Co probiotyki mają wspólnego z twoją skórą?


Czy mocno wierzysz, że jogurt dziennie zapobiega problemom jelitowym?

Z przyjemnością dowiesz się, że ta sama filozofia przyjazna drobnoustrojom rewolucjonizuje świat pielęgnacji skóry.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele niezależnych linii do pielęgnacji skóry, które skupiają się wyłącznie na wspieraniu mikrobiomu skóry. Nawet wielkie nazwiska, takie jak Dior i Lancôme , zajęły się liniami mikrobiomu do pielęgnacji skóry.

Najpierw szybkie odświeżenie twojego mikrobiomu:

To „wszechświat różnych mikroorganizmów, które współistnieją z nami w naszym ciele”, mówi dr n. med. Richard Gallo .

Gallo jest wybitnym profesorem i założycielem wydziału dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jego badania koncentrują się na mikrobiomie skóry.

Każdy obszar twojego ciała ma swój unikalny mikrobiom (przeważnie dobrych) wirusów, grzybów i bakterii.

Mikrobiom w skórze, największym narządzie w organizmie, reguluje stany zapalne i służy jako bariera przed patogenami, wyjaśnia Mary-Margaret Kober , MD, FAAD, certyfikowany dermatolog z Neapolu na Florydzie.

Niektóre drobnoustroje skórne są nieszkodliwe lub korzystne. Badania Gallo wykazały, że dobre bakterie skórne pomagają zabijać bakterie chorobotwórcze, takie jak oporny na antybiotyki Staphylococcus aureus .

„Bakterie mogą odgrywać ważną rolę w promowaniu zdrowia skóry poprzez zapobieganie poważniejszym infekcjom” – mówi Debra Jaliman , MD, dermatolog z certyfikatem zarządu w Nowym Jorku i autorka książki „ Zasady dotyczące skóry: tajemnice handlowe z topowego Nowego Jorku Dermatolog .”

Inne drobnoustroje mogą mieć zarówno dobre, jak i złe skutki. Na przykład bakterie Cutibacterium acnes mogą przynieść korzyści Twojej skórze, mówi Gallo. Jednak zbyt dużo może wywołać trądzik.

Przewlekły stan zapalny, stres, zmiany poziomu pH skóry i dieta, między innymi, mogą powodować nierównowagę drobnoustrojów, mówią Gallo i Jaliman.

Brak równowagi w ekosystemie może skutkować infekcjami lub chorobami skóry, takimi jak trądzik , egzema i trądzik różowaty .

Tu właśnie pojawia się mikrobiomowa pielęgnacja skóry.

Rosnące badania sugerują, że produkty do pielęgnacji skóry zawierające prebiotyki, probiotyki i postbiotyki pomagają przywrócić równowagę zdrowym drobnoustrojom.

Zrównoważony mikrobiom może pomóc w zmniejszeniu egzemy, trądziku, suchości skóry, a nawet zmarszczek i ryzyka raka skóry związanego z uszkodzeniem przez promieniowanie UV


Fakty

Probiotyki, prebiotyki i postbiotyki mogą pomóc poprawić mikrobiom Twojej skóry.

„Składniki odżywcze i ogólne środowisko sprawiają, że mikrob jest w stanie przetrwać i może wpływać na to, co robi drobnoustrój”, mówi Gallo.


Probiotyki

Probiotyki to żywe bakterie, które wspierają zdrowe bakterie w twoim ciele, wyjaśnia Gallo. „Wiemy, że niektóre bakterie są dla nas dobre, a kiedy podajesz je pacjentom, widzisz, że złe bakterie wymierają” – mówi.

Rosnące ciało dowód sugeruje, że stosowanie probiotyków zarówno w postaci tabletek, jak i miejscowych może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób skóry, w tym egzemy, trądziku, suchej skóry i uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV, mówi Kober.

Wykazano, że niektóre probiotyki zwiększają produkcję ceramidów lub lipidów (tłuszczów), które zatrzymują wilgoć w skórze i utrzymują pod kontrolą poziom bakterii powodujących trądzik.

„Ludzie z egzemą mają niższy poziom ceramidów, więc zastąpienie ich może być bardzo ważne” – mówi Kober. Badania sugerują, że stosowanie probiotycznych produktów do pielęgnacji skóry może zmniejszyć liczbę ognisk trądziku i radzić sobie z suchą skórą i egzemą

Kilka małych, ale obiecujących badań sugeruje również, że probiotyki mogą pomóc w walce ze starzeniem się skóry, a nawet nowotwór skóry

pH skóry wzrasta wraz z wiekiem, czyniąc ją bardziej suchą i pozwalając na rozwój większej liczby „złych” bakterii.

Uszkodzenia promieniami UV powodowane przez słońce osłabiają również zdolność skóry do zwalczania wolnych rodników, które są normalnymi produktami ubocznymi naszych procesów metabolicznych organizmu, które uszkadzają nasze komórki.

Badania sugerują, że niektóre probiotyki karmią zdrowe bakterie, aby zrównoważyć pH skóry i chronić przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

„Niektóre bakterie [mogą] pomagać w zapobieganiu nowotworom skóry i mogą zmienić niektóre sposoby wzrostu skóry, aby miała zdrowszy wygląd” – mówi Gallo.


Prebiotyki

Pomyśl o prebiotykach jak o nawozie dla dobrych bakterii, mówi Kober. Prebiotyki to nieulegające trawieniu związki, które odżywiają i wspierać zdrowe bakterie i trzymaj w ryzach złe bakterie.

Chociaż są one zwykle znane jako węglowodany złożone w żywności prebiotyki to w rzeczywistości „wszystko, co służy do kształtowania środowiska [drobnoustrojowego] i zmieniania go w sposób promujący zdrowie” – mówi Gallo.

Choroby skóry, takie jak trądzik różowaty i atopowe zapalenie skóry, a także leki przeciwtrądzikowe, takie jak retinoidy i nadtlenek benzoilu, mogą zaburzać funkcję bariery skóry, która chroni przed złymi bakteriami.

Niektóre prebiotyki pomagają zrównoważyć pH skóry lub wspierać funkcję bariery skóry, co wzmacnia zdrowe bakterie, mówi Kober.

Ogólnie rzecz biorąc, było mniej recenzowanych badań naukowych dotyczących miejscowych produktów prebiotycznych niż probiotycznych produktów do pielęgnacji skóry, mówi Kober.

„Myślę, że w świecie pielęgnacji skóry, a nie w świecie narkotyków, było dużo pracy”, mówi Gallo.

To powiedziawszy, każdy produkt do pielęgnacji skóry, który poprawia stan skóry, prawdopodobnie ma działanie prebiotyczne, wyjaśnia Gallo. Na przykład lipidy zawarte w kremach nawilżających wspierają funkcję barierową skóry i mają został pokazany aby pomóc w rozwoju zdrowych bakterii skóry.

Kiedy używasz zwykłego kremu nawilżającego, a Twoja skóra staje się mniej sucha i zaczerwieniona, „poprawia się Twój mikrobiom. Wiemy, że to prawda” — mówi Gallo. „W sposób, który można sobie wyobrazić, już sam środek nawilżający zaczyna wykorzystywać koncepcję terapii prebiotycznej. Nie możesz pomóc skórze i nie pomóc mikrobiomowi. Są ze sobą integralnie powiązane”.

Wiele firm zajmujących się pielęgnacją skóry dopracowuje swoje składniki, aby były maksymalnie korzystne dla zdrowych bakterii – dodaje.


Postbiotyki

Postbiotyki to produkty uboczne fermentacji wytwarzane przez bakterie, które są dla ciebie dobre, mówi Gallo.

Jednym z przykładów są peptydy przeciwdrobnoustrojowe lub krótkołańcuchowe aminokwasy, które naturalnie występują w skórze iwzmocnić jego odporność i reakcja na organizmy szkodliwe.

Innym przykładem jest krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe , które odżywiają dobre drobnoustroje i poprawiają wchłanianie wody, sodu i elektrolitów. „Naprawdę wydają się być bardzo ważne dla skóry, a ciało nie może ich wytworzyć” – mówi Gallo.

Jeśli bakterie na twojej skórze nie wytwarzają wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych lub peptydów, miejscowy produkt z kwasami tłuszczowymi może ją wzmocnić, mówi Gallo.


Jak 

Zarówno prebiotyki, jak i probiotyki można stosować doustnie (jak w pigułce) lub miejscowo (jak w kremie). Postbiotyki są stosowane miejscowo.

Co się dzieje w jelitach wpływa na skórę i odwrotnie, mówią zarówno Kober i Jaliman, dlatego biorąc probiotyki doustnie nie wykazano , aby zmniejszyć stan zapalny i skorzystają skórę.

Trochę studia sugerują, że żywność prebiotyczna może zmniejszać ryzyko rozwoju alergicznych chorób skóry, takich jak egzema, i poprawiać funkcję bariery ochronnej skóry.

Nałożenie probiotyku lub prebiotyku na skórę jest najbardziej bezpośrednim i skutecznym sposobem wpływania na mikrobiom skóry, mówi Jaliman.

Gallo się zgadza. „Nie tylko nie zaszkodzi spróbować, ale warto spróbować” – mówi.


co?

Jak mówi Jaliman, zarówno prebiotyki, jak i probiotyki działają wydajniej w połączeniu.

Następujące żywe ekstrakty probiotyczne mogą mieć różne korzyści dla zdrowia skóry. Należy jednak zauważyć, że przeprowadzone badania były sponsorowane przez L’Oréal:

 • Bifidobakteria mają zmniejszyć wrażliwość skóry i wzmocnić ceramidy. „Pacjenci z wypryskiem różowatym lub z bardzo suchą, podrażnioną skórą lepiej tolerują produkty bez pieczenia i pieczenia” – mówi Kober.
 • Lactobacillus może poprawić funkcja bariery skóry w celu zmniejszenia trądziku i zaczerwienienia.
 • Vitreoscilla może zmniejszyć utratę wody i poprawić yprysk.

Inne probiotyki, które są mniej prawdopodobne na etykietach do pielęgnacji skóry, ale są wspierane przez naukę, obejmują:

 • Bacillus coagulans może zwiększać wymiatacze wolnych rodników, aby zwalczać starzenie się skóry.
 • Staphylococcus hominis i Staphylococcus epidermidis wydają się stłumić wzrost rodzaju bakterii, która może wywoływać objawy egzemy i suchości skóry.
 • Streptococcus thermophilus może zwiększać produkcja ceramidów u osób z egzemą lub skórą suchą i wrażliwą.

Wiele produktów nie zawiera wyraźnych oznaczeń składników prebiotycznych, mówi Kober. Ale poniższe składniki mają działanie prebiotyczne, uspokajając skórę i odżywiając dobre bakterie:

 • cukry roślinne, takie jak fruktooligosacharydy, galaktooligosacharydy i fruktooligosacharydy
 • aminokwasy
 • wapń
 • magnez
 • siarka

Poszukiwane składniki postbiotyczne obejmują peptydy i kwasy tłuszczowe.

Należy pamiętać, że żaden mikrobiomowy produkt do pielęgnacji skóry nie otrzymał złotej pieczęci aprobaty Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) , co oznacza, że ​​trzeba wierzyć producentowi w jego deklaracje dotyczące mikrobiomu, zauważa Gallo.

Pamiętaj, że wszystkie inne produkty do pielęgnacji skóry, których używasz, mogą zmienić mikrobiom skóry.

Szorowanie skóry za pomocą silnych lub ściernych środków czyszczących może uszkodzić barierę skórną i zabić dobre bakterie, mówi Kober, więc wybierz łagodny środek czyszczący.

Mycie twarzy dwa razy dziennie i codzienne stosowanie kremu nawilżającego i kremu przeciwsłonecznego pomaga utrzymać zdrowy mikrobiom skóry, mówi Jaliman.

Nawilżacze o pH od 5 do 7 i środki czyszczące o pH od 4,5 do 7 „optymalizują pH skóry, aby uzyskać najlepszy efekt”, mówi Kober.


Na wynos

Twoja skóra jest pełna dobrych bakterii, które wspierają jej funkcje odpornościowe i barierowe.

Wiele czynników może obniżyć poziom tych bakterii, zwiększając ryzyko trądziku, trądziku różowatego, egzemy i zmarszczek.

Coraz bardziej solidne badania naukowe pokazują, że stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających prebiotyki, probiotyki i postbiotyki może pomóc zwiększyć mikrobiom skóry, zapewniając zdrowszą, promienną cerę.


OLEJE ROŚLINNE, PŁYNNE ZŁOTO

Niektóre tłoczone na zimno oleje są produkowane bezpośrednio w zakładzie BEWIT w Ostrawie. Nasze linie produkcyjne są elastyczne, w związku z czym produkujemy tyko takie ilości olejów, jakie zostały zamówione przez naszych klientów. W związku z tym produkowane przez nas oleje są zawsze świeże. W przypadku wyjątkowo popularnych produktów z gwarancją „Super-fresh” olej zostaje wytłoczony dopiero po otrzymaniu zamówienia.

Temperatura tłoczenia zwykle wynosi 42–46 °C, a na niektórych etapach produkcji spada nawet poniżej 40 °C. W olejach zostają zatem zachowane drogocenne enzymy. Jesteśmy pewni, że ich jakość, świeżość, świetny smak i wysoka wartość odżywcza podbiją również Twoje serce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *