AromaterapiaZdrowie

Tlen — obosieczny miecz!


Wszyscy wiemy, że życie, jakie znamy na tej planecie, koncentruje się wokół tlenu. W badaniu opublikowanym w  Journal of Pharmacology  dokonano przeglądu wpływu terpenów zawierających tlen na zwiększenie wchłaniania kortykosteronów przez ludzką błonę naskórkową (HEM).

Tlen jest niezbędny nie tylko do oddychania, ale jest niezbędnym elementem wielu reakcji chemicznych potrzebnych do metabolizowania tłuszczów, białek i węglowodanów, dzięki czemu możemy uzyskać energię potrzebną do przetrwania. Normalny poziom tlenu we krwi zdrowych ludzi mieści się w przedziale 90-100% nasycenia, co oznacza, że ​​wszystkie narządy otrzymują tlen, którego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. 

Tlen ma również kluczowe znaczenie w roślinach przy wchłanianiu składników odżywczych przez korzenie i ściany komórkowe. Tlen również odgrywa kluczową rolę w fotosyntezie, wytwarzając fruktozę i glukozę oraz uwalniając nadmiar tlenu poprzez transpirację, która jest ważna dla powietrza, którym oddychamy.

Możemy być na nie narażeni również poprzez zanieczyszczenia i toksyny w środowisku. Przeciwutleniacze działają w celu zwalczania ROS, oddając jeden ze swoich elektronów wolnym rodnikom, przerywając w ten sposób łańcuchową reakcję utleniania. Po zdobyciu elektronu wolne rodniki stają się stabilne i nie muszą już atakować.

Przeciwutleniacze są na tyle stabilne, że mogą poradzić sobie ze zmianą elektronów, nie stając się reaktywnymi i szkodliwymi. Niektóre z bardziej znanych przeciwutleniaczy witaminowych to witamina C, witamina E i beta-karoten. Zachęcam do włączenia do diety wielu kolorowych owoców i warzyw, ponieważ mają one być dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Test ORAC opracowany przez Tufts University w 1994 r. mierzy zdolność żywności do pochłaniania rodników tlenowych lub stopień hamowania nadtlenku wodoru, jednego z najczęstszych wolnych rodników.

Dr David Stewart w swojej doskonałej książce The Chemistry of Essential Oils Made Simple  zauważa, że ​​pojedyncza kropla olejku eterycznego zawiera 40 trylionów cząsteczek, czyli 40 000 000 000 000 000 000. Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej funkcji płuc oraz wspierać płuca i zatoki.

Aby zapewnić maksymalne korzyści terapeutyczne, ważne jest, aby znać swojego dostawcę olejków eterycznych. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie firma dostarcza informacji potwierdzających wysokie standardy jakości i przeprowadza różnorodne testy przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, zarówno w firmie, jak i za pośrednictwem laboratoriów zewnętrznych. 

Ponieważ obecnie nie ma standaryzacji olejków eterycznych, etykietowanie oznacza bardzo niewiele Olejek może być oznaczony jako „czysty”, „organiczny”, „klasy terapeutycznej”, „certyfikowany” itp., ale wiele osób nie wyjaśnia jasno, co oznaczają zgodnie z tymi warunkami. Olejek może zawierać dowolne lub wszystkie z tych oznaczeń na etykiecie, ale z wielu powodów nadal ma niewielką wartość terapeutyczną.

1) Czy firma zatrudnia doświadczonych botaników, którzy prawidłowo identyfikują rośliny i nasiona oraz zapewniają stosowanie właściwego gatunku?

2) Czy rośliny są uprawiane w regionie, który jest rodzimy i/lub zapewnia optymalne warunki glebowe i klimatyczne, jakich wymagają?

3) Czy proces uprawy jest monitorowany, aby zapewnić, że sadzenie, uprawa i zbiory odbywają się w najlepszym czasie, aby zapewnić maksymalne właściwości terapeutyczne? Pora dnia, pogoda i warunki temperaturowe odgrywają rolę zarówno w sadzeniu, jak i zbiorach oraz mają duży wpływ na związki terapeutyczne, jakie może przynieść konkretna uprawa.

4) Czy oleje są destylowane w tym samym miejscu, w którym zbierane są rośliny? Rośliny, które trzeba przetransportować na duże odległości w celu wydestylowania w innym miejscu, mogą stracić świeżość i wiele ze swoich terapeutycznych właściwości.

5) Kto nadzoruje proces destylacji i jaki jest ich poziom doświadczenia? Zdecydowana większość olejków eterycznych sprzedawanych na rynku nie jest destylowana przez odpowiedni czas lub pod odpowiednim ciśnieniem, ponieważ ich produkcja jest znacznie tańsza, gdy stosuje się skróty. Chociaż wiele olejków można destylować krócej i nadal mają przyjemny zapach, nie oznacza to, że zastosowano protokół w celu zmaksymalizowania korzyści terapeutycznych. Związki bez smaku i zapachu mogą być dodawane w celu rozszerzenia olejów, których nie można wykryć za pomocą chromatografii gazowej (GC), chyba że stosuje się kolumnę chiralną.

6) Czy laboratorium badawcze używa sprzętu o odpowiednich specyfikacjach do testowania olejków eterycznych? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera!