17 najlepszych pokarmów na wysokie ciśnienie krwi


Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszym możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka chorób serca .

Ponad 1 miliard ludzi na całym świecie ma wysokie ciśnienie krwi, które definiuje się jako wartości skurczowego ciśnienia krwi (SBP) (górna liczba) wynoszące 130 mm Hg lub więcej, rozkurczowe ciśnienie krwi (DBP, dolna liczba) powyżej 80 mm Hg lub oba .

Leki, w tym inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), są powszechnie stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi. Jednak zmiany stylu życia, w tym modyfikacje diety, mogą pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi do optymalnych zakresów i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Wszystkim osobom z wysokim ciśnieniem krwi, w tym przyjmującym leki obniżające ciśnienie krwi, zaleca się stosowanie pożywnej, zdrowej dla serca diety .

Zdrowa dieta jest niezbędna do obniżenia ciśnienia krwi i utrzymania optymalnych poziomów, a badania wykazały, że włączenie do diety niektórych pokarmów, zwłaszcza tych bogatych w określone składniki odżywcze, takie jak potas i magnez, obniża poziom ciśnienia krwi .

Oto 17 najlepszych pokarmów na wysokie ciśnienie krwi.


1. Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe , w tym grejpfruty, pomarańcze i cytryny, mogą mieć silne działanie obniżające ciśnienie krwi. Są naładowane witaminami, minerałami i związkami roślinnymi, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca poprzez zmniejszenie czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi .

5-miesięczne badanie z udziałem 101 Japonek wykazało, że codzienne spożycie soku z cytryny w połączeniu z chodzeniem było znacząco skorelowane z redukcją SBP, efekt, który naukowcy przypisali zawartości kwasu cytrynowego i flawonoidów w cytrynach .

Badania wykazały również, że picie soku z pomarańczy i grejpfruta może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Jednak grejpfrut i sok grejpfrutowy mogą zakłócać działanie popularnych leków obniżających ciśnienie krwi, więc przed dodaniem tego owocu do diety skonsultuj się z lekarzem .


2. Łosoś i inne tłuste ryby

Tłuste ryby są doskonałym źródłem tłuszczów omega-3 , które mają znaczące korzyści dla zdrowia serca. Tłuszcze te mogą pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zmniejszenie poziomu związków zwężających naczynia krwionośne zwanych oksylipinami .

Badania powiązały wyższe spożycie tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3 z niższym poziomem ciśnienia krwi.

Badanie z udziałem 2036 zdrowych osób wykazało, że osoby z najwyższym poziomem tłuszczów omega-3 we krwi miały znacznie niższe SBP i DBP niż osoby z najniższym poziomem tych tłuszczów we krwi. Wyższe spożycie kwasów omega-3 wiąże się również z niższym ryzykiem nadciśnienia .


3. Boćwina szwajcarska

Boćwina szwajcarska to zielony liściasty, pełen składników odżywczych regulujących ciśnienie krwi, w tym potasu i magnezu. Jedna filiżanka (145 gramów) gotowanej botwinki dostarcza odpowiednio 17% i 30% dziennego zapotrzebowania na potas i magnez .

U osób z wysokim ciśnieniem krwi wzrost poziomu potasu w diecie o 0,6 grama dziennie wiąże się z redukcją SBP o 1,0 mm Hg i DBP o 0,52 mm Hg. Jedna filiżanka (145 gramów) boćwiny zawiera 792 mg tego ważnego składnika odżywczego .

Magnez jest również niezbędny do regulacji ciśnienia krwi. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez kilka mechanizmów, w tym działając jako naturalny bloker kanału wapniowego, który blokuje przepływ wapnia do komórek serca i tętnic, umożliwiając rozluźnienie naczyń krwionośnych .


4. Pestki dyni 

Nasiona dyni mogą być małe, ale mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wartości odżywcze.

Są skoncentrowanym źródłem składników odżywczych ważnych dla kontroli ciśnienia krwi, w tym magnezu, potasu i argininy, aminokwasu potrzebnego do produkcji tlenku azotu, który jest niezbędny do rozluźnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi

Wykazano również, że olej z pestek dyni jest silnym naturalnym lekarstwem na nadciśnienie. Badanie z udziałem 23 kobiet wykazało, że suplementacja 3 gramami oleju z pestek dyni dziennie przez 6 tygodni doprowadziła do znacznego zmniejszenia SBP w porównaniu z grupą placebo


5. Fasola i soczewica 

Fasola i soczewica są bogate w składniki odżywcze, takie jak błonnik, magnez i potas, które pomagają regulować ciśnienie krwi. Liczne badania wykazały, że spożywanie fasoli i soczewicy może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Przegląd 8 badań obejmujących 554 osoby wykazał, że fasola i soczewica po wymianie na inną żywność znacznie obniżyły SBP i średni poziom ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym i bez .


6. Jagody

Jagody wiążą się z wieloma imponującymi korzyściami zdrowotnymi , w tym ich potencjałem zmniejszania czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi. Jagody są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, w tym antocyjanów, które są pigmentami nadającymi jagodom żywy kolor.

Wykazano, że antocyjany zwiększają poziom tlenku azotu we krwi i zmniejszają wytwarzanie cząsteczek ograniczających naczynia krwionośne, co może pomóc w obniżeniu poziomu ciśnienia krwi. Jednak potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby potwierdzić te potencjalne mechanizmy .

Jagody, maliny, aronia , maliny moroszki i truskawki to tylko niektóre z jagód, które zostały powiązane z działaniem obniżającym ciśnienie krwi .


7. Amarant

Jedzenie produktów pełnoziarnistych, takich jak amarantus, może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi. Badania pokazują, że diety bogate w produkty pełnoziarniste mogą zmniejszać ryzyko nadciśnienia.

Przegląd 28 badań wykazał, że dzienny wzrost o 30 gramów produktów pełnoziarnistych był związany z 8% zmniejszonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego .

Amarantus to pełne ziarno, które jest szczególnie bogate w magnez. Jedna ugotowana filiżanka (246 gramów) zapewnia 38% dziennego zapotrzebowania na magnez


8. Pistacje 

Pistacje są bardzo pożywne, a ich spożycie wiąże się z prawidłowym poziomem ciśnienia krwi. Zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia serca i regulacji ciśnienia krwi, w tym potasu .

Przegląd 21 badań wykazał, że spośród wszystkich orzechów uwzględnionych w przeglądzie spożycie pistacji miało najsilniejszy wpływ na zmniejszenie zarówno SBP, jak i DBP


9. Marchewki

Chrupiąca, słodka i pożywna marchewka jest podstawowym warzywem w diecie wielu ludzi. Marchew jest bogata w związki fenolowe, takie jak kwas chlorogenowy, p- kumarowy i kawowy, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i zmniejszyć stan zapalny , co może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi .

Chociaż marchew można spożywać gotowaną lub surową, jedzenie jej na surowo może być bardziej korzystne dla obniżenia wysokiego ciśnienia krwi. Badanie, które objęło 2195 osób w wieku 40-59 lat wykazało, że spożycie surowej marchwi było istotnie związane z niższym poziomem ciśnienia krwi .

Inne małe badanie z udziałem 17 osób wykazało, że dzienne spożycie 16 uncji (473 ml) świeżego soku z marchwi przez 3 miesiące doprowadziło do zmniejszenia SBP, ale nie DBP


10. Seler

Seler to popularne warzywo, które może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Zawiera związki zwane ftalidami, które mogą pomóc rozluźnić naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi .

To samo badanie, które powiązało spożycie surowej marchwi z obniżonym ciśnieniem krwi wykazało, że wśród powszechnie spożywanych gotowanych warzyw, spożycie gotowanego selera było istotnie związane z obniżonym ciśnieniem krwi


11. Pomidory i produkty z pomidorów

Pomidory i produkty z pomidorów są bogate w wiele składników odżywczych, w tym w potas i likopen – barwnik karotenoidowy .

Likopen jest istotnie związany z korzystnym wpływem na zdrowie serca, a spożywanie pokarmów bogatych w ten składnik odżywczy, takich jak produkty z pomidorów, może pomóc zmniejszyć czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi .

Przegląd 21 badań wykazał, że spożywanie pomidorów i produktów z pomidorów poprawia ciśnienie krwi i może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i zgonów związanych z chorobami serca 


12. Brokuły

Brokuły znane są z wielu korzystnych skutków dla zdrowia , w tym zdrowia układu krążenia. Na przykład dodanie tego warzywa z rodziny krzyżowych do diety może być sprytnym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi.

Brokuły są naładowane flawonoidowymi przeciwutleniaczami , które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi poprzez poprawę funkcji naczyń krwionośnych i zwiększenie poziomu tlenku azotu w organizmie .

Badanie obejmujące dane od 187 453 osób wykazało, że ci, którzy spożywali 4 lub więcej porcji brokułów tygodniowo, mieli mniejsze ryzyko nadciśnienia niż ci, którzy spożywali brokuły raz w miesiącu lub mniej


13. Jogurt grecki

Jogurt grecki to bogaty w składniki odżywcze produkt mleczny, który zawiera mnóstwo minerałów, które pomagają regulować ciśnienie krwi, w tym potas i wapń .

Przegląd 28 badań wykazał, że spożywanie 3 porcji nabiału dziennie wiązało się z 13% niższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, a także, że zwiększenie o 200 gramów spożycia nabiału dziennie wiązało się z 5% zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego


14. Zioła i przyprawy

Niektóre zioła i przyprawy zawierają silne związki, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi, pomagając rozluźnić naczynia krwionośne .

Nasiona selera, kolendra, szafran, trawa cytrynowa, czarnuszka, żeń-szeń, cynamon, kardamon, słodka bazylia i imbir to tylko niektóre z ziół i przypraw, które, zgodnie z wynikami badań na zwierzętach i Badania ludzkie


15. Nasiona chia i lnu

Nasiona chia i lnu to maleńkie nasiona, które obfitują w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowej regulacji ciśnienia krwi, w tym potas, magnez i błonnik .

Niewielkie, 12-tygodniowe badanie, w którym wzięło udział 26 osób z wysokim ciśnieniem krwi wykazało, że suplementacja 35 gramami mąki chiaseed dziennie doprowadziła do obniżenia ciśnienia krwi zarówno u osób leczonych, jak i nieleczonych, w porównaniu z grupą placebo .

Dodatkowo, wyniki przeglądu 11 badań sugerują, że spożywanie nasion lnu może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi, zwłaszcza gdy są spożywane w postaci całych nasion przez 12 tygodni lub dłużej 


16. Buraki, buraki i sok z buraków

Buraki i zielone buraki są wyjątkowo pożywne, a ich spożywanie może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Są bogate w azotany, które pomagają rozluźnić naczynia krwionośne i mogą obniżać ciśnienie krwi.

Niektóre badania wykazały, że dodanie do diety buraków i produktów buraczanych może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.

Na przykład dwutygodniowe badanie z udziałem 24 osób z wysokim ciśnieniem krwi wykazało, że spożywanie zarówno 250 ml soku z buraków, jak i 250 gramów gotowanych buraków znacznie obniżyło ciśnienie krwi, chociaż okazało się, że sok z buraków był bardziej skuteczny .

Chociaż inne badania również łączyły spożycie buraków i soku z buraków z pozytywnym wpływem na ciśnienie krwi, nie wszystkie badania wykazały pozytywne wyniki.

Niektóre badania sugerują, że wpływ buraków na ciśnienie krwi jest krótkotrwały i może nie mieć istotnej różnicy w długoterminowej kontroli ciśnienia krwi.

Niemniej jednak buraki, sok z buraków i warzywa buraczane są bardzo pożywne i mogą pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia po dodaniu do diety


17. Szpinak

Podobnie jak buraki, szpinak jest bogaty w azotany . Jest również naładowany przeciwutleniaczami, potasem, wapniem i magnezem, co czyni go doskonałym wyborem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi .

W badaniu z udziałem 27 osób, ci, którzy spożywali 16,9 uncji (500 ml) zupy szpinakowej o wysokiej zawartości azotanów dziennie przez 7 dni, doświadczyli redukcji zarówno SBP, jak i DBP, w porównaniu z tymi, którzy spożywali zupę szparagową o niskiej zawartości azotanów ).

Zupa szpinakowa zmniejszyła również sztywność tętnic, co może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie serca


Najważniejsze!

Wraz z innymi modyfikacjami stylu życia, przyjęcie zdrowej diety może znacznie obniżyć poziom ciśnienia krwi i pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Według badań, dodanie do posiłków i przekąsek niektórych pokarmów, takich jak zielone warzywa liściaste, jagody, fasola, soczewica, nasiona, tłuste ryby, owoce cytrusowe i marchewki, może pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu optymalnego poziomu ciśnienia krwi.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub chcesz utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, pomocne może być dodanie do diety kilku produktów wymienionych w tym artykule.


MAJERANEK

Olejek eteryczny z majeranku jest bogaty w antyoksydanty. Wzmacnia naturalną odporność, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Olejek majerankowy ma właściwości wzmacniające a jednocześnie rozluźniające. Warto po niego sięgnąć, gdy czujemy się wyczerpani lub ogarnia nas apatia. Pomoże również wtedy, gdy czujemy się zestresowani, samotni, lub męczą nas uporczywe myśli i zmartwienia. Jego zapach nas uspokoi, przyniesie poczucie zadowolenia z życia i optymizm, a także pomoże pogodzić się ze stratami. Majeranek to roślina miłości, która rozbudzi w Tobie siłę i empatię.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *