5 sposobów na naturalne zwiększenie tlenku azotu


Tlenek azotu jest cząsteczką naturalnie wytwarzaną przez organizm i jest ważny dla wielu aspektów Twojego zdrowia.

Jego najważniejszą funkcją jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co oznacza, że ​​rozluźnia wewnętrzne mięśnie naczyń krwionośnych, powodując ich rozszerzenie i zwiększenie krążenia.

Produkcja tlenku azotu jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ umożliwia skuteczne i wydajne przemieszczanie krwi, składników odżywczych i tlenu do każdej części ciała.

W rzeczywistości ograniczona zdolność do wytwarzania tlenku azotu jest związana z chorobami serca, cukrzycą i zaburzeniami erekcji.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na utrzymanie optymalnego poziomu tlenku azotu w organizmie.

Oto 5 najlepszych sposobów na naturalne zwiększenie tlenku azotu.

1. Jedz warzywa bogate w azotany

Azotan, związek znajdujący się w niektórych warzywach, jest jednym z wielu powodów, dla których warzywa są dla Ciebie zdrowe.

Warzywa bogate w azotany obejmują:

 • Seler
 • Rzeżucha
 • Trybula
 • Sałata
 • Burak czerwony
 • szpinak
 • Rukola

Kiedy te pokarmy są spożywane, azotany są przekształcane w tlenek azotu, co zapewnia szeroki zakres korzyści zdrowotnych związanych ze zdrowiem serca i wydajnością fizyczną.

W rzeczywistości kilka analiz wykazało, że spożywanie warzyw bogatych w azotany może obniżyć ciśnienie krwi tak samo, jak niektóre leki na ciśnienie krwi.

Silne dowody przemawiają za stosowaniem azotanów, zwłaszcza z buraków, do poprawy wyników ćwiczeń u sportowców.

Pomimo wpływu, jaki azotany mają na produkcję tlenku azotu w organizmie, niektórzy ludzie unikają ich z obawy, że są szkodliwe i przyczyniają się do raka.

Jest to prawdopodobne, ponieważ azotany sodu są powszechnie stosowane jako konserwant i utrwalacz koloru w bekonie, wędlinach i hot-dogach.

Spożywanie tych pokarmów wiąże się z rakiem jelit, a za winowajcę uważa się azotany.

Azotany mogą tworzyć związki N-nitrozowe, takie jak nitrozoamina, które są zdolne do wywoływania raka.

Jednak warzywa, które stanowią ponad 80 procent spożycia azotanów, zawierają przeciwutleniacze, takie jak witamina C, które pomagają zapobiegać tworzeniu się związków N-nitrozowych .

Dlatego azotany z warzyw są nieszkodliwe, podczas gdy azotany w przetworzonym mięsie mogą być kłopotliwe dla zdrowia, szczególnie gdy są spożywane w nadmiarze przez długi czas ( 13 ).

2. Zwiększ spożycie przeciwutleniaczy

Tlenek azotu jest niestabilną cząsteczką, która szybko ulega degradacji w krwiobiegu, dlatego musi być stale uzupełniana .

Jednym ze sposobów na zwiększenie jego stabilności i ograniczenie jego rozpadu jest spożywanie przeciwutleniaczy.

Przeciwutleniacze to cząsteczki neutralizujące wolne rodniki, które przyczyniają się do krótkiego życia tlenku azotu .

Te przeciwutleniacze znajdują się we wszystkich produktach spożywczych, ale przede wszystkim tych pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona i zboża.

Kilka ważnych przeciwutleniaczy to:

 • Witamina C: ten przeciwutleniacz pomaga organizmowi w tworzeniu tkanek łącznych, w tym skóry, kości, ścięgien i chrząstek. Wytwarza również substancje chemiczne w mózgu, które pomagają komórkom nerwowym komunikować się .
 • Witamina E: Ten przeciwutleniacz chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które, jak się uważa, przyczyniają się do starzenia i chorób. Odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu silnego układu odpornościowego .
 • Polifenole: Ta kategoria przeciwutleniaczy wiąże się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszonym ryzykiem raka i chorób układu krążenia .
 • Glutation: nazwany „matką wszystkich przeciwutleniaczy”, glutation jest głównym przeciwutleniaczem i detoksykatorem każdej komórki w twoim ciele.

Kilka badań wykazało, że spożywanie prekursorów tlenku azotu, takich jak azotan lub cytrulina, z przeciwutleniaczami utrzymuje wyższy poziom tlenku azotu w organizmie, pomagając zmniejszyć jego rozkład .

Warzywa bogate w azotany są również z natury bogate w przeciwutleniacze, co prawdopodobnie powoduje, że warzywa są tak skuteczne w zwiększaniu i utrzymywaniu optymalnego poziomu tlenku azotu

3. Używaj suplementów wzmacniających tlenek azotu

Kilka suplementów diety jest sprzedawanych jako „wzmacniacze tlenku azotu”.

Te suplementy nie zawierają samego tlenku azotu, ale zawierają składniki, które pomagają w tworzeniu tlenku azotu w twoim ciele.

Dwa z najczęściej stosowanych składników to L-arginina i L-cytrulina.

L-Arginina

L-arginina jest warunkowo niezbędnym aminokwasem, co oznacza, że ​​musi być spożywana w diecie tylko pod pewnymi warunkami, podczas gdy zdrowi dorośli mogą wytwarzać wszystko, czego potrzebują .

Bezpośrednio wytwarza tlenek azotu w procesie zwanym szlakiem L-arginina-NO.

Kilka badań popiera stosowanie L-argininy w celu zwiększenia przepływu krwi, ale tylko w niektórych populacjach.

U osób z wysokim ciśnieniem krwi, w tym kobiet w ciąży, L-arginina skutecznie obniża ciśnienie krwi .

Jednak dowody na zdolność L-argininy do poprawy przepływu krwi lub wydajności ćwiczeń u zdrowych osób pozostają mieszane .

L-arginina jest ogólnie uznawana za bezpieczną przy przyjmowaniu 20 gramów dziennie, ale może powodować objawy trawienne w dawkach tak niskich jak 10 gramów .

L-cytrulina

L-cytrulina jest aminokwasem zbędnym, co oznacza, że ​​Twój organizm może wytworzyć wszystko, czego potrzebuje.

Gdy L-arginina jest przekształcana w tlenek azotu, jako produkt uboczny powstaje L-cytrulina.

L-cytrulinę można następnie poddać recyklingowi z powrotem do L-argininy i wykorzystać do zwiększenia naturalnej produkcji tlenku azotu w organizmie.

W rzeczywistości L-cytrulina zwiększa poziom L-argininy w organizmie bardziej niż sama suplementacja L-argininą. Dzieje się tak, ponieważ duży procent L-argininy jest rozkładany przed dotarciem do krwioobiegu .

Badania wykazały, że L-cytrulina zwiększa przepływ krwi, poprawia wydajność ćwiczeń i obniża ciśnienie krwi .

L-cytrulina jest uważana za stosunkowo bezpieczną i istnieje niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, nawet przy wysokich dawkach 

4. Ogranicz używanie płynu do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej niszczy bakterie w jamie ustnej, które mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy i innych chorób zębów.

Niestety, płyn do płukania jamy ustnej zabija wszystkie rodzaje bakterii, w tym te pożyteczne, które pomagają wytwarzać tlenek azotu.

Specjalne bakterie w jamie ustnej przekształcają azotany w tlenek azotu. W rzeczywistości ludzie nie mogą wytwarzać tlenku azotu z azotanów bez tych bakterii .

Badania wykazały, że płyn do płukania jamy ustnej zabija bakterie jamy ustnej potrzebne do produkcji tlenku azotu przez okres do 12 godzin .

Prowadzi to do zmniejszenia produkcji tlenku azotu, a w niektórych przypadkach do wzrostu ciśnienia krwi .

Szkodliwy wpływ płynu do płukania jamy ustnej na produkcję tlenku azotu może nawet przyczynić się do rozwoju cukrzycy, która charakteryzuje się nieprawidłowym wytwarzaniem lub działaniem insuliny.

Dzieje się tak, ponieważ tlenek azotu reguluje również poziom insuliny, która pomaga komórkom wykorzystywać energię uzyskaną z pożywienia po jego strawieniu. Bez tlenku azotu insulina nie może działać prawidłowo.

Jedno z badań wykazało, że osoby, które używały płynu do płukania ust co najmniej dwa razy dziennie, były o 65% bardziej narażone na rozwój cukrzycy niż osoby, które nigdy nie używały płynu do płukania ust .

Dlatego, aby utrzymać odpowiednią produkcję tlenku azotu, najlepiej stosować płyn do płukania ust oszczędnie.

5. Spraw, aby Twoja krew płynęła dzięki ćwiczeniom

Ćwiczenia naprawdę przyspieszają pompowanie krwi, głównie dlatego, że poprawiają funkcjonowanie śródbłonka.

Śródbłonek odnosi się do cienkiej warstwy komórek wyścielających naczynia krwionośne. Komórki te wytwarzają tlenek azotu, który utrzymuje zdrowe naczynia krwionośne.

Niewystarczająca produkcja tlenku azotu powoduje dysfunkcję śródbłonka, która może przyczyniać się do miażdżycy, wysokiego ciśnienia krwi i innych czynników ryzyka chorób serca .

Ćwiczenia utrzymują zdrowe komórki śródbłonka i naczynia krwionośne, zwiększając naturalną zdolność organizmu do wytwarzania tlenku azotu.

Kilka badań wykazało, że regularna aktywność fizyczna zwiększa rozszerzenie naczyń śródbłonka u osób z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca, a także u osób zdrowych .

Badania wykazały również, że ćwiczenia fizyczne zwiększają aktywność antyoksydacyjną, co pomaga hamować rozkład tlenku azotu wywołany przez wolne rodniki .

Do korzyści ćwiczeń na zdrowie śródbłonka i produkcji tlenku azotu może być postrzegane jako jedyne 10 tygodni przy wykonywaniu przez 30 minut, co najmniej trzy razy w tygodniu .

Aby uzyskać optymalne wyniki, połącz trening aerobowy, taki jak chodzenie lub jogging, z treningiem beztlenowym, takim jak trening oporowy. Rodzaje ćwiczeń, które wybierzesz, powinny być rzeczami, które lubisz i które możesz wykonywać na dłuższą metę.

Na koniec porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby określić wszelkie ograniczenia, jakie możesz mieć w odniesieniu do ćwiczeń.


Tlenek azotu jest niezbędną cząsteczką wymaganą dla ogólnego stanu zdrowia. Jako środek rozszerzający naczynia krwionośne, tlenek azotu sygnalizuje rozkurcz naczyń krwionośnych, umożliwiając im rozszerzenie.

Ten efekt umożliwia swobodny przepływ krwi, składników odżywczych i tlenu do każdej części ciała. Ale kiedy produkcja tlenku azotu jest zmniejszona, twoje zdrowie może zostać zagrożone.

Dlatego tak ważne jest osiągnięcie i utrzymanie optymalnego poziomu tlenku azotu w organizmie.

Dieta bogata w warzywa bogate w azotany i przeciwutleniacze lub stosowanie suplementów, takich jak L-arginina lub L-cytrulina, to korzystne sposoby na zwiększenie naturalnej produkcji tlenku azotu przez organizm. Inne sprawdzone strategie obejmują ograniczenie płukania ust i regularne ćwiczenia.

Aby uzyskać optymalną produkcję tlenku azotu, zwiększ spożycie warzyw bogatych w azotany i ćwicz co najmniej 30 minut dziennie.


BEWIT® PRAWTEIN® C60

Czyste ucieleśnienie najsilniejszych elementów, jakie natura ma do zaoferowania. Wyjątkowe połączenie węgla C60, igliwia sosny, węgla aktywnego, sfermentowanych ziaren soi natto i innych składników dało początek całkowicie ekskluzywnemu produktowi najwyższej możliwej jakości. Dodatkowo całość spotęgowana jest przez obecność unikalnej DIAMOND ESSENCE.

PRAWTEIN C60 WZBOGACONY O NAJSILNIEJSZE ELEMENTY, JAKIE NATURA MA DO ZAOFEROWANIA. POSZCZEGÓLNE SKŁADNIKI DOBRANO W OPARCIU O NAJNOWSZĄ WIEDZĘ NAUKOWĄ.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *