Olej z kryla czy olej z ryb?


Olej rybi, pozyskiwany z tłustych ryb, takich jak anchois, makrela i łosoś, jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety na świecie.

Jego korzyści zdrowotne wynikają przede wszystkim z dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 – kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Wykazano, że między innymi poprawiają zdrowie serca i mózgu.

Ostatnio jako kolejny produkt bogaty w kwasy EPA i DHA pojawił się suplement zwany olejem z kryla. Niektórzy twierdzą nawet, że olej z kryla zapewnia więcej korzyści niż olej z ryb.

Co to jest olej z kryla?

Większość ludzi zna olej z ryb , ale mniej osób wie o suplementach oleju z kryla.

Olej z kryla pozyskiwany jest z maleńkich skorupiaków zwanych krylem antarktycznym. Te morskie stworzenia są podstawą diety wielu zwierząt, w tym wielorybów, fok, pingwinów i innych ptaków.

Podobnie jak olej z ryb, olej z kryla jest bogaty w EPA i DHA , dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3, które zapewniają większość korzyści zdrowotnych. Jednak kwasy tłuszczowe w oleju z kryla są strukturalnie inne niż te w oleju rybnym, co może mieć wpływ na sposób, w jaki organizm je wykorzystuje.

Olej z kryla również wygląda inaczej niż olej rybny. Podczas gdy olej rybi ma zazwyczaj odcień żółty, naturalnie występujący przeciwutleniacz o nazwie astaksantyna nadaje olejowi z kryla czerwonawy kolor.

Twoje ciało może lepiej wchłonąć olej z kryla

Chociaż olej z ryb i olej z kryla są doskonałymi źródłami EPA i DHA, niektóre badania sugerują, że organizm może lepiej wchłaniać i wykorzystywać kwasy tłuszczowe z oleju z kryla niż z oleju rybiego.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rybim występują w postaci trójglicerydów. Z drugiej strony większość kwasów tłuszczowych zawartych w oleju z kryla występuje w formie fosfolipidów, które zdaniem wielu ekspertów pomagają zwiększyć ich wchłanianie i skuteczność.

W jednym z badań podawano uczestnikom olej z ryb lub kryla i mierzono poziom kwasów tłuszczowych we krwi w ciągu następnych kilku dni.

W ciągu 72 godzin stężenie EPA i DHA we krwi było wyższe u osób, które przyjmowały olej z kryla. Wyniki te sugerują, że uczestnicy lepiej wchłaniali olej z kryla niż olej rybny.

W innym badaniu podano uczestnikom albo olej rybny, albo około dwie trzecie tej samej ilości oleju z kryla. Oba zabiegi zwiększyły poziom EPA i DHA we krwi o tę samą ilość, mimo że dawka oleju z kryla była mniejsza.

Olej z kryla zawiera więcej przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, rodzajem uszkodzenia komórek spowodowanym przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami.

Olej z kryla zawiera przeciwutleniacz o nazwie astaksantyna, który nie występuje w większości olejów rybnych.

Wiele osób twierdzi, że astaksantyna zawarta w oleju z kryla chroni go przed utlenianiem i zapobiega jełczeniu na półce. Jednak żadne ostateczne badania nie potwierdziły tego twierdzenia.

Jednak badania wykazały, że właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne astaksantyny mogą zapewnić pewne korzyści zdrowotne dla serca.

Na przykład jedno badanie wykazało, że izolowana astaksantyna obniżyła trójglicerydy i zwiększyła „dobry” cholesterol HDL u osób z nieznacznie podwyższonym poziomem lipidów we krwi.

Niemniej jednak to badanie dostarczyło astaksantyny w znacznie większych dawkach niż te, które zwykle otrzymujesz z suplementów oleju z kryla. Nie jest jasne, czy mniejsze kwoty przyniosłyby te same korzyści.

Olej z kryla może poprawić zdrowie serca bardziej niż olej rybi

Olej z ryb jest najbardziej znany ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie serca, ale kilka badań wykazało, że olej z kryla może również poprawić zdrowie serca, prawdopodobnie w większym stopniu.

W jednym badaniu uczestnicy z wysokim poziomem cholesterolu we krwi przyjmowali codziennie przez trzy miesiące olej z ryb, olej z kryla lub placebo. Dawki różniły się w zależności od masy ciała.

Odkryto, że zarówno olej z ryb, jak i olej z kryla poprawiły kilka czynników ryzyka chorób serca.

Jednak odkryli również, że olej z kryla był skuteczniejszy niż olej rybny w obniżaniu poziomu cukru we krwi, trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL.

Co być może jeszcze bardziej interesujące, badanie wykazało, że olej z kryla był skuteczniejszy niż olej z ryb, mimo że był podawany w niższych dawkach.

Warto wspomnieć, że to tylko jedno badanie. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby porównać wpływ oleju z kryla i oleju z ryb na zdrowie serca.

Olej z ryb jest tańszy i łatwiej dostępny

Jedną z zalet oleju z ryb w porównaniu z olejem z kryla jest to, że jest on zazwyczaj znacznie tańszy i łatwiej dostępny.

Chociaż olej z kryla może dzielić, a nawet przewyższać wiele korzyści zdrowotnych oleju z ryb, wiąże się z wyższymi kosztami. Ze względu na drogie metody zbierania i przetwarzania, olej z kryla często może być nawet 10 razy droższy niż olej rybny.

Jednak olej rybny jest nie tylko tańszy. Często jest też znacznie bardziej dostępny.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz i robisz zakupy, możesz mieć trudności ze znalezieniem suplementów z olejem z kryla i prawdopodobnie znajdziesz mniejszy wybór niż olej z ryb.

Czy powinieneś brać olej z kryla czy olej z ryb?

Ogólnie rzecz biorąc, oba suplementy są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i mają wysokiej jakości badania potwierdzające ich korzyści zdrowotne.

Niektóre dowody sugerują, że olej z kryla może być skuteczniejszy niż olej rybny w zmniejszaniu kilku czynników ryzyka chorób serca. Jednak badania te są bardzo ograniczone i żadne dodatkowe badania nie potwierdziły, że jedno jest lepsze od drugiego.

Ze względu na ogromną różnicę w cenie i ograniczone badania wykazujące, że jeden jest lepszy od drugiego, najbardziej rozsądne może być uzupełnienie oleju rybiego.

Chociaż możesz rozważyć zażywanie oleju z kryla, jeśli masz dodatkowy dochód do wydania i chcesz śledzić ograniczone badania, które sugerują, że olej z kryla jest lepiej wchłaniany i może mieć większe korzyści dla zdrowia serca.

Ważne jest, aby pamiętać, że olej z ryb i kryla może wpływać na krzepnięcie krwi, więc jeśli obecnie przyjmujesz leki rozrzedzające krew lub masz chorobę krwi, porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem któregokolwiek z tych suplementów.

Dolna linia

Podczas gdy olej rybny pochodzi z tłustych ryb, olej z kryla jest wytwarzany z maleńkich skorupiaków zwanych krylem antarktycznym.

Niektóre badania wykazały, że olej z kryla może być lepiej wchłaniany przez organizm i skuteczniej poprawiać czynniki ryzyka chorób serca. Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te ustalenia.

Jeśli szukasz suplementu bogatego w EPA i DHA w rozsądnej cenie, olej rybi może być najlepszą opcją.

Z drugiej strony, jeśli chcesz wydać dodatkowe pieniądze na potencjalnie większe korzyści zdrowotne, możesz rozważyć przyjmowanie oleju z kryla.

Pomimo różnic, zarówno olej z kryla, jak i olej z ryb są doskonałym źródłem DHA i EPA i mają wiele badań potwierdzających ich korzyści zdrowotne.


OLEJ Z PACHNOTKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *