10 naturalnych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu


Cholesterol jest wytwarzany w Twojej wątrobie i pełni wiele ważnych funkcji. Na przykład pomaga utrzymać elastyczność ścian komórek i jest potrzebny do wytwarzania kilku hormonów.

Jednak, jak wszystko w ciele, zbyt dużo cholesterolu (lub cholesterolu w niewłaściwych miejscach) stwarza obawy.

Podobnie jak tłuszcz, cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie. Zamiast tego poruszanie się po ciele zależy od cząsteczek zwanych lipoproteinami. Zawierają one we krwi cholesterol, tłuszcz i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Różne rodzaje lipoprotein mają różny wpływ na zdrowie. Na przykład wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) powoduje odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, co może prowadzić do:

 • zatkane tętnice
 • udar mózgu
 • atak serca
 • niewydolność nerek

W przeciwieństwie do tego, lipoproteina o dużej gęstości (HDL) pomaga odprowadzić cholesterol ze ścian naczyń i pomaga zapobiegać tym stanom.

Istnieje wiele naturalnych sposobów na zwiększenie cholesterolu HDL (dobrego) i obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego).

Związek między dietą a cholesterolem we krwi

Wątroba wytwarza tyle cholesterolu, ile potrzebuje organizm. Zawiera cholesterol wraz z tłuszczem w tzw. lipoproteinach o bardzo małej gęstości (VLDL).

Ponieważ VLDL dostarcza tłuszcz do komórek w całym ciele, zmienia się on w gęstszy LDL, który przenosi cholesterol wszędzie tam, gdzie jest potrzebny.

Wątroba uwalnia również HDL, który następnie przenosi niewykorzystany cholesterol z powrotem do wątroby. Proces ten nazywany jest odwrotnym transportem cholesterolu i chroni przed zatkaniem tętnic i innymi rodzajami chorób serca.

Niektóre lipoproteiny, zwłaszcza LDL i VLDL, są podatne na uszkodzenia przez wolne rodniki w procesie zwanym utlenianiem. Utlenione LDL (oxLDL) i VLDL (oxVLDL) są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia serca .

Chociaż firmy spożywcze często reklamują produkty jako produkty o niskiej zawartości cholesterolu, ostatnie badania wykazały, że cholesterol w diecie ma w rzeczywistości tylko niewielki wpływ na ilość cholesterolu w organizmie

Dzieje się tak, ponieważ wątroba zmienia ilość wytwarzanego cholesterolu w zależności od tego, ile jesz. Kiedy organizm wchłania więcej cholesterolu z diety, wytwarza mniej cholesterolu w wątrobie.

Począwszy od wytycznych na lata 2015–2020 i kontynuując obecne wytyczne na lata 2020–2025, Komitet Doradczy ds. Wytycznych Dietetycznych wyeliminował poprzednio zalecany dzienny limit cholesterolu na rzecz nowego skupienia się na wzorcach żywieniowych, a nie na makroskładnikach. Jego zalecenia oparte są na obszernym przeglądzie ostatnich badań.

DGA 2020 zaleca osobom w wieku 2 lat i starszym ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 10 procent kalorii dziennie. Zalecają również zastąpienie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi, zwłaszcza tłuszczami wielonienasyconymi.

Wytyczne zalecają ograniczanie spożycia cholesterolu, ale jest to bardziej ograniczenie tłuszczów nasyconych, które często towarzyszą cholesterolowi w żywności, niż ograniczenie spożycia samego cholesterolu.

Cholesterol w diecie może mieć niewielki wpływ na poziom cholesterolu w twoim organizmie, inne czynniki w twoim życiu mogą, takie jak:

 • Historia rodzinna
 • palenie
 • siedzący tryb życia
 • duże spożycie alkoholu

Zdrowy styl życia może pomóc odwrócić bieg wydarzeń poprzez zwiększenie korzystnego HDL i zmniejszenie szkodliwego LDL. 

1. Skup się na tłuszczach jednonienasyconych

W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych, tłuszcze nienasycone mają co najmniej jedno podwójne wiązanie chemiczne, które zmienia sposób, w jaki organizm je wykorzystuje. Tłuszcze jednonienasycone mają tylko jedno podwójne wiązanie.

Niektórzy zalecają dietę niskotłuszczową w celu utraty wagi, ale badania są mieszane na temat jej skuteczności w kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Jeden raport z badań potwierdził, że niższe spożycie tłuszczu jest skutecznym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jednak naukowcy byli zaniepokojeni potencjalnymi negatywnymi skutkami diet niskotłuszczowych, takimi jak obniżenie HDL (dobrego cholesterolu) i zwiększenie trójglicerydów

W przeciwieństwie do tego badania wykazały, że dieta bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, taka jak dieta śródziemnomorska , pomaga zmniejszyć poziom szkodliwych LDL i zwiększyć poziom zdrowego HDL

Według badań tłuszcze jednonienasycone mogą również zmniejszać utlenianie cholesterolu. Utleniony cholesterol może reagować z wolnymi rodnikami i przyczyniać się do zatykania tętnic. Może to prowadzić do miażdżycy lub chorób serca

Ogólnie rzecz biorąc, tłuszcze jednonienasycone są zdrowe, ponieważ zmniejszają szkodliwy cholesterol LDL, zwiększają dobry cholesterol HDL i zmniejszają szkodliwe utlenianie

Oto kilka świetnych źródeł tłuszczów jednonienasyconych. Niektóre są również dobrym źródłem tłuszczów wielonienasyconych:

 • Oliwa z oliwek
 • orzechy, takie jak migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan i makadamia
 • olej rzepakowy
 • awokado
 • masła orzechowe
 • oliwki

2. Używaj tłuszczów wielonienasyconych, zwłaszcza omega-3

Tłuszcze wielonienasycone mają wiele podwójnych wiązań, które sprawiają, że zachowują się inaczej w organizmie niż tłuszcze nasycone. Badania pokazują, że tłuszcze wielonienasycone obniżają poziom cholesterolu LDL i zmniejszają ryzyko chorób serca.

Na przykład w jednym badaniu przez 8 tygodni zastąpiono tłuszcze nasycone w diecie 115 osób dorosłych tłuszczami wielonienasyconymi. Pod koniec badania poziom cholesterolu całkowitego i LDL został obniżony o około 10 procent

Tłuszcze wielonienasycone mogą również zmniejszać ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2.

Inne badanie zmieniło dietę 4220 osób dorosłych, zastępując 5% ich kalorii pochodzących z węglowodanów tłuszczami wielonienasyconymi. Zmniejszyły się poziomy glukozy we krwi i insuliny na czczo, co wskazuje na mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2

Kwasy tłuszczowe omega-3 są szczególnie zdrowym dla serca rodzajem tłuszczów wielonienasyconych. Występują w owocach morza i suplementach oleju rybnego. Szczególnie duże ilości występują w tłustych rybach, takich jak:

 • łosoś
 • makrela
 • Śledź
 • tuńczyk z głębin morskich, taki jak błękitnopłetwy lub albacore
 • skorupiaki (w mniejszym stopniu), w tym krewetki

Inne źródła omega-3 obejmują nasiona i orzechy, ale nie orzeszki ziemne.

3. Unikaj tłuszczów trans

Tłuszcze trans to nienasycone tłuszcze, które zostały zmodyfikowane w procesie zwanym uwodornianiem. Ma to na celu ustabilizowanie tłuszczów nienasyconych w olejach roślinnych.

Powstałe tłuszcze trans nie są w pełni nasycone i nazywane są częściowo uwodornionymi olejami (PHO).

Są stałe w temperaturze pokojowej, co nadaje produktom takim jak pasty, ciastka i ciasteczka większą teksturę niż nienasycone oleje płynne. Ich zwiększona konsystencja, a także stabilność podczas przechowywania sprawiają, że tłuszcze trans są tak atrakcyjne dla firm spożywczych.

Ale częściowo uwodornione tłuszcze trans są traktowane w organizmie inaczej niż inne tłuszcze i nie są one w odpowiedni sposób. Tłuszcze trans zwiększają całkowity cholesterol i LDL, ale obniżają korzystny HDL

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zabroniła w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych stosowania sztucznych kwasów tłuszczowych, lepiej znanych jako tłuszcze trans, w przetworzonej żywności. Termin przedłużono do 1 stycznia 2020 r., aby umożliwić dystrybucję produktów już wyprodukowanych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do wyeliminowania produkowanych przemysłowo tłuszczów trans z globalnej podaży żywności do 2023 roku

Pokarmy, które zwykle zawierają tłuszcze trans, obejmują:

 • margaryna i tłuszcz piekarski
 • ciasta i inne wypieki
 • trochę popcornu do mikrofalówki
 • smażone fast foody
 • trochę pizzy?
 • bezmleczna śmietanka do kawy

Badanie globalnych wzorców zdrowotnych wykazało, że spożywanie nadmiaru tłuszczów trans, w połączeniu z niewystarczającą ilością tłuszczów wielonienasyconych i nadmiarem tłuszczów nasyconych, jest istotną przyczyną śmiertelności z powodu choroby wieńcowej serca na całym świecie

W Stanach Zjednoczonych i coraz większej liczbie innych krajów firmy spożywcze są zobowiązane do umieszczania na etykietach wartości odżywczych ilości tłuszczów trans w swoich produktach.

Etykiety te mogą jednak wprowadzać w błąd , ponieważ firmy mogą zaokrąglać w dół, gdy ilość tłuszczów trans na porcję jest mniejsza niż 0,5 grama na porcję. Oznacza to, że niektóre produkty spożywcze zawierają tłuszcze trans, mimo że ich etykiety mówią „0 gramów tłuszczów trans na porcję”. 

Aby uniknąć wprowadzenia w błąd, oprócz etykiety żywieniowej, przeczytaj także listę składników. Jeśli produkt zawiera „częściowo uwodorniony” olej, zawiera tłuszcze trans i należy go unikać.

4. Jedz błonnik rozpuszczalny

Błonnik rozpuszczalny to grupa różnych związków zawartych w roślinach, które rozpuszczają się w wodzie i których człowiek nie może strawić.

Jednak pożyteczne bakterie żyjące w jelitach mogą trawić rozpuszczalny błonnik. W rzeczywistości potrzebują go do własnego odżywiania. Badania wykazały, że te dobre bakterie, zwane również probiotykami, mogą pomóc obniżyć poziom LDL

Przegląd badań potwierdził wcześniejsze odkrycia, że ​​produkty pełnoziarniste, które zawierają znaczne ilości błonnika, obniżają zarówno poziom cholesterolu całkowitego, jak i cholesterolu LDL w porównaniu z grupami kontrolnymi. Dobrą wiadomością jest to, że nie wykazano, aby produkty pełnoziarniste obniżały poziom dobrego cholesterolu HDL

Błonnik rozpuszczalny może również pomóc w zwiększeniu korzyści związanych z cholesterolem przy przyjmowaniu statyn.

Jedno z badań opublikowanych w 2014 r. sugerowało, że w grupie osób powyżej 45. roku życia stosowanie statyn w połączeniu ze wzrostem spożycia produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik wiązało się ze zdrowszymi profilami lipoproteinowymi

Korzyści płynące z rozpuszczalnych włókien rozciągają się na wiele innych chorób. Duży przegląd kilku badań wykazał, że wysokie spożycie błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, zmniejsza ryzyko śmierci w ciągu 17 lat o prawie 15 procent

Niektóre z najlepszych źródeł błonnika rozpuszczalnego to:

 • płatki owsiane
 • fasola i soczewica
 • brukselki
 • owoce
 • groszek
 • nasiona lnu

Suplementy błonnika, takie jak babka płesznik, są również bezpiecznymi i niedrogimi źródłami błonnika rozpuszczalnego.

5. Ćwiczenia

Ćwiczenia są korzystne dla zdrowia serca. Nie tylko poprawia sprawność fizyczną i pomaga zwalczać otyłość, ale także zmniejsza szkodliwy LDL i zwiększa korzystny HDL

AHA radzi, że 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych tygodniowo wystarczy, aby obniżyć poziom cholesterolu

W jednym badaniu 12 tygodni połączonych ćwiczeń aerobowych i oporowych zmniejszyło szczególnie szkodliwy utleniony LDL u 20 kobiet z nadwagą

Ćwiczyli 3 dni w tygodniu po 15 minut ćwiczeń aerobowych, w tym chodzenia i skakania, treningu z taśmą oporową i tańca koreańskiego o niskiej intensywności.

Chociaż nawet ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, zwiększają poziom HDL, dzięki czemu ćwiczenia są dłuższe i bardziej intensywne

Idealnie, aktywność aerobowa powinna podnieść tętno do około 75% maksimum. Trening oporowy powinien stanowić 50 procent maksymalnego wysiłku.

Aktywność, która podnosi tętno do 85 procent jego maksimum, zwiększa HDL, a także zmniejsza LDL. Im dłuższy czas trwania, tym większe efekty

Ćwiczenia oporowe mogą obniżyć poziom LDL nawet przy umiarkowanej intensywności. Przy maksymalnym wysiłku zwiększa również HDL. Zwiększenie liczby serii lub powtórzeń zwiększa korzyść

Niektóre badania kwestionują skuteczność umiarkowanych ćwiczeń w obniżaniu poziomu cholesterolu. Jeden przegląd badań wykazał, że ćwiczenia aerobowe od niskiego do umiarkowanego nie obniżyły poziomu LDL, z wyjątkiem kilku badań ograniczonych do określonych populacji

Inne badanie z udziałem młodych kobiet prowadzących siedzący tryb życia również nie wykazało zmian w profilach lipidowych po 8 tygodniach różnych rodzajów ćwiczeń

Naukowcy nadal zalecali umiarkowane ćwiczenia, szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia, ponieważ może to pomóc w obniżeniu niektórych cząsteczek LDL o określonej wielkości, zwanych podfrakcjami.

6. Utrzymuj zdrową dla siebie wagę

Nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu. Każde 10 funtów nadmiaru tłuszczu wytwarza około 10 mg cholesterolu dziennie. Dobrą wiadomością jest to, że utrata wagi, jeśli masz nadwagę, może obniżyć poziom cholesterolu

Badania pokazują, że osoby, które straciły od 5 do 10 procent swojej wagi, znacznie obniżyły poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, a także trójglicerydów. Ci, którzy stracili więcej niż 10 procent swojej wagi, znacznie bardziej obniżyli poziom cholesterolu i trójglicerydów

Jedno z badań dotyczących utraty wagi u kobiet wykazało, że dieta bogata w zdrowe oleje obniżyła zarówno dobry, jak i zły cholesterol. Kobiety z nadwagą lub otyłością zaangażowane w roczny behawioralny program odchudzania i losowo przydzielone do 1 z 3 diet:

 • niskotłuszczowe i wysokowęglowodanowe
 • niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa
 • niskowęglowodanowy i bogaty w orzechy włoskie o wysokiej zawartości tłuszczu

Dieta bogata w orzechy włoskie najbardziej wpłynęła na poziom cholesterolu. Zmniejszył LDL i zwiększył HDL. Grupa wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa, której dieta kładła nacisk na tłuszcze jednonienasycone, nie miała tak korzystnych wyników w zakresie cholesterolu, jak grupa osób na diecie bogatej w orzechy włoskie, której dieta kładła nacisk na wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Ogólnie rzecz biorąc, utrata masy ciała ma podwójną korzyść dla cholesterolu poprzez zmniejszenie szkodliwego LDL i zwiększenie korzystnego HDL. Ściśle współpracuj z lekarzem, aby ustalić bogaty w składniki odżywcze i zrównoważony plan odchudzania.

7. Unikaj palenia

Palenie zwiększa ryzyko chorób serca na kilka sposobów. Jednym z nich jest zmiana sposobu, w jaki organizm radzi sobie z cholesterolem.

Komórki odpornościowe u palaczy nie są w stanie zwrócić cholesterolu ze ścian naczyń do krwi w celu przetransportowania go do wątroby. To uszkodzenie dotyczy raczej smoły tytoniowej niż nikotyny

Te dysfunkcjonalne komórki odpornościowe mogą przyczyniać się do szybszego rozwoju zatkanych tętnic u palaczy.

Papierosy zawierają toksyczny związek chemiczny zwany akroleiną, który może być wchłaniany do krwiobiegu przez płuca. Naukowcy uważają, że upośledza to, jak HDL w organizmie transportuje cholesterol, a tym samym zwiększa poziom LDL, co może prowadzić do rozwoju chorób serca .

Rzucenie palenia, jeśli to możliwe, może pomóc w odwróceniu tych szkodliwych skutków

8. Używaj alkoholu z umiarem

Rola alkoholu w zapewnianiu korzyści chroniących serce jest jedną z głównych debat na temat zdrowia w dzisiejszych czasach. Niektóre badania wskazują, że napoje alkoholowe stosowane z umiarem mogą zwiększać dobry cholesterol HDL i zmniejszać ryzyko chorób serca

Zarówno Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), jak i AHA nie zgadzają się. AHA nie zaleca picia wina ani żadnego innego napoju alkoholowego specjalnie w celu obniżenia poziomu cholesterolu lub poprawy zdrowia serca. Obie organizacje twierdzą, że nie ma wiarygodnych badań łączących alkohol i poprawę zdrowia serca

AHA przyznaje, że przy umiarkowanym spożyciu alkoholu może nastąpić niewielki wzrost dobrego cholesterolu HDL, ale twierdzi, że ćwiczenia fizyczne są lepszym sposobem na osiągnięcie tej korzyści

Niektóre badania zalecają ponowne rozważenie zaleceń dotyczących spożycia alkoholu w świetle jego szkodliwego wpływu na zdrowie układu krążenia, nawet w mniejszych ilościach

To, co szczególnie niepokoi badaczy zalecających umiarkowane spożycie alkoholu, to śliskie zbocze prowadzące do niewłaściwego używania.

AHA wskazuje, że poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego wzrasta wraz ze spożywaniem dużych ilości alkoholu. Niedawne badanie pokazuje, że uszkodzenie serca może wystąpić w przypadku intensywnego spożywania alkoholu jeszcze przed pojawieniem się objawów

Chociaż pozostaje pytanie, czy alkohol może zmniejszyć ryzyko chorób serca, wszyscy zgadzają się, że zbyt dużo alkoholu szkodzi wątrobie i zwiększa ryzyko uzależnienia. Ważne jest, aby spożywać alkohol tylko z umiarem, aby osiągnąć potencjalne korzyści sercowo-naczyniowe.

CDC sugeruje umiarkowane picie poprzez spożywanie tylko 2 drinków dziennie dla mężczyzn lub 1 drinka dziennie dla kobiet, w dni, w których pijesz

9. Rozważ sterole roślinne i stanole

Wiele rodzajów suplementów daje nadzieję na zarządzanie cholesterolem.

Stanole i sterole roślinne są roślinnymi wersjami cholesterolu. Ponieważ przypominają cholesterol, są wchłaniane z diety podobnie jak cholesterol.

Jednakże, ponieważ części ich składu chemicznego różnią się od ludzkiego cholesterolu, nie przyczyniają się do zatykania tętnic.

Zamiast tego obniżają poziom cholesterolu, konkurując z ludzkim cholesterolem. Kiedy sterole roślinne są wchłaniane z diety, zastępuje to wchłanianie cholesterolu.

Niewielkie ilości stanoli i steroli roślinnych występują naturalnie w olejach roślinnych i są dodawane do niektórych olejów i substytutów masła.

Przegląd badań wykazał, że badania kliniczne pokazują, że przyjmowanie od 1,5 do 3 gramów steroli/stanoli roślinnych dziennie może zmniejszyć stężenie LDL o 7,5% do 12%. Naukowcy twierdzą, że przyjmowanie go z głównym posiłkiem dwa razy dziennie pozwala na optymalne obniżenie poziomu cholesterolu

Chociaż badania wykazały, że stanole i sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu, nie udowodniono jeszcze, że zmniejszają one ryzyko chorób serca. Liczne badania kliniczne sugerują, że suplementy steroli roślinnych i wzbogacona żywność mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, ale wciąż brakuje twardych danych

10. Wypróbuj suplementy

Istnieją mocne dowody na to, że olej rybny i rozpuszczalny błonnik poprawiają poziom cholesterolu i wspomagają zdrowie serca. Inny suplement, koenzym Q10, obiecuje poprawę poziomu cholesterolu, chociaż jego długoterminowe korzyści nie są jeszcze znane.

Olej rybny

Olej rybi jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).

Jedno z badań wykazało, że uzupełnienie diety osób starszych, które miały wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, kwasami Omega3Q10 na bazie oleju z ryb, zmniejszało wysokie ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu całkowitego i LDL

Jednak AHA zaskoczyła świat medyczny w 2020 r. Ogłoszeniem, że międzynarodowe badanie STRENGTH obejmujące lek wytwarzany z oleju rybiego nie zmniejszyło ryzyka zdarzeń sercowych. W badaniu wzięło udział 13 000 osób, które albo cierpiały na chorobę serca, albo były narażone na jej rozwój

Naukowcy przyznali, że chociaż wiele osób przyjmuje olej rybny, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, przynajmniej przy użyciu produktu, którego używali, to połączenie nie jest prawdziwe. Naukowcy wezwali do przeprowadzenia kolejnego badania w celu rozwiązania problemu

Psyllium

Psyllium to forma rozpuszczalnego błonnika dostępna jako suplement.

Przegląd badań 28 badań wykazał, że błonnik psyllium skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL, potencjalnie opóźniając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych spowodowanych przez zatkane tętnice u osób z wysokim poziomem cholesterolu lub bez niego

FDA zgadza się, mówiąc, że 7 gramów rozpuszczalnego błonnika dziennie, pobranych z 10,2 grama łuski psyllium, pomaga zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej w oparciu o zdolność psyllium do obniżania poziomu cholesterolu

koenzym Q10

Koenzym Q10 to substancja chemiczna spożywcza, która pomaga komórkom wytwarzać energię. Jest podobny do witaminy, z tą różnicą, że organizm może wytwarzać własny Q10, zapobiegając niedoborom.

Nawet jeśli nie ma niedoboru, dodatkowe Q10 w postaci suplementów może w niektórych sytuacjach przynieść korzyści.

W kilku badaniach z udziałem łącznie 409 uczestników stwierdzono, że suplementy zawierające koenzym Q10 obniżają całkowity cholesterol. W tych badaniach LDL i HDL nie uległy zmianie

Przegląd badań obejmujący osoby z chorobą wieńcową wykazał, że suplementacja CoQ10 poprawiła ich profile lipidowe poprzez obniżenie całkowitego cholesterolu i zwiększenie poziomu HDL. Poziomy triglicerydów i LDL pozostały niezmienione

Kolejny przegląd badań badający wpływ Q10 w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Stwierdzono wiele zachęcających wyników dotyczących suplementacji COQ10 w różnych warunkach, ale doszedł do wniosku, że dane są kontrowersyjne i ograniczone oraz że potrzebne są dalsze badania

Najważniejsze!

Cholesterol pełni ważne funkcje w organizmie, ale może powodować zatkanie tętnic i choroby serca, gdy wymknie się spod kontroli.

LDL jest podatny na uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki i najbardziej przyczynia się do chorób serca. W przeciwieństwie do tego HDL chroni przed chorobami serca, odprowadzając cholesterol ze ścian naczyń z powrotem do wątroby.

Jeśli poziom cholesterolu jest niezrównoważony, interwencje związane ze stylem życia są pierwszą linią leczenia.

Tłuszcze nienasycone, błonnik rozpuszczalny oraz sterole i stanole roślinne mogą zwiększać dobry poziom HDL i zmniejszać zły LDL. Pomocne mogą być również ćwiczenia i utrata wagi.

Spożywanie tłuszczów trans i palenie są szkodliwe i należy ich unikać.

CDC zaleca sprawdzanie poziomu cholesterolu co 5 lat, począwszy od 20 roku życia. Zapytaj swojego lekarza o wszelkie wątpliwości. Wystarczy proste pobranie krwi po całonocnym poście 


BERGAMOTKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *