Olejki eteryczne na astmę


Astma to stan, w którym dochodzi do zwężenia oskrzeli, co powoduje trudności w oddychaniu. Osoby z astmą doświadczają objawów, takich jak kaszel, świszczący oddech, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Objawy te są zwykle spowodowane skurczem oskrzeli, zapaleniem błon śluzowych lub skurczem mięśniowych ścian przepony (Battaglia, 2007). Niektóre ataki astmy mogą być łagodne, podczas gdy inne są cięższe i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Niektóre osoby doświadczają ataków astmy codziennie, inne mogą trwać przez długi czas bez objawów. Ponadto istnieje wiele czynników, które wywołują ataki astmy, takie jak zmiany pogody, stres, infekcje wirusowe, wysiłek fizyczny, zanieczyszczenie powietrza i alergeny wziewne, takie jak kurz, zarodniki pleśni, roztocza, sierść lub pióra zwierząt oraz dym papierosowy. Niektóre chemiczne dodatki do żywności mogą również wywoływać astmę u niektórych osób.

Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na astmę zwracały się do lekarza i przyjmowały przepisane leki. Niemniej jednak niektóre olejki eteryczne mają przydatne właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe, wykrztuśne, nerwowe i uspokajające. Te olejki eteryczne mogą zatem być stosowane jako środek zapobiegawczy w przypadku astmy. Sposoby użycia i wybór olejków będą jednak zależeć od czynników, które wywołują na przykład atak astmy; czy występuje infekcja, czy stres i lęk są czynnikami sprzyjającymi lub czy atak jest reakcją alergiczną.

Poniżej opisałem kilka najbardziej przydatnych olejków wraz z sugerowanymi sposobami użycia. Metody te są zalecane jedynie jako środki zapobiegawcze, które można zastosować pomiędzy atakami. Podczas ataków zdecydowanie zalecam przyjmowanie tylko przepisanych leków.

Używanie olejków eterycznych na astmę

Inhalacja

Aby powstrzymać zaciskanie się oskrzeli, rozpyl 2 krople Tymianku, 4 krople Mięty i 1 kroplę Benzoes. Te same olejki eteryczne można również umieścić na chusteczce lub chusteczce do nosa lub w inhalatorze do aromaterapii i wdychać. Alternatywnie olejki można zmieszać z 14 ml kremu nawilżającego i nałożyć na klatkę piersiową.

Istnieją sprzeczne opinie na temat tego, czy osoby z astmą powinny stosować inhalacje parowe, a niektórzy eksperci twierdzą, że ciepło może nasilać stan zapalny błon śluzowych i pogarszać stan. Jeśli stosuje się inhalację parową, należy to zrobić za zgodą lekarza i bardzo ostrożnie, stopniowo wydłużając czas od 30 sekund za pierwszym razem do nie więcej niż trzech minut przy kolejnych okazjach, jeśli nie wystąpią żadne niepożądane reakcje. 

Aby to zrobić wdech pary parze wlać gorącą wodę w dużej misce i dodać 3 krople kadzidło (Boswellia carterii) olejku. Pochyl się nad miską i oddychaj. Kadzidło jest tradycyjnie znane ze swoich właściwości wykrztuśnych i rozluźniających, a kilka badań klinicznych potwierdza jego właściwości przeciwzapalne. Kadzidło może również pomóc spowolnić i pogłębić oddech.

W przypadku osób, które mają zaburzenia snu z powodu nocnego kaszlu, nałóż 4 krople lawendy na poduszkę (lub chusteczkę) w nocy. Ten olejek eteryczny jest znany ze swoich właściwości uspokajających i sprzyjających spokojnemu i spokojnemu śnie. Ponadto naukowcy ocenili przeciwzapalne działanie lawendy na eksperymentalnie wywołaną astmę oskrzelową w modelu mysim, z odkryciami wskazującymi, że olejek eteryczny ma właściwości przeciwzapalne, które mogą być pomocne dla osób cierpiących na astmę oskrzelową.

Masaż

Badania wykazały, że masaż może pomóc poprawić czynność płuc u niektórych osób cierpiących na astmę, oraz złagodzić niepokój. Dlatego pomocne może być regularne wykonywanie masażu aromaterapeutycznego z profesjonalnym terapeutą, który dobierze najbardziej odpowiednie oleje i popracuje w okolicy klatki piersiowej, aby pomóc otworzyć klatkę piersiową i ramiona.

W celu profilaktyki osób podatnych na astmę zalecam regularne masaże 25 ml olejku ze słodkich migdałów, 5 ml olejku z wiesiołka, 1 kroplę eukaliptusa, 4 kadzidła, 4 sosny i 1 imbir.

Aroma-reflex twarzy

Stosowanie codziennej rutyny aroma-reflex, takiej jak ta pokazana poniżej, może pomóc zmniejszyć stres, a zatem może być pomocne dla osób cierpiących na astmę, których wyzwalaczem jest stres emocjonalny. 

 1. Oczyść twarz za pomocą 50 ml balsamu oczyszczającego z 2 kroplami słodkiego tymianku , 4 kroplami lawendy i 1 kroplą kadzidła
 2. Wzmacniaj twarz hydrolantem z róży
 3. Nałóż kilka kropli olejku do twarzy. Wymieszaj 50 ml olejku z pestek moreli, 2 krople słodkiego tymianku, 4 krople lawendy i 1 kroplę kadzidła
 4. Weź trzy głębokie wdechy i wypowiedz pozytywną afirmację, na przykład: „Zawsze mam pod dostatkiem oddechu”
 5. Effleurage twarz, szyja i dekolt
 6. Kręgi: podbródek/wokół ust/policzki/czoło – powtórz trzy razy
 7. Stymuluj każdy punkt refleksyjny pojedynczo – patrz tabela poniżej
 8. Delikatnie dotknij palcem wszystkich aspektów twarzy, przesuwając się od podbródka do czoła
 9. Delikatnie masuj określone punkty refleksyjne – patrz tabela poniżej
 10. Podkreśl rowek potyliczny
 11. Effleurage twarz, szyja i dekolt

Punkty aroma-refleksu

Lokalizacja punktu odruchowegoKorzyści
W zagłębieniu pod obojczykiem obok mostkaŁagodzi alergie związane z przekrwieniem klatki piersiowej, trudnościami z oddychaniem, astmą, kaszlem, lękiem i depresją
Dwie trzecie drogi od górnej wargi do nosaPobudza system do przywrócenia równowagi i odmłodzenia organizmu jako całości
We wgłębieniach oczodołów, po obu stronach miejsca, w którym grzbiet nosa styka się z grzbietem brwiŁagodzi przeziębienia, przekrwienie zatok, czołowe bóle głowy i zmęczone oczy
Bezpośrednio między brwiami, we wcięciu, gdzie grzbiet nosa styka się z czołemStymuluje przysadkę mózgową, która jest gruczołem nadrzędnym, w celu poprawy kondycji skóry całego ciała. Odpręża centralny układ nerwowy w celu złagodzenia niepokoju, uspokaja organizm

Kąpiele aromaterapeutyczne

Poniższa tabela zawiera przykłady olejków eterycznych, które są pomocne w zmniejszaniu stresu i niepokoju. Te olejki mogą być stosowane razem z konwencjonalnym leczeniem, ale nie podczas ataku astmy! Polecam wybrać do trzech różnych olejków i zmieszać je z 10ml olejku nośnego, olejku do kąpieli lub żelu pod prysznic SLS Free w proporcji 2 krople z kategorii nuty górnej, 4 krople z kategorii nuty środkowej i 1 kropla z kategorii nuty bazowej. Ta mieszanka może być następnie dodana do kąpieli, aby wspomóc relaks. Wlej miksturę do ciepłej (nie gorącej) bieżącej wody do kąpieli i zrelaksuj się przez około 20 minut.

Olejki z nutami głowyOlejki z nutą środkowąOlejki z nutą bazy
Słodki Tymianek (Thymus vulgaris ct linalol)Lawenda (Lavandula angustifolia)Benzoina (styraks benzoina)
Słodki Majeranek (Origanum majorana)Kadzidło (Boswellia carterii)

Ogólne uzupełniające porady zdrowotne dotyczące astmy

Inne uzupełniające programy zdrowotne, takie jak praktykowanie codziennej uważności lub medytacja, mogą pomóc zredukować czynniki, takie jak stres, które mogą wywoływać ataki astmy. Joga i inne formy łagodnych ćwiczeń, które poprawiają postawę i pomagają otworzyć płuca, są zazwyczaj również korzystne. Co więcej, zdrowe odżywianie może również zmniejszyć liczbę i nasilenie ataków. Niektórzy eksperci sugerują, że wszystkie warzywa i produkty sałatkowe (z wyjątkiem pomidorów), a także kiełkujące nasiona, cebula, czosnek, chleb żytni, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, wszystkie ryby, większość mięsa (z wyjątkiem wieprzowiny, boczku i szynki) oraz wszystkie owoce mogą być pomocne w radzeniu sobie z chorobą.  


MAJERANEK

Olejek eteryczny z majeranku jest bogaty w antyoksydanty. Wzmacnia naturalną odporność, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Olejek majerankowy ma właściwości wzmacniające a jednocześnie rozluźniające. Warto po niego sięgnąć, gdy czujemy się wyczerpani lub ogarnia nas apatia. Pomoże również wtedy, gdy czujemy się zestresowani, samotni, lub męczą nas uporczywe myśli i zmartwienia. Jego zapach nas uspokoi, przyniesie poczucie zadowolenia z życia i optymizm, a także pomoże pogodzić się ze stratami. Majeranek to roślina miłości, która rozbudzi w Tobie siłę i empatię.

Olejek eteryczny otrzymuje się w procesie destylacji całej rośliny w fazie kwitnienia. Majeranek pochodzi z Południowej Europy i Bliskiego Wschodu, obecnie jest uprawiany w Europie i Afryce Północnej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *