10 sprawdzonych korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy


Przyprawa znana jako kurkuma może być najskuteczniejszym istniejącym suplementem diety.

Wiele wysokiej jakości badań pokazuje, że kurkuma ma duże korzyści dla twojego ciała i mózgu. Wiele z tych korzyści pochodzi z jego głównego składnika aktywnego, kurkuminy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co nauka mówi o kurkumie i kurkuminie, a także o ich zaletach.

Czym są kurkuma i kurkumina?

Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry jego żółty kolor.

Jest używany w Indiach od tysięcy lat zarówno jako przyprawa, jak i zioło lecznicze. Niedawno nauka zaczęła potwierdzać tradycyjne twierdzenia, że ​​kurkuma zawiera związki o właściwościach leczniczych

Związki te nazywane są kurkuminoidami. Najważniejszą z nich jest kurkumina .

Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy opartych na dowodach.

1. Kurkuma zawiera związki bioaktywne o właściwościach leczniczych

Jednak zawartość kurkuminy w kurkumie nie jest tak wysoka. To około 3% wagowo . Większość badań dotyczących tego zioła wykorzystuje ekstrakty z kurkumy, które zawierają głównie samą kurkuminę, w dawkach zwykle przekraczających 1 gram dziennie.

Bardzo trudno byłoby osiągnąć te poziomy, używając tylko kurkumy jako przyprawy w żywności.

Dlatego niektórzy decydują się na stosowanie suplementów.

Jednak kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu. Aby doświadczyć pełnych efektów kurkuminy, jej biodostępność (szybkość wchłaniania substancji przez organizm) musi ulec poprawie

Pomaga spożywać go z czarnym pieprzem , który zawiera piperynę. Piperyna to naturalna substancja, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%

W rzeczywistości najlepsze suplementy kurkuminy zawierają piperynę, co czyni je znacznie bardziej skutecznymi.

Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że ​​rozkłada się i rozpuszcza w tłuszczu lub oleju. Dlatego dobrym pomysłem może być przyjmowanie suplementów kurkuminy z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu.

2. Kurkumina to naturalny związek przeciwzapalny

Zapalenie jest niezwykle ważne. Pomaga w walce z obcymi najeźdźcami i odgrywa rolę w naprawie uszkodzeń w twoim ciele.

Chociaż ostry, krótkotrwały stan zapalny jest korzystny, może stanowić problem, jeśli stanie się przewlekły i zaatakuje własne tkanki organizmu.

Naukowcy uważają teraz, że przewlekłe stany zapalne niskiego poziomu mogą odgrywać rolę w niektórych schorzeniach i chorobach. Obejmują one

  • choroba serca
  • rak
  • syndrom metabliczny
  • choroba Alzheimera
  • różne stany zwyrodnieniowe

Dlatego wszystko, co może pomóc w walce z przewlekłym stanem zapalnym, jest potencjalnie ważne w zapobieganiu i leczeniu tych stanów.

Chociaż temat zapalenia jest wielowarstwowy i prawdopodobnie nie ma prostej odpowiedzi, kluczowym wnioskiem dotyczącym kurkuminy jest to, że jest to substancja bioaktywna, która może zwalczać stany zapalne . Jednak do uzyskania wyników leczniczych wymagane są bardzo wysokie dawki 

3. Kurkuma może zwiększyć zdolność antyoksydacyjną organizmu

Uważa się, że uszkodzenia oksydacyjne są jednym z mechanizmów stojących za starzeniem się i wieloma chorobami.

Obejmuje wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mają tendencję do reagowania z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka czy DNA.

Głównym powodem, dla którego antyoksydanty są tak korzystne, jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami.

Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który dzięki swojej budowie chemicznej może neutralizować wolne rodniki

Ponadto badania na zwierzętach i komórkach sugerują, że kurkumina może blokować działanie wolnych rodników i może stymulować działanie innych przeciwutleniaczy. Potrzebne są dalsze badania kliniczne u ludzi, aby potwierdzić te korzyści 

4. Kurkumina może wzmocnić czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego

Zanim naukowcy lepiej zrozumieli neurony, wierzono, że nie są one w stanie dzielić się i rozmnażać po wczesnym dzieciństwie. Jednak teraz wiedzą, że tak nie jest.

Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, aw niektórych obszarach mózgu mogą się rozmnażać i zwiększać liczbę.

Jednym z głównych czynników napędzających ten proces jest neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Jest to gen, który bierze udział w wytwarzaniu białka odpowiedzialnego za promowanie życia neuronów.

Białko BDNF odgrywa rolę w pamięci i uczeniu się i można je znaleźć w obszarach mózgu odpowiedzialnych za jedzenie, picie i masę ciała

Wiele powszechnych zaburzeń mózgu jest powiązanych z obniżonym poziomem białka BDNF, w tym depresją i chorobą Alzheimera

Co ciekawe, badania na zwierzętach wykazały, że kurkumina może zwiększać poziom BDNF w mózgu

W ten sposób może być skuteczny w opóźnianiu, a nawet odwracaniu wielu chorób mózgu i związanych z wiekiem osłabień funkcji mózgu. Mimo to, ponieważ te badania przeprowadzono na zwierzętach, trudno powiedzieć, co wyniki oznaczają dla ludzi

Może również pomóc w poprawie pamięci i uwagi, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę jego wpływ na poziomy BDNF. Jednak potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić 

5. Kurkumina może obniżyć ryzyko chorób serca

Choroby serca to najczęstsza przyczyna śmierci na świecie . Naukowcy badali to od wielu dziesięcioleci i wiele się dowiedzieli, dlaczego tak się dzieje. Nic dziwnego, że choroba serca jest niezwykle skomplikowana i przyczyniają się do niej różne rzeczy.

Kurkumina może pomóc odwrócić wiele etapów procesu choroby serca

Być może główną korzyścią kurkuminy w przypadku chorób serca jest poprawa funkcji śródbłonka, wyściółki naczyń krwionośnych

Dysfunkcja śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca. Dzieje się tak, gdy śródbłonek nie jest w stanie regulować ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i różnych innych czynników .

Kilka badań sugeruje, że kurkumina może prowadzić do poprawy zdrowia serca . Dodatkowo, jedno badanie wykazało, że jest tak samo skuteczne jak ćwiczenia u kobiet po menopauzie

Ponadto kurkumina może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i utleniania (jak omówiono powyżej), które mogą odgrywać rolę w chorobach serca.

W jednym badaniu z udziałem 121 osób poddawanych operacji pomostowania tętnic wieńcowych naukowcy przypisali im placebo lub 4 gramy kurkuminy dziennie kilka dni przed i po operacji.

W grupie kurkuminy ryzyko wystąpienia zawału serca w szpitalu zmniejszyło się o 65% 

6. Kurkuma może pomóc w zapobieganiu nowotworom

Rak to choroba charakteryzująca się niekontrolowanym wzrostem komórek. Istnieje wiele różnych form raka, które wydają się być dotknięte suplementami kurkuminy .

Kurkumina była badana jako korzystne zioło w leczeniu raka i stwierdzono, że wpływa na wzrost i rozwój raka .

Badania wykazały, że może :

  • przyczyniają się do śmierci komórek rakowych
  • zmniejszyć angiogenezę (wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach)
  • zmniejszyć przerzuty (rozprzestrzenianie się raka)

To, czy kurkumina w dużych dawkach – najlepiej ze wzmacniaczem wchłaniania, takim jak piperyna – może pomóc w leczeniu raka u ludzi, nie zostało jeszcze odpowiednio zbadane.

Istnieją jednak dowody na to, że może przede wszystkim zapobiegać występowaniu nowotworów , zwłaszcza nowotworów układu pokarmowego, takich jak rak jelita grubego.

W 30-dniowym badaniu z udziałem 44 mężczyzn ze zmianami w okrężnicy, które czasami zmieniają się w raka, 4 gramy kurkuminy dziennie zmniejszyły liczbę zmian o 40% 

7. Kurkumina może być przydatna w leczeniu choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i może przyczyniać się do 70% przypadków demencji .

Chociaż leczenie kończy się niektórymi objawami, nie ma jeszcze lekarstwa na chorobę Alzheimera. Dlatego tak ważne jest zapobieganie temu zjawisku.

Na horyzoncie mogą pojawić się dobre wieści, ponieważ wykazano, że kurkumina przekracza barierę krew-mózg .

Wiadomo, że stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma korzystny wpływ na obie

Ponadto kluczową cechą choroby Alzheimera jest nagromadzenie splotów białkowych zwanych płytkami amyloidowymi. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc usunąć te płytki .

To, czy kurkumina może spowolnić lub nawet odwrócić postęp choroby Alzheimera u ludzi, jest obecnie nieznane i wymaga zbadania.

8. Pacjenci z zapaleniem stawów dobrze reagują na suplementy kurkuminy

Artretyzm jest powszechnym problemem w krajach zachodnich. Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia stawów, z których większość obejmuje stany zapalne stawów.

Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, ma sens, że może pomóc w zapaleniu stawów. W rzeczywistości kilka badań pokazuje, że istnieje związek.

W badaniu z udziałem osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była nawet skuteczniejsza niż lek przeciwzapalny .

W maju inne badania dotyczyły wpływu kurkuminy na zapalenie stawów i odnotowały poprawę w zakresie różnych objawów

9. Kurkumina działa na depresję

Kurkumina okazała się obiecująca w leczeniu depresji.

W kontrolowanym badaniu 60 osób z depresją podzielono losowo na trzy grupy . Jedna grupa przyjmowała prozac, inna grupa 1 gram kurkuminy, a trzecia grupa prozac i kurkumina.

Po 6 tygodniach kurkumina doprowadziła do poprawy podobnej do tej po Prozacu. Najlepiej wypadła grupa, która przyjmowała zarówno prozac, jak i kurkuminę

Według tego małego badania kurkumina jest tak samo skuteczna jak antydepresant.

Depresja jest również powiązana z obniżonym poziomem BDNF i kurczącym się hipokampem, obszarem mózgu odgrywającym rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu. Kurkumina może pomóc zwiększyć poziomy BDNF, potencjalnie odwracając niektóre z tych zmian .

Istnieją również dowody na to, że kurkumina może pobudzać neuroprzekaźniki w mózgu – serotoninę i dopaminę

10. Kurkumina może pomóc opóźnić starzenie się i zwalczać związane z wiekiem choroby przewlekłe

Jeśli kurkumina może naprawdę pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, może również przynieść korzyści w zakresie długowieczności .

Sugeruje to, że kurkumina może mieć potencjał jako suplement przeciwstarzeniowy .

Biorąc pod uwagę, że uważa się, że utlenianie i stany zapalne odgrywają rolę w starzeniu się, kurkumina może mieć działanie wykraczające poza samo zapobieganie chorobom 

Najważniejsze!

Kurkuma — a zwłaszcza jej najbardziej aktywny związek, kurkumina — ma wiele naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych, takich jak potencjał poprawy zdrowia serca i zapobiegania chorobie Alzheimera i nowotworom.

Jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniaczem. Może również pomóc złagodzić objawy depresji i zapalenia stawów.

Chociaż korzyści te są możliwe, są one obecnie ograniczone ze względu na niewielką biodostępność kurkuminy i potrzebne są dalsze badania.


KURKUMA, KORZEŃ

Ten 100% naturalny olejek eteryczny ma wiele przydatnych właściwości. Kurkuma należy do roślin, które są przedmiotem wielu badań naukowych. Wielu naukowcami nazywany jest olejek z kurkumy jako jeden z najbardziej skutecznych, który wspiera zdrową reakcję organizmu na stany zapalne i wspiera zdrowe funkcje komórkowe, mózgu, nerek i zdrowe detoksykacje. Przez tysiące lat jest ważną częścią wielu naturalnych systemów leczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *