Mity medyczne: Wszystko o skórze


Nasza skóra odgrywa wiele ról . Na przykład pomaga utrzymać nasze wnętrze w środku i blokuje drogę patogenom. Pomaga nam również zachować ciepło, gdy jest zimno i ochłodzić się, gdy jest gorąco.

Co ważne, skóra jest domem dla neuronów czuciowych, które pozwalają nam wyczuwać otaczający nas świat.

Pomimo szerokiego zakresu funkcji fizjologicznych, które ten organ pełni, jest prawdopodobnie najbardziej znany jako największy organ ciała, chociaż niektórzy naukowcy nie zgadzają się z tym . Skóra jest także naszym najbardziej widocznym organem.

A ponieważ jest tak widoczna, skóra stała się również organem docelowym dla szerokiej gamy produktów, z których wiele obiecuje jaśniejszą, zdrowszą i młodszą skórę.


Ponieważ dla wielu z nas skóra jest dzieckiem z plakatu naszej twarzy, nic dziwnego, że naukowcy, lekarze i szarlatani przez lata poświęcali jej wiele uwagi.

Z tym mocnym koktajlem o wysokiej widoczności i wielu fizjologicznych rolach, nic dziwnego, że publiczne postrzeganie dermatologiczne jest mieszanką mitów i nieporozumień.


1. Drogi krem ​​do skóry może sprawić, że Twoja skóra będzie „młoda” na zawsze

Przemysł kremów do skóry jest ogromny. Na przykład w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku sprzedaż „prestige skin care” od kwietnia do czerwca wyniosła 1,1 miliarda dolarów . A to oznacza 18% spadek w porównaniu ze sprzedażą w 2019 roku.

Jednak pomimo ich lukratywnej popularności i bez względu na cenę, żadne kremy do skóry nie są w stanie chronić skóry przed starzeniem się w nieskończoność. „To chwyt marketingowy i z pewnością nie jest prawdą” – powiedział dr Phillips.

Jak wyjaśnił prof. Williams w Medical News Today : „Zwykłe środki nawilżające mogą wiele zdziałać. Kremy zawierające miejscowe retinoidy mogą poprawić efekty fotostarzenia”. Jednak sucho zauważa, że ​​„nie jest świadomy żadnego kremu, który utrzymuje młodą skórę na zawsze”.

Dr Goldstein poinformował nas, że „90% starzenia się skóry wynika z fotouszkodzeń. Tak więc wszystkie kremy, które twierdzą, że mogą zapobiegać zmarszczkom i starzeniu się, nie trafiają w sedno.”

W zgodzie, dr Phillips napisał: „Najważniejszą interwencją w spowolnieniu procesu jest użycie kremu przeciwsłonecznego z szerokopasmową osłoną UV”. Co ważne, zauważa również, że „nie muszą być drogie”.


2. Picie wody utrzymuje nawilżenie skóry 

To półprawda. Według prof. Williamsa, picie wody utrzymuje nawilżenie skóry „w tym sensie, że woda utrzymuje nawodnienie organizmu, a skóra jest największym organem ciała”.

Może tak być tylko w pewnych, rzadkich momentach. „Nie ma dowodów na to, że picie wody ma bezpośredni wpływ na skórę, chyba że w skrajnych przypadkach, takich jak udar cieplny lub poważne odwodnienie”, powiedział dr Goldstein.


3. Mydło antybakteryjne jest najlepsze dla skóry 

To mit. Skóra jest naturalna mikrobiom ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej skóry. „Stosowanie mydeł antybakteryjnych może zaburzyć tę naturalną równowagę” – wyjaśnił prof. Williams. „Mogą być również ostrzejsze dla skóry niż mydła o neutralnym pH”.

„Regularne usuwanie zarówno dobrych, jak i złych bakterii nie zawsze jest najlepszym pomysłem”, dodał dr Goldstein, „chyba że znajdujesz się w sytuacji, w której jest to ważne, na przykład, jeśli pracujesz w opiece zdrowotnej, przy obróbce żywności lub oczywiście podczas pandemii”.


4. Brudna twarz powoduje trądzik

W profesjonalnej opinii prof. Williamsa to „bzdura”. O ile, jak wyjaśnił, brud „jest zanieczyszczeniem oleistymi substancjami, takimi jak pomada do włosów, tłusty makijaż lub zawodowa ekspozycja na olej”.

Standardowe zabrudzenia nie powodują trądziku.

„Trądzik jest spowodowany złożoną interakcją hormonów i skóry, a nie brudu. Ludzie będą używać peelingów, toników i wielu produktów do czyszczenia twarzy, aby rozwiązać problem lub zapobiec trądzikowi, ale często może to powodować podrażnienie. Pory są zatkane keratyną, białkiem wytwarzanym przez komórki skóry, a nie brudem”.

– dr Goldstein

Zagłębiając się w szczegóły, dr Phillips powiedział MNT, że chociaż mikrobiom skóry może różnić się u osób z trądzikiem w porównaniu z tymi, którzy go nie mają, nie wynika to z czystości.

Dodaje też ciekawą uwagę na temat dość nowoczesnej choroby dermatologicznej:

„W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost Trądzik „telefon komórkowy” , gdzie ludzie dostają plamy trądzikowe na bokach twarzy, które naciskają na ich telefony komórkowe. Uważa się, że jest to związane z kombinacją krótkofalowego światła widzialnego ze smartfonów, potu, kurzu, ciepła, tarcia i bakterii na powierzchni telefonów. Rozbłyskom można zapobiec, regularnie czyszcząc ekrany telefonów.”


5. Czekolada powoduje trądzik 

Mówiąc najprościej, prof. Williams pisze, że jest to „kolejny mit”. Z powodów przedstawionych powyżej nie ma to w rzeczywistości podstaw.


6. Cała  ekspozycja na słońce jest szkodliwa dla skóry

„Każda ekspozycja na słońce powoduje pewien stopień fotouszkodzeń”, wyjaśnił prof. Williams, „ale pewna ekspozycja na słońce jest niezbędna do zwiększenia syntezy witaminy D”, szczególnie dla osób z regionów położonych dalej od równika i osób o ciemniejszej skórze, które otrzymują niższe nasłonecznienie narażenie.

Podobnie, dr Philips powiedział MNT, że „Słońce jest głównym źródłem witaminy D, która jest ważna dla zdrowia kości i może odgrywać rolę w układzie odpornościowym. Wiemy również, że ekspozycja na promieniowanie UV ze słońca ma właściwości przeciwzapalne , które mogą być korzystne w niektórych schorzeniach skóry, takich jak łuszczyca, egzema i świąd”.

Wyjaśnił jednak również, że „te korzyści należy zrównoważyć z ryzykiem raka skóry, o którym wiemy, że w białych populacjach jest bezpośrednio związany z ekspozycją na promieniowanie UV”. Zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku, noszenie odpowiedniej odzieży i przebywanie w cieniu między 11 a 15 w słoneczne dni.

Jako ktoś, kto koncentruje się na chirurgii raka skóry, dr Goldstein przyjął bardziej zdecydowaną linię:

„Istnieje epidemia raka skóry, z co najmniej pięcioma milionami nowych nowotworów leczonych każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Większość tych nowotworów jest spowodowana ekspozycją na słońce”.

Chociaż witamina D jest niezbędna, wyjaśniła, że ​​możemy ją również czerpać z żywności i suplementów,„ Jeden na 5 Amerykanów zachoruje na raka skóry, a czerniak ma być najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, a do 2040 r. ustępuje tylko rakowi piersi u kobiet”.


7. Opalenizna w sprayu chroni przed promieniami UV 

Opalenizna w sprayu nie ochroni przed uszkodzeniami słonecznymi, chyba że zawiera dodatkowe środki chroniące przed promieniowaniem UV. „Zwykłe rozpylenie koloru na skórze nie chroni przed promieniami UV” – powiedział prof. Williams.

Dr Phillips powtarza przesłanie: „Nie zapewniają żadnej ochrony przed promieniowaniem UV i nie powinny być stosowane jako alternatywa dla filtrów przeciwsłonecznych”.


8. Witamina E pomaga pozbyć się blizn 

Przez lata wielu naukowców badało, czy witamina E zmniejsza pojawianie się blizn, ale nasi eksperci byli jednomyślni w swoich odpowiedziach. Do tej pory, jak mówi prof. Williams, dowody są „nieprzekonujące”.

Dr Goldstein zgodził się, że „obecne dane nie wspierają stosowania witaminy E w celu pozbycia się blizn”.

Dr Phillips idzie o krok dalej, pisząc, że „w niektórych przypadkach może to być szkodliwe”. Jednak jako alternatywne podejście powiedział nam, że „silikonowe produkty żelowe konsekwentnie wykazują, że zapobiegają przerostowi blizn i poprawiają wygląd dojrzałych blizn”.


9. „Naturalne” produkty są lepsze dla skóry 

Produkty reklamowane jako „naturalne” cieszą się popularnością wśród konsumentów. Jednak termin „naturalny” nie mówi nic o skuteczności ani bezpieczeństwie produktu.

„Arszenik jest przecież naturalny” – przypomniał nam prof. Williams. „Wiele naturalnych produktów, takich jak środki nawilżające, jest bardzo drogich i nie ma żadnych dodatkowych zalet w porównaniu z tańszymi, rafinowanymi produktami”.

Zauważył również, że „produkty naturalne mogą mieć tyle samo skutków ubocznych, co dobrze przetestowane produkty medyczne — mogą nie być tak skuteczne i mogą mieć problemy ze stabilnością. Ale jest to osobisty wybór — jeśli ludziom podoba się brzmienie słowa „naturalny” jako eufemizmu „delikatny” lub „bezpieczny” i chcą zapłacić za produkt, to zależy od nich”.

„Trujący bluszcz jest całkowicie naturalny”, powiedział dr Goldstein, „ale nie pocierałbyś nim całej skóry”. Wyjaśniła również, że całkowicie naturalne produkty mogą nadal mieć „poważny wpływ na środowisko”. Co ważne, zdaniem dr Phillipsa, naturalne składniki, szczególnie w dużych ilościach, mogą wywoływać alergie i podrażniać skórę.


10. Rany potrzebują powietrza, aby się zagoić

To odwieczny i wszechobecny mit, ale, jak zwięźle wyjaśnił prof. Williams, „nie jest to prawda — rany goją się lepiej w czystym, wilgotnym środowisku”.

Zgadzając się, dr Goldstein powiedział: „Badania wykazały, że komórki lepiej migrują, aby inicjować i kontynuować gojenie w wilgotnym środowisku, w szczególności we wczesnych stadiach gojenia. Utrzymywanie rany pokrytej Aquaphor lub podobną maścią i bandażem jest idealne [jeśli nie ma infekcji]”.

Zauważyła również, że pod koniec procesu gojenia, po utworzeniu nowej tkanki łącznej i mikroskopijnych naczyń krwionośnych, powietrze może wspomóc proces gojenia.


11. Codzienne złuszczanie jest niezbędne dla zdrowej skóry

Złuszczanie skóry to proces usuwania martwych komórek z powierzchni skóry. Można to osiągnąć za pomocą narzędzia złuszczającego, ziarnistej powierzchni lub chemikaliów.

Chociaż popularne, złuszczanie nie jest konieczne. Jak wyjaśnił prof. Williams dla MNT , „skóra wydaje się gładsza po złuszczaniu, ale powtarzające się złuszczanie uszkadza naturalną barierę skórną”.


12. Czarna maść to bezpieczna metoda leczenia raka skóry 

W ostatnich latach na rynek weszła tak zwana czarna maść, pochodna rośliny bloodroot. Pozbawione skrupułów firmy reklamują go jako sposób na leczenie raka skóry. W rzeczywistości czarna maść może być niebezpieczna.

Profesor Williams powiedział nam, że „sangwinaryna — aktywny składnik czarnej maści — może powodować poważną martwicę tkanek i może nie zabijać wszystkich komórek raka skóry. Zawsze udaj się do dermatologa, aby najpierw prawidłowo zdiagnozować podejrzenie raka skóry i omówić opcje leczenia, jeśli zostaną one potwierdzone.

Wysłał nam również link do niedawnego artykuł omawiając czarną maść. Autorzy wyjaśniają, że „[c]liniczne dane dotyczące skuteczności bloodroot pochodzą przede wszystkim z badań przypadków z niekorzystnymi wynikami z udziałem pacjentów, którzy sami leczyli się czarnymi maściami zawierającymi bloodroot”.

Dr Goldstein odzwierciedla te odkrycia, wyjaśniając, że „widziałem smutne wyniki osób próbujących tego leczenia”. Powtórzyła również, że czarna maść uszkadza zdrową tkankę bez skutecznego leczenia raka.

Dr Phillips potwierdza negatywne konsekwencje czarnej maści: „Food and Drug Administration (FDA) katalogowany czarna maść jako fałszywy lek na raka i należy jej unikać!”


  • Hywel C. Williams, OBE, dr hab. : stypendysta Akademii Nauk Medycznych i emerytowany starszy badacz Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem. Profesor Williams jest również profesorem dermatoepidemiologii i współkierownikiem Centrum Dermatologii Opartej na Dowodach w Queen’s Medical Center w Nottingham University Hospitals National Health Service (NHS) Trust.
  • Dr Derrick Phillips : dermatolog i rzecznik British Skin Foundation .
  • Dr Beth G. Goldstein : Założycielka Get Mr. and Central Dermatology Center.

GERANIUM

Olejek eteryczny z geranium jest często porównywany do olejku różanego, ponieważ mają prawie identyczne właściwości terapeutyczne. Pelargonia jest więc często stosowana jako alternatywa dla droższego olejku różanego. Istnieje wiele odmian różniących się wzajemnie pod względem zapachu, które jednak są prawie identyczne z uwagi na skład, zalety i zastosowanie.

Numer jeden w pielęgnacji skóry

Olejek eteryczny geraniowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wchodzi w skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tłustej i trądzikowej skóry o rozszerzonych porach. Dodatkowo jest odpowiedni jako pomocnik w pielęgnacji skóry, mianowicie w rozjaśnianiu blizn i przebarwień.

Warto go również wypróbować na niewielkie obrażenia. Może przynieść ulgę w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu”. Oprócz tego znajduje zastosowanie przy problemach skórnych takich jak zapalenie skóry, łuszczyca i egzema, a także trądzik.

Naturalny dezodorant, perfum i repelent przeciw owadom

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości pomaga eliminować zapachy ciała, a poza tym cudownie pachnie. Pomaga również stymulować przepływ energii kobiecej.

Olejek eteryczny z geranium jest również świetnym naturalnym środkiem przeciw owadom. Może złagodzić uczucie swędzenia po ukąszeniu.

Idealny dla kobiet

Olejek eteryczny z geranium słynie również jako olejek dla dziewczyn i kobiet. Docenią go one zwłaszcza podczas menstruacji lub w okresie menopauzy. Jego cudowny zapach między innymi uspokaja i przynosi poczucie równowagi.

Piękne i szczupłe nogi

Geranium świetnie sprawdza się przy uczuciu ciężkich nóg.

Przynosi ulgę

W przypadku bólów mięśni i stawów generalnie zaleca się masaż olejkiem geraniowym w oleju kokosowym. Może on również pomóc zmniejszyć ból po półpaścu. Kolejną zaletą geranium może być wsparcie przy chorobach neurodegenera­cyjnych.

Poprawia nastrój

Wiadomo, że geranium pomaga na płaszczyźnie psychologicznej i łagodzi napięcie nerwowe. Synergistycznie wzmacnia działanie innych olejków wpływających na nastrój i stany psychiczne. [5] Oprócz tego jest odpowiednie do masażu aromaterapeutyc­znego, szczególnie dla kobiet.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *