Puritii™ Air Filtration


Powietrze jest nam niezbędne do życia.
Czy wiemy jednak czym oddychamy?
Jaki powinien być skład czystego powietrza, a jak tak naprawdę ten skład wygląda?
Powietrze składa się z azotu (w około 78%), tlenu (21%) i argonu (1%).
Reszta to para wodna oraz śladowe ilości innych gazów,


Każdy człowiek codziennie wdycha kilka tysięcy litrów powietrza.
Pozyskuje życiodajny tlen w procesie wymiany gazowej, a proces ten zachodzi w naszych płucach.
Wraz z powietrzem do płuc przedostają się też zanieczyszczenia, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Powodują różnego rodzaju choroby i dolegliwości.
Mimo że zanieczyszczenie powietrza oddziałuje niekorzystnie na całą populację, to: dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, przewlekle chorzy należą do grup największego ryzyka.


Jakość powietrza w domu. Czym oddychamy?

Ogromne zapylenie i smog w miastach skłania nas do dłuższego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.
Jednak powietrze w domu, szkole i pracy może być aż 10-krotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.
Nawet 30 proc. nowych i wyremontowanych budynków ma problemy z jakością powietrza.
Przyczyną są toksyczne substancje chemiczne wydzielane przez tworzywa sztuczne, farby, urządzenia elektroniczne i meble.
Czy możemy to zmienić?


W obecnym społeczeństwie człowiek spędza 90% swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach. •To właśnie zaprojektowane przez nas budynki stały się podstawowym środowiskiem naszego życia.
Trwale oddzieleni od naszego naturalnego środowiska, stajemy się podatni na szereg dolegliwości, chronicznych schorzeń, a nawet trwałą utratę zdrowia.
Niewielu z nas powracające bóle zatok, problemy z oddychaniem, alergie, migreny, zmęczenie.. kojarzy z powietrzem, którym oddychamy na co dzień.


 • System oczyszczania powietrza Puritii zapewnia przenośną i wydajną filtrację powietrza w pomieszczeniach z prędkością 8.58 m3 powietrza na minutę.
 • Usuwa do 99,99% zanieczyszczeń, zmniejszając zagrożenie bakteriami, wirusami, lotnymi związkami organicznymi, cząsteczkami szkodliwymi dla płuc, które wywołują astmę, alergie i inne choroby układu oddechowego, oraz sercowo-naczyniowego.
 • Puritii został zaprojektowany specjalnie w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, który Światowa Organizacja Zdrowia nazywa globalnym problemem zdrowia publicznego.
 • 11-etapowy proces filtracji składa się z etapu wstępnego filtrowania, głównego zespołu filtracyjnego i opcjonalnej jonizacji wtórnej.

Puritii usuwa wszystkie trzy kategorie zanieczyszczeń o wydajności ponad 99,99%, w tym:

 • Cząstki do 3 mikronów, w tym pyłki, kurz i pozostałości roztoczy, sierść zwierząt domowych itp.
 • Lotne związki organiczne (LZO) z dymu, zapachy, spaliny, chemikalia itp.
 • Bakterie, pleśń, grzyby i wirusy w powietrzu


Filtracja zachodzi w 11-etapowym procesie, który:

 • Wychwytuje cząstki o wielkości zaledwie 0,3 mikrona
 • Tworzy powietrze bez cząstek stałych do czyszczenia lotnych związków organicznych
 • Absorbuje niebezpieczne gazy, chemikalia i zapachy
 • Jonizuje powietrze, aby było świeże i czyste

Stages 1–3

3-etapowy proces wstępnego filtrowania wykorzystuje wymienny filtr, aby przedłużyć żywotność kolejnych etapów filtrowania, i wychwytuje większe cząsteczki unoszące się w powietrzu (powyżej 10 mikronów) w następujący sposób


Etap 1: Filtr wstępny PolyMesh – ten filtr statycznie przyciąga większe cząsteczki kurzu, łupieżu, włosów i kłaczków.


Etap 2: Filtr wstępny MacroX-15 – ten filtr przechwytuje mniejsze cząsteczki, takie jak drobniejszy kurz i strzępki, o wielkości do 15 mikronów (ludzkie włosy mają średnicę około 70 mikronów).


Etap 3: Filtr wstępny MacroX-10 – ten filtr przechwytuje cząstki o wielkości 10–15 mikronów, takie jak zarodniki pleśni i grzybów, oraz pozostałości roztoczy, które krążą nawet w najczystszych domach.


Stages 4–10

7-stopniowy zespół filtra głównego wychwytuje niebezpieczne cząstki unoszące się w powietrzu, które są znane z powodowania podrażnienia oczu, gardła i płuc, od 10 mikronów aż do 0,3 mikrona.
Absorbuje również lotne związki organiczne (VOC), takie jak opary petrochemiczne, amoniak, formaldehyd i wiele innych.


Etap 4: Filtr Pre-HEPA MacroX-10 – Filtr Pre-HEPA przechwytuje cząstki o wielkości 10 mikronów i większe pominięte w etapach wstępnego filtrowania.


Etap 5: Filtr typu HEPA – miliony porów submikronowych, w tym filtrze wychwytuje prawie 100% cząstek o wielkości 2,5 mikrona, oraz do 99,9% zanieczyszczeń mniejszej wielkości, w tym bakterie i wirusy w powietrzu.


Etap 6: Dyfuzor przed LZO – Etapy filtracji LZO są szczególnie ważne dla osób z wrażliwością na zapach i z alergiami chemicznymi. Ta warstwa jest jak plaster miodu, aby równomiernie rozproszyć powietrze przez kolejne etapy.


Etap 7: Węgiel aktywny – zwęglone granulki o dużej pojemności działają jak gąbki, wchłaniając szeroką gamę gazów, chemikaliów i dymów, w tym pozostałości rozpuszczalników, produktów petrochemicznych i zapachów.


Etap 8: Zeolit – unikalna struktura molekularna granulowanego zeolitu, porowatej skały wulkanicznej, pochłania zanieczyszczenia gazowe, takie jak siarkowodór, dwutlenek siarki, benzen i formaldehyd.


Etap 9: Nadmanganian potasu – Nadmanganian potasu jest utleniaczem, który usuwa dodatkowe zapachy i szkodliwe gazy, takie jak amoniak.


Etap 10: Dyfuzor po VOC – ta warstwa filtrująca dostarcza powietrze z filtra VOC do komory jonizacyjnej.


Stage 11
Opcjonalny etap jonizacji

Komora w tej fazie filtracji zawiera igłę jonizującą, która zapewnia łagodny ładunek elektrostatyczny, energetyzując przepływające cząsteczki powietrza jak mini burza z piorunami i pozostawiając świeży, czysty zapach.
Aktywuje się po naciśnięciu przycisku, aby użyć w dowolnym momencie.
Nie wykorzystuje ozonu – nawet w stosunkowo niskich stężeniach ozon uszkadza układ odpornościowy, podrażnia płuca i może potęgować astmę i alergie.


System oczyszczania powietrza Puritii jest kontrolowany za pomocą wygodnego elektronicznego panelu sterowania, aby dostosować filtrację powietrza, w tym:

 • Lampka serwisowa filtra do powiadomień o wymianie i czyszczeniu.
 • Ustawienie włączenia / wyłączenia jonizatora dla tych, którzy chcą pominąć ten etap filtracji.
 • Kontrola prędkości, w tym ustawienie niskiej prędkości i tryb Turbo, który oczyszcza powietrze z pomieszczenia o powierzchni 125 m2 dwa razy na godzinę.
 • Pilot zdalnego sterowania dla łatwej obsługi systemu.

System oczyszczania powietrza Puritii jest bardzo wydajny, przepuszczając powietrze przez etapy filtracji pracuje szybciej i ciszej niż wiele większych systemów; a jego mocny silnik prądu stałego zapewnia maksymalny przepływ powietrza przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii nawet o 50%.
Łatwo przesuwane kółka w urządzeniu ułatwiają przenoszenie, w celu szybkiego filtrowania w każdym pomieszczeniu w domu.
Często zadawane pytania:


Czy mogę sprzedawać system oczyszczania powietrza Puritii szpitalom i klinikom? Czy to stopień medyczny?

System oczyszczania powietrza Puritii (APS) może być sprzedawany klinikom, domom spokojnej starości, instytucjom weterynaryjnym i innym instytucjom medycznym w oparciu o indywidualne przepisy instytucji. Ogólnie rzecz biorąc, Medicaid wymienia filtry powietrza jako „sprzęt do kontroli środowiska, który nie ma głównie charakteru medycznego” (§ 1861 lit. n) ustawy). To oznaczenie oznacza, że ​​systemy oczyszczania powietrza zazwyczaj nie są uznawane za podlegające zwrotowi kosztów jako trwały sprzęt medyczny. Mogą istnieć wyjątki od tej zasady, a klienci są zachęcani do rozmowy z lekarzem i ubezpieczycielem.

Niezależnie od oznaczenia Medicaid, Puritii APS został dokładnie przetestowany pod kątem usuwania ponad 99,9% drobnych cząstek i do 99,99% LZO, takich jak aldehydy, związki amoniaku i benzeny, dzięki czemu jest niezbędnym dodatkiem do każdej kliniki, biura, sali lekcyjnej, paznokci salon, siłownia, restauracja lub gdziekolwiek indziej, ale szczególnie w każdym domu.

Czy mogę używać olejków eterycznych Priime z systemem oczyszczania powietrza Puritii?

System oczyszczania powietrza Puritii (APS) został zaprojektowany, aby usuwać cząsteczki z powietrza z ekstremalną wydajnością. Gdy olejki eteryczne PRIIME są rozpylane za pomocą dyfuzora Aroma-Ace, zamieniają się w drobne kropelki, które unoszą się w powietrzu, umożliwiając ich wąchanie podczas wdechu. Krople te zostaną odfiltrowane z powietrza podczas przechodzenia przez APS Puritii, jednak nie oznacza to, że nie mogą być używane w tym samym czasie.

Podczas korzystania z dyfuzora Aroma-Ace cząsteczki olejku eterycznego pozostają zawieszone w powietrzu w zakresie od 2-3 stóp nad ziemią do około 6 stóp wysokości, w zależności od rozpylanych olejów. Puritii APS zasysa powietrze do urządzenia z poziomu gruntu, gdzie nie ma większości cząsteczek oleju, pozostawiając w ten sposób więcej olejów w powietrzu.

Dwie metody, które uznaliśmy za skuteczne, to 1) umieszczenie dyfuzora PRIIME na górze APS Puritii oraz 2) umieszczenie dyfuzora PRIIME po przeciwnej stronie pomieszczenia, które jest czyszczone za pomocą APS Puritii.

Umieszczając dyfuzor na górze APS Puritii, rozpylasz oleje PRIIME w czyste powietrze, dzięki czemu podczas wdechu uzyskujesz pełny efekt olejku bez typowych zanieczyszczeń, które zwykle wdychasz jednocześnie. Ponadto, ponieważ APS wydmuchuje czyste powietrze z górnej części urządzenia, pomagasz w cyrkulacji i rozprowadzaniu olejków w całym pomieszczeniu.

Alternatywną strategią jest umieszczenie nawiewnika PRIIME po przeciwnej stronie pomieszczenia niż APS. Oczyszczacze powietrza, w tym APS, działają poprzez cyrkulację i rozcieńczanie złego powietrza czystym powietrzem. Ponieważ cyrkulacja całego powietrza w pomieszczeniu zajmuje trochę czasu, uruchomienie nawiewnika PRIIME z przeciwnej strony pomieszczenia spowoduje rozprowadzenie oleju w powietrzu, nawet podczas czyszczenia APS.

Czy system oczyszczania powietrza Puritii emituje ozon?

System oczyszczania powietrza Puritii, podobnie jak większość innych urządzeń elektronicznych, wytwarza bardzo małą ilość ozonu, która jest znacznie poniżej ustalonych limitów. Jonizatora w Systemie Oczyszczania Powietrza Puritii nie należy mylić z generatorem ozonu – jonizator wytwarza ujemnie naładowane cząsteczki (jony), podczas gdy generatory ozonu wytwarzają ozon (O3) w dużych ilościach, które mogą podrażniać gardło i płuca. Jonizator jest bezpieczny w użyciu przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy nie. Zobacz pytania # 21, aby uzyskać więcej informacji o jonizatorze.

Zgodnie z oznaczeniem na urządzeniu i opakowaniu, 8-godzinna średnia ważona (TWA) emisja ozonu z oczyszczacza powietrza wynosi 0,001 części na milion (lub 1 część na miliard) przy pomiarze w pomieszczeniu o powierzchni 30 m 3 . Underwriters Laboratory Safety Standard 867 oraz US Food and Drug Administration (FDA) ustaliły, że maksymalna dopuszczalna emisja ozonu z urządzeń medycznych wynosi 50 części na miliard (Puritii nie jest urządzeniem medycznym). Ponadto Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) ustaliła maksymalne stężenie ozonu na 0,075 części na milion (73 FR 16436). Poziomy emisji ozonu z Systemu Oczyszczania Powietrza Puritii i wszystkich jego komponentów są znacznie poniżej ustalonych limitów.

Czy system oczyszczania powietrza Puritii usuwa gaz radon?

Radon i jego produkty rozpadu mogą być redukowane przez system oczyszczania powietrza, chociaż nie był testowany pod kątem redukcji radonu. Istnieje literatura naukowa wskazująca, że ​​radon adsorbuje (fantazyjne słowo oznaczające przyczepia się do powierzchni '', którego nie należy mylić z absorpcją z literą b ”) na węglu aktywnym, który jest jednym ze składników etapu LZO w systemie oczyszczania powietrza . Dodatkowo niektóre produkty rozpadu mogą przyczepiać się do innych cząstek stałych (kurzu, pyłków itp.), Które będą filtrowane na podstawie ich wielkości. Jednak nie publikujemy żadnych stwierdzeń dotyczących redukcji radonu i nie możemy rekomendować Systemu Oczyszczania Powietrza jako odpowiedniej techniki ograniczania emisji radonu.

Czy system oczyszczania powietrza Puritii otrzymał jakieś nagrody?

Tak! System oczyszczania powietrza Puritii ™ zdobył zarówno brązową nagrodę Stevie w 2015 r. Za najlepszy nowy produkt lub usługę roku (w kategorii produktów zdrowotnych i farmaceutycznych), jak i nagrodę za innowacyjność produktu 2015 przyznaną przez Stowarzyszenie Zarządzania Sprzedażą Bezpośrednią.

Jak duży jest system oczyszczania powietrza Puritii?

Jednostka ma wymiary 23 x 14,25 x 12 cali (61 x 35,6 x 30,5 cm) i ma podobną wysokość do odkurzacza sklepowego lub siedzenia typowego krzesła stołowego.

Jak duże pomieszczenie może czyścić system oczyszczania powietrza Puritii?

System oczyszczania powietrza Puritii (APS) czyści pomieszczenie o powierzchni 920 stóp kwadratowych (85,5 metra kwadratowego) raz na pół godziny w trybie Turbo, przy założeniu, że sufit ma 9 stóp (2,74 metra). Dla porównania, typowy salon w Ameryce Północnej ma nieco ponad 300 stóp kwadratowych. Ilość miejsca, które czyści APS i szybkość, z jaką czyści, zależy od wybranego ustawienia (Niskie, Średnie, Wysokie lub Turbo), tj. Jeśli użyjesz ustawienia Niski, czyszczenie tej samej ilości zajmie więcej czasu lub ilość miejsca, które można wyczyścić, będzie mniejsza w porównaniu z ustawieniem Turbo.

Wskazówka dotycząca użytkowania:

Puritii APS, podobnie jak wszystkie samodzielne oczyszczacze powietrza, zależy od cyrkulacji powietrza, aby uzyskać najlepszy efekt. Kompaktowe oczyszczacze powietrza nie radzą sobie zbyt dobrze z cyrkulacją powietrza za ścianami i zamkniętymi drzwiami, w korytarzach lub na różnych piętrach. Dlatego zalecamy skorzystanie z przenośności APS Puritii i przeniesienie go tam, gdzie jesteś! Na przykład umieść APS w głównej części dziennej w ciągu dnia i przenieś go do sypialni, gdy śpisz. Możesz również kupić inne urządzenie, aby skuteczniej czyścić i utrzymywać czyste powietrze w oddzielnych obszarach domu.

Jak porównać system oczyszczania powietrza Puritii z innymi oczyszczaczami powietrza?

Istnieje wiele sposobów porównywania systemów oczyszczania powietrza, niezależnie od tego, jak dokładnie oczyszczacz oczyszcza powietrze, jakie rodzaje zanieczyszczeń usuwa, jak jest energooszczędny oraz w jakiej wielkości pomieszczenia można umieścić oczyszczacz powietrza. Najczęstsza miara porównanie to liczba zwana CADR (szybkość dostarczania czystego powietrza), która jest używana do opisania zdolności filtra powietrza do usuwania wszystkich cząstek zanieczyszczeń i jest zwykle wyrażana w stopach sześciennych na minutę (CFM). CADR Puritii APS wynosi 303 CFM. Ta ocena jest zwykle podawana tylko dla najwyższej prędkości wentylatora, w tym przypadku ustawienia Turbo. Porównania można również dokonać pod kątem liczby stopni filtracji (APS Puritii ma 11, większość konkurentów reklamuje się 3-5) oraz rodzaju zanieczyszczeń usuwanych przez te etapy (oczyszczacz Puritii APS usuwa wszystkie trzy rodzaje zanieczyszczeń – cząstki stałe, LZO,

Jak długo powinien działać system oczyszczania powietrza Puritii?

Zalecamy, aby nigdy nie wyłączać Systemu Oczyszczania Powietrza Puritii.

Gdy system oczyszczania powietrza jest wyłączony, nie oczyszcza powietrza w domu lub firmie. Produkt został specjalnie zaprojektowany z energooszczędnym silnikiem prądu stałego, aby utrzymać niskie koszty energii – w rzeczywistości działanie oczyszczacza powietrza na niskim ustawieniu przez cały rok bez przerwy kosztowałoby tylko około 5,26 USD na rachunku za prąd (zakładając średnią krajową 0,12 USD / kWh). Więc idź dalej i włącz wysokie lub turbo, gdy jesteś poza domem, aby wrócić do domu na najczystsze możliwe powietrze. Następnie, jeśli hałas jest zbyt duży, zmniejsz go do średniego lub niskiego, aby utrzymać czyste powietrze, gdy jesteś w pobliżu.

Jak często należy wymieniać filtry w systemie oczyszczania powietrza Puritii?

System oczyszczania powietrza Puritii (APS) zaalarmuje za pomocą lampki na panelu sterowania i delikatnego sygnału dźwiękowego, gdy nadejdzie czas, aby sprawdzić filtry w środku. Będzie się to odbywać mniej więcej co 3 miesiące. Jednak to, że zapalają się kontrolki i alarmy, niekoniecznie oznacza, że ​​należy zamówić nowy filtr. To, kiedy filtry wymagają wymiany, zależy od tego, jak korzystasz z urządzenia i jak niska jest jakość powietrza w Twojej okolicy.

Poświęć trochę czasu na sprawdzenie zarówno filtra wstępnego, jak i filtra głównego pod kątem widocznych oznak nagromadzenia się zanieczyszczeń. Filtr wstępny można wypłukać lub odkurzyć i użyć ponownie. Jeśli główny filtr jest brudny, można go wyrzucić razem ze zwykłymi śmieciami. Przynajmniej zalecamy wymianę głównego filtra co 6-12 miesięcy. Nawet jeśli tego nie widać, etap usuwania LZO może zostać nasycony, po czym filtr będzie mniej skuteczny w usuwaniu tych zanieczyszczeń.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jeśli kupiłeś dożywotnią gwarancję, ARIIX wyśle ​​Ci darmowy filtr wymienny co roku przez następne 7 lat!

Użyłem Systemu Oczyszczania Powietrza Puritii do filtrowania dymu papierosowego, spalonej żywności lub innych silnych zapachów, a teraz powietrze wychodzące z filtra brzydko pachnie. Co mogę zrobić?

Materiały w filtrze głównym mają zdolność wychwytywania i zatrzymywania dymu, zapachów i innych LZO, ale mogą bezpiecznie zatrzymywać tylko określoną ilość. Po osiągnięciu limitu dodatkowe cząsteczki, które powodują te zapachy, zostaną z powrotem uwolnione do środowiska. Pomyśl o filtrze jak o dużym parkingu podczas ważnego wydarzenia – na parkingu jest wystarczająco dużo miejsca dla dużej liczby samochodów, ale po zapełnieniu miejsc parkingowych nowe samochody muszą znaleźć inne miejsce do parkowania.

Główny filtr w systemie oczyszczania powietrza Puritii będzie działał przez długi czas w normalnym środowisku domowym, ale może zostać przytłoczony, jeśli zostanie umieszczony w obszarach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak palenie papierosów. Kiedy zaczniesz wyczuwać zapachy wydobywające się z systemu oczyszczania powietrza Puritii, nadszedł czas, aby umyć filtr wstępny i wymienić filtr główny.

Czy system oczyszczania powietrza Puritii to jedyny oczyszczacz powietrza, który usuwa substancje biologiczne, LZO i cząstki stałe?

System oczyszczania powietrza Puritii to jedyny 11-stopniowy filtr powietrza, który wychwytuje do 99,99% zanieczyszczeń we wszystkich trzech kategoriach. Istnieje kilka innych systemów oczyszczania, które są w stanie usuwać zanieczyszczenia ze wszystkich kategorii, ale to, co wyróżnia Puritii Air, to 11 różnych etapów filtracji, wysoka szybkość dostarczania czystego powietrza wytwarzana przez kompaktową i energooszczędną jednostkę oraz to, że wszystkie technologie filtracji są zamknięte w jednym, łatwym do wymiany wkładzie filtrującym. Inne oczyszczacze, które twierdzą, że usuwają wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, są zwykle znacznie większe i mogą mieć 9 lub więcej różnych elementów filtrujących do wymiany. Nie znajdziesz innego oczyszczacza powietrza z unikalną kombinacją etapów usuwania LZO firmy Puritii, w tym węgla aktywnego (powszechnego w większości filtrów), nadmanganianu potasu i zeolitu.

Jaka jest różnica między nawilżaczem a systemem oczyszczania powietrza Puritii?

Puritii APS nie jest nawilżaczem. Nawilżacze podnoszą poziom wilgotności w domu lub budynku, dodając parę wodną lub kropelki do powietrza. Wykazano, że nadmierne używanie nawilżaczy zwiększa wzrost pleśni i roztoczy. Puritii APS nie dodaje ani nie usuwa wody z powietrza, ale raczej eliminuje do 99,99% zanieczyszczeń, w tym małe cząsteczki, chemikalia, pleśń i bakterie.

Dlaczego system oczyszczania powietrza Puritii automatycznie zmienia ustawienie z Turbo na niskie?

Ze względu na hałas i zużycie energii, urządzenie jest zaprogramowane tak, aby po około 60 minutach przejść z trybu Turbo do ustawienia Low. Urządzenie nie działa nieprawidłowo, ale ta funkcja została celowo włączona w celu oszczędzania energii i utrzymania akceptowalnego poziomu hałasu po szybkiej filtracji powietrza. Jeśli chcesz uruchomić oczyszczacz powietrza w trybie Turbo przez ponad 60 minut, musisz ręcznie ustawić go z powrotem na tryb Turbo.

Czy system oczyszczania powietrza Puritii obejmie dwa piętra domu?

Puritii APS będzie czyścić pomieszczenie o powierzchni 920 stóp kwadratowych co pół godziny. Jednak Puritii APS, podobnie jak wszystkie samodzielne oczyszczacze powietrza, zależy od cyrkulacji powietrza, aby uzyskać najlepszy efekt. Kompaktowe oczyszczacze powietrza nie radzą sobie zbyt dobrze z cyrkulacją powietrza za ścianami i zamkniętymi drzwiami, w korytarzach lub na różnych piętrach. Dlatego zalecamy skorzystanie z przenośności APS Puritii i przeniesienie go tam, gdzie jesteś! Na przykład umieść APS w głównej części dziennej w ciągu dnia i przenieś go do sypialni, gdy śpisz. Możesz również kupić inne urządzenie, aby skuteczniej czyścić i utrzymywać czyste powietrze w oddzielnych obszarach domu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *