7 skutków ubocznych zbyt dużej ilości octu jabłkowego


Ocet jabłkowy jest naturalnym tonikiem. Ma kilka korzyści zdrowotnych, które potwierdzają badania naukowe na ludziach.

Jednak ludzie zgłaszali również obawy dotyczące jego bezpieczeństwa i możliwych skutków ubocznych.

W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym skutkom ubocznym octu jabłkowego i zawarto instrukcje dotyczące bezpiecznego spożywania octu jabłkowego.

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje z połączenia jabłek z drożdżami.

Drożdże zamieniają cukier w jabłkach w alkohol. Następnie do mieszaniny dodaje się bakterie i fermentuje alkohol do kwasu octowego

Kwas octowy stanowi 5-6% octu jabłkowego. Jest klasyfikowany jako „słaby kwas”, ale nadal ma dość silne właściwości kwasowe, gdy jest skoncentrowany.

Oprócz kwasu octowego ocet zawiera wodę i śladowe ilości innych kwasów, witamin i minerałów

Kilka badań na zwierzętach i ludziach wykazało, że kwas octowy i ocet jabłkowy mogą promować spalanie tłuszczu i utratę wagi, obniżać poziom cukru we krwi, zwiększać wrażliwość na insulinę i poprawiać poziom cholesterolu

Niestety, brakuje badań na ludziach wspierających codzienne stosowanie octu jabłkowego i potrzebne są dalsze badania

7 skutków ubocznych octu jabłkowego

Niestety, donoszono, że ocet jabłkowy powoduje pewne skutki uboczne.

Jest to szczególnie prawdziwe, gdy jest spożywane w dużych dawkach.

Chociaż małe ilości są ogólnie w porządku i zdrowe, spożywanie zbyt dużej ilości może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne.

1. Opóźnione opróżnianie żołądka

Niewielkie badania na ludziach sugerują, że ocet jabłkowy może zmniejszać szybkość, z jaką pokarm opuszcza żołądek i wchodzi do dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Może to spowolnić wchłanianie składników odżywczych do krwiobiegu.

Jednak efekt ten może pogorszyć objawy gastropareza, częsty stan , który dotyka ludzi żyjących z cukrzycą .

W gastroparezie nerwy w żołądku nie działają prawidłowo, więc pokarm pozostaje w żołądku zbyt długo i nie jest opróżniany w normalnym tempie.

Objawy gastroparezy obejmują zgagę, wzdęcia i nudności. Dla osób, które mają zarówno cukrzycę typu 1, jak i gastroparezę, ustalanie czasu podawania insuliny do posiłków jest bardzo trudne, ponieważ trudno jest przewidzieć, ile czasu zajmie strawienie i wchłonięcie pokarmu.

Jedno kontrolowane badanie obejmowało 10 pacjentów z cukrzycą typu 1 i gastroparezą.

Picie wody z 2 łyżkami stołowymi (30 ml) octu jabłkowego znacznie wydłużyło czas pozostawania pokarmu w żołądku w porównaniu z piciem zwykłej wody.

Potrzebne są nowsze badania, aby lepiej zrozumieć wpływ octu jabłkowego na poziom cukru we krwi.

2. Trawienne skutki uboczne

Ocet jabłkowy może u niektórych osób powodować nieprzyjemne objawy trawienne.

Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że ocet jabłkowy i kwas octowy mogą zmniejszać apetyt i promować uczucie pełności, prowadząc do naturalnego zmniejszenia spożycia kalorii.

Jednak jedno kontrolowane badanie sugeruje, że w niektórych przypadkach apetyt i przyjmowanie pokarmu może się zmniejszyć z powodu niestrawności .

Osoby, które wypiły napój zawierający 25 gramów (0,88 uncji) octu jabłkowego, zgłaszały mniejszy apetyt, ale także znacznie większe uczucie mdłości, zwłaszcza gdy ocet był częścią napoju o nieprzyjemnym smaku

3. Niski poziom potasu i utrata masy kostnej

Obecnie nie ma kontrolowanych badań dotyczących wpływu octu jabłkowego na poziom potasu we krwi i zdrowie kości.

Istnieje jednak jeden przypadek niskiego poziomu potasu we krwi i utraty kości, który został przypisany dużym dawkom octu jabłkowego przyjmowanym przez długi czas.

28-letnia kobieta spożywała 8 uncji (250 ml) octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie codziennie przez 6 lat.

Została przyjęta do szpitala z niskim poziomem potasu i innymi nieprawidłowościami w chemii krwi .

Co więcej, u kobiety zdiagnozowano osteoporozę, schorzenie powodujące łamliwość kości i rzadko spotykane u młodych ludzi.

Lekarze, którzy leczyli kobietę, uważają, że duże dzienne dawki octu jabłkowego prowadziły do ​​wypłukiwania minerałów z jej kości w celu buforowania kwasowości jej krwi.

Zauważyli również, że wysoki poziom kwasu może zmniejszyć tworzenie nowej kości.

Oczywiście ilość octu jabłkowego w tym przypadku była znacznie większa niż większość ludzi spożywałaby w ciągu jednego dnia – plus, robiła to codziennie przez wiele lat.

4. Erozja szkliwa zębów

Wykazano, że kwaśne pokarmy i napoje uszkadzają szkliwo zębów .

Napoje bezalkoholowe i soki owocowe były szerzej badane, ale niektóre badania pokazują, że kwas octowy w occie może również uszkadzać szkliwo zębów.

W jednym z badań laboratoryjnych szkliwo z zębów mądrości zostało zanurzone w różnych octach o pH w zakresie 2,7–3,95. Octy spowodowały utratę 1-20% składników mineralnych z zębów po 4 godzinach .

Co ważne, to badanie zostało przeprowadzone w laboratorium, a nie w jamie ustnej, gdzie ślina pomaga buforować kwasowość — a osoba nie trzymała octu w ustach przez 4 godziny. Niemniej jednak istnieją pewne dowody na to, że duże ilości octu mogą powodować erozję zębów.

Studium przypadku wykazało również, że poważny próchnica zębów 15-letniej dziewczynki był spowodowany spożywaniem 1 szklanki (237 ml) nierozcieńczonego octu jabłkowego dziennie jako środka wspomagającego odchudzanie

5. Oparzenia gardła

Ocet jabłkowy może powodować oparzenia przełyku (gardła).

Przegląd szkodliwych płynów przypadkowo połkniętych przez dzieci wykazał, że kwas octowy z octu był najczęstszym kwasem powodującym oparzenia gardła.

Naukowcy zalecili, aby ocet był uważany za „silną substancję żrącą” i przechowywany w pojemnikach zabezpieczonych przed dziećmi

Nie ma opublikowanych przypadków oparzeń gardła spowodowanych samym octem jabłkowym.

Jednak w jednym przypadku stwierdzono, że tabletka octu jabłkowego spowodowała oparzenia po utknięciu w gardle kobiety. Kobieta powiedziała, że ​​przez 6 miesięcy po incydencie odczuwała ból i trudności z przełykaniem

6. Oparzenia skóry

Ze względu na silnie kwasowy charakter ocet jabłkowy może również powodować oparzenia po nałożeniu na skórę.

W jednym przypadku u 14-letniej dziewczynki pojawiły się nadżerki na nosie po zastosowaniu kilku kropli octu jabłkowego w celu usunięcia dwóch pieprzyków, w oparciu o protokół, który widziała w Internecie .

W innym, 6-letni chłopiec z wieloma problemami zdrowotnymi doznał oparzeń nóg po tym, jak jego matka leczyła infekcję nóg octem jabłkowym .

Istnieje również kilka anegdotycznych doniesień online o oparzeniach spowodowanych nałożeniem octu jabłkowego na skórę.

7. Interakcje leków

Kilka leków może wchodzić w interakcje z octem jabłkowym:

  • Leki na cukrzycę. Osoby przyjmujące insulinę lub leki stymulujące insulinę i spożywające ocet mogą doświadczyć niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi lub potasu.
  • Digoksyna (lanoksyna). Ten lek obniża poziom potasu we krwi. Przyjmowanie go w połączeniu z octem jabłkowym może zbytnio obniżyć poziom potasu.
  • Niektóre leki moczopędne. Niektóre leki moczopędne powodują wydalanie potasu przez organizm. Aby zapobiec zbyt niskiemu spadkowi poziomu potasu, nie spożywaj tych leków z dużą ilością octu.

Jak bezpiecznie spożywać ocet jabłkowy?

Większość ludzi może bezpiecznie spożywać rozsądne ilości octu jabłkowego, postępując zgodnie z tymi ogólnymi wskazówkami:

  • Ogranicz spożycie. Zacznij od małej ilości i stopniowo zwiększaj do maksymalnie 2 łyżek stołowych (30 ml) dziennie, rozcieńczonych w wodzie, w zależności od osobistej tolerancji.
  • Zminimalizuj ekspozycję zębów na kwas octowy. Spróbuj rozcieńczyć ocet w wodzie i wypić przez słomkę.
  • Opłucz usta. Po wypiciu spłucz wodą. Aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu szkliwa, odczekaj co najmniej 30 minut przed myciem zębów.
  • Rozważ unikanie tego, jeśli masz gastroparezę. Unikaj octu jabłkowego lub ogranicz ilość do 1 łyżeczki (5 ml) w wodzie lub sosie sałatkowym.
  • Bądź świadomy alergii. Alergie na ocet jabłkowy są rzadkie, ale jeśli wystąpi reakcja alergiczna, natychmiast przestań go brać i skontaktuj się z lekarzem.

Najważniejsze!

Ocet jabłkowy może zapewnić kilka korzyści zdrowotnych.

Jednak, aby zachować bezpieczeństwo i zapobiec skutkom ubocznym, ważne jest, aby monitorować ilość spożywanej ilości i uważać na sposób jej przyjmowania.

Chociaż niewielka ilość octu może być dobra, więcej nie jest lepsze, a nawet może być szkodliwe.


OLEJ Z GRANATU (Z PESTEK)

KRWISTOCZERWONE NASIONA SĄ SYMBOLEM PŁODNOŚCI, PIĘKNA I DŁUGOWIECZNOŚCI

Symbol płodności, piękna i długowieczności, od dawien dawna ceniony ze względu na właściwości upiększające i odmładzające. Krwistoczerwone nasiona kryjące się pod mocną skórką tego drogocennego owocu to prawdziwy skarb dla Twojej skóry. Wyglądają jak błyszczące brylanty, których wyjątkowa wartość tkwi w zawartości unikalnych substancji o dobroczynnym działaniu na zdrowie skóry.

Poznaj bogactwo nasion granatu

Bogactwo nasion granatu tkwi w zawartości sprzężonych kwasów tłuszczowych, spośród których należy wspomnieć unikalny kwas punikowy o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyj­nym. Dodatkowo ze względu na mnóstwo fitosteroli i witaminę E olej doskonale chroni przed wolnymi rodnikami i zapobiega starzeniu się komórek. Olej z nasion granatu stymuluje również naturalne zdolności regeneracyjne skóry, poprawiając jej elastyczność i spowalniając proces starzenia się.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *