Błonnik może pomóc w utracie wagi — ale tylko w określonym typieBłonnik jest ważnym składnikiem odżywczym, który często jest pomijany.

Mówiąc prościej, błonnik odnosi się do węglowodanów, które nie mogą być trawione przez jelita. Jest klasyfikowany jako rozpuszczalny lub nierozpuszczalny, w zależności od tego, czy rozpuszcza się w wodzie (rozpuszczalny), czy nie (nierozpuszczalny).

Błonniki nierozpuszczalne działają głównie jako środki wypełniające, zwiększając zawartość stolca. W przeciwieństwie do tego, niektóre rodzaje rozpuszczalnego błonnika mogą znacząco wpływać na zdrowie i metabolizm — a także na wagę

Błonnik odżywia przyjazne bakterie jelitowe

Szacuje się, że w jelitach żyje około 100 bilionów bakterii, głównie w jelicie grubym .

Wraz z innymi drobnoustrojami znajdującymi się w układzie pokarmowym, bakterie te są często nazywane florą jelitową lub mikrobiomem jelitowym .

Różne gatunki bakterii odgrywają ważną rolę w różnych aspektach zdrowia, w tym kontroli wagi, kontroli poziomu cukru we krwi, odporności, a nawet funkcji mózgu .

Podobnie jak inne organizmy, bakterie muszą dobrze się odżywiać, aby zachować zdrowie.

W tym miejscu wkracza błonnik — w większości rozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny przechodzi przez układ trawienny w większości niezmieniony, ostatecznie docierając do przyjaznych bakterii jelitowych, które trawią go i zamieniają w użyteczną energię.

Błonnik, który przynosi korzyści twoim bakteriom jelitowym, jest znany jako błonnik prebiotyczny lub błonnik fermentujący. Jest uważany za bardzo korzystny dla zdrowia i masy ciała .

Niektóre nierozpuszczalne włókna, takie jak skrobia oporna , działają również jako prebiotyki.

Dobre bakterie pomagają zwalczać stany zapalne

Bakterie jelitowe są dobrze znane ze swojego wpływu na przewlekłe stany zapalne .

Wytwarzają składniki odżywcze dla twojego organizmu, w tym krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które zasilają komórki w okrężnicy.

Prowadzi to do zmniejszenia stanu zapalnego jelit i poprawy powiązanych zaburzeń zapalnych .

Podczas gdy ostre (krótkotrwałe) zapalenie jest korzystne, ponieważ pomaga organizmowi w walce z obcymi najeźdźcami i naprawie uszkodzonych komórek, przewlekłe (długotrwałe) zapalenie jest poważnym problemem, ponieważ może zacząć atakować własne tkanki organizmu.

Przewlekły stan zapalny niskiego poziomu odgrywa główną rolę w prawie każdej przewlekłej chorobie zachodniej, w tym w chorobach serca, chorobie Alzheimera i zespole metabolicznym .

Kilka badań obserwacyjnych pokazuje, że wysokie spożycie błonnika wiąże się z niższym poziomem markerów stanu zapalnego we krwi

Błonnik lepki może zmniejszać apetyt, pomagając jeść mniej

Aby schudnąć, musisz mieć deficyt kalorii. Oznacza to, że więcej kalorii (energii) musi opuszczać twoje ciało niż wchodzić do niego.

Liczenie kalorii pomaga wielu osobom — ale może nie być konieczne, jeśli wybierzesz odpowiednią żywność.

Wszystko, co zmniejsza apetyt, może zmniejszyć spożycie kalorii. Przy mniejszym apetycie możesz schudnąć, nawet nie myśląc o tym.

Często uważa się, że błonnik tłumi apetyt. Jednak dowody sugerują, że tylko określony rodzaj błonnika ma taki efekt.

Niedawny przegląd 44 badań wykazał, że podczas gdy 39 procent kuracji błonnikiem zwiększyło uczucie sytości, tylko 22 procent zmniejszyło spożycie pokarmu .

Im bardziej lepki błonnik, tym lepiej zmniejsza apetyt i przyjmowanie pokarmu. Lepkość substancji odnosi się do jej grubości i lepkości. Na przykład miód jest znacznie bardziej lepki niż woda.

Lepkie włókna rozpuszczalne, takie jak pektyny, beta-glukany, babka płesznik, glukomannan i guma guar, wszystkie gęstnieją w wodzie, tworząc żelowatą substancję, która znajduje się w jelitach

Ten żel spowalnia opróżnianie żołądka, wydłużając czas trawienia i wchłaniania. Efektem końcowym jest przedłużone uczucie sytości i znacznie zmniejszony apetyt .

Niektóre dowody wskazują, że wpływ błonnika na utratę wagi jest szczególnie ukierunkowany na tłuszcz brzuszny , który jest szkodliwym tłuszczem w jamie brzusznej, silnie powiązanym z chorobami metabolicznymi

Czy suplementy błonnika są skuteczne w odchudzaniu?

Suplementy błonnikowe są zazwyczaj wytwarzane przez izolację błonnika z roślin.

Chociaż te izolowane włókna mogą mieć pewne korzyści zdrowotne, dowody na kontrolę wagi są mieszane i nieprzekonujące.

Bardzo duże badanie przeglądowe wykazało, że babka płesznik i guma guar – oba rozpuszczalne, lepkie włókna – są nieskuteczne jako suplementy odchudzające .

Jednym godnym uwagi wyjątkiem jest glukomannan , błonnik pozyskiwany z korzenia konjac.

Ten niezwykle lepki błonnik jest obiecujący w redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością .

Jednak suplementacja izolowanymi składnikami odżywczymi rzadko sama w sobie robi dużą różnicę. Aby uzyskać największy efekt, powinieneś łączyć suplementy błonnika z innymi zdrowymi strategiami odchudzania .

Chociaż glukomannan i inne suplementy z błonnikiem rozpuszczalnym są dobrym rozwiązaniem, najlepiej jest skoncentrować swoją dietę na produktach pełnoziarnistych.

Bogate źródła lepkiego włókna

Włókna lepkie występują wyłącznie w pokarmach roślinnych. Bogate źródła obejmują:

  • fasola i rośliny strączkowe
  • nasiona lnu
  • szparag
  • brukselki
  • owies

Jeśli planujesz przejść na dietę bogatą w błonnik , pamiętaj, aby robić to stopniowo, aby dać organizmowi czas na dostosowanie się.

Dyskomfort w jamie brzusznej, skurcze, a nawet biegunka są częstymi skutkami ubocznymi, jeśli zbyt szybko zwiększysz spożycie błonnika.

Najważniejsze!

Spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w błonnik — zwłaszcza błonnik lepki — może być skuteczną strategią odchudzania.

Jednak, podobnie jak wiele metod odchudzania, nie doprowadzi to do długotrwałych rezultatów, chyba że połączysz go z trwałą zmianą stylu życia .

Należy pamiętać, że suplementy błonnika prawdopodobnie mają mniejszy ogólny wpływ na zdrowie niż produkty bogate w błonnik.

Dodatkowo nie zapominaj, że zdrowie to nie tylko masa ciała. Spożywanie dużej ilości błonnika z prawdziwej żywności może mieć wiele innych korzyści zdrowotnych .


PRAWTEIN

PRAWTEIN® – POZNAJ DZIAŁANIE KAKAOWEJ ŻYWNOŚCI BOGÓW

Kakaowy superfood pełen witamin, minerałów, magnezu, naturalnej siarki, złotej esencji i innych mikroelementów. Powstaje w małych seriach w naszym zakładzie produkcyjnym w Ostrawie i od uprawy aż po testy jakości opiekuje się nim wielu z nas.

CO CZYNI Z NIEGO ŻYWNOŚĆ BOGÓW? Jego niezastąpioną podstawę stanowią najwyższej jakości ziarna kakaowe, które suszymy na słońcu, a następnie mielimy ze wszystkimi starannie dobranymi składnikami w jednolitą masę – Prawtein®. Do owych składników zaliczają się zioła, wyciągi z pąków roślin i alg, olejki eteryczne o certyfikowanej jakości terapeutycznej CTEO®, naturalne słodziki i inne unikalne substancje. Dzięki nim każdy produkt z serii Prawtein jest wyjątkową superżywnością zapewniającą skuteczne wsparcie psychiczne i fizyczne. I to w najwyższej możliwej jakości!

NASZE PRAWTEINY 100% zachwycą wszystkich wegetarian i wegan. Nie zawierają żadnych sztucznych barwników, stabilizatorów, wypełniaczy itp. Większość surowców ma jakość BIO RAW, a wiele z nich pochodzi z dzikiej natury. Zioła i pąki zbieramy ręcznie u stóp Beskidu. Krótko mówiąc, zapewniamy im maksymalną troskę i miłość. Informacje o wszystkich korzyściach znajdziesz w opisach poszczególnych produktów.

Wspieraj swoje ciało, umysł i ducha W CAŁKOWICIE NATURALNY SPOSÓB. Wystarczą 1–2 małe łyżeczki tych cudownych darów natury 3× dziennie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *