycznego pojemnika za pomocą sitka o drobnych oczkach lub gazy.
 • Olejek zużyć natychmiast lub przechowywać w ciemnym, suchym miejscu.

Uwagi

Możesz również użyć zmielonego olejku goździkowego, ale następnie odpowiednio go odcedź. Olejek można przechowywać do 4 miesięcy i nie zjełczeje. Moc olejku zależy od ilości użytych goździków, dlatego używaj ich ostrożnie.

Jak olejek goździkowy zmniejsza ból zęba?

Jednym z podstawowych składników goździków jest eugenol, który jest również dominującym związkiem występującym w olejku goździkowym oraz cynamonie i bazylii . Nadaje również goździkom centralny zapach. To, co sprawia, że ​​eugenol jest ważny przy stosowaniu olejku goździkowego na ból zęba, to jego właściwości znieczulające. Działa w obszarze bólu, uśmierzając go. Jednak oprócz tego olejek goździkowy pomaga również zwalczać bakterie, które mogą szkodzić zdrowiu jamy ustnej. Według badań z 2011 roku olejek goździkowy jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, który może zapewnić ochronę przed bakteriami próchnicogennymi i chorobotwórczymi dla przyzębia.

Po przetestowaniu skuteczności olejku goździkowego przeciwko pięciu drobnoustrojom powodującym próchnicę, badanie z 2010 roku wykazało, że olejek goździkowy jest skutecznym rozwiązaniem przeciwko próchnicy. Chociaż ważne jest, aby skonsultować się z dentystą, aby odpowiednio rozwiązać problemy ze zdrowiem zębów, olejek goździkowy jest bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem zapewniającym natychmiastową ulgę. 

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *