Aromaterapia

Aromaterapia a rak


Chociaż wiele olejków eterycznych zostało zbadanych pod kątem ich potencjału przeciwnowotworowego, nadal jest to stosunkowo nowy i pojawiający się obszar badań nad rakiem, który wymaga dalszego rozwoju. Udowodniono jednak, że olejki eteryczne mogą być pomocne w zmniejszaniu niektórych objawów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, związanych z rakiem i jego leczeniem.

Aromaterapia a rak

Radzenie sobie z rakiem może być mylące, samotne i przerażające, nie tylko dla osoby zdiagnozowanej, ale także dla jej partnerów, rodziny i przyjaciół. Wiele osób zwraca się do aromaterapii, ponieważ poprawia ona im nastrój, pomaga im radzić sobie i ponieważ jest to coś, co mogą zrobić, aby pomóc sobie w połączeniu z wybranym planem leczenia.

Obecnie uznaje się, że olejki eteryczne mogą być pomocne w zmniejszaniu niepokoju, depresji, stresu, zmęczenia, strachu, bólu, stresu i napięcia oraz poprawianiu jakości snu pacjentów z rakiem. W przypadku szpitali, które oferują pacjentom terapie uzupełniające w ramach planu leczenia, aromaterapia jest często jednym z najpopularniejszych wyborów. Jest również coraz częściej stosowany w hospicjach i grupach wsparcia onkologicznego.

Bezpieczne korzystanie z aromaterapii

Choć olejki eteryczne są w 100% naturalne, to nadal są niezwykle silnymi i złożonymi substancjami, dlatego tak ważne jest, aby pacjent przed skorzystaniem z aromaterapii uzyskał zgodę osoby odpowiedzialnej za leczenie pierwotne (tj. lekarza). Powinni również skonsultować się z aromaterapeutą przeszkolonym do pracy z pacjentami chorymi na raka, ponieważ jest to bardzo specjalistyczna dziedzina.

Istnieją sprzeczne poglądy na temat tego, czy olejki eteryczne należy stosować w połączeniu z chemioterapią i radioterapią. Wielu lekarzy i pielęgniarek zaleca unikanie stosowania olejków eterycznych podczas leczenia. Dzieje się tak, ponieważ niektóre olejki mają działanie ochronne i przeciwutleniające na nasze komórki, a oprócz ochrony zdrowych komórek mogą również działać ochronnie na komórki rakowe, zmniejszając w ten sposób skuteczność leczenia. Olejki mogą również przyspieszać lub hamować tempo metabolizowania leków stosowanych w chemioterapii przez organizm, co z kolei może zmniejszać skuteczność leczenia lub powodować nieprzyjemne lub nawet poważniejsze skutki uboczne, ponieważ leki są dawkowane bardzo ostrożnie dla każdego pacjenta.

Inni utrzymują, że nie ma dowodów na to, że olejki eteryczne wpływają na leki przeciwnowotworowe, a olejki, takie jak mięta pieprzowa i miętowy, okazały się skuteczne w zwalczaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią. Próby we Francji wykazały również, że oleje takie jak cajeput. lawenda, niaouli i drzewo herbaciane mogą pomóc w zapobieganiu poparzeniom popromiennym i bliznowaceniu.

Masaż dla chorych na raka

Badania wykazały, że masaż może być pomocny w zmniejszaniu bólu, zmęczenia, nudności, lęku i depresji oraz w poprawie snu i jakości życia pacjentów z rakiem. Może również pomóc w zmniejszeniu obrzęku kończyn, poprawie zakresu ruchu i zdrowiu tkanki bliznowatej. Niektórzy obawiają się, że masaż może stymulować układ limfatyczny i rozprzestrzeniać komórki rakowe przez limfę, ale nie ma na to dowodów naukowych. W rzeczywistości specjalny rodzaj masażu zwany ręcznym drenażem limfatycznym jest często stosowany w leczeniu obrzęku limfatycznego (obrzęk, który pojawia się, gdy w organizmie gromadzi się płyn limfatyczny, często spowodowany rakiem i jego leczeniem).

Powszechnie przyjmuje się, że delikatny, lekki, relaksujący masaż może być wykonywany bezpiecznie i może być cudownie pocieszający i korzystny dla pacjentów na wszystkich etapach raka. Osobom szczególnie chorym lub słabym nawet zwykły masaż dłoni lub stóp może przynieść duży komfort i ulgę.

Jak wspomniałem powyżej, ważne jest, aby odwiedzić masażystę, który jest odpowiednio wykwalifikowany i ma doświadczenie w leczeniu osób z chorobą nowotworową. Należy unikać energicznego masażu tkanek głębokich. Zaleca również unikanie masażu w następujący sposób:

 • Bezpośrednio nad miejscem guza lub węzłami chłonnymi dotkniętymi rakiem
 • Na wrażliwych lub posiniaczonych obszarach
 • Na obszarach poddanych radioterapii, zarówno w trakcie, jak i przez kilka tygodni po zabiegu
 • Wokół cewników dożylnych i plastrów przeciwbólowych
 • Na obszarach dotkniętych słabym krążeniem, zakrzepami krwi lub żylakami

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli rak rozprzestrzenił się na kości lub jeśli pacjent ma niską liczbę płytek krwi. W obu przypadkach pacjent powinien uzyskać zgodę lekarza przed wykonaniem masażu.

Olejki eteryczne wspomagające raka

Istnieje wiele różnych olejków, które mogą pomóc w wielu objawach fizycznych i emocjonalnych, a doświadczony aromaterapeuta pomoże pacjentowi wybrać najbezpieczniejsze, najbardziej odpowiednie olejki i rozcieńczenia w zależności od konkretnych okoliczności. Ogólnie bezpieczne jest stosowanie normalnych lub niskich dawek olejków lub połowy normalnej dawki, gdy rak jest zaawansowany lub pacjent jest bardzo słaby.

Poniżej przedstawiam kilka ogólnych porad na temat olejków eterycznych, które mogą być przydatne dla pacjentów z rakiem, wraz z pomysłami, jak ich używać.

Dla uspokajającego komfortu

Aby uzyskać kojącą mieszankę do masażu, wypróbuj kadzidło, geranium i zieloną mandarynę. Kadzidło spowalnia oddychanie, przeciwdziała napadom paniki i wprowadza spokojny, medytacyjny stan. Geranium równoważy emocje i dodaje relaksujący kwiatowy zapach, podczas gdy mandarynka dodaje delikatnego, podnoszącego na duchu, aby pomóc zwalczyć przytłaczające zmęczenie, które często towarzyszy chorobie. Wymieszaj do 6 kropli olejku eterycznego z łyżką oleju nośnego.

Inne przydatne olejki do uspokajania emocji i łagodzenia stresu i niepokoju to benzoina, bergamotka, szałwia muszkatołowa, lawenda, słodki majeranek, neroli, paczula, petitgrain, róża, ylang ylang.

Aby uzyskać wstępnie zmieszaną opcję, wypróbuj relaksujący olejek eteryczny o synergii z kadzidłem, drzewem cedrowym, czerwoną mandarynką i krwawnikiem, aby uspokoić i zrelaksować umysł i ciało, lub relaksujący wosk do masażu z drzewem sandałowym i kadzidłem, lawendą Francuską, neroli, petitgrain i palmarosa.

Aby pomóc w uśmierzaniu bólu

Olejek lawendowy jest dobrze znanym środkiem przeciwbólowym i może być bezpiecznie stosowany razem z konwencjonalnymi lekami. Możesz użyć dowolnej z następujących metod aplikacji, aby wprowadzić olejek eteryczny do krwioobiegu:

 • Zmieszaj 4-10 kropli olejku eterycznego z 15 ml bezzapachowego olejku do kąpieli lub żelu do kąpieli i pod prysznic bez SLS
 • Dodaj dwie krople do łyżki oleju nośnego i wmasuj w obszar dotknięty chorobą (pamiętaj, że zwykle nie zaleca się masowania miejsca raka lub obszaru poddawanego radioterapii).
 • Przygotuj ciepły lub zimny kompres, dodając 4-5 kropli oleju do miski z gorącą lub lodowatą wodą. Zanurz czystą szmatkę w wodzie, wykręć i umieść na dotkniętym obszarze. Użyj gorącego kompresu, aby złagodzić ból, sztywność i napięcie oraz zimnego okładu w przypadku zapalenia lub obrzęku. Powtórz i wymień kompres, gdy nie jest już gorący lub zimny.

Inne olejki eteryczne, które mogą być przydatne w łagodzeniu bólu, to czarny pieprz, rumianek niemiecki, szałwia muszkatołowa, mięta pieprzowa, rozmaryn i słodki majeranek. Olejki nośnikowe z dziurawca zwyczajnego i arniki byłyby również przydatne do mieszanek do masażu.

Wypróbuj olejek do masażu mięśni lub wosk do masażu mięśni z szałwią muszkatołową, słodkim majerankiem, francuską lawendą i rozmarynem.

Aby wspomóc sen

Lawenda, rumianek rzymski i neroli to trzy najlepsze olejki wspomagające spokojny sen i można je stosować na jeden z następujących sposobów:

 • Ciepła kąpiel jest świetnym sposobem na odprężenie się. Użyj 4-10 kropli olejku eterycznego i wymieszaj z 15 ml odpowiedniej bazy do kąpieli.
 • Na godzinę przed snem rozprowadź kilka kropel olejku w palniku lub dyfuzorze do aromaterapii.
 • Idąc spać, wrzuć kilka kropli lawendy na chusteczkę, umieść ją w poszewce na poduszkę i wdychaj zapach, próbując się zrelaksować.
 • Jeśli czujesz się szczególnie zestresowany, spróbuj wmasować kilka kropli neroli w szyję i klatkę piersiową przed pójściem spać

Inne przydatne olejki obejmują benzoinę, drzewo cedrowe, szałwię muszkatołową, drzewo sandałowe, waleriana i wetiwert.

Możesz również wypróbować mieszankę z francuską lawendą, rumiankiem rzymskim, kozłkiem lekarskim, atlasem cedrowym i czerwoną mandarynką lub z lawendą, rumiankiem, kadzidłem i drzewem cedrowym.

Olejki eteryczne do wspomagania chemioterapii

Chemioterapia może sprawić, że poczujesz się bardzo zmęczony. Jeśli tak jest i TYLKO za zgodą konsultanta, spróbuj stymulujących olejków eterycznych, takich jak cytryna lub limonka, aby pomóc zwalczyć uczucie zmęczenia. Inne stymulujące olejki eteryczne, które są bezpieczne w użyciu, to bazylia, grejpfrut, eukaliptus, mięta pieprzowa i rozmaryn.

Leki chemioterapeutyczne mogą również wywoływać nudności, ale istnieje element psychosomatyczny tego, jak bardzo wpływają one na daną osobę w ciągu jednego dnia lub o dowolnej porze. To wyjaśnia, dlaczego niektóre dni są gorsze od innych i dlaczego niektóre osoby są mniej osłabione, gdy są w jakiś sposób rozproszone.

Aby złagodzić nudności, polecam następujące olejki eteryczne:

 • Mięta pieprzowa działa dobrze w zmniejszaniu nudności u niektórych osób; jednak dla niektórych ma to odwrotny skutek.
 • Olejki eteryczne cytrusowe są również pomocne w leczeniu nudności. Polecam cytrynę lub limonkę, które mają dodatkową zaletę przeciwdziałania przytłaczającemu zmęczeniu, które może zdominować leczenie.
 • Bergamot, kardamon, imbir lub mięta mogą być również pomocne na nudności.
 • Kolejnym przydatnym olejkiem jest rumianek rzymski, który działa uspokajająco na umysł i ciało. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy czują, że ich choroba pogarsza się przez chroniczne zamartwianie się.

Inne olejki eteryczne, które mogą pomóc złagodzić traumę chemioterapii w umyśle i ciele, to Palmarosa i May Chang (Litsea cubeba).

Spróbuj użyć dowolnego z nich w palniku świec, dyfuzorze lub w osobistym inhalatorze do aromaterapii. 

Ważna uwaga dotycząca bezpieczeństwa

Ogólna rada jest taka, że ​​estrogenne olejki eteryczne nie powinny być stosowane u osób z rakiem piersi lub innymi nowotworami związanymi z estrogenami. Różni autorzy sugerują, że w przypadku raka piersi należy unikać następujących olejków: anyżowy, cytronelowy, eukaliptusowy, koper włoski, trawa cytrynowa, anyż i werbena.

Pozdrawiam
Michal Jacek Kosla


Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że dostarczył Ci cennych wskazówek i inspiracji. Bardzo cenię sobie Twoją opinię, dlatego serdecznie zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami czy sugestiami na temat omawianych tematów. Twoje spostrzeżenia są dla mnie niezwykle cenne i pomagają kształtować przyszłą zawartość bloga. Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy i mógłby pomóc innym, proszę o jego udostępnienie w sieci. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Raz jeszcze dziękuję za Twój czas i zaangażowanie.

Do aromaterapii wykorzystuje olejki eteryczne firmy “Bewit” , poniżej link do sklepu

Jeśli chcesz założyć bezpłatne konto w sklepie, aby mieć rabaty, dostęp do nowości i specjalnych promocji, skorzystaj z mojego linku referencyjnego

Klienci sklepu “Bewit”, którzy założyli konto z mojego linku referencyjnego, mogą liczyć na moją pomoc z zakresu aromaterapii ogólnej, czy aromaterapii klinicznej, oczywiście bezpłatnie. 

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na WhatsApp: +48 510905719

Zapraszam do lektury moich książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *