Olejki eteryczne to coś więcej niż tylko „zapachy”


Zbyt często słyszę, jak ludzie nazywają zarówno olejki eteryczne, jak i olejki zapachowe „zapachami”. Dzieje się tak głównie podczas słuchania osób, które tak naprawdę nie rozumieją różnicy między obydwoma rodzajami olejków aromatycznych.

Chociaż olejki eteryczne są skoncentrowane i bardzo aromatyczne, nazywanie olejków eterycznych „zapachami” jest raczej nietrafne, szczególnie w zakresie holistycznej aromaterapii. Olejki eteryczne oferują szeroki zakres właściwości terapeutycznych wykraczających poza zwykłe „zapachowanie” produktu. Wiele olejków eterycznych ma działanie przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe, a niektóre olejki eteryczne, takie jak rumianek rzymski, zawierają składniki, które mogą działać jako naturalny środek uspokajający. W dziedzinie holistycznej aromaterapii olejki eteryczne są często wybierane nie tylko ze względu na ich szczególny aromat (tj. kwiatowy, ziemisty, ziołowy itp.), ale także ze względu na specyficzne składniki i właściwości terapeutyczne, które posiadają.

Słowo „Essential” zawiera fonetyczny dźwięk „zapachu” (e+scent+ial), co może również mylić niektóre osoby. Ale tak jak słowo „niezbędny” zawiera więcej niż „zapach”, tak samo opisują olejki.

Olejki zapachowe są syntetyczne i nie oferują właściwości przeciwwirusowych, antybakteryjnych i innych właściwości terapeutycznych, które mogą zaoferować olejki eteryczne. Jedynym celem olejków zapachowych jest dodawanie zapachu do produktów higieny osobistej lub zapachów do domu.

Termin „zapach” najlepiej odnosić się do olejków zapachowych lub perfum, które nie mają innego celu niż dodanie „zapachu” do czegoś. Może to spowodować wiele zamieszania, gdy olejki eteryczne są również określane jedynie jako zapachy, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają używać olejków eterycznych.

Dodaj komentarz